اخبار تئاتر و نمایش ادبی: نگذاریم بساط نمایش‌های آیینی‌سنتی برچیده بشود

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 168
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
نسیم ادبی و گیتی قاسمی به تماشای «خواب طولانی انارآباد» نشستند

ادبی: نگذاریم بساط نمایش‌های آیینی‌سنتی برچیده بشود

[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
223191_2024073824_320_213.jpg
[/BCOLOR]​
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
نسیم ادبی و گیتی قاسمی شب گذشته با حضور در سالن انتظامی خانه هنرمندان از نمایش «خواب طولانی انارآباد» به کارگردانی آلما گشتاسب دیدن کردند.
[/BCOLOR]

به گزارش دریافتی ایران تئاتر، نمایش «خواب طولانی انارآباد» به نویسندگی پریسا کیومرثی و کارگردانی آلما گشتاسب، شب گذشته در سالن انتظامی خانه هنرمندان میزبان نسیم ادبی و گیتی قاسمی، دو بازیگر نام‌دار و معتبر تئاتر، سینما و تلویزیون بود.
نسیم ادبی، پس از تماشای این نمایش گفت:«خواب طولانی انارآباد» نمایشی است به سبک ایرانی یا سنتی و من همیشه این تیپ نمایش‌ها را دوست دارم، چون ریشه در تاریخ و سنت‌های ایرانی دارد اما متاسفانه کارهایی از این دست خیلی کم شده و انگار نسل این نمایش‌ها در حال برچیده‌شدن است. غیر از جشنواره‌های سنتی که هر سال برگزار می‌شوند و دوستان هنرمندان در آن کار ارائه می‌کنند، در طول سال خبری از اجرای نمایش‌های آیینی نیست».
این بازیگر ادامه داد:«من همیشه از تماشای چنین نمایش‌هایی لـ*ـذت می‌برم. این کار را خیلی دوست داشتم.گروه تولید و بازیگران زحمت زیادی کشیده‌اند.کارگردان کارش را درست انجام داده. به همین دلیل، از همه دعوت می‌کنم به تماشای این نمایش بیایند، چون اجرای خیلی خوبی بود و شکل و شمایلی را که یک نمایش ایرانی باید داشته باشد، در خود داشت».
همچنین گیتی قاسمی درباره نمایشی که به تماشا نشسته بود،گفت:«به نظرم نمایش‌هایی که دلی هستند و صادقانه کار می‌شوند، به دل مخاطب می‌نشیند. از آنجا که این روزها کمی از آثار آیینی‌سنتی و نمایش‌های شادی‌آور زنانه دوریم، فکر می‌کنم اجرای چنین نمایشی برای روح تماشاگری که مدام نمایش‌های تراژدی‌نما و ملودرام‌نما می‌بیند لازم بود؛ نمایش‌هایی که بعضی‌های‌شان واقعاً ارزش دیدن ندارند. در این میان، وجود کارهایی مثل «خواب طولانی انارآباد» غنیمت است و چون از دل برآمده، به دل می‌نشیند. به همه‌ی گروه خسته نباشید و تبریک می‌گویم».
گفتنی است تا کنون هنرمندانی نظیر گیتی خامنه، مجری قدیمی و محبوب تلویزیون و سعید هاشمی‌پور، محمدرضا مالکی، ابراهیم پشت‌کوهی، السا فیروزآذر، حبیب‌الله دانش و مهدی صفاری‌نژاد از بازیگران و کارگردانان عرصه تئاتر و سینما به تماشای «خواب طولانی انارآباد» نشسته‌اند.
در این نمایش محمد طیب‌طاهر، نرگس نیک‌سیرت، سمیه برجی، شراره سلیم‌بیات، شبنم فرجی‌ها، فریبا رسولی و جوانه دلشاد بازی می‌کنند.
در خلاصه داستان نمایش آمده: ننه‌غلامحسینی رویای ازدواج تنها پسر شیرین‌عقل خود را در سر می‌پروراند و برای تحقق رویای دیرینه‌اش، به خواستگاری دختران اعیان دمِ بخت می‌رود تا با تعریف و تمجید از پسرش دختری برای او دست و پا بکند.
نمایش «خواب طولانی انارآباد» پیش‌تر در سی‌وچهارمین دوره جشنواره تئاتر فجر اجرا شده و جایزه بهترین طراحی بروشور را دریافت کرده بود.
علاقه‌مندان به تماشای این نمایش کمدی موزیکال و ایرانی، می‌توانند تا تاریخ 19 تیرماه هر روز جز شنبه‌ها ساعت 19 به سالن انتظامی خانه هنرمندان مراجعه بکنند. همچنین سایت تیوال و شماره تماس 09370149007 برای رزرو و خرید بلیت در اختیار مخاطبان است.

بالا