خراسان رضوی امامزاده سید مرتضی ( کاشمر)

A.R دختر اتش

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
1,169
امتیاز واکنش
11,186
5973026916724482907

بقعه امام زاده سید ابراهیم اصغر معروف به سید مرتضی(ع) که بنای آن را سال 1273 (ه.ق) ذکر می کنند ،در فاصله سالهای 1345 تا 1365 (ه.ش) بنای یاد شده تخریب و بار دیگر به شکل معماری عصر صفوی تجدید بنا گردیده است .

در خصوص شجره ی نامه ی این امام زاده ی بزرگوار (ع) که کوچک ترین فرزند امام هفتم (ع) بوده و پس از شهادت برادرش امام رضا (ع) به شهادت رسیده است تحقیقاتی در ادامه ی خواب و رویایی صورت گرفت که سرانجام به تایید بزرگان و سادات رسید و به صورت شجره نامه در اختیار زائران و مجاوران قرار گرفت.

خادمی که سالیان سال خدمت به زائران و مجاوران اهل بیت (ع) را افتخار خود می داند در روز های ابتدای خدمت در بقعه ی سید مرتضی شک کند و با خود بگوید : من خادم کسی هستم که او را نمی شناسم پس از مدتی در خصوص این امام زاده(ع) ایشان خواب می بیند که جوانی به قتل رسیده خنجری به پهلوی چپ او اصابت کرده است در حال خواب می پرسید این جوان کیست؟ چرا به قتل رسیده؟ در همان حال اوا و ندایی می گوید: دست چپ او را بلند کن تا اسامی قاتلین او را ببینی. دست او را بالا کردم نام شش نفر زیر بازوی او نوشته شده بود که مقاتلین را معرفی می کرد. او می گوید: از اسامی اکنون چیزی یادم نمی اید. خادم بقعه با دیدن این خواب برای پیگیری و روشن شدن مطلب به کتابخانه ی استان قدس رضوی در مشهد مقدس مراجعه می کند او را به شخصی با نام اقای حسینی که از سادات بزرگ و بازنشسته ی استان قدس رضوی است و در کوچه ی مهدیه ی مشهد سکونت داشته است معرفی می کنند خادم با شخص یاد شده ملاقات و ماجرا را بیان می کند. سید مذکور چند روز فرصت می خواهد تا دقیق مطلب را برسی و صحت ان را با سند اعلام کند. سپس شجره ی سید مرتضی (ع) را از کتاب انساب آل ابی طالب که از کتب معتبر است وی نویسد و بر ان صحه می گذارد. سپس برای تایید این شجره نامه نزد اقای طباطبایی میر جهانی از سادات بزرگوار اصفهان می رود ایشان که از فضلا و سادات بزرگ اصفهان بودند و کتابخانه ی شخصی بزرگی هم داشتند پس از برسی دقیق اصل این مورد را تایید کردند. و پس از تایید سادات و فضلای بزرگوار به صورت شجره نامه نوشته و روی دیوار مجاور در ورودی بعقه اصلی نصب شد تا در اختیار زائران و مجاروان قرار گیرد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

برخی موضوعات مشابه

بالا