حوادث ایرانی تشکیل دومین جلسه محاکمه ۲ متهم پرونده نفتی ‏

ســ . پــــروانـہ

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
1,860
امتیاز واکنش
26,748
سرویس حوادث:دومین جلسه رسیدگی به اتهام‌های متهمان ردیف دوم وسوم پرونده نفتی پس از نقض حکم اعدامشان دردیوان عالی کشوردر شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی امروز برگزار شد. ‏
جلسه دیروز به ریاست قاضی مقیسه و با حضور متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده، وکلای متهمان، وکلای شرکت نفت، بانک مسکن، تامین اجتماعی و کارشناسان بانک مرکزی و وزارت اطلاعات برگزار شد. در آغاز نجفی نماینده دادستان کیفرخواست مهدی شمس متهم ردیف دوم را قرائت کرد و برای این متهم به اتهام افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی، مشارکت در کلاهبرداری به مبلغ ۲ر۱میلیارد یورو و مشارکت در پولشویی براساس مواد ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، ماده‌های ۲ و ۹ قانون مبارزه با پولشویی و با رعایت مواد ۵، ۷، ۱۳۴ و ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ تقاضای مجازات کرد. ‏ پس از اتمام قرائت کیفرخواست مهدی شمس – متهم ردیف دوم، با دستور قاضی مقیسه؛ برای دفاع از کیفرخواست صادره در جایگاه قرار گرفت.‏
رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب خطاب به متهم ردیف دوم گفت: شما نقش موثری در تشکیل شبکه اخلالگری در نظام اقتصادی و ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور داشتید. شما کسی بودید که تمامی محموله‌های نفتی را فروختید و پول‌ها در اختیار شخص شما بوده است. بابک زنجانی فردی بوده که به همراه شما و فلاح کارها را پیش می‌بـرده است و این فساد بزرگ مالی در نظام مقدس جمهوری اسلامی با همکاری شما، بابک زنجانی و فلاح اتفاق افتاده است. همه را سر کار گذاشتید و پول‌ها را نمی‌دهید. ‏
قاضی ادامه داد: جمهوری اسلامی برای راه‌اندازی پروژه‌های نفتی خود نیاز به پول داشت اما شما سبب شدید که پروژه‌های نفتی پیش نرود و پول پیمانکاران پرداخت نشود و این کارها را شما و فلاح و افراد دیگری غیر از شما که یک شبکه بزرگ را تشکیل داده بودند، به همراهی بابک زنجانی انجام دادید؛ شما چگونه متهمی را که هیچ سابقه خوبی نداشته و سابقه کیفری هم داشته و پول و ثروتی نداشته و فقط در مقام یک تبدیل‌کننده ارز فعالیت می‌کرده، به مسئولان نظام معرفی کردید و به او شخصیت دروغین و جعلی دادید و اموال بیت‌المال را به غارت بردید؟ ‏
قاضی مقیسه خطاب به متهم ردیف دوم گفت: شما به همراه زنجانی و متهم ردیف سوم شبکه بزرگی هستید که در غارت بیت‌المال نقش بزرگی داشته‌اید. در دفاع از خود اگر مطلبی دارید، بیان کنید. ‏ مهدی شمس پس از قرار گرفتن در جایگاه اظهار داشت:رابـ ـطه من با زنجانی، رابـ ـطه کارفرمایی و کارگزاری بود، من کارگزار زنجانی بودم که به این موضوع نیز توجه نشده است. تمام ادعاهای کیفرخواست علیه من، بر اساس اظهارات و اقرارهای زنجانی است؛ کسی که ۹۱ بار در کیفرخواست از او به عنوان کذاب و دروغگو یاد شده اما اظهاراتش درباره من را صادق دانسته‌اند. این مساله به خوبی گزینشی بودن کیفرخواست و مصادره به مطلوب کردن اظهارات افراد را نشان می‌دهد.‏ شمس گفت:من که اصلاً یک بار هم کلانتری نرفته بودم، از لندن راهی اوین شدم. همان طور که نماینده دادستان گفته‌اند این پرونده بسیار پیچیده است اما چطور بازپرس پرونده بدون حتی مشاوره، این پرونده را تنظیم کرده است. علی رغم درخواست‌های اطلاعات سپاه برای گفتگو با من، بازپرس پرونده اجازه گفتگو نداد. چطور اسنادی که در کیفرخواست جعلی دانسته شده، همین اسناد درباره من دارای اصالت است؟
وی ادامه داد: در کیفرخواست آمده که من ۴۰ میلیارد دلار از زنجانی طلب دارم و چند صفحه بعد آمده که ۸۶۳ میلیون دلار به زنجانی بدهکارم.
نماینده دادستان گفت: شما طبق قرارداد نفتی، نفت‌ها را فروختید و هزینه کردید. چقدر به زنجانی بدهکارید.‏
متهم افزود: به زنجانی هیچ بدهی ندارم.
قاضی در میان سؤال‌ و جواب‌های متهم و نماینده دادستان، خطاب به متهم گفت: به جای فلسفه‌چینی در مظلومیت خود، در برابر کیفرخواست صادره دفاع کنید. به جای این که مظلوم نمایی کنید و بگوید از لندن به اوین آمدید از خودتان دفاع کنید؛ البته لندن نشینان مقابل نظام، قطعاً اوین نشین می‌شوند.‏

بالا