تولید پادکست

• شروع کننده موضوع fz80
  • بازدیدها 353
  • پاسخ ها 6
  • تاریخ شروع

fz80

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
1,389
امتیاز واکنش
1,584
9dee59a4fc36505829c8500097238203.jpg
پیشرفت شما 0 ٪

گواهینامه
فیزیکی مجازی
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

پادکست، در یک تعریف ساده همان وبلاگ است با این تفاوت که شما در هر پست، می توانید یک فایل صوتی نیز ضمیمه کنید.
پادکست، مناسب است برای تکه های از سخنرانی ها، اخبار صوتی، رادیوها و تمام کسانی که می خواهند صدایشان شنیده شود.
پس شما نیز همین امروز دست بکار شوید و یک پادکست رایگان برای خودتان ایجاد کنید.

• پیشنهادات
  • fz80

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,389
    امتیاز واکنش
    1,584
    راهنمای تولید پادکست: قسمت اول
    پادکستینگ کار لـ*ـذت بخشی است. اگر به وبلاگ نویسی علاقه مند باشید قطعا از پادکستینگ هم خوشتان خواهد آمد. میدانم که خیلی از شما دوست دارید بتوانید خودتان پادکست درست کنید. اما شاید به خاطر اینکه زیاد با روش تولید پادکست آشنا نیستید تا به حال دست به کار نشدید. من میخواهم به شما این مژده را بدهم که تولید پادکست اصلا کار سختی نیست و خودتان به تنهایی میتوانید به راحتی پادکست تولید کنید و حتی اگر خواستید میتوانید به صورت رایگان آن را منتشر کنید! بیایید با هم یاد بگیریم که چطور یک پادکست تولید کنیم.
    در قسمت اول از این سری آموزشی میخواهم در مورد اساس و پایه پادکستها با شما صحبت کنم. میدانم همه شما الان زودتر دلتان میخواهد که هر چه زودتر پادکست خود را درست کنید و بعد هم آن را منتشر کنید. اما قبل از اینکه بدانید چطور این کار را انجام دهید باید بدانید که چرا میخواهید این کار را انجام دهید. دلیل و هدف پادکست از خود پادکست بسیار مهمتر است.
    Podcasting01.jpg

پس قبل از اینکه به فکر درست کردن پادکست باشید چند روزی را وقت بگذارید و به این سوالات فکر کنید و سعی کنید به آنها پاسخ دهید:

• چرا میخواهم پادکست بنویسم؟
    • در مورد چه موضوعی میخواهم پادکست درست کنم؟
    • پادکستهایم معمولا چند دقیقهای خواهد بود؟
    • هر چند وقت یک بار پادکست جدید منتشر خواهم کرد؟
    وقتی به این سوالات فکر میکنید این نکات را هم در نظر داشته باشید:

• پادکست بر خلاف آنچه برخی فکر میکند درست مثل وبلاگنویسی سود مالی چندانی ندارد. شاید بتوان مقدار کمی درآمد از آن به دست آورد ولی درآمدش آنقدر نیست که بخواهید با آن زندگی خود را بگذرانید. پس اگر برای کسب درآمد به پادکستینگ روی آوردهاید همین حالا از تصمیم خود صرف نظر کنید. پادکستینگ هم مثل وبلاگنویسی باید بیشتر به خاطر علاقه به این کار باشد. وبلاگنویسهای موفق مینویسند تا دانش و گفتههای خود را به صورت نوشتاری به مخاطبان خود منتقل کنند و از این کار لـ*ـذت میبرند. برای موفقیت در پادکست هم باید با علاقه کرد کرد، علاقه به اینکه حرفهای گفتنی خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.
    • موضوع پادکست نباید پراکنده باشد. از این نظر هم پادکستینگ خیلی شبیه به وبلاگنویسی است. در وبلاگنویسی توصیه میشود موضوع وبلاگ یک موضوع خاص باشد و جوری نباشد که در آن بتوان از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را پیدا کرد. ضمنا موضوع باید جالب و جذاب باشد و به اندازه کافی مخاطب داشته باشد. پادکستینگ هم همینطور است. سعی کنید تنها یک موضوع جذاب برای پادکست خود انتخاب کنید، موضوعی که در آن حرفی برای گفتن داشته باشید.
    • مدت زمان پادکست بسیار مهم است. تجربه نشان داده پادکستهایی که بیشتر از ۳۰ دقیقه زمان داشته باشند، کمتر شنیده میشوند. توصیه این است که پادکست خود را زیر ۳۰ دقیقه به اتمام برسانید.
    • اگر میخواهید هر روز یک قسمت جدید برای پادکست خود منتشر کنید سعی کنید همیشه این کار را انجام دهید و حتی یک روز را هم جا نیاندازید. اگر هفتهای پادکست منتشر میکنید سعی کنید همیشه هر هفته برنامهتان آماده باشد. هر طور برنامهریزی میکنید باید سعی کنید در آینده هم پادکستهایتان به طور منظم و سر زمان مقرر منتشر شوند. منظم منتشر شدن پادکست باعث افزایش مخاطبان آن میشود.
    برای قسمت اول تا همینجا کافی است. خوب به این موارد فکر کنید و وقتی به نتیجه رسیدید قسمت دوم این سری آموزشی را بخوانید. در قسمت بعد در مورد ساختار پادکست با شما بحث خواهم کرد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

fz80

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,389
    امتیاز واکنش
    1,584
    راهنمای تولید پادکست: قسمت دوم

امیدوارم قسمت اول را خوانده باشید و به توصیههایی که گفتم عمل کرده باشید که اگر اینطور باشد الان دقیقا میدانید پادکستی که میخواهید تولید کنید چه موضوعی دارد، هر چند وقت یکبار قرار است منتشرش کنید و هر قسمت از پادکستتان چند دقیقهای است. همانطور که وعده داده بودم الان نوبت آن رسیده که در مورد فرمت برنامهتان با شما صحبت کنم.
    منظورم از فرمت این است که آیا میخواهید تک نفره پادکست خود را ضبط کنید یا اینکه دوست دارید افراد دیگری هم در پادکست شما حضور داشته باشند؟ تصمیم دارید در پادکست خود از موسیقی هم استفاده کنید یا ترجیح میدهید برنامهتان بدون موسیقی باشد؟ در ادامه در مورد همین مسائل با شما صحبت خواهم کرد.
    podcasting1.jpg

چه پادکستهای تک نفره و چه گروهی هر کدام ویژگیهای مخصوص به خود را دارند. پادکستهای تک نفره به این خاطر خوب است که ضبط کردن و تهیه برنامه در این فرمت خیلی سادهتر است و آنچه ضبط میکنید نیازی به ادیتهای حرفهای ندارد. از سوی دیگر این فقط خودتان هستید که صحبت خواهید کرد و میتوانید قبل از ضبط مشخص کنید که دقیقا چه چیزی در برنامه بگویید. برای برخی از موضوعات و یا برای وبلاگهای شخصی پادکستهای تک نفره گزینه مناسبی به نظر میرسد.
    از سوی دیگر اگر در پادکست خود افراد دیگری هم حضور داشته باشند باعث میشود تا شنوندگان برنامه شما از یکنواختی صدای گوینده خسته نشوند چون صدای فرد یا افراد دیگری هم در پادکست وجود دارد. علاوه بر این برنامههایی که در قالب گپوگفت تهیه میشوند طرفداران بیشتری دارند چون نسبت به پادکستهای تک نفره از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.
    در مورد موزیک هم توصیه من این است که حتی اگر شده در حد چند ثانیه در ابتدا، انتها و در میان پادکست خود از موزیک استفاده کنید تا از یکنواختی پادکستی بکاهید. پادکستهایی که در تمام مدت آن یک نفر مدام حرف میزند زیاد طرفدار پیدا نمیکنند.
    قسمت بعدی را به محل ضبط پادکست اختصاص خواهم داد.

fz80

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,389
    امتیاز واکنش
    1,584
    راهنمای تولید پادکست: قسمت سوم

در قسمت دوم این دوره آموزشی در مورد فرمت پادکست با شما صحبت کردم و قرار شد در قسمت سوم یعنی همین قسمت در مورد محل ضبط پادکست بحث کنیم. همانطور که احتمالا میدانید نمیتوان در هر کجا و با هر شرایطی پادکست را ضبط کرد. اگر میخواهید پادکست شما کیفیت خوبی داشته باشد، نویز نداشته باشد و کسی که قرار است پادکست شما گوش کند اعصابش خورد نشود باید سعی کنید شرایط محیط را طوری آماده کنید که صداهای مزاحم به حداقل خود برسند.
    Podcasting-tips-with-cohosts-The-Audacity-to-Podcast-114-712x400.jpg

برای ضبط کردن دنبال ساکتترین و دنجترین نقطه خانه یا محل کار خود بگردید. جایی که میدانید سر و صدا ندارد و شما میتوانید با خیال راحت پادکست خود را ضبط کنید. هر اتاقی را که انتخاب میکنید، در زمان ضبط درب اتاق را ببندید تا صدای بیرون اتاق به داخل اتاق نرسد. قبل از ضبط به افراد دیگری که در آن محیط هستند اطلاع بدهید که به اتاق ضبط پادکست شما وارد نشوند چون شما در حال ضبط هستید. اگر ممکن است یک برچسب مزاحم نشوید هم به دستگیره درب وصل کنید تا اگر کسی یادش رفت نباید وارد اتاق شود، با دیدن آن برچسب یادش بیافتد.
    تمام دیوایسهای خود مثل تبلت یا اسمارت فون خود را در حالت بی صدا قرار دهید. مسلما دلتان نمیخواهد که در طول ضبط پادکست ناگهان صدای زنگ خوردن گوشیتان کار را خراب کند. صدای خود کامپیوتر را هم تا انتها کم کنید تا اگر صدای نوتیفیکیشنهای کامپیوتر مشکلی ایجاد نکند.
    مطمئن شوید جایی که انتخاب کردهاید طوری نباشد که صدای شما را اکو کند. کمی بلند بلند صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که صدای شما در آن محیط اکو نمیشود. کولر یا هر وسیله دیگری که فکر میکنید مزاحمت صوتی دارد را در زمان ضبط پادکست خاموش کنید. اگر صندلیتان صدا میدهد، آن را هم با یک صندلی کم سر و صدا عوض کنید.

fz80

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,389
    امتیاز واکنش
    1,584
    پادکست چیست؟

شاید شما بهتر از من بدانید که پادکست چیست ولی آشنایی با تعریف آن شاید خالی از لطف نباشد. برنامهای رادیویی یا مشابه که دیجیتالی ضبط شده و جهت گوش دادن یا دانلود کردن برای دستگاههای شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته میشود. تعریفی ساده و نسبتا قابل قبول است. گرچه پادکست با برنامه های رادیویی به لحاظ دسترسی مجدد، امکان انتخاب (درواقع مانند رادیو محتوا به کاربر تحویل داده نمی شود)، امکان استفاده از پخش کننده های شخصی و جلو و عقب بردن و… از تفاوت های عمده ی پادکست با برنامه های رادیویی است و همین عوامل هم موجب محبوبیت پادکست شده است و امروزه طرافداران زیادی دارد. حتما شما هم رادیو گویا را گوش می دهید و احتمالا محتوای آن برای شما جذاب تر از مطالب عادی هستند. به همین دلیل به سرعت به اصل مطلب که همان جنبه ی عملی کار می باشد می پردازیم و نکات اولیه آن را بیان می کنیم.

fz80

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,389
    امتیاز واکنش
    1,584
    پیش نیاز ها برای ضبط پادکست

گرچه ضبط یک پادکست خوب به مهارت در سخن گفتن و تمرین و تجربه نیاز دارد ولی شما هم اگر از همین الان اقدام به این کار کنید به زودی به این مهارت و تجربه دست خواهید یافت. پس به پیش نیاز های دیگری که در این امر لازم است می پردازیم. برای ضبط پادکست شما در ساده ترین شکل نیاز به یک میکروفون مناسب، کارت صدای قابل قبول و یک برنامه برای ضبط صدا دارید گرچه با دستگاه های ضبط صدای دیجیتال هم همین کار را می توان کرد ولی به جهت سهولت استفاده و دسترسی آسان و به صرفه بودن، ما از کامپیوتر جهت ضبط صدا استفاده خواهیم کرد.

نکته ای که مهم است این است که ما در ابتدا نمی خواهیم پادکست فوق العاده ای بسازیم و بدیهی است که به کارت صدا و میکروفون حرفه ای و گران قیمت نیاز نخواهیم داشت. برای اینکه خیالتان را راحت کنم لازم است بگویم که هنوز سعادت مالی به من دست نیافته که بتوانم میکروفون مناسبی بخرم و هنوز هم از میکروفون ارزان قیمت خودم برای ضبط پادکست استفاده می کنم.
    پس فرض من در نگارش این پست این است که شما به یک کارت صدا و میکروفون قابل قبول و ابتدایی دسترسی دارید.

fz80

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,389
    امتیاز واکنش
    1,584
    برنامه های مختلف برای ضبط صدا

آخرین پیش نیازی که برای ساخت پادکست مطرح کردیم یک برنامه ی مناسب برای ضبط پادکست است. برنامه های مختلف و زیادی برای ضبط صدا وجود دارد. از برنامه ای مثل Sound Recorder خودِ ویندوز! گرفته تا نرم افزار Adobe Audition که جزو حرفه ای ترین آن ها به حساب می آید. با این حال بهتر آن دیدیم که در این آموزش از نرم افزار مشابه رایگان و البته حرفه ای Audacity استفاده کنیم که هم در ترویج فرهنگ استفاده از نرم افزار های رایگان نقشی داشته باشیم و هم از نرم افزار کم حجم و حرفه ای استفاده کرده باشیم. باز هم تاکید می کنم که این نرم افزار بر خلاف رایگان بودنش امکانات بسیار قابل قبولی دارد که قابل مقایسه با نرم افزار Adobe Audition است. برای دانلود این برنامه می توانید به صفحه آن در sourceforge مراجعه کنید.

بالا