اخبار سینما و تلوزیون جنابخان کیست؟؟؟؟؟

تنهای تنها

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
5,564
امتیاز واکنش
7,530
fun1739.jpg
شخصیتی عروسکی جناب خان

جناب خان شخصیتی عروسکی است که ابتدا در مجموعه نمایش خانگی کوچه مروارید در نقش لبو فروش جنوبی و سپس در سری دوم مجموعه خندوانه به عنوان یک استندآپ کمدین ظاهر شد. صدا پیشگی این عروسک به عهدهٔ محمد بحرانی و عروسک گردانی بر عهدهٔ مهدی برقعی و حامد ذبیحی میباشد.

او علاقه زیادی به خواندن ترانههای محلی جنوب ایران دارد. ترانههایی نظیر اشکله جونم، سلام ای ناخدا و... او لبو فروشی را از کودکی آغاز کرده و از بیست سالگی عاشق دختری به نام احلام شده است و طی این مدت هر هفته با خانواده به خواستگاری احلام میرود و هربار به دلیلی جواب منفی میگیرد.

او با فروش لبو توانسته ثروت زیادی به به دست آورد. بیشترین فروش وی در نمایشگاه کتاب تهران بوده که مردم بیش تر از کتاب به لبوهای او علاقه داشتهاند. او اصطلاحاتی برای خود دارد که بعضی از آنها عبارتند از: "میام براتا"، "هه هه و..." و "یه ایطور چیزایی برا خودم دارم". از خصوصیات بارز جناب خان میتوان به بیان مشکلات مردم ایران به زبان طنز اشاره کرد.

گفتگو با محمد بحرانی صدا پیشه جناب خان
صدای «محمد بحرانی» را بیشتر مخاطبان با شخصیت عروسکی ببعی در مجموعه کلاه قرمزی میشناسند. گوسفند بهروزی که انگلیسی صحبت میکند و گاهی آوازخواندنهایش موجب حیرت مخاطب میشود.

این صداپیشه که البته خاطرات جالب و جذاب آقوی همساده را هم روایت میکند، این شبها به جمع «خندوانهایها» پیوسته و صداپیشگی عروسک بنفشی به نام «جناب خان» را برعهده دارد.

هرچند که جنابخان به تازگی به به جمع خندوانههایی پیوسته اما آن قدر شخصیتش به اصطلاح گرفته که به سرعت به جزئی جدایی ناپذیر از این مجموعه تبدیل شده و مخاطبان بسیاری به خاطر او این برنامه را میبینند. همین موفقیت جدید موضوع گفتوگوی ما با «محمد بحرانی» است:

fun1739-1.jpg
جناب خان شخصیتی عروسکی برنامه خندوانه

**آقای بحرانی شخصیت «جناب خان» چطور شکل گرفت؟
-جناب خان یکی از عروسکهای سریال زنده عروسکی «کوچه مروارید» بود که یکسال و نیم سال پیش کلید خورد و تا الان هم در شبکه نمایش خانگی توزیع میشود. آنجا قبل از اینکه همه عروسکها و بازیگران جلوی دوربین برویم، ابتدا اتاق فکری را طراحی کردیم که در آن افرادی چون: امیر سلطان احمدی، محمد نادری، سعید سالارزهی، نیوشا صدر و من و عده ای دیگر حضور داشتیم. همانجا در مورد اینکه هر عروسکی چه ویژگی داشته باشد صحبت کرده و به یکسری خصوصیت درباره هر عروسکی رسیدیم.

**همان جا جنوبی بودن کاراکتر جناب خان هم طراحی شد؟
-بله. همان زمان من به عنوان یکی از اعضای اتاق فکر سریال «کوچه مروارید» به گروه پیشنهادهایی درباره جناب خان دادم که یکی از آنها جنوبی بودن این عروسک بود. از قبلترها میدانستم که افراد جنوبی آدمهای با صفایی هستند و همه کارهایشان با ریتم است و به همین خاطر دوست داشتم تا این کاراکتر را به آن خطه ببرم.

**اسم جناب خان چطور انتخاب شد؟
-فکر میکنم نام جناب خان را محمد نادری برای این عروسک گذاشت.

**چه شد که جناب خان سر از خندوانه درآورد؟
- در کار قبلی، رامبد جوان نقش یک کافه دار را بازی میکند. من و رامبد از قبل همدیگر را میشناختیم و به خوبی با خلق و خوی هم آشنا بودیم. همان روزها شوخیهای بین خان و رامبد خیلی مورد توجه بچههای پشت صحنه و البته مخاطبان قرار گرفته بود، به همین خاطر هم بعد از مدتی من و رامبد جوان به این نکته رسیدیم که این عروسک میتواند به برنامه خندوانه هم بیاید، طبیعتا هر چه میگذرد جزئیات بیشتری برای این شخصیت دستمان میآید.

fun1739-2.jpg
رامبد جوان و محمد بحرانی صدا پیشه جناب خان

**خودتان هم جنوبی هستید؟
-خیر. شاید بهتر باشد بگویم از کودکی حتی پدر و مادرم به من میگفتند که انگار تو جنوبی هستی در حالی که تا به حال هیچوقت مدت زیادی در جنوب نبودم. این موضوع برمیگردد به کودکی و همبازیها و هم محلیهایمان در شیراز. من اصالتا شیرازی هستم و یادم است از کودکی به این خاطر که اغلب افرادی که در محلمان زندگی میکردند خوزستانی و بوشهری بودند، بالطبع من هم با فرهنگ آنها بزرگ شدم.

دوست دارم همین جا از دو دوست عزیزم بهنام ارشدی نژاد و پویان محمودی یادی کنم که از دوستان بسیار صمیمی و جنوبیم در دوران کودکی بودند.

**شعر و ریتمها هم به واسطه همین علاقه شما به جنوب خوب از کار درآمد؟
-یادم هست در همان دوران که 4 سالم بود با بهنام روی قابلمه و دبه و ... ساز میزدیم و هم میخواندیم و جالبتر برایم این بود که همه آنها را روی کاستهایی که هنوز هم آنها را دارم، ضبط میکردیم. من نوازنده نیستم، اما گهگاهی برای دل خودم ساز کوبهای مینوازم.

**در خندوانه هم نوازندگی میکنید؟
-در خندوانه هم در برخی موارد که در خلال آواز خواندن جناب خان نیاز به ساز هست، نوازندگی را خودم به عهده دارم و همان سازهای جنوبی ضرب و تمپو را مینوازم. تعداد زیادی از موسیقیهایی که در خندوانه اجرا میکنم از همان دوران کودکیم وام گرفته و بخشی از آنها هم برمیگردد به سرچ کردنهای خودم در اینترنت و همنشینی و همصحبتی با دوستانم در دانشگاه و خوابگاه و آشنا شدن با موسیقیهای محلی جدید.

**اما چیزی که مخاطب از جناب خان در خندوانه میبیند بسیار پختهتر و گیراتر از نقش این عروسک در کوچه مروارید است.
-حضور شخصیت جناب خان در آن سریال با حضورش در برنامه خندوانه کاملا متفاوت است، آنهم از نظر رده سنی بین مخاطبان خندوانه و کوچه مروارید. معتقدم آنجا جنـ*ـسی از طنز جواب میداد و اینجا جنس دیگری از طنز جواب میدهد و قطعا جناب خان نمیتوانست در هر دوی این آثار شبیه به هم ظاهر شود. دامنه استفاده از شوخیها در خندوانه گستردهتر است.

fun1739-3.jpg
رامبد جوان ، محمد بحرانی و جناب خان

**پیشتر گفتهاید که تمام آنچه در خندوانه روی میدهد، بداهه است، چطور این اتفاق با حضور تماشاچیها روی میدهد؟
-بله. کاملا درست است. برای حضور مقابل دوربین خندوانه متنی در دست نداریم و اغلب اوقات همه چیز به صورت بداهه پیش میرود. این موضوع از همان ابتدا در برنامه لحاظ شد چراکه قرار بود جناب خان به عنوان استندآپ کمدین در این برنامه باشد و از آنجایی که در خندوانه استندآپ کمدینها خودشان سوژه را با خود میآورند، خان هم از این قاعده مستثنی نبود. هیچ متنی برای جناب خان در خندوانه نداریم و اتفاقات با بداهه صورت میگیرد.

**تکه کلامهای جناب خان هم از پیش طراحی شده بود یا آنها هم بداهه هستند؟
- همه این تکه کلامها در بداهههایمان شکل گرفته و هیچ چیز از پیش تعیین شدهای نداشتیم که بعدها به تکه کلام بدل شود. برخی الفاظ را خیلی بداهه گفتم که جواب خوبی را از سمت مخاطبان دریافت کردیم و در ادامه هم آنها را در جای مناسب به کار بردیم.

**یعنی هیچکدام از شوخیها قبل از برنامه با آقای جوان هماهنگ نمیشود؟
-اکثر مواقع او را در جریان قرار میدهیم و برخی اوقات هم نه.گاهی اوقات که میخواهیم رامبد نسبت به موضوعی عکس العمل آنی و لحظهای داشته باشد او را در جریان آن موضوع خاص قرار نمیدهیم.

**روزی که جناب خان به خندوانه آمد، پیش بینی این موفقیت را برای این عروسک داشتید؟
-طبیعتا عروسک گردان و صداپیشه زمانی که به چارچوب یک عروسک مسلط میشوند، بداهه گویی هم به زنده بودن عروسک و آنچه مخاطب میبیند کمک دوچندانی میکند. در مورد خودم نمیگویم، اما در کل کسی که این کار را انجام میدهد باید اندازههای طنز را به خوبی بشناسد و بداهه را آنقدر طول ندهد که طنزش خراب شود و من خیلی از این قواعد را مدیون تمرینهای کلاه قرمزی و ایرج طهماسب هستم.

fun1739-4.jpg
تصاویر جناب خان

**به نظر میرسد شخصت جناب خان تا حدی موفق عمل کرده که سازندگان از ترس کمرنگ شدن آقای جوان، حضور جناب خان را محدود کردهاند.
-اصلا چنین منظوری در میان نبوده است و از همان ابتدا هم قرار بر این بود تا جناب خان دو یا سه روز در هفته در خندوانه حضور داشته باشد. بخش دیگری از این مسئله به این برمیگردد که من غیر از خندوانه مشغول کارهای دیگری چون بازیگری هستم و باید برای حضورم در خندوانه برنامهریزی داشته باشم که به سایر کارهایم لطمه نخورد. باید بگویم خندوانه از جمله برنامههایی است که پشت صحنه بسیار سالمی دارد و رامبد جوان هم با اینکه هم در جلوی دوربین و هم در پشت صحنه فعالیت دارد، اما از هیچکدام از آنها به خاطر دیگری نمیزند و با اخلاق خوبی که دارد همه آنها را مدیریت میکند.

**چرا حضور این عروسک در برنامه هرشبی نمیشود؟
- ما در اتاق فکری که داریم، اصلا دوست نداریم که جناب خان به صورت هر شبی در برنامه باشد و معتقدیم هفتهای دو یا نهایتا سه شب برای حضور این شخصیت در خندوانه کافی است.

**بازتابها درباره عروسک جنابخان چطور بوده است؟
-تا الان استقبال مردمی از شخصیت جناب خان خیلی خوب بوده است و شاید رامبد جوان هم مثل من حتی توقع اینهمه ری اکشن مثبت را از جانب مردم نداشتیم. قطعا اگر موفقیتی دراین باره داشتم، مدیون لطف خداوند هستم. در ادامه جادوی موسیقی جنوب و حال و هوای مردم آن خطه از کشورم نیز در اینباره تاثیر به سزایی داشتند و از همین جا میخواهم از این عزیزان تشکر کنم. در این مدت بسیاری از مردم را دیدم که از موسیقی جنوبی خوششان آمده است.

fun1739-6.jpg
محمد بحرانی و جناب خان

**کدام یک از عروسکهایی که صداپیشگی آنها را برعهده داشتهاید، بیشتر دوست دارید؟
- هر کدام از عروسکهایی که به جای آنها صحبت کردم، برایم ارزشمند بودهاند و همهشان را بسیار دوست داشتم. از ببعی گرفته تا آقوی همساده و جناب خان و استاد همه چی دون و ... شاید هم این موضوع به این خاطر باشد که زمانی که سر کاری حاضر میشوم تمام توانم را برای آن کار میگذارم چراکه نتیجه کار برایم بسیار مهم است و واقعا کم نمیگذارم.

**عروسک جناب خان تا چه زمان در برنامه خندوانه حضور خواهد داشت؟
-درباره اینکه جناب خان تا چه زمانی در برنامه خندوانه حضور دارد نمیدانم، اما دوست دارم تا زمانی که در این برنامه هست، خوب باشد و اگر قرار است به تکرار بیفتد به طور قطع نبودنش بهتر از بودنش خواهد بود. اگر جناب خان لحظاتی در خنداندن مخاطب موفق بوده بخش زیادی از آن به زحمات عروسک گردانها آقایان مهدی برقعی و حامد ذبیحی بر میگردد که حسابی از آنها تشکر میکنم.

fun1739-7.jpg
رامبد جوان و جناب خوان

fun1739-8.jpg
رامبد جوان و محمد بحرانی و جناب خان

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
0
بازدیدها
141
پاسخ ها
0
بازدیدها