بیوگرافی دانشمندان جین گودال ( دانشمند جانور شناسی )

• شروع کننده موضوع ^M_A_K_I_A^
  • بازدیدها 182
  • پاسخ ها 3
  • تاریخ شروع

^M_A_K_I_A^

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,595
امتیاز واکنش
17,359
دكتر جين گودال، بانوی دانشمند و محافظ حیوانات وحش

46643170882212097221.jpg

بیش از سه دهه پيش جين گودال که انسان‌شناس مشهور دانشگاه كمبريج بود، كار و زندگي شخصي را رها و خود را وقف تلاش براي نجات محيط زيست كرد. او در طی این سالها هدایت فعالیت های متعدد حمایت از حیوانات به ویژه میمون‌ها را به عهده گرفت.

جين گودال در سوم آوريل ۱۹۳۴ در لندن به دنيا آمد. زماني كه شش سالش بود، پدرش يك جوجه به خانه آورد و از او خواست تا آن را بزرگ كند. دوستان پدرش به او گفتند كه اين هديه خوبي براي چنين كودك كم سالي نيست، اما جين بسيار از هديه خوشش آمد و به بزرگ كردن و مراقبت كامل از آن پرداخت. اين اولين حيوان دست آموز زندگي جين بود.
همچنان كه جين بزرگتر مي شد علاقه اش به حيوانات افزايش مي يافت و سخت تمایل داشت شغلي در رابـ ـطه با حيوانات دست و پا كند. او به آفريقا رفت و با حیوانشناس بزرگ، لوييس ليكي ملاقات كرد و همين ملاقات مسير زندگي او را عوض كرد. او جين را استخدام كرد و به پارك ملي گومبه در آفريقا فرستاد تا درباره شامپانزه ها، این حیوانات بسیار باهوش، مطالعه و هرچه مي بيند ضبط و يادداشت كند.
در ابتدا شامپانزه ها از جین مي گريختند و او نميتوانست آنطور كه مي خواست به آنها نزديك شود، ولي سرانجام با او خو گرفتند و او توانست در ميانشان زندگي و رفتارشان را ثبت كند. او در ميان اين موجودات دوست داشتني زيست و آنها به جین اعتماد كردند.
جین گودال کشف های حیرت انگیزی کرد و حتی موفق شد که با یکی از اعضای خانواده ی شامپانزه ها طرح دوستی بریزد. او اولین دانشمندی بود که دریافت شامپانزه ها تا چه حد به انسان شباهت دارند.

52933770189238319568.jpg

او میگوید :
«شامپانزه ها به من خیلی چیز ها آموختند. ساعات طولاني كه در جنگل با آنها گذرانده ام بيش ازاندازه مرا سرشار ساخته است. آنچه من از آنان آموختم درك من از رفتار بشري و از جايگاه ما در طبيعت را شكل بخشيده است.»

«من مادري شگفت انگيز و حمايتگر داشتم. او مرا تشويق كرد كه روياي عجيبم را پي بگيرم و به آفريقا بروم و با حيوانات زندگي كنم چون عاشق تارزان بودم! همه به من مي خنديدند اما او به من گفت: جين، اگر واقعا مي خواهي چيزي بشوي بايد سخت كار كني، از فرصت ها استفاده كني و هرگز رها نكني، آنوقت راه را پيدا خواهي كرد.»
اتولوژي، علم مطالعه رفتار حيوانات است و جین گودال امروز به مشهورترين اتولوژيست جهان بدل شده، زيرا بيش از هركس ديگري به زندگي شامپانزه ها نگريسته و چيزهايي را ديده كه هيچ كس ديگر در جهان نديده است.
جین گودال در سال‌هاي گذشته تلاش‌هاي بسياري براي معطوف كردن سرمايه گذاري براي حمايت از حيوانات به خرج داد. با اين حال بر مبناي تحقيقات موسسه او، جمعيت بابون‌ها، شمپانزه‌ها، ‌گوريل ها و اورانگوتان‌ها در ۵۰ سال اخير ۸۰ درصد كاهش يافته است. اخیرا جین گودال با مطرح ساختن اين سوال در قالب يك برنامه تحت عنوان «ريشه‌ها يا تيشه‌ها» در ۱۰۰ كشور دنيا تلاش جديدي را براي حمايت از حيوانات در معرض خطر آغاز کرده است. او میگوید : «هنوز چيزهاي ناشناخته بسياري درباره حيوانات وجود دارد. جوانان بايد به آن سرزمين‌ها بروند و به تحقيقات جديد بپردازند. حتي اگر گفته شود شانسي وجود ندارد.»

02132854564005384963.jpg

علاوه بر این فعالیتها جین گودال این روزها در دانشگاه هاي مختلف جهان تدريس و براي علاقه مندان به طبيعت و حيات وحش، دانشجويان و گروه هاي زيست محيطي سخنرانی میکند. او عنوان سفير صلح سازمان ملل متحد و چندين جايزه بين‌المللي را دريافت كرده است.

• پیشنهادات
  • ^M_A_K_I_A^

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,595
    امتیاز واکنش
    17,359
    بیوگرافی کوتاه:
    بانو جین موریس گودال ‏ دانشمندی انگلیسی است که در زمینه‌های رفتارشناسی جانوران و مردم‌شناسی مطالعه می‌کند. او از سال ۲۰۰۲ سفیر صلح سازمان ملل در موضوع حفاظت از طبیعت است. او در سال ۱۹۳۴ در شهر لندن انگلیس به دنیا آمد و در دانشگاه کمبریج در کشور انگلیس تحصیل کرد. او دربارهٔ شامپانزهها و حفاظت از آن‌ها مطالعه می‌کرد.ویکی‌پدیا

تاریخ تولد: ۳ آوریل ۱۹۳۴ (سن ۸۵ سال)، لندن، بریتانیا
    کودکان: Hugo Eric Louis van Lawick
    آموزش: Newnham College, University of Cambridge (۱۹۶۲–۱۹۶۵)، Darwin College, University of Cambridge
    همسر: درک بریسسن (ازدواج ۱۹۷۵–۱۹۸۰)، Hugo van Lawick (ازدواج ۱۹۶۴–۱۹۷۴)
    والدین: Margaret Myfanwe Joseph، مورتمر موریس گودال

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    11
    بازدیدها
    300
    پاسخ ها
    0
    بازدیدها
    183
    بالا