اخبار موسیقی ایران حسام الدین سراج: موسیقی حرمت دارد و حرام نیست

• شروع کننده موضوع *فریال*
  • بازدیدها 220
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

*فریال*

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
7,020
امتیاز واکنش
7,770
حسامالدین سراج: موسیقی حرمت دارد و حرام نیست

1419500502974_87988-e1419523812818-370x238.jpg

حسامالدین سراج تصریح کرد: موسیقی حرمت و احترام دارد و حرام نیست.

این خواننده موسیقی آیینی اظهار کرد: بعضی از عزیزان باید مراقب باشند که با تصمیمها و کارهایی که در زمینهی مجوز ندادن به موسیقی انجام میدهند، حق هنرمندان را ضایع نکنند. مجوز ندادن موجب ظلم به هنرمندان میشود و از طرف دیگر، کانال فعالیت فرهنگی را میبندد که این موضوع نیز ظلم به هنر کشور است.

وداع؛ عرض ادبی به ساحت سیدالشهدا (ع)

او بیان کرد: آلبوم «وداع» عرض ادبی است به ساحت سیدالشهدا (ع) و تلاش میکند به حقیقت واقعه عاشورا بپردازد که این مساله در واقع بیان موسیقایی واقعه کربلا بود. شعر قوی و موسیقی قدرتمند، فرهنگ ایجاد میکند و من پس از اجرای این آلبوم از برخی کسانی که انتظار نداشتم، بازخوردهای مثبت دریافت کردم و آنها به من گفتند که با شنیدن این آلبوم به واقعهی کربلا علاقهمند شدند.سراج ادامه داد: برای اجرای موفق این آلبوم، اشعار عمان سامانی را انتخاب کردند، زیرا اشعار ویژهای دربارهی واقعهی عاشورا دارد که واقعا تأثیرگذارند.این خوانندهی موسیقی آیینی با بیان اینکه هنرمند معبری است برای عبور حقیقت، گفت: وقتی با نوادگان این شاعر بزرگ صحبت میکردم، آنها گفتند که «عمان» سالها بهدنبال سرودن اشعار عاشورایی بود، اما این اتفاق نمیافتاد تا اینکه در یک دهه محرم به انزوا رفت و در طول دهه، کل دیوانش را سرود. اشعار این شاعر در زمینههای مختلف مانند حضرت علیاکبر (ع) و وداع حضرت زینب (س) صنعت شعری قویای دارد و به بیان مطالب اخلاقی و حکمت در لابهلای اشعارش نیز میپردازد.سراج به اجرای شعر قیصر امینپور در این آلبوم نیز اشاره کرد و افزود: این شعر بهدلیل صفای باطن «قیصر» سروده شده است و عمق عجیبی دارد که خود من هرگاه آن را میشنوم منقلب میشوم.این خواننده در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا دربارهی چگونگی اجرای کنسرت موسیقیاش در مشهد، گفت: ما پیش از این هم برای اجرا در مشهد تلاش کرده بودیم، اما به نتیجه نرسیدیم. خوشبختانه اینبار موفق شدیم این کار را انجام دهیم، هرچند مشکلات زیادی بر سر راه ما قرار داشت، از جمله اینکه مجوز اجرا بسیار دیر صادر شد و ما زمان کافی برای تبلیغات نداشتیم.وی در پاسخ به پرسش دیگری دربارهی فعالیت در مورد امام رضا (ع) اظهار کرد: من قبلا دو تصنیف در این زمینه اجرا کردم که یکی از آنها پخش شده و دیگری هم در آینده پخش خواهد شد؛ اما برنامههایی را نیز برای اجرای قطعات دیگری در نظر داریم که انشاءالله در آینده آنها را عملی خواهیم کرد.

هجوم رسانهها فرهنگ اصیل را به انزوا بـرده

سراج با بیان اینکه رسانهها امروز باید بیشتر به موسیقی آیینی بپردازند، گفت: رسانهها و وزارت ارشاد نقش عمدهای در این زمینه دارند، زیرا گنجینههای موسیقی آیینی ما مثل حاجقربان سلیمانی یا استاد سرور احمدی و امثال استاد عسگریان و پورعطایی که بهتازگی از بین ما رفتهاند در بین نسل جدید کمتر شناختهشده هستند و همچنین غیرقابل تکرار بهنظر میرسند.این خوانندهی موسیقی آئینی در پاسخ به پرسش دربارهی وضعیت موسیقی آیینی در کشور، گفت: هجوم رسانهها سبب شده تا فرهنگ اصیل و ماندگار به انزوا برود و امروز ما میبینیم که اگر در ۱۰ سالن موسیقی پاپ اجرا میشود، فقط در یک سالن موسیقی سنتی شنیده میشود که آن هم بسیار کمرنگ است.وی ادامه داد: رسانهها سلیقهی موسیقی مخاطب را تغییر میدهند و به همین دلیل است که ما امروز شاهدیم علاقه به موسیقی سنتی کم شده و نسل جدید کمتر با آن ارتباط دارد. در حالی که نسل قدیم نمیتوانست با موسیقی پاپ ارتباط برقرار کند، اما امروز این روند معکوس شده است.

پاشایی را بعد از درگذشتش شناختم

سراج در پاسخ به پرسش دیگری دربارهی استقبال مردم از تشییع جنازه مرتضی پاشایی – خوانندهی پاپ -، بیان کرد: این مسأله یک علت ندارد و ماهیت پیچیدهی رسانههای امروز، آن را رقم میزند. بنابراین نمیتوان آن را تحلیل کرد، اما این سوال مطرح است که آیا چیزی که بیشتر مردم به آن میپردازند، حقیقت است یا خیر؟او با بیان اینکه من پاشایی را تا قبل از فوتش نمیشناختم، گفت: او و آثارش را پس از درگذشتش شناختم؛ اما این را میدانم که مراسم پرشوری داشت. در مقابل، مراسم تشییع جنازهی اساتید موسیقی آیینی و مقامی مانند استاد ذوالفقار عسگریان با استقبال پررنگی روبهرو نشد.

پایههای تحریم موسیقی سست است

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا تا کنون با علما برای اجرای موسیقی صحبت کردهاید؟ گفت: من کتابی تدوین کردهام تحت عنوان مبانی فقهی موسیقی و در دورهی جوانی نیز به قم رفتم و با بسیاری از صاحبنظران در این زمینه به بحث پرداختم. موسیقی یک پدیده است و خدا هیچ پدیدهای را بیهوده خلق نکرده و موسیقی عاملی است که میتوان از آن برای تعالی روح و آرامش استفاده کرد.این خوانندهی موسیقی آیینی افزود: در این زمینه، اجماع علما وجود ندارد. بنابراین پایههای تحریم موسیقی سست میشود. علت مخالفت برخی علما با موسیقی نیز آن است که بسیاری از آنها موسیقی را به معنای موسیقی دربار بنیامیه و بنیعباس میشناسند که امام صادق (ع) دربارهی آن موضع گرفتند، حال آنکه موسیقی انواع و وجوه مختلفی دارد.سراج که شب گذشته (سوم دیماه) در نشستی بهمناسبت اجرای قطعات عاشورایی آلبوم «وداع» در مشهد سخن میگفت، اضافه کرد: این برنامه باید در ایام محرم و صفر برگزار میشد، اما بهدلیل شرایط اجتماعی ما ناچار شدیم این اجرا را در روز اول ما ربیعالاول انجام دهیم.سراج شامگاه گذشته قطعات عاشورایی آلبوم «وداع» را در هتل «ثامن» شهر مشهد اجرا کرد.

برخی موضوعات مشابه

بالا