خطای شناختی

• شروع کننده موضوع Mårzï¥ē
  • بازدیدها 217
  • پاسخ ها 7
  • تاریخ شروع

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
10,419
امتیاز واکنش
37,579
#خطاي_شناختي
#قسمت_اول
✅خطاهای شناختی در نظریه بک عبارت است از باورهای غیر مطقی که به طور اتوماتیک وار به ذهن انسان خطور می کنند. همه ما گاهي اوقات دچار اين خطاهاي شناختي ميشويم كه اگر از آنها مطلع باشيم ميتوانيم كنترلشان كنيم. حداقل به خود گوشزد كنيم كه دچار خطاي شناختي شده ايم.
1️⃣تفکر دو قطبی:
( این نوع تفکر را ، تفکر قطبی شده ، سیاه و سفید و استدلال به شیوه همه یا هیچ نیز می نامند.) در این شیوه فرد تمایل دارد واقعیات را به صورت مطلق تعبیر کند ، در این حالت به هیچ وجه ، تعبیرهای بینابینی ( خاکستری ) را نمی پذیرد. در ذهنیت اشخاص با این طرز تلقی هکه امور به دو طبقه تقسیم می شود : خوب و بد ، سیاه و سفید ، ممکن یا غیر ممکن ، مطلوب یا غیر مطلوب .
اصطلاح" یا این یا آن دیدن امور " را برای این نوع تفکر بکار بـرده است.اگر کسی خوب نباشد ، حتما بد است. اگر خوشبخت نیاشد ، حتما بدبخت است. اگر صلاحیت ندارد ، حتما بی صلاحیت است.راه میانه ای وجود ندارد. همه چیز باید سفید سفید باشد و در غیر اینصورت کوچک ترین لکه همه چیز را سیاه می کند. در طبیعت چیزی به نام سفید مطلق وجود ندارد . و تنها در عالم ذهن و خیال باید آن را جستجو کرد. آن چه در واقعیت وجود دارد ، آمیزه ای از سفید و سیاه ( خاکستری ) است.

• پیشنهادات
  • Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,419
    امتیاز واکنش
    37,579
    #خطاي_شناختي
    #قسمت_دوم
    ✅خطاهای شناختی در نظریه بک عبارت است از باورهای غیر مطقی که به طور اتوماتیک وار به ذهن انسان خطور می کنند. همه ما گاهي اوقات دچار اين خطاهاي شناختي ميشويم كه اگر از آنها مطلع باشيم ميتوانيم كنترلشان كنيم. حداقل به خود گوشزد كنيم كه دچار خطاي شناختي شده ايم.

2️⃣تعمیم مبالغه آمیز

افراد با قاعده سازی براساس چند حادثه منفی ، تفکر خود را از طریق تعمیم افراطی تحریف می کنند. برای مثال دانش آموز دبیرستانی ممکن است نتیجه بگیرد که: " به دلیل این که در امتحان اول خود در درس "جبر" ، ضعیف کار کرده ام ، نمی توانم در درس " ریاضی "هم خوب باشم"و مثال دیگر ، فردی خواهد بود که فکر می کند " به دلیل این که جان و آلفرد از دست من خشمگین بودند، دوستانم مرا دوست نخواهند داشت و حاضر نخواهند بود کاری را با من انجام دهند". بنابراین یک تجربه منفی از چند حادثه ، می تواند به صورت قانونی که رفتار آیند را تحت تاثیر قرار می دهد ، تعمیم داده شود . در این تحریف ، افراد یک کلاغ را چهل کلاغ می کنند یا از کاه کوهی می سازند .

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,419
    امتیاز واکنش
    37,579
    #خطاي_شناختي
    #قسمت_سوم
    4️⃣شخصی سازی
    شخصی سازی یعنی ، پذیرفتن مسئولیت درباره چیزهایی که ارتباط زیادی با فرد ندارند و یا اصلا مربوط به فرد نیست . بنابراین ، فرد افسرده ای که نتوانسته هنگام گذر ، نگاه دوستش را بسوی خود جلب کند ، ممکن است فکر کند ، " از دست من ، ناراحت شده است "
    به نظر برنز ،شخصی سازی و سرزنش ، منجر به احساس گـ ـناه ، خجالت و ناشایست بودن می ود . بعضی ها هم عکس این کار را می کنند و سایرین و یا شرایط را علت مسائل خود تلقی می کنند و توجه ندارند که ممکن است خود نیز در ایجاد گرفتاری سهمی داشته باشند "علت زندگی زناشویی بد من این است که همسرم منطقی نیست ".

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,419
    امتیاز واکنش
    37,579
    #خطاي_شناختي
    #قسمت_چهارم
    ✅خطاهای شناختی در نظریه بک عبارت است از باورهای غیر منطقی که به طور اتوماتیک وار به ذهن انسان خطور می کنند. همه ما گاهي اوقات دچار اين خطاهاي شناختي ميشويم كه اگر از آنها مطلع باشيم ميتوانيم حداقل به خود گوشزد كنيم كه دچار خطاي شناختي شده ايم.
    4️⃣برچسب زدن
    یک ویژگی منفی خیلی کلی را به خود و دیگران نسبت می دهید. مثلاً: "من دوست داشتنی نیستم" یا "او بی لیاقت است".برچسب زدن شکل حاد تفکر همه یا هیچ چیز است. به جای اینکه بگویید«اشتباه کردم». به خود برچسب منفی می زنید:«من بازنده هستم». گاه هم اشخاص به خود برچسب «احمق» یا «شکست خورده» و غیره می زنند. برچسب زدن غیر منطقی است، زیرا شما با کاری که می کنید ، تفاوت دارید. انسان وجود خارجی دارد اما «بازنده» و «احمق» به این شکل وجود ندارد. این برچسب ها تجربه های بی فایده ای هستند که منجر به خشم، اضطراب ، دلسردی و کمی عزت نفس می شوند. گاه برچسب متوجه دیگران است. وقتی کسی در مخالفت با نظرات شما حرفی می زند ممکن است او را متکبر بنامید. بعد احساس می کنید مشکل به جای رفتار یا اندیشه بر سر«شخصیت» یا «جوهر و ذات» او است. در نتیجه او را به کلی بد قلمداد می کنید و در این شرایط فضای مناسبی برای ارتباط سازنده ایجاد نمی شود.

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,419
    امتیاز واکنش
    37,579
    #خطاي_شناختي
    #قسمت_پنجم
    ✅خطاهای شناختی در نظریه بک عبارت است از باورهای غیر منطقی که به طور اتوماتیک وار به ذهن انسان خطور می کنند. همه ما گاهي اوقات دچار اين خطاهاي شناختي ميشويم كه اگر از آنها مطلع باشيم ميتوانيم حداقل به خود گوشزد كنيم كه دچار خطاي شناختي شده ايم.
    5️⃣فيلتر منفي
    تقریباً منحصراً بر جنبه های منفی متمرکز می شوید و به ندرت به جنبه های مثبت توجه می کنید .مثلاً: "اگر نگاهی بیاندازید متوجه می شوید چه تعداد آدم هایی هستند که مرا دوست ندارند".افرادی که دارای این نوع افکار هستند به جزیی از یک حادثه منفی توجه می کنند و بقیه را فراموش می کنند.عدم توانایی در دیدن بخش های مهمتر این حوادث ، عاملی است که ذهن ما را درگیر می کند. شبیه چکیدن یک قطره جوهر که بشکه آبی را کدر می کند. به مثالی توجه کنید: به خاطر طرز برخورد شایسته خود با همکاران اداره، از طرف رئیس اداره تشویق می شوید، اما در این میان و در حین دریافت جایزه یکی از همکاران کلمه ای نه چندان جدی در مقام انتقاد به شما می گوید. روزهای طولانی در حالی که همه گفته های مثبت و مراسم با ارزش تشویق را فراموش می کنید، تحت تاثیر این انتقاد بسیار جزئی یک همکار، رنج می برید.

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,419
    امتیاز واکنش
    37,579
    #خطاي_شناختي
    #قسمت_ششم

6️⃣استدلال احساسی : اجازه می دهید که احساساتتان ، تفسیرتان از واقعیت را ه دایت کنند . مثلا : "احساس افسردگی می کنم، و این یعنی ازدواجم به بن بست خورده است. افرادی که دارای استدلال احساسی هستند فکر می کنند که احساسات منفی ما لزوما منعکس کننده واقعیت ها هستند. این نوع استدلال احساسی ما را از بسیاری واقعیت ها دور نگه می دارد . به طور مثال :« یا احساس گـ ـناه می کنم پس باید آدم بدی باشم». یا «خشمگین هستم، پس معلوم می شود با من منصفانه برخورد نشده است.» یا «چون احساس حقارت می کنم، معنایش این است که فرد درجه دومی هستم».

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,419
    امتیاز واکنش
    37,579
    #خطاي_شناختي
    #قسمت_هفتم

7️⃣برخورد قضاوتی
    خودتان، دیگران و اتفا ق ها را به جای این که صرفاً فقط توصیف کنید، بپذیرید یا درک کنید، به صورت سیاه و سفید ارزیابی می کنید (خوب و بد یا برتر و حقیر ). خودتان و دیگران را بر مبنای معیارهای دلبخواه و سلیقه ای قضاوت می کنی د و به این نتیجه می رسید که خودتان یا دیگر ان کوتاهی کرده اید. به قضاوت دیگران یا به قضاوت سخ تگیرانه از خودتان درباره خو یش بها می دهید . مثلاً "در دانشگاه خوب درس نخواندم " یا "اگر تنیس کار کنم، خوب از آب در نمی آید " یا "ببین چقدر موفق است، من نیستم".

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,419
    امتیاز واکنش
    37,579
    #خطاي_شناختي
    #قسمت_هشتم

8️⃣ناتوانی در عدم تأیید شواهد :
    همه مد ارک یا شواهد بر علیه افکار منفی تان را رد می کنید. مثلاً وقتی این تفکر را دارید که "دوست داش تنی نیستم "، هر مدرکی که نشان بدهد آدم ها شما را دوست دارند را رد می کنید. در نتیجه افکارتان قابل رد کردن نیستند، یک مثال دیگر : "موضوع واقعاً این نیست، مشکلات عمیق تر از این حرف ها هستند، دلایل و عوامل دیگری در کارند".

بالا