شک دکارتی

• شروع کننده موضوع Mårzï¥ē
  • بازدیدها 111
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Mårzï¥ē

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
10,419
امتیاز واکنش
37,579
شک دکارتی
دكارت، همه افكار خود را از محسوسات و معقولات و منقولات، مورد شك و ترديد قرار داد و با خود گفت: شايد اين‏طور كه من حس مى‏نمايم يا فكر مى‏كنم يا به من گفته‏اند، نباشد و همه آن‏ها مانند آنچه در عالم خواب بر من ظاهر مى‏شود خيال و انديشه محض باشد؛ چه دليلى هست كه اين‏طور نيست؟ پس كليه افكار من (حتى اصل عدم تناقض) باطل شد و هيچ اصلى براى من باقى نماند كه به آن اعتقاد كنم. آن‏گاه متوجه شدم كه، «در هر چيزى ترديد كنم» آن‏گاه همين انديشه را دليل بر وجود انديشه كننده قرار داد و به وجود خود مطمئن شد و گفت: «مى‏انديشم، پس هستم». سپس همين اصل را پايه ساير اصول قرارداد و پيش رفت.
یکی از اشکالات سخن دكارت‏ اینست که اگر انسان اين اصل (اصل عدم تناقض) را نيز مورد ترديد قرار دهد، نمى‏تواند آن نتيجه (من مى‏انديشم، پس هستم) را بگيرد، زيرا با فرض عدم امتناع تناقض مى‏تواند بگويد: من مى‏انديشم در عين حال اصلًا نمى‏انديشم و نيز مى‏تواند بگويد: من هستم در عين اين كه نيستم. حقيقت مطلب اين است كه امتناع تناقض، پايه جميع علوم و ادراكات است و اگر از اين يك اصل فكرى صرف نظر شود، هيچ علمى استقرار پيدا نخواهد كرد. از اين جهت است كه فلاسفه از قديم گفته‏اند: با انكار اين اصل، هيچ حقيقتى را نمى‏توان اثبات كرد (برگرفته از کتاب اصول فلسفه و روش رئاليسم ج‏1 ؛ ص114)

تاپیک قبلی
تاپیک بعدی
بالا