مصاحبه و گفتگو فرهاد ظریف از زندگی شخصی اش می گوید ، قطعا المپیکی می شویم

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 181
  • پاسخ ها 1
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
farhad-zarif324324.jpg

فرهاد ظریف

ظریف یکی از چهره های ویژه سال گذشته والیبال ایران بود. در همین رابـ ـطه با او گفتگو کردیم تا آنچه را در این سال بر او و والیبال ایران گذشت، از زبان خودش بشنویم.

عملکرد تیم ملی والیبال ایران در قیاس با دو سال قبل خیلی امیدوارکننده نبود، کسب مقام سوم گروهی در لیگ جهانی و عملکرد ضعیف در جام جهانی باعث شد تا کمی نگران این تیم باشیم.

در کنار نتایج نه چندان خوب اما اتفاقاتی هم در تیم ملی افتاد. از جمله درگیری فرهاد ظریف با کواچ، سرمربی سابق ایران که باعث دوری لیبروی دوست داشتنی از تیم ملی شد. همین اتفاقات باعث شد تا ظریف یکی از چهره های ویژه سال گذشته والیبال ایران باشد. در همین رابـ ـطه با او گفتگو کردیم تا آنچه را در این سال بر او و والیبال ایران گذشت، از زبان خودش بشنویم.

والیبال ایران سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. توقع نتایج بهتری را داشتیم...

- تیم ملی والیبال ایران طی دو سه سال اول حضورش در مسابقات جهانی عملکرد فوق العاده ای را از خود به جای گذاشت و به قول آقای داورزنی رشد موشکی را آغاز کرد. نتایج دو سال اول حضور تیم ملی در مسابقات بین المللی به قدری خوب بود که توقعات هم از این تیم بیش از حد بالا رفت و انتظار می رفت که در سال 94 هم این رشدت و نتایج خوب ادامه داشته باشد اما فراموش نکنید که والیبال ورزشی است که رسیدن به موفقیت و سکو در آن زمان می برد.

البته رشدی که از زمان ولاسکو شروع شد، در زمان کواچ ادامه پیدا نکرد. نظر شخصی من این است که کواچ نتوانست به ام کمک کند و خواسته های ما را برآورده نکرد. من قبول دارم که نه در لیگ جهانی عملکرد مطلوبی داشتیم و نه در جام جهانی.

در سال اول حضور کواچ البته نتایج بد نبود اما به عقیده بسیاری از کارشناسان این نتایج ربطی به او نداشت...

- وقتی ما در سال 2014 و بعد از جدایی ولاسکو با کواچ راهی لیگ جهانی شدیم، در حالی که کواچ تقریبا فرصتی برای تمرین دادن تیم هم نداشت، موفق شدیم با این تیم به جمع شش تیم نهایی لیگ جهانی راه پیدا کنیم. همه می دانستندکه این نتایج خیلی ربطی به حضور کواچ ندارد. من همان موقع و بعد از راهیابی به مرحله نهایی در فلورانس ایتالیا به سرپرست تیم گفتم که این مربی نمی تواند به ما کمک کند. ایشان هم پذیرفتند که کوچه به هیچ وجه جای ولاسکو را برای ما پر نخواهد کرد اما گفتند که امکان تغییر او هم وجود ندارد.

یعنی دلیل ناکامی ما فقط کواچ بود؟

- همین چند روز پیش بود که وان سیچلو اعلام کرد ایران پر از بازیکن خوب است و شما ابزار دارید. ما از نظر پتانسیل واقعا در سطح خوبی هستیم و به نظر من امکانات والیبال ایران هم بد نیست. سال 2014 در مسابقات قهرمانی جهان در تیم منتخب رقابت ها سه بازیکن داشتیم، پس مشکلی از این لحاظ نداریم اما کواچ واقعا آن تجربه لازم را نداشت و از نظر فنی هم خیلی در سطحی قرار نداشت که سطح والیبال ما را ارتقا دهد.

مشکل تو با کواچ هم یکی از حاشیه های تیمی ملی بود. واقعا چرا از تیم کنار گذاشته شدی؟

- من قبل از شروع لیگ جهانی 2015 دچار مصدومیتش دم اما با تمام وجود تمرین می کردم. متاسفانه با وجود این مصدومیت، کواچ هیچ توجهی به من نمی کرد و انگار این موضوع اصلا برایش مهم نبود و خیلی به من کم محلی کرد. ما ایرانی ها هم که مردم احساسی هستیم و همین موضوع باعث شد خیلی به من بربخورد اما به هر حال من کار خودم را می کردم. بازی با آمریکا هم به عنوان دو بازی اول ایران در لیگ جهانی لیبروی دوم بودم اما در همان بازی ها وقتی به بازی آمدم، خوب بازی کردم و فیکس شدم.

همه چیز عادی پیش می رفت تا این که بازی با لهستان فرا رسید. مشکل مصدومیت من برطرف نشده بود، ضمن این که دچار سرماخوردگی شدیدی هم شدم. بعد از ست اول بازی اول واقعا نتوانستم ادامه دهم و درخواست تعویض دادم. ست پنجم چند امتیاز عقب بودیم و کواچ خیلی عصبانی بود. یکمرتبه سمت من آمد و به من توهین و فحاشی کرد. من فکر کردم اشتباه شنیدم و از او خواستم که جمله اش را تکرار کند. کواچ دوباره همان توهین را به زبان آورد. من هم نتوانستم این توهین را تحمل کنم و جوابش را دادم.

همین موضوع باعث شد تو را از تیم کنار بگذارد؟

- کواچ به آقای خوش خبر، سرپرست تیم ملی گفته بود که ظریف به ایران برگردد تا بعد از بازگشت تیم ملی به تهران دوباره در کنار تیم باشد. من هم بعد از بازگشت در کنار تیم ب تمرین می کردم اما وقتی تیم به ایران بازگشت، هیچ کسی سراغی از من نگرفت. من همان موقع هم گفتم کاملا به من بی احترامی شد.

تو قبل از حضور کواچ در ایران از تیم ملی خداحافظی کرده بودی اما خیلی ها به تو اصرار کردند و به تیم ملی برگشتی، پشیمان نیستی؟

- من همیشه گفته ام هر موقع تیم ملی به من نیاز داشته باشد، با تمام وجود در خدمتم. بعد از بازی های بین قاره ای که هنوز ولاسکو سرمربی تیم بود، احساس کردم که بهتر است در اوج خداحافظی کنم اما وقتی بعدش از من خواسته شد که دوباره به این تیم برگردم، این درخواست را پذیرفتم.

من تا حالا چهار بار از تیم جدا شده ام. یک بار در سال 2006 و زمان گاییچ، یک بار در زمان مرحوم حسین معدنی، یک بار در زمان ولاسکو و آخرین بار هم که در دوران کواچ بود. اما در زمان کواچ کاملا به من ظلم شد و داستانش با همه دفعات قبلی فرق می کرد ولی با زهم می گویم هر موقع من را دعوت کنند، اگر ببینم می توانم به تیم کمک کنم، با کمال میل می آیم.

سال مهمی را پیش رود داریم. فکر می کنی سهمیه المپیک ریو را کسب کنیم؟

- اصلا شک نکنید که والیبال ایران یکی از حاضران در المپیک 2016 خواهد بود. اگر دوره قبل و در زمان ولاسکو هم این اتفاق نیفتاد، به این خاطر بود که تجربه پایینی داشتیم اما الان همه بچه ها فقط ذهن شان را روی المپیک متمرکز کرده اند و خودشان را در المپیک می بینند. ما واقعا انگیزه بالا و پتانسیل المپیک را داریم.

سکوهای المپیک دست یافتنی هستند؟

- اگر راهی ریو شویم که تجربه اول ما خواهد بود اما چرا که نه. قطعا ما به اندازه مدعیان استرس نداریم. الان دیگر تیمی در دنیا وجود ندارد که ما آنها را شکست نداده باشیم. شاید همین عامل باعث شود فشار روی سایر تیم ها بیشتر از ما باشد.

برویم سراغ بحث باشگاهی. امسال راهی تیم تازه وارد بانک سرمایه شدی. تیم هایی از این دست زیاد تاکنون آمده اند. نمی ترسی این تیم هم به سرنوشت قبلی ها دچار شود و خیل یزود منحل شود؟

- متاسفانه در والیبال تیم های زیادی وجود ندارد که سابقه آنچنانی داشته باشند. شاید فقط بتوان پیکان و سایپا را اسم برد. پس ما گزینه های زیادی از این دست نداریم و مجبوریم به تیم هایی مانند بانک سرمایه بپیوندیم و حق انتخاب ما محدود خواهد بود اما به هر حال پشتوانه این تیم یک بانک است و بعید می دانم اتفاقی که برای تیم هایی از این دست در لیگ های گذشته افتاده بود شامل این تیم هم بشود.

به نظر می رسد هزینه این تیم هم هنگفت باشد.

- من در تیم هایی مانند گیتی پسند و میزان هم این نوع تیمداری را تجربه کرده بودم اما باور کنید در آن تیم ها فقط توانستم یک قسط از قراردادم را بگیرم اما داستان بانک سرمایه خیلی متفاوت است و همیشه سر وقت پول هایمان راگرفته ایم، ضمن این که حضور این همه ستاره باعث می شود هزینه ها هم افزایش پیدا کند.

سال 94 را در کل چطور دیدی؟

- من شروع خوبی در این سال داشتم، اما پایانش اصلا برایم در رده ملی خوب نبود و امیدوارم از این لحاظ دیگر تکرار نشود.

هیچ وقت خانواده ات با دیدن این شرایط از تو نخواستند از والیبال خداحافظی کنی؟

- دخترم ترمه همیشه می گـه بابا من والیبال رو دوست ندارم، چون همیشه از من دوری، ولی هیچ وقت از من نخواسته اند که والیبال را کنار بگذارم.

مدتی فعالیت در شبکه های اجتماعی را کنار گذاشته بودی؟

- متاسفانه بعد از پایان بسیاری از بازی ها شاهد فحاشی و توهین عده ای بودم. همین باعث شد تمام عکس هایم را در اینستاگرام پاک کنم اما بعد از مدتی دیدم نباید به خاطر یک عده ذهنیتم را خراب کنم. البته خیلی در شبکه های اجتماعی فعال و پیگیر نیستم اما نظر مردم برایم بسیار مهم است و برایم اهمیت دارد که ببینم نظرشان نسبت به من چیست.

هیچ وقت از این محبوبیت خسته نشده ای؟

- از محبوبیت قطعا نه، ولی از معروف بودن چرا. واقعا بعضی وقت ها در پایان مسابقات یا در هتل، رستوران و ... با مردم مواجه می شویم و واقعا نمی شود خواسته همه آنها را برآورده کرد. محبوب این مردم بودن جذاب است اما دوست ندارم به حریم خصوصی زندگی ام در این جور مکان ها لطمه وارد شود.

فکر می کنم در دانشگاه تهران مدرک کارشناسی ات را دریافت کرده ای. قصد ادامه تحصیل نداری؟

- اتفاقا کارهایم را کرده بودم تا در مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی ادامه تحصیل بدهم اما کمی دیر اقدام کردم و سال آینده باید اقدام کنم.

یک یاز بازی های پرسپولیس را به ورزشگاه رفته بودی. می گویند طرفدار دو آتیشه قرمزها هستی.

- من از بچگی و از ته دل این تیم را دوست داشتم. هیچ وقت هم برایم فرقی نمی کرده که این تیم کجای جدول قرار دارد و در چه شرایطی است. هر وقت بتوانم به ورزشگاه آزادی می روم و بازی پرسپولیس را به عنوان یک هوادار نگاه می کنم. پرسپولیس برانکو واقعا تیم خوبی است.

فوتبال خارجی را هم دنبال می کنی؟

- بله زیاد. طرفدار سرسخت بارسا هستم.

چه آروزیی داری که دوست داری در سال 95 برآورده شود؟

- آرزوی خاصی ندارم فقط مانند همه پدران دوست دارم برای دخترم ترمه خوب برنامه ریزی کنم تا آینده خوبی داشته باشد. امیدوارم در سال 95 فرصت بیشتری برای بودن در کنار دخترم داشته باشم.

هفته نامه چلچراغ

• پیشنهادات
  • Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    12324234-9897.jpg

والیبال و موفقیت هایش در چند ماه اخیر نقل همه محافل و گردهمایی های اجتماعی است. تیم ملی والیبال ایران در سال های اخیر همواره گل کاشته و درخشش ملی پوشان در مسابقات جهانی و قهرمانی در بازی های آسیایی موجب تجلی غرور ملی ایرانیان شده و کوچک و بزرگ را شادمان ساخته است.

k1u7nv39ameb0wjqvila.jpg

فرهاد ظریف لیبروی ظریف تیم ملی والیبال کشورمان یکی از ارکان موفقیت تیم ملی بوده و نقش غیرقابل انکاری در بردهای ایران دارد. او که حالا به عنوان باتجربه ترین مهره تیم ملی در پیروزی های والیبال نقش آفرینی می کند، سعی دارد مثل همیشه از نظر روحی پشتوانه محکمی برای جوان ترها باشد. اگر بگوییم در این مدت «ترمه» دختر کوچولوی آقا فرهاد به اندازه دیگر ملی پوشان والیبال معروف شده، بیراه نگفته ایم، به منزل او رفتیم و پای گفته هایش نشستیم.

بچه مشهد

در مشهد به دنیا آمدم و فرزند اول خانواده هستم. سال 82 ازدواج کردم که حاصل آن دخترم «ترمه» چهارساله است. والیبال را از دوران مدرسه آغاز کرده و توسط «مصطفی کارخانه» به تیم ملی دعوت شدم.

حالا بعد از پوشیدن پیراهن تیم ملی نوجوانان و جوانان از قدیمی های تیم ملی بزرگسالان به شمار می روم. لیسانس تربیت بدنی دارم و عنوان بهترین لیبروی آسیا را یدک می کشم.

تجربه جدید - خاطرات خوب

مسابقات جهانی به هر حال مثل سایر مسابقات شرایط خاصی داشت. سخت بود و ما تا به حال پیش نیامده بود که این تعداد مسابقه را در کشورهای مختلف تجربه کنیم. واقعا این یک تجربه جدید برای والیبال ایران به شمار می رفت. اینکه تیم ملی بتواند خود را در طول یک ماه آماده نگاه دارد و 22 بازیکنی که در ترکیب حضور داشتند همگی انگیزه خود را حفظ کنند برای ما باارزش بود.

این مسابقات برای خود من شرایط خیلی سختی را رقم زد. اصلا مسابقات جهانی یک وسواس خاصی داشت. مسئولان برگزاری مسابقات میلیمتری حساسیت به خرج می دادند... برای من خیلی عجیب بود و حتی پیراهن را با خط کش اندازه می گرفتند تا در صورت خطا جریمه 5 هزار دلاری در نظر بگیرند.

خیلی از این بابت دنگ و فنگ داشت. مقدمات حضور در این مسابقات، همه و همه تجربه جدیدی بود. خودمان را در بین تیم های خوب دنیا می دیدیم و آنها روی ایران حساب ویژه ای باز می کردند، خاطره ای بسیار خوب بود...

4dzfdtfhf4pym5xwbd9.jpg

4 ماه، دور از ایران بودیم

ما برای حضور در رقابت های لیگ جهانی و جام جهانی حدود چهار ماه از ایران دور بودیم و پس از اتمام این مسابقات به کره رفتیم تا در بازی های آسیایی شرکت کنیم. این سفرها باعث شد تا چیزی حدود چهار ماه از ایران دور باشیم. واقعا شرایط سختی بود و دوری از خانواده غیرقابل تحمل بود. فشار تمرینات هم خیلی بالا بود و مسابقات سنگینی را برگزار می کردیم. این دوری از ایران از آن تجربه های سختی بود که دیگر دوست ندارم تکرار شود! گرچه شیرینی های ورزشی خودش را هم داشت.

قهرمانی در آسیا

علی رغم اینکه فشار زیادی را در رقابت های لیگ جهانی تحمل کرده بودیم ولی بازی های آسیایی اهمیت ویژه ای داشت چرا که ما قهرمانی در این رقابت ها را در کارنامه مان کم داشتیم؛ برای همین با تمام توان به کره رفتیم تا یک مدال خوش رنگ طلا به کلکسیون افتخارات والیبال اضافه کنیم.

قهرمانی در کنار خانواده

با مساعدت فدراسیون، خانواده هایمان در بازی های آسیایی کنارمان قرار گرفتند و همین موضوع باعث شد به لحاظ روحی روانی انگیزه مضاعفی پیدا کنیم. شاید به همین دلیل قهرمانی در کره برایمان طعم دیگری داشت.

kb7jq5gpq4b1634strs2.jpg

لژیونر شدن

البته بازیکنان ایرانی در سطح جهان دیده شدند. یکی دو نفر هم شرایط مناسبی پیدا کردند. حتی چند باشگاه من را واسطه قرار دادند و به من ایمیل زدند که با چند بازیکن صحبت کنم. چند دلیل دارد که بازیکنان ایرانی یا جذب لیگ های خارجی نمی شوند یا اینکه خودشان تمایلی ندارند بروند.
    اولا تفاوت دستمزدهای داخلی با تیم های خارجی است. اینجا به هر حال بازیکن ملی پوش و ستاره قطعا بالاترین دستمزدها را می گیرد اما در ایتالیا باید برود چند سال جا بیفتد و شاید در یکی دو سال حقوق چندانی نگیرد و کلا به اندازه ای باشد که گذران زندگی کند.

اگر بعد از آن خوش درخشید می رود در سطح خیلی بالا حقوق می گیرد. پس یک مورد این است که بازیکنان، خودشان تمایلی نشان نمی دهند. شاید دو آژانس اگر پیگیر کار بازیکنان باشند، بتوانند جایی برای ملی پوشان ایران در لیگ های خارجی باز کنند.

اما بحث دیگر به مشکلات حضور بازیکنان و اتباع ایرانی در کشورهای خارجی برمی گردد. شما حساب کنید کشوری مثل ایتالیا اگر بخواهد بازیکن جذب کند اگر فرد مورد نظر را از روسیه یا صربستان بگیرد مشکل ویزا و اقامت ندارد اما اگر همان باشگاه دنبال بازیکن ایرانی باشد با هزار مشکل اقامتی روبرو می شود. بازیکن ها معمولا زبان نمی دانند. به هر حال دلایل زیاد است. با اینحال، همین که چند بازیکن ایرانی با همه این شرایط در لیست خرید باشگاه های ایتالیا رفتند جای خوشحالی دارد.

aqk4r0ft0gycva8bouc0.jpg

به یاد حسین معدنی

واقعا در این روزها که والیبال دوران درخشان خود را تجربه می کند، جای حسین معدنی خالی است. خیلی حیف شد. او خیلی زود از میان ما رفت. او برای والیبال ایران زحمات زیادی کشید و به گردن همه بازیکنان تیم ملی حق دارد. قطعا رد پای معدنی در موفقیت های اخیر والیبال مشهود است. روحش شاد...

بالا رفتن سطح انتظارات

خیلی ها می گویند بازی های آسیایی که دیگر نباید برای ایران سخت باشد اما من معتقدم مسابقات آسیایی بسیار خطرناک بود. پیروزی بر ایران در این مقطع زمانی برای همه حریفان آسیایی مهم بود.

الان مردم از والیبال انتظار کسب مقام در لیگ جهانی را دارند اما باید پذیرفت که امر دشواری است. برای قهرمانی در جهان باید جنگید و سخت تلاش کرد.

پای ثابت شبکه های اجتماعی

به نظرم اینکه ورزشکاران در شبکه های اجتماعی حضور فعالی داشته باشند، منافاتی با ورزش قهرمانی ندارد. این بهترین راه برای ارتباط با مردم و مخاطبان است و خیلی خوب می توانیم بازخوردهای مردم را دریافت کنیم. همیشه در همه حال حتی در مسابقات جهانی و آسیایی ارتباطم با مردم را قطع نکردم و همیشه هم شرمنده لطف مردم شدم.

زندگی امروز

از زمانی که از مسابقات برگشتیم شرایط خیلی عوض شده و مردم خیلی به ما محبت می کنند. حتی راننده تاکسی به زور کرایه از من گرفت. زمانی بود که مردم فقط از بردهای فوتبال خوشحال می شدند اما همین که حالا از بردهای تیم ملی والیبال هم شاد می شوند خیلی خوب است. حالا در کوچه و خیابان همه به ما احترام می گذارند. نمی گویم در حد فوتبالیست ها ولی ما را هم تحویل می گیرند!

و سخن پایانی...

در پایان باید بگویم که تیم ملی ایران در ابتدای راه است. بالا رفتن سطح انتظارها نباید در طولانی مدت تیم ایران را دچار مشکل کند. انتظارهای مردم نشان می دهد که باید کار بیشتری انجام دهیم تا به سطحی که لیاقتش را داریم برسیم و آن زمان خوشحالی واقعی را بگیریم.

از همسرم هم تشکر ویژه ای می کنم که در تمام این سال ها هم پای من بود و با گذشت از خواسته هایش زمینه های موفقیتم را فراهم کرد. در برهه ای که به تیم ملی دعوت نمی شدم می خواستم والیبال را کنار بگذارم ولی همسرم مهمترین انگیزه من برای ادامه والیبال بود.

x79kohsdrg6a4jesfver.jpg

از لابلای حرف ها

* از ایتالیا تا کوبا 9 ساعت پرواز داشتیم. خیلی از بچه ها قرص خواب آور می خوردند و می خوابیدند ولی من از ترس، پلک به هم نزدم. از هواپیما می ترسم.

* اگر دوباره به دنیا بیایم باز هم دنبال والیبال می روم.

* پرسپولیسی هستم و عاشق علی دایی. البته علی کریمی و مهدوی کیا را هم خیلی دوست دارم.

* همه زندگی من «ترمه» است و دلم می خواهد همه وقتم را با دخترم بگذرانم.

* سینما را دوست دارم و از بازی پرویز پرستویی و محمدرضا فروتن لـ*ـذت می برم.

* آلبوم های قدیمی محمد اصفهانی و کارهای رضا صادقی و شهرام شکوهی را خیلی دوست دارم. در مجموع رابـ ـطه خیلی خوبی با موسیقی دارم و اگر فرصت کنم بدم نمی آید به کنسرت هم بروم.

* نقطه قوت و ضعفم یک چیز است، آن هم اینکه یک کلام هستم!

* مربیگری را خیلی دوست دارم و دلم می خواهد بعد از اتمام دوران بازیگری وارد جرگه مربیان شوم.

خانواده سبز

برخی موضوعات مشابه

بالا