فرهنگی و هنری فروغ کرد: استقبال از طرح سنتی میان ایرانیان خارج از کشور بیشتر است

♥MASTANE♥

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
4,316
امتیاز واکنش
3,789

53819_635585679789074710_m.jpg

سرویس مد و لباس هنرآنلاین
: فروغ کرد مهندس برق قدرت است اما در ماهشهر به تولید محصولات چرمی با نام "حور" مشغول است. او در گفت و گو با خبرنگار هنرآنلاین گفت: از کودکی به هنر علاقه داشتم و نقاشی، کارهای دستی و زمینههای مختلف هنر را امتحان میکردم. به همین دلیل قصد داشتم در دبیرستان گرافیک بخوانم ولی آن زمان مدرسه هنر نزدیک ما نبود و برای همین ریاضی خواندم.
او ادامه داد: بعد از پایان دانشگاه به این نتیجه رسیدم که اشتباه کردم مهندسی خواندم، اما این رشته تاثیر زیادی روی من گذاشت. بعد از فارغ التحصیلی یک دوره فنی و حرفهای چرم دوزی مقدماتی را گذراندم و چند سال برای خودم کار کردم و با تجربیاتی که به دست آوردم تکنیکهای مختلفی را یاد گرفتم. بعد تصمیم گرفتم در این زمینه به صورت جدی کار کنم و تصاویری را که در اینترنت بود دیدم و متوجه شدم عده زیادی کار چرم انجام میدهند و اگر بخواهم چرم ساده انجام دهم به جایی نمیرسم، بنابراین تصمیم گرفتم کارهای جدیدی انجام دهم.فروغ کرد ادامه داد: ویژگی اصلی کارهای من نقاشی روی چرم با اکریلیک است و نقشها را از گلیم، گبه، فرش و کاشی انتخاب میکنم. به خاطر علاقه شخصی و تعصبی که به رنگهای اصیل و نقشهای سنتی دارم از آنها در کارم استفاده میکنم و گاهی یک ماه طرحها را نگاه میکنم تا ایده بگیرم. البته هیچ وقت طرح اصلی را کپی نمیکنم و با ایده گرفتن از آن تغییراتی در طرح میدهم. برای یک کار ممکن است ساعتها گنبد و منارهها را نگاه کنم تا رنگها را برداشت کنم.او با اشاره به استقبال مخاطبان از کارهایش گفت: معمولا از مخاطبان نظرسنجی میکنم تا ببینم چه چیزی دوست دارند اما چیزهایی را از مخاطبان قبول میکنم که در تضاد با سبک خودم نباشد. کسانی که به سراغ کارهای من میآیند این سبک را میپسندند و به آن علاقه دارند و من را تشویق میکنند.فروغ کرد افزود: برای دوخت کیف از نمونههای آماده الگوبرداری کردم ولی سعی میکنم محصولاتم ساده و کاربردی باشند. در زمان طراحی کیف دقت میکنم که خودم وقتی بیرون میروم چه چیزهایی را احتیاج دارم و با خود میبرم و با توجه به آنها در کیف جیب و زیپ میگذارم. گاهی اوقات هم سفارش دهنده چیز خاصی با خود حمل میکند که میخواهد برای آن جای خاصی در نظر گرفته شود.

%D8%AD%D9%88%D8%B1.jpg

او در مورد تنوع مشتریهای محصولاتش گفت: بیشتر مشتریهای من از شمال کشور هستند و بعد از آن از تهران، خراسان و اصفهان سفارش بیشتری دارم. اما 40 درصد کارهایم برای مشتریان خارج از ایران است و آنها چون از وطن دور هستند میخواهند هویت فردی خود را با لباسشان نشان دهند. خود من به شدت به این موضوع اعتقاد دارم و وقتی ایرانیان مقیم خارج از کشور به من سفارش کار میدهند خیلی خوشحال میشوم.
کرد ادامه داد: دلم می خواهد تیپ یک نفر در خارج از ایران نشان دهده اصالت او باشد. در ایران با توجه به فرهنگ و نقش و نگارهایی که داریم هیچ چیز برای طراحی لباسهای زیبا کم نداریم و من دوست دارم لباسها و مد ما روی نقش و رنگ خاص خودمان تمرکز کند.

او در مورد تاثیر مد در تولید محصولات چرمی گفت: مد در کیف و کفش هم میتواند باشد ولی نه به اندازه لباس، چون لوازم جانبی در کنار لباس حرکت میکنند و لباس تعیین میکند که چه نوع کیف و کفشی مد شود. اما کارهای من از مد نمیافتد چون نقاشی و طراحیاش اصالت دارد و در هر زمانی قابل استفاده است. در طراحی و استایل کیف با مد پیش میروم اما طرح و رنگها همه اصیل است و با همه نوع لباسی هماهنگ میشود.او در مورد شرایط کار در شهرستان گفت: از نظر امکانات در شهرستان مشکل زیاد است و من حتی برای تهیه چرم که وسیله اولیه کار من است مشکل دارم. در ماهشهر فقط چند فروشگاه چرم وجود دارد و من به همانها محدود هستم و خیلی وقتها چیزی را که میخواهم ندارند. برای خرید لوازم کار از طریق اینترنت به تهران سفارش میدهم و برایم میفرستند اما چرم را نمیشود از راه دور خرید چون بعضی از چرمها قابلیت رنگ پذیری ندارند و باید موقع خرید آنها را لمس کرد یا رنگ را روی آن امتحان کرد.

برخی موضوعات مشابه

بالا