قوانین قوانین و شیوه‌نامۀ ویراستاران برای نگارش و ویرایش در وب | انجمن نگاه دانلود

وضعیت
موضوع بسته شده است.

RedMonSter

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
109
امتیاز واکنش
2,227
توافق‌نامه‌ی همکاری کاربران با بخش ویرایش (پیش از اعلام آمادگی در فراخوان
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

پیش از اعلام آمادگی در فراخوان‌های ویراستاری، خواندن قوانین ذیل و عمل به آن‌ها برای تمامی کاربران الزامی است.
قانون شماره 1 :
پیش از اعلام آمادگی، قوانین و شیوه‌نامه‌ی نگارش در وب (در ادامه‌ی پست) به طور کامل و با دقت مطالعه شود. در صورتی که با تمامی بند‌ها موافق هستید و به تمام آن‌ها در هنگام ویرایش رمان عمل می‌فرمایید، اعلام آمادگی کنید؛ چراکه این شیوه‌نامه و مطالعه‌ی آن، بسیار حائز اهمیت است.
قانون شماره 2 :
تمامی کاربرانی که به عنوان ویراستار پذیرفته می‌شوند، اگر به بندهای شیوه‌نامه عمل نکنند و در ویرایش رمان‌ها از آن‌ها استفاده نبرند، تذکرات لازم به ایشان داده می‌شود. در صورت تکرر اشتباه بیش از سه‌بار، با ویراستار مربوطه قطع همکاری صورت می‌پذیرد.

قانون شماره ۳ :
تمامی آثار ویراستاران پس از پایان توسط مدیر / مدیران تالار ویرایش، مورد بررسی قرار خواهد گرفت؛ در صورتی که اشکالی در کار ویراستاران ببیند، به ویراستار تذکرات و نکات لازم ارائه می‌شود.
قانون شماره ۴ :
حداکثر زمان برای ویرایش رمان‌ها، ده‌روز است. در صورتی که کاربر زمان کافی ندارد، اعلام درخواست برای ویراستارشدن، نفرماید. همچنین تمامی تأخیرات ویراستاران، توسط مدیر / مدیران تالار ویرایش ثبت خواهد شد.
قانون شماره ۵ :
هرگونه درگیری بین ویراستار و نویسنده، کاملاً ممنوع است. در صورتی که از جانب نویسنده به ویراستار توهین شد، ویراستاران تنها به مدیر بخش ویرایش گزارش کنند.

(این پنج بند برای همه صدق می‌کنه؛ اگه این پنج بند رو خوندید و نادیده گرفتید و درخواست ویراستارشدن در فراخوان‌ها دادید؛ باهاتون برخورد میشه.)

قوانین و شیوه‌نامه «ویراستاران» برای نگارش و ویرایش در وب
ضروری است برای یکدست‌بودن نوشته‌های تارنماهای فارسی و مهم‌تر از آن، حفظ زبان فارسی که پایه‌ی فرهنگ ایرانی است، نکاتی کوچک و ساده‌ را رعایت کنیم؛ ضمن اینکه دانستن این نکات برای ویراستارانی که تمایل به همکاری با بخش ویرایش انجمن نگاه دانلود را دارا می‌باشند، الزامی است و در هنگام ویرایش رمان نیز باید به این نکات توجه شود. نویسندگان نیز در صورت تمایل می‌توانند با خواندن این شیوه‌نامه و قانون‌ها، در هنگام تایپ رمان با نگارشی زیبا و گیراتر، در جذب خواننده موفق‌تر عمل کنند.

غلط املایی و تایپی (اشتباه نابخشودنی)
تمامی غلط‌‍‌های املایی و تایپی موجود در متن باید توسط ویراستاران اصلاح و بازبینی شوند. در صورت ندانستن و یا شک داشتن در املای کلمه‌ای، می‌توانید با سرچ کردن کلمه در گوگل، شکل صحیح کلمه را دریافت کنید. در صورت نامفهوم بودن واژه‌ای، با نویسنده‌ی رمان در ارتباط باشید.
مثال: غلط املایی

من بنیان گزار فردایی بهتر هستم. ✗
من بنیان گذار فردایی بهتر هستم. ✓
مثال: غلط تایپی
دیروز یه سر به نماتشگاه زدم. ✗
دیروز یه سر به نمایشگاه زدم. ✓

سیستم فاصله‌گذاری (رعایت‌نشده‌های نگارش)
بین کلمات یک فاصله باید وجود داشته باشد. دو یا چند فاصله یا چسباندن دو کلمه به هم، کاملاً ممنوع است. در بین حروفِ یک کلمه هم، فاصله‌گذاشتن ممنوع است. اگر تصمیم داشیم حرفی را در کلمه‌ای بزرگ درج کنیم، از نیم‌فاصله استفاده می‌شود.
نیم‌فاصله چطور تایپ می‌شود؟
نیم‌فاصله را فقط از یک راه می‌توان درج کرد: Ctrl+Shift+2.

* کاربرانی که برای ویرایش از تبلت و گوشی استفاده می‌کنید؛ در صورتی که کیبردتون دارای نیم‌فاصله نیست، می‌تونید کیبردهای پیشرفته‌تری با قابلیت نیم‌فاصله دانلود کنید.
مثال:✗

من دیروز-----علی رو دیدم. (فاصله‌ی زیاد)
مندیروز علی رو دیدم. (چسباندن واژه‌ها)
من دی روز علی رو دی دم. (فاصله بین حروف)

نکته‌ی مهم: «ها»ی جمع، «می» و «نمی» در ابتدای افعال و «تر» و «ترین» اغلب نیم جداست؛ یعنی با کلمه‌ی اصلی نیم‌فاصله دارد. «تر» و «ترین» سه استثنا دارند و در این سه مورد باید به کلمه‌ی اصلی بچسبند:
بیشتر، بیشترین – کمتر، کمترین – بهتر، بهترین

* افعالی که در نثر محاوره به صورت شکسته استفاده میشن (در صورتی که بعد از می فقط دو حرف باشد.)؛ مانند میرم (می‌روم)، میگم (می‌گویم)، میشه (می‌شود)، میده (می‌دهد)، میرم (می‌روم) و.. جهت زیباسازی متن، «می» جدا نمی‌شود و به همان صورت آن را به کار می‌بریم.
مثال:

بچهها به سمت ما اومدند – بچه ها به سمت ما اومدند. ✗
بچه‌ها به سمت ما اومدند. ✓
میسازم – می ‌سازم. ✗
می‌سازم ✓

کلماتی نیز مانند یلحظه، یدفعه و ... شکل صحیحی ندارند و باید جدا از هم نگارش شوند.
مثال:✓

صحیح: یه لحظه ....یه دفعه (در نثر محاوره)
صحیح: یک لحظه ....یک دفعه (در نثر ادبی)

(ی) حرف مشکل‌دار
در کلماتی مانند کلمات زیر «ی» با استفاده از نیم‌فاصله، از کلمه‌ی اصلی جدا می‌شود:
معجزه‌ی، بچه‌ی، مُرده‌ی و...

گیومه (مسئله‌ی فارسی)
برای درج گیومه، از گیومه‌ی فارسی استفاده می‌کنیم: «»
از انواع گیومه‌های انگلیسی در متن فارسی نباید استفاده شود؛ کاملاً ممنوع است: ” “ ‘ ‘ ” “ ‘ ’
استفاده از دو پرانتز به جای گیومه هم ممنوع است: (( ))
برای درج گیومه‌ی فارسی از Shift+L و Shift+K استفاده می‌کنیم.

تاریخ در ادبیات
در متن‌های فارسی «تاریخ» به این صورت نوشته می‌شود: 22بهمن1358، 11محرم1432، یازده‌سپتامبر2001. بین روز، ماه و سال فاصله گذاشته نمی‎‌شود.
تاریخ به این صورت درج نمی‎‌شود: 30/ 1 / 1396.
اگر فقط ماه و سال درج شود: اسفند1381. اگر فقط سال درج شود: 1396.
در نوشتن ماه‌ها کلمه‌ی
ماه را نمی‌نویسیم.
مثال:

11اردیبهشت‌ماه1395. ✗
11اردیبهشت1395. ✓

دعایی‌ها
عبارت‌های دعایی کامل نوشته می‌شوند: (علیه‌السلام)، (علیهماالسلام)، (علیهم‌السلام)، (سلام‌الله‌علیها)، (رحِمه‌الله)، (قدس‌سره)، (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، (عجل‌الله‌فرجه)
مانند نمونه‌های بالا، عبارت‌های دعایی را داخل پرانتز می‌گذاریم و آن‌ها را نیم جدا می‌نویسیم (یعنی با نیم‌فاصله). اگر تایپ‌کردنشان برایتان دشوار است، از همین‌جا رونوشت (کپی) فرمایید.
همچنین کلمه‌ی «الله» در متن فارسی کامل نوشته می‌شود: الله.

سیستم فاصله‌گذاری بین نشانه‌ها
در نشانه‌های درنگ . ، ؛ : … ! ؟ ؟!
این نشانه‌ها به کلمه‌ی قبل از خود می‌چسبند و با کلمه‌ی بعد از خود فاصله‌ی کامل دارند.
مثال:
استاد عزیز ، من واقعاً شما رو دوست دارم ! ✗
استاد عزیز، من واقعاً شما رو دوست دارم! ✓
در نشانه‌های دربَرگیر «» ﴿﴾ [] {}
کلمه‌ی اول و آخر درون نشانه، با نشانه فاصله‌ای ندارند. این نشانه‌ها با واژه‌های قبل و بعد از خود، فاصله‌ی کامل دارند.

استثنا: در نشانه‌های احترام، پرانتز اول را بدون‌ فاصله با نامِ آن بزرگوار می‌‌آوریم:
حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، امام‌زمان(عجل‌الله‌فرجه).
نکته: نقطه‌ی پایان، داخل گیومه یا پرانتز می‌آید.
مثال برای کل این بند:
استاد، آقای موسوی، به من فرمود: «به‌زودی [سخن مرا] می‌فهمی.» درک سخن او به زمان نیاز داشت: سه سال بعد، سخنش به‌تجربه برایم اثبات شد؛ البته هنوز دیر نبود...

کشیده و پرتکرار (روش باب‌شده)
استفاده از کلماتی که حروف کشیده یا پرتکرار دارند، ممنوع است و باید تماماً توسط ویراستاران اصلاح شوند. همچنین تکرار یک نشانه‌ی نگارشی پشت سر هم، نشان از ضعف نویسنده در بیان عواطف و احساسات دارد. پیشنهاد می‌شود که این یک مورد نیز توسط ویراستاران اصلاح شود.
مثال:

صـــــــــــــدات زززززددددممممممممم ✗
صدات زدم ✓
سلام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ✗
سلام. ✓

سیستم دیالوگ‌نویسی (از نظر نگارش)
نکته‌ی اول
: تمامی دیالوگ‌های رمان، داستان کوتاه و نمایشنامه باید زیر هم نگارش شوند. نگارش دیالوگ‌ها روبرو و کنار هم ممنوع است.
مثال:

علی: می‌دونی از آخرین باری که دیدمت چند سال می گذره؟ .../..... سعید: هعی پسر...پیر شدیم...!

علی: می‌دونی از آخرین‌باری که دیدمت چند سال می‌گذره
؟
سعید: هعی پسر...پیر شدیم!
نکته‌ی دوم: هنگامی که نام گوینده‌ی دیالوگ ذکر می‌شود، در جلوی آن از علامت نگارشی دو نقطه (:) استفاده خواهد شد. در صورت نبود نام گوینده از علامت خط تیره (-) استفاده می‌شود. استفاده از خط تیره در جلوی اسم گوینده و نگذاشتن خط تیره هنگامی که نام گوینده موجود نیست، ممنوع است.
مثال:

محمود:- به‌خاطر همه‌چیز ازت ممنونم داداش.
به‌خاطر همه‌چیز ازت ممنونم داداش.
محمود- به‌خاطر همه‌چیز ازت ممنونم داداش
.
مثال:

ستاره: همیشه دوس داشتم یه لباس پف‌پفی صورتی داشته باشم.
- نمی‌فهمم چرا آدما عشق رو از زندگی‌هاشون طرد کردن.

نکته‌ی سوم: جایگاه فعل، مشخصاً همیشه در انتهای جمله است؛ درصورتی که فعل در جایی غیر از این بود، باید اصلاح شود. فقط در برخی دیالوگ‌ها که فعل در ابتدای جمله به کار ‌می‌رود و انتقال آن به انتهای جمله، جمله‌بندیِ کلمات را بر هم می‌زند، نیازی به جا‌به‌جایی فعل نیست.
مثال: ( مونولوگ )

می‌بینمش زهرا رو.

زهرا رو می‌بینم.

مثال: ( دیالوگ)
- بیا داخل ✓
- داخل بیا.. به داخل بیا ✗
نکته‌ی چهارم: در قسمت‌هایی از متن که به افعالی همچون «گفتم، گفت، گفتن و ...» می‌رسید، باید در جلوی آن‌ها از علامت نگارشی دو نقطه ( : ) استفاده و دیالوگ در سطر بعد نگارش شود.
مثال:

پریا رو کرد به من و گفت :- آره بابا خیلی دوس داشتم پزشکی قبول شم؛ ولی از بدِ روزگار پشت کنکور موندم.

پریا رو کرد به من و گفت :
- آره بابا خیلی دوس داشتم پزشکی قبول شم؛ ولی از بد روزگار پشت کنکور موندم.

نکته‌ی پنجم: تمامی دیالوگ‌های رمان باید به شکل محاوره‌ای نگارش شوند؛ ویراستاران توجه فرمایند که دیالوگ‌های نگـاه دانلـود در صورت ادبی‌بودن باید اصلاح شوند. اگر رمان در زمان خاصی روایت شود یا یکی از شخصیت‌های رمان به عمد دیالوگی ادبی به کار ببرد، اصلاح دیالوگ صورت نمی‌گیرد. در صورتی که نویسنده به اشتباه دیالوگی ادبی به کار بـرده یا کلمه‌ای را در دیالوگ‌ها، ادبی نگارش کرده است، باید اصلاح شوند.
مثال:

اون گل را بیار. ✗
اون گل رو بیار. ✓

سه نقطه (یا احتمالاً ده نقطه!)
استفاده از سه نقطه‌های اضافه در متن رمان تماماً ممنوع بوده و باید توسط ویراستاران اصلاح شوند. معمولاً تمام سه نقطه‌ها در متن رمان اضافه هستند، البته استثناهایی نیز وجود دارند. در قسمت دیالوگ‌ها سه نقطه‌ها معمولاً پابرجا هستند(جهت مطلع‌شدن از کاربردهای آن به تاپیک‌های آموزشی بخش مراجعه کنید)؛ اما در زمان‌هایی نیز اضافه نام می‌گیرند؛ در آن صورت باید توسط ویراستاران اصلاح شوند.
مثال :

چند شبی می‌شد که از دست سعید ناراحت بودم...همیشه بهش می‌گفتم بیشتر حواسش به گلدون‌ها باشه.... اما اون هیچ‌وقت اهمیتی به حرفای من نمی‌داد ... ✗
چند شبی می‌شد که از دست سعید ناراحت بودم. همیشه بهش می‌گفتم بیشتر حواسش به گلدون ها باشه؛ اما اون هیچ‌وقت اهمیتی به حرفای من نمی‌داد. ✓
هنگامی که به «و غیره (...)» می‌رسیم باید سه نقطه‌ها وجود داشته باشند. همچنین زمانی که نویسنده به دلایلی و به عمد، جمله را ناتمام باقی می‌گذارد نیز باید سه نقطه‌ها پابرجا باشند.
مثال:

از دیروز تا حالا چندین و چند کتاب روانشناسی دستم گرفتم و دارم سعی می‌کنم رو مطالبشون تمرکز کنم؛ کتابایی مثلِ اثر مرکب، لحظه‌های واقعی و ...

مثال:
همیشه فکر می‌کردم پشتیبانم می‌مونه؛ اما نمی‌دونستم که ...

نکته‌ی مهم: ویراستاران و نویسندگان گرامی؛ توجه فرمایید که سه نقطه، چهار، پنج، شش یا هفت نقطه و... نیست! در صورت استفاده از بیش از سه نقطه، نام این علامت عوض خواهد شد.

پیشنهادی
تمامی ویراستاران باید با کاربردهای علائم نگارشی آشنایی کامل داشته باشند؛ در صورت داشتن مشکل در این زمینه از تاپیک‌های زیر بهره ببرید:

و
* نکته: یکی از مواردی که در بیشتر متون مشاهده می‌شود، استفاده‌ی بیجا از علامت تعجب(!) است؛ جهت اطلاع از کاربردهای آن، تاپیک‌های ذکرشده را با دقت کافی مطالعه فرمایید.

مطابقت زمانی (مشکل دوطرفه)
در بخش‌هایی از متن که مطابقت‌های زمانی بر هم زده شده، باید اصلاح شود. برای مثال رمان در زمان حال روایت ‌می‌شود؛ اما از افعال ماضی استفاده شود.
مثال :

ماه پیش به دیدن صغرا رفته بودم. اوضاع و احوال خوشی نداشت و قصد مهاجرت از شهر دلیجان به مکان دیگری دارد.

ماه پیش به دیدن صغرا رفته بودم. اوضاع و احوال خوشی نداشت و قصد مهاجرت از شهر دلیجان به مکان دیگری را داشت.

را، رو (مشکل همیشگی)
کلماتی که در شکل ادبی به همراه خود «را» دارند، در شکل محاوره «رو» به جای «را» می‌آید. استفاده از «و» به جای «را» و چسباندن «رو» به کلمه‌ی قبل از خود ممنوع است. «رو» باید از کلمه‌ی قبل از خود، فاصله‌ی کامل داشته باشد. همچنین استفاده از «را» در نثر محاوره ممنوع است.
علیو صدا زدم ✗......... علی رو صدا زدم ✓
مفاتیحرو به دست زهرا دادم ✗............ مفاتیح رو به دست زهرا دادم ✓
آش را برای یه همسایه بردم ✗ ....................... آش رو برای یه همسایه بردم ✓

دو قسمتی
کلماتی که دارای دو قسمت هستند، با نیم‌فاصله از هم قرار می‌گیرند.
همینجا ✗ همین‌جا ✓
بخاطر ✗ به‌خاطر ✓
اونوقت ✗ اون‌وقت ✓
هیچکدام ✘ هیچ‌کدام ✓
هیچکس هیچ‌کس✓
هیچ چیز ✘ هیچ‌چیز ✓
هیچجا ✘ هیچ‌جا ✓

کلمات دو شکلی برای نیم‌فاصله
زهراجان✔ زهرا جان✔
این‌بار✔ این بار✔
روبرو✔ روبه‌رو✔
درحالی‌که✔ در حالی که✔

جا‌به‌جا
اگر نثر رمان محاوره است و در بخشی از آن کلمه‌ی ادبی به کار بـرده شده (و برعکس) باید توسط ویراستار اصلاح شود.
مثال:

مامانم میگه آدما باید تو زندگی به خودشان تکیه کنن.✗
مامانم میگه آدما باید تو زندگی به خودشون تکیه کنن. ✓

فعل ه
در افعالِ نثر محاوره، کسره‌ی جایگزین افعال «است» و «هست» باید به صورت «ه» به کلمه‌ی قبل آن بچسبد.
مثال:

یلدا از فرهود متنفرِ ✗
یلدا از فرهود متنفره ✓

* نکته: چه در محاوره و چه در نثر ادبی، در کلماتی همچون خسته‌ام، گرسنه‌ام، تشنه‌ام و... رعایت «هـ» ترکیب الزامیست و نگاشتن آن به صورت خستم، گرسنم، تشنم و... اشتباه است.

محدوده‌ی زمانی
بخش‌هایی از رمان که نویسنده به محدوده‌ی زمانی دیگری وارد می‌شود، باید با استفاده از سه ستاره (***) این تغییر زمانی یا مکانی را نشان بدهد؛ ضمن اینکه این سه ستاره باید بین دو بازه‌ی زمانی یا مکانی قرار بگیرد. متن اول بالا و متن دوم پایین قرار خواهد گرفت.
مثال:

سال های زیادی بود که دوس داشتم خیاطی یاد بگیرم و به شهره نشون بدم منم توانایی انجام کارای دستی رو دارم. *** صبح با صدای زنگ تلفن بیدار شدم و بلافاصله ساعت رو نگاه کردم.

سال‌های زیادی بود که دوست داشتم خیاطی یاد بگیرم و به شهره نشون بدم منم توانایی انجام کارای دستی رو دارم.
صبح با صدای زنگ تلفن بیدار شدم و بلافاصله ساعت رو نگاه کردم.

مَد فراموش شده
ویراستاران عزیز، به کلمات زیر توجه فرماید. ( نشانه‌ی مد)
انید – آنید
اب- آب
می‌اید- می‌آید
و ...

تغییر اضافه
در نثر محاوره، شکل و شمایل برخی از کلمات تغییر می‌کند؛ اما همه‌ی کلمات این‌گونه نیستند. ویراستاران توجه کنند که در صورتی که با واژه‌هایی که به اشتباه شکل آن‌ها تغییر کرده است، روبرو شدند، باید آن‌ها را اصلاح کنند.
مثال:

حرفش رو قط کردم. ✗
حرفش رو قطع کردم. ✓

شکل و شمایل نزدیک (معنا متفاوت)
به املا و کاربرد کلمات زیر توجه فرمایید:
خب: خب دیگه شهین جون، من برم تا اسد آقا سر و کله‌اش پیدا نشده.
خوب: وای مهسا...خیلی خوب نقاشی می‌کشی!
....
ترجیح: ترجیح میدم تا آخر عمر کلفتی پدر و مادرم رو بکنم؛ ولی زن اون مرد معتاد نشم.
توجیه: ای بابا ...چه‌قدر باید برات دلیل و برهان بیارم تا توجیه بشی شکوفه به درد پرهام نمی‌خوره؟
...
خواست: فرید از نوید، یک مداد خواست.
برخاست: حاج جلال پس از شنیدن صدای اذان، به قصد وضوگرفتن از جای خود برخاست.

نزار: چقدر زار می‌زنی آخه دختر؟ بس نیست؟ برو یه آبی به دست و صورتت بزن.
نذار: صدبار بهت گفتم اون شیشه‌های مربا رو تو آشپزخونه نذار.

اوکی دقیقاً چیست؟
همچنین توجه داشته باشید که “OK” در زبان فارسی به این صورت نوشته خواهد شد: اُکی.

* تمامی کاربرانی که مایل به همکاری در تیم ویرایش هستند، باید تمام بندهای بالا را مطالعه و در ویرایش رمان‌ها به کار ببندند. در صورت نپذیرفتن یا انجام‌ندادن بند و قانونی، از همکاری با بخش و تیم ویرایش صرف‌نظر فرمایید.

موفق باشید

پیوست ها

• upload_2017-4-21_2-16-3.png
    upload_2017-4-21_2-16-3.png
    22.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1,278
آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • پیشنهادات
  • RedMonSter

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    109