جواهرات و زیورآلات همه جواهرات الیزابت تیلور

• شروع کننده موضوع Diba
  • بازدیدها 977
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Diba

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
86,552
امتیاز واکنش
46,640
ABC.jpg

مدآنلاین: بث برنستاین نویسنده مطرح حوزه جواهرات به تازگی کتابی با عنوان «اگر این جواهرات میتوانستند سخن بگویند » منتشر کرده است و در آن به جواهرات شاید کمتر مطرح شده الیزابت تیلور ستاره مشهور سینما و دیگر ستارگان نظیر گریس کلی، جکی کندی، جوآن کرافورد و بسیاری دیگر و داستانهای مرتبط با این جواهرات منحصربفرد پرداخته است.
عشق و علاقه الیزابت تیلور به جواهرات با عشقهای اساطیری او در زندگی برابری میکند. مایک تاد «Mike Todd» تهیهکننده سینما و تئاتر همسر سوم الیزابت تیلور دلباخته او بود. او در جایی به الیزابت تیلور گفته بود:« تو ملکه من هستی؛ فکر میکنم که باید یک تاج سر داشته باشی» و پس از این بود که الیزابت برای نمایش فیلم «دور دنیا در هشتاد روز» در جشنواره کن در سال 1957 و دو ماه بعد در مراسم اسکار در لس آنجلس با تاج سر مروارید نشانی که تاد به او هدیه کرده بود حاضر شد.
1.jpg
وقتی که آنها در پاریس بودند تاد برای او یک جفت گوشواره آنتیک بدلی نه چندان گرانقیمت به عنوان یادگار از فروشگاهی در «پالاس وندوم» خریداری میکند، چند ماه بعد در نیویورک الیزابت به او میگوید که این گوشوارهها حس متفاوتی دارند. از آنجا که تاد همیشه علاقه داشت همسرش را جواهرباران کند، دور از چشم الیزابت و برای شگفتزده کردن او سنگهای شیشهای این گوشوارهها را با مروارید واقعی جایگزین کرده بود.
پس از ازدواج الیزابت تیلور و ریچارد برتون بازیگر مشهور سینما، او برخی از مشهورترین و گرانقیمتترین جواهرات دنیا را به الیزابت هدیه کرد. در جشن تولد چهل سالگی الیزابت در بوداپست، ریچارد برتون الماس زرد قلب شکل منحصربفرد کارتیه را به او هدیه کرد.
2.jpg
برتون این الماس را به شکل گردنبند با زنجیر منگولهای طلا به سبک جواهرات هندی از کارتیه خریداری کرد. این گردنبند پیش از این و در سال 1621 هدیه شاه جهان به همسر محبوبش بوده است؛ ملکهای که تاج محل با الهام از او ساخته شده است. به همین دلیل به این جواهر بینظیر الماس تاجمحل نیز گفته میشود. برتون به شوخی به الیزابت گفته بود: «میخواستم تاج محل را برایت بخرم اما خیلی بزرگ بود و نمیتوانستیم آن را به خانه سوئیس منتقل کنیم به همیل دلیل به جایش گردنبند تاج محل را خریدم.»
3.jpg
برتون در مواقع کمتر رسمی و غیرمرسوم نیز جواهرات الماسنشان بسیاری به الیزابت هدیه کرده است. الیزابت در کتاب زندگینامه خود نوشته است که هر دو آنها به پینگپونگ بسیار علاقه داشتهاند و خاطرهای را نقل میکند که به این ترتیب است. در یکی از این مسابقات پینگپونگ برتون به الیزابت میگوید که اگر الیزابت با اختلاف 10 امتیاز بازی را به نفع خود به پایان ببرد به او یک الماس بینظیر هدیه خواهد کرد. کاملا مشخص است که برتون در این مسابقه مغلوب میشود و پس از آن آنها به خرید جواهرات میروند. برتون پس از این مسابقه ظریفترین انگشتر الماس آن زمان را به همراه دو انگشتر دیگر به الیزابت هدیه میکند که به الماسهای «تیلور-برتون» مشهور هستند. این انگشترهای ظریف منحصربفرد در سال 2011 در حراجی کریستی به قیمتهای 5 هزار، 7هزار و 134 هزارو 500 دلار به فروش رسید.
4.jpg
بث برنستاین در این کتاب از قول الیزابت تیلور نقل میکند که «ریچارد به خوبی میدانست که پس از یک مشاجره یا کدورت جزئی چگونه مرا راضی کند». حاصل یکی از همین مشاجرات لفظی شاید کماهمیت اما گرانقیمت، پلاک الماسنشان خانه جواهر «ون کلیف اند آرپلز» است که به هدیه « kiss-and-make-up » یا رفع کدورت مشهور است و از جواهرات مورد علاقه الیزابت تیلور بوده است.
علاوه بر موقعیتهایی چون جشن تولد یا کریسمس که هدیه دادن شیوهای مرسوم است، ریچارد برتون موقعیتهای خاص خود با عنوان «فقط به خاطر اینکه...» را نیز داشته است. در این موقعیتها برتون مثلا به الیزابت میگفت «روز زیبایی است، برویم قدم بزنیم، فقط به خاطر اینکه هوا بینظیر است میخواهم به تو هدیه بدهم، یا اینکه دوستت دارم چون سه شنبه است پس برویم خرید» و موقعیتهایی از این دست که در این کتاب به تفصیل نقل شده است.
5.jpg
رابـ ـطه پر فراز و نشیب برتون و تیلور به همین جا ختم نمیشود. زمانی که برتون در ایتالیا فیلم «سفر» را با سوفیا لورن بازی میکرد و تیلور مشغول فیلمبرداری فیلم «صندلی راننده» بود این دو دعوای بسیار شدیدی داشتند که تیلور آن را اینگونه توصیف میکند «لورن و برتون خیلی با هم خودمانی رفتار میکردند، ایتالیایی گپ میزدند و من حس کردم که به من کم محلی میشود.»
6.jpg
پس از این بود که رابـ ـطه تیلور و برتون برای مدتی کوتاهی متوقف میشود. در بازگشت به ایالات متحده الیزابت تیلور به عمل آپاندیس احتیاج پیدا میکند و بدون اینکه برتون را مطلع کند به زیر تیغ جراحی میرود. برتون وقتی که از عمل جراحی مطلع میشود از الیزابت میخواهد که به رم بیایید و در آنجاست که او پلاک قلب شکل سه بعدی الماس ون کلیف اند آرپلز را به تیلور هدیه میکند و مثل همیشه آشتی برقرار میشود. تیلور در خاطراتش از این جواهر به عنوان محبوبترین قطعه جواهرش یاد میکند و میگوید: «این جواهر برای من بسیار عزیز است زیرا با عشق عجیبی به من هدیه شد» و اضافه میکند که «این مرد به خوبی میداند که چگونه یک خانم را راضی نگه دارد.»
7.jpg
یکی از قدیمیترین و احساس برانگیزترین جواهری که به الیزابت تیلور هدیه شده گردنبند سبک ویکتوریایی است که پلاکهای آن به شکل بلیط تئاتر است. این گردنبند منحصربفرد از ادیت هد « Edith Head » طراح افسانهای به الیزابت به ارث رسیده است و از معدود جواهراتی است که او از یک خانم هدیه گرفته است. این دو در فیلمهای بسیاری با یکدیگر همکار بودهاند و در طی سالها رابـ ـطه آنها از یک همکاری ساده به دوستی بسیار عمیق منجر شد. تیلور از ادیت هد به عنوان مادر دوم خود یاد میکند و گاهی که میخواست از دیگران فاصله بگیرد به ادیت هد و همسرش بیل پناه میبرد. پس از مرگ ادیت هد این گردنبند که پلاکهای آن را در طول زندگی خود جمعآوری کرده بود بر طبق وصیتنامه به الیزابت تیلور هدیه کرد.
در مجموعه جواهرات الیزابت تیلور دستبندهای بسیاری وجود دارد که یکی از آنها مربوط به دوران کودکی اوست و در خلال سالها پلاکهای مختلفی را به آن اضافه کرده است.
روایات خاطرهانگیز جواهرات این کتاب با نگاهی به زندگی پر زرق و برق و البته پر فراز و نشیب ستارهها همراه و سراسر خاطرات تلخ و شیرین است. این کتاب توسط انتشارات « ACC Art Books» به بازار عرضه شده است.
8.jpg
8www.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
مترجم : هومن باوریان
برچسب ها

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
4