فرهنگی و هنری گیزیلا سینایی سفرنامه‎اش را به بوداپست برد

♥پریسا♥

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
110
امتیاز واکنش
1
خسرو سینایی در گفت وگو با هنرآنلاین گفت: همسرم گیزیلا سینایی برای برپایی نمایشگاهاش 4 روز پیش راهی مجارستان شد تا مجموعه سفرنامهاش را به همراه مجموعهای از نقاشیهایش به نمایش بگذارد. او درباره این مجموعه گفت: این مجموعه متشکل از سه پرده بزرگ است که در پرده نخست گیزیلا زندگی خود را در مجارستان تا سال پایانی دوره دبیرستان به تصویر کشیده است و پرده دوم شامل زندگی گیزیلا در اتریش و دوران دانشجویی اوست و پرده سوم نیز اختصاص به 46 سال اخیر دارد که با من ازدواج کرد و راهی ایران شده است. به گفته سینایی؛ این مجموعه از نظر گفتوگوی فرهنگها و معرفی فرهنگهای ملیتهای مختلف قابل تامل است و گیزیلا همراه این پردهها مجموعهای نقاشی را به نمایش میگذارد. همچنین همزمان با برپایی این نمایشگاه دخترم سمیرا سینایی خیامخوانی خواهد داشت که اجرای او توسط یک مجارستانی ترجمه خواهد شد. سینایی افزود: این نمایشگاه از ششم بهمنماه به مدت 15 روز در مجارستان برپا خواهد شد و سپس این مجموعه در ماه می (اردیبهشت ماه) در یکی از مهمترین گالریهای گرجستان به نمایش در خواهد آمد. به نظرم مجموعه سفرنامه گیزیلا سینایی در کشورهایی که پیشینه کمونیستی دارند با اقبال ویژهای روبرو میشود. پیشتر گیزیلا سینایی در گفت وگو با هنرآنلاین عنوان کرده بود؛ من 22 ساله بودم که با آقای خسرو سینایی ازدواج کردم و پس از مدتی راهی ایران شدم، شاید اگر ایران نمیآمدم به گونهای دیگر هنر را دنبال میکردم و احتمال داشت نویسنده شوم. گیزیلا نقاشی را از دوران مدرسه آغاز کرده است و چون تنها فرزند خانوادهاش بوده و پدرش یکی از خوانندههای مطرح اپرا در کشور مجارستان بوده، ترجیح داده هرگز به دنبال موسیقی نرود تا بتواند خودش راهش را انتخاب کند. گیزیلا که 46 سال پیش سفرش را به ایران آغاز کرده و پس از آن برای شرکت در نمایشگاهها و کارگاههای نقاشی راهی سایر کشورهای جهان شده، حاصل این سفرهایش را در سفرنامهای که همچنان ادامه دارد و آن را سفرنامه غرب به شرق مینامند، به تصویر کشیده است. این سفرنامه را او متاثر از طلسمهایی که در برخی از کشورها وجود دارد، ساخته است. سفرنامهای که شامل یک پیراهن است که بر روی آن نامهها، عکس و نقاشیهایی که پس از سفر غرب به شرق گیزیلا؛ توسط او، دوستان و اعضای خانوادهاش رد و بدل ارائه شده است. گیزیلا وارگا سینایی متولد مجارستان است، او در آکادمی وین تحصیل کرده است و 46 سال پیش پس از ازدواج با خسرو سینایی موسیقیدان و فیلمساز به ایران سفر کرد. گیزیلا سینایی تاکنون 18 نمایشگاه انفرادی در ایران، مجارستان، اتریش، فنلاند و... برپا کرده است و در بیش از 130 نمایشگاه گروهی شرکت کرده است. او علاوه بر نقاشی، بیش از 32 سال است که در ایران و مجارستان اقدام به برگزاری کارگاههای آموزشی نقاشی نیکند. او عضو انجمن نقاشان ایران و یکی از بنیانگذاران گروه دنا است. انتهای پیام/

بالا