آفریقا آفریقای جنوبی بیشتر از آنکه رعب آور باشد، جذاب است!

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
23,992
امتیاز واکنش
29,350
[HIDE-THANKS]
سفر به آفریقای جنوبی
با الی گشت همراه باشید تا با هم پای صحبت های گردشگری بنشینیم که حرف های جالبی از سفر به آفریقای جنوبی می زند:
بعد از اینکه از میهمانی شام در کالیفرنیا به خانه برگشتیم، از دوستانم خواستم اولین کلمه ای را که با شنیدن نام آفریقای جنوبی به ذهنشان می رسد بگویند. انتظار داشتم تا کلماتی از قبیل «فیل ها»! یا «سلطان جنگل»! بشنوم اما درعوض کلماتی مانند «ابولا»، «فوتبال»، و «جنایت» را درمیان پاسخهایشان یافتم. وقتی به آنها گفتم که میخواهم به تنهایی به آفریقا سفر کنم، حس ترس و نگرانی را در آنها دیدم.
اطمینان دارم که سوء تفاهمی درمیان است و در واقع این کشور با نگاهی ساده انگارانه و کلی نگر تنها در حد شایعات نابجای ابولا و یا یک کاپ جهانی فوتبال که چند سال پیش بدست آورده شد شناخته شده و حقیقت بسیار بزرگتر آن نادیده گرفته شده است. آفریقای جنوبی با مساحت ۴۷۱۰۰۰ مایل مربع و جمعیتی بالغ بر ۵۳ میلیون نفر و یازده زبان رسمی، سرزمینی پهناور و شگفت انگیز است.

مطالب مرتبط:
همه چیز درباره کیپ تاون، اعجوبه آفریقای جنوبی
تعطیلات در آفریقای جنوبی
southafricasafety2.jpg

[/HIDE-THANKS]

• پیشنهادات
  • ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    [HIDE-THANKS]
    چرا آفریقای جنوبی در شنونده ذهنیت بدی را تداعی میکند؟

آفریقای جنوبی اولین کشوری است که طبق گفته مردمش با خشونتها و درگیریهای خیابانی بسیار دست به گریبان است و طبق گفته اکثر آنها، این مشکل حتی رو به فزونی دارد. به نظرم رسید که در بین تمام کشورهای دنیا درمورد مسافرت به آفریقای جنوبی باید احتیاط کنم. این کشور در رتبه نهمین کشور جرم و خشونت در دنیا قرار دارد و بالاترین تعداد تجـ*ـاوز نیز در این کشور اتفاق می افتد. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ توسط اداره مواد مخـ ـدر و جنایت سازمان ملل انجام گرفت، نشان میدهد که آفریقای جنوبی بالاترین نرخ قتل عمد ۳۰ مرگ در صد هزار نفر را در طول سال داشته است. هرچند که این آمار نرخ بالایی را نشان می‌دهد اما از آمار دیترویت (۵۴)، هندوراس (۹۲) و بلیزه (۴۴) کمتر است. درضمن پس از اتمام دوره آپارتایدها، نرخ قتل نیز کاهش یافته است، و در پنج منطقه امن شهر کیپ که توریست های زیادی داشته است نیز قتلی اتفاق نیفتاده است. آنجا یک منطقه جنگی نیست و اکثر جنایتها در مناطق ناامن و در بین مردمی اتفاق افتاده است که یکدیگر را میشناختند و البته توریستها نیز تمایلی به بازدید از این مناطق نداشته‌اند. در مواردی مشاهده شده است که جرم های کوچکی اتفاق افتاده که باعث آزار توریست ها شده است.
    نگاهی به تاریخ این کشور و توجه به قانون اجباری جدایی نژادی آپارتایدها و حرکتها و اقدامات در جهت آشتی ملی که با رهبری نلسون ماندلا انجام شد تا حدودی جایگاه کنونی این کشور را توجیه میکند. هرچند این کشور همچنان مملو از مشاجرات و درگیریهای سیـاس*ـی، اقتصادی و نژادی است، اما آفریقای جنوبی آنچنان که در اذهان عمومی جا افتاده، خطرناک و وحشتناک نیست.

مصون بمانید
    پس از ۹ هفته مسافرت تنهایی به این کشور و گردش در آن دریافتم که باید اقدامات احتیاطی بیشتری را نسبت به آنچه برای سفر به آسیای جنوب غربی یا به آلمان داشتم برای این سفر در نظر میگرفتم، اما با این همه خطراتی که در اینجا وجود دارد تفاوت چندانی با آنچه که در شهرهای بزرگ ایالات متحده یا در برخی قسمتهای اروپا ممکن است رخ بدهد، ندارد. درحالیکه مصون ماندن در واقع رعایت موارد امنیتی و هوشیار بودن است تا به سلامت به خانه برگردید .در ادامه نکاتی را میخوانید که به شما کمک می کند تا سفر بی دردسری را به آفریقای جنوبی داشته باشید.

keven-osborne-south-africa-8.jpg

[/HIDE-THANKS]

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    [HIDE-THANKS]
    به کجاها نباید بروید!
    اگرچه نرخ وقوع جرم در شهرستانهایی که به دلیل تفکیک نژادی اجباری آپارتایدها بوجود آمده اند بالاتر است، نیازی نیست که برای مصون ماندن اصلا به این مکانها سفر نکنید. من خاطرات شیرینی از همین شهرستانها دارم؛ مثلا نوشیدن نوشیدنی های خوشمزه در مغازه هایی که حتی گواهی ثبت نداشتند، بازی کودکانی که از سر و دوش من بالا می رفتند، کبابهای کنار خیابانی خوشمزه، همه و همه در همین شهرستانها برای من اتفاق افتاده است. این مکانها، مکانهایی صمیمی هستند. بهتر است روزها برای بازدید از این مناطق بروید و ترجیحا با یک راهنمای محلی که خود ساکن آن مناطق باشد و با آنجا آشنا باشد همراه شوید. برای انجام این هماهنگیها از اداره گردشگری و راهنمای توریست کمک بگیرید. برای مثال سوئتو در ژوهانسبورگ در قبال درآمدی که از صنعت گردشگری به دست میآورد، تمام این خدمات از دوچرخه سواری گرفته تا اتوبوسهای گردشگری را برای توریستها فراهم میآورد.

شبها پیاده روی نکنید
    وقتی کسی پیاده در شهر به راه میافتد احتمال بیشتری دارد که مورد سوء قصد قرار بگیرد تا اینکه سوار بر وسیله شخصی یا عمومی باشد. حتی در پیادهروی های گروهی نیز ممکن است جیب بری رخ دهد اما اگر تنها باشید بیشتر احتمال دارد مورد جیب بری قرار بگیرید. تا جایی که میتوانید از تنهایی پیاده رفتن بپرهیزید مخصوصا شب هنگام.

زرق و برقی نباشید
    وقتی بیرون میروید از جواهرات و لباسهایی که جلب توجه میکنند استفاده نکنید و مدام گوشی تلفن همراهتان را از کیف یا جیب خود بیرون نیاورید تا هدف خوبی برای سوء قصد نباشید. در وهله اول باید گفت که از به همراه بردن جواهرات گران قیمت در مسافرتها خودداری کنید، اما اگر وسایل گران قیمتی مثل دوربین با خود دارید، آنها را پنهان نگه دارید. و هرگز پاسپورت خود را همراه خود به این طرف و آن طرف نبرید. هرچه بیشتر به نظر برسد که شما غریبهای هستید که مکانها را نمیشناسید، هدف بهتری برای سرقتهای کوچک مثل جیب بری یا کیف قاپی خواهید بود. گوشی همراه خود را در جای مطمئنی بگذارید و وقتی در محلی امن مثلا در خانه یا در کافه هستید از آن استفاده نمایید.

IMG_7483.jpg

[/HIDE-THANKS]

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    [HIDE-THANKS]
    اتفاق بد دیگری که ممکن است بخصوص در شهرهای بزرگی چون کیپ تاون و ژوهانسبورگ رخ دهد، دزدیدن اتومبیل یا وسایل آن است. با قفل کردن دربهای اتومبیل در هنگام رانندگی و درمعرض دید قرار ندادن تمام اشیای قیمتی از قبیل عینک آفتابی، تلفنهای همراه، کیفهای دستی و کیف پولها از بروز چنین خطراتی پیشگیری کنید. البته شاید حتی بهتر باشد وسایل کم بهایی مثل عینک آفتابی ارزان قیمت و یا وسایل دیگر در اتومبیل در معرض دید باقی بمانند. در شهرهای بزرگ همیشه پارکبانهای خودجوشی وجود دارند که برای شما جای پارک پیدا میکنند و درقبال مبلغی اندک در غیاب شما از اتومبیلتان مراقبت میکنند.
    هرچند گمان می کنم، دلیل سلامت ماندن من بیشتر به این خاطر بوده که کمتر برای پیاده روی بیرون میرفتم، اما گاهی نیز از نگران بودن و یکجا ماندن خسته میشدم و بجای بیرون رفتن با تاکسی یا اتوبوس فواصل کوتاهی را قدم میزدم. برای حفظ اشیای باارزشی که داشتم یک کیف پول ساختگی همراه خود میبردم و چند کارت اعتباری منقضی شده و مقدار کمی پول در آن میگذاشتم درحالیکه پول و کارتهای خود را در کفش یا در لباس خود پنهان مینمودم. اگر کسی به من نزدیک میشد با خیال راحت کیفم را به آنها میدادم و دزدها چیزی برای برداشتن و دورشدن داشتند درحالیکه بقیه پول و کارتهای اعتباریام در جای امنی پنهان شده بود. البته هرگز اتفاق بدی برای من نیفتاد و چنین تجربه ای برای من پیش نیامد اما با این روش میخواستم درصورت دزدی، آمادگی لازم را داشته باشم.

southafricasafety1.jpg

[/HIDE-THANKS]

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    [HIDE-THANKS]
    هوشیار باشید و به صدای درونتان گوش کنید
    با این کار میتوانید بسیار هوشیار باشید. چنانچه باید پیاده به جایی بروید، مسلط باشید، سرتان را بالا بگیرید، به مسیرها با دقت نگاه کنید و طوری رفتار کنید که در چشم دیگران فرد هوشیاری به نظر برسید. سعی کنید هرگز در یک مسیر تنها نباشید و تا میتوانید نزدیک به خانوادهها راه بروید. یک بار در خیابان خلوتی قدم میزدم و به منطقه ووداستاک شهر کیپ رسیدم و متوجه شدم که هیچ کس در اطراف من نیست و تنها مانده ام، به سرعت مسیر خود را عوض کرده و به خیابان اصلی رفتم که جمعیت در آن درحال رفت و آمد بود. در آن هنگام احساس بدی به من دست داده بود و گویی زنگ هشدار در درونم به صدا درآمده بود. اگر به نظرم میرسید که کسی بیش اندازه به من توجه دارد، مستقیم به او نگاه میکردم و سلام میدادم و یا با دیگر افراد وارد فروشگاهی میشدم.

از احساس مشترک استفاده کنید
    من به اقدامات احتیاطی که برای حفظ امنیتم در آفریقای جنوبی انجام میدادم فکر کردم و آنها را با رفتاری که در خانه خود داشتم مقایسه کردم. مطمئنا حاضر نبودم در برخی قسمتهای لس آنجلس و یا دیگر شهرهای بزرگ آمریکا به تنهایی قدم بزنم و راه رفتن در آن مناطق به تنهایی و در شب حتی به فکرم نیز خطور نمیکرد مخصوصا با تلفن همراهی در دست. در بعضی شهرهای بزرگ اروپا به دلیل نرخ بسیار بالای کیف قاپی مانند یک سگ تازی از کیفم محافظت میکردم و در آفریقای جنوبی نیز حس تقریبا مشابهی وجود داشت. داشتن یک سفر امن به آفریقای جنوبی واقعا کار راحتی است. تنها لازم است که کمی بیشتر از جایی مثل آلمان یا تایلند جانب احتیاط را رعایت کنید.
    پیش از این وقتی از من میپرسیدند که در بین کشورهایی که به آنها سفر کردهام کدام کشور را بیشتر دوست دارم نمیدانستم چه جوابی بدهم اما اکنون پاسخ من «آفریقای جنوبی» است. اگرچه آمارها این کشور را کشور ترسناکی معرفی میکنند، اما در واقع من بیشتر از آنکه نگران باشم که دزدیده شوم و یا مورد خشونت و جنایت قرار بگیرم از بودن در این کشور لـ*ـذت بردهام. درحالیکه حفظ امنیت باید مهمترین مشغله ذهنی شما باشد، آفریقای جنوبی حس وحشت، ناراحتی یا خطر را برایتان در پی نخواهد داشت.
    کریستین آدیس در گذشته یک بانکدار سرمایه گذار بود که تمام املاک خود را فروخت و کالیفرنیا را به قصد تنها سفر کردن به آسیا ترک کرد درحالیکه به دنبال هیجان در مسیرهایی امن و بدون جرم و خشونت می‌گشت. تقریبا هیچ چیزی وجود ندارد که او امتحان نکند و هیچ جایی نیست که کشف نکند. شما میتوانید در سایت بی مای تراول موس یا در توییتر یا فیس بوک مطالب بیشتری درباره تفکرات او بخوانید و دریابید.

فتح قله ها: نکاتی درباره تنها سفر کردن بانوان
    برای مطالعه همه چیز درباره تنها سفر کردن بانوان کتاب جدید کریستین به نام «فتح قله ها» را مطالعه کنید. این کتاب در کنار مطرح کردن بسیاری از نکات عملی درمورد آمادهشدن و برنامهریزی برای سفر، از ترسها، امنیت، مسائل عاطفی و آنچه که بانوان می بایست هنگام تنها سفرکردن درنظر داشته باشند را ذکر کردهاست. بیش از ۲۰ مصاحبه با بانوانی که سفرنامه مینوشتند و تجربه تنها سفرکردن داشتند در این کتاب به چاپ رسیده است.
    [/HIDE-THANKS]

برخی موضوعات مشابه

بالا