بازی با آمریکا شیرین‌ترین خاطره‌ام بود

• شروع کننده موضوع Dead Man
  • بازدیدها 75
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Dead Man

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
15,015
امتیاز واکنش
27,631
ملی پوش بسکتبال بانوان از روزهای آینده این رشته در ایران و روزهای خوب و بد خود می گوید.

به گزارش "ورزش سه"، بسکتبالیست های دختر به تازگی از فدراسیون جهانی مجوز بازی با حجاب گرفتند؛ اما تاریخ این ورزش در میان دختران ایرانی به سال ها قبل برمی گردد. اگر تاریخ فعالیت های دختران بسکتبالیست را پیش از پیروزی انقلاب در نظر نگیریم ، پس از انقلاب و طی دهه های 60 و 70 تیم های ملی بسکتبال دختران شکل گرفتند که اوج فعالیت های آنها را باید در اواخر دهه 70 دانست. در این سال ها چهره های جدیدی به بسکتبال دختران فراخوانده شدند مانند زهره خالقی دختر کرمانی بسکتبال که سال های بعد به یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان بسکتبال ایران تبدیل شد. او به همراه تینا عیساییان ، سعیده علی ، گلاره کاکاونپور ، آیرین آرتونیان و چهره های دیگر در دهه 80 فعالیت های بسکتبال دختران را سر و شکل دادند.

خالقی که این روزها از دنیای قهرمانی بسکتبال دور است می گوید: اواسط دهه 80 فعالیت های برون مرزی ما آغاز شد . تیم ملی دختران در آن سال ها در تورنمنت های داخلی و خارجی شرکت می کرد که بازی های چهارجانبه در تهران با حضور تیمی از آمریکا از مهمترین فعالیت های دختران در آن سال ها بود. بازی با این تیم آمریکایی به نام گلوبال اسپرت از شیرین ترین خاطراتم در دوران بازی ام بود.

کاپیتان پیشین تیم ملی بسکتبال دختران که در همان سال ها تا آستانه لژیونر شدن در بسکتبال پیش رفته بود، نمی خواهد از خاطرات تلخی که برایش افتاد حرفی بزند؛ به ویژه بعد از پیشنهادی که یکی از باشگاههای کشورهای حاشیه خلیج فارس به او داده بود تا برای بازی به آن کشور برود. شاید اگر مجوز فیبا سال ها پیش از این برای دختران محجبه صادر می شد، زهره خالقی لژیونر بسکتبال دختران لقب می گرفت. خالقی با اشاره به مسافرت های تیم ملی در گذشته و فعالیت های برون مرزی دختران ادامه می دهد: طی سال های 2006 تا 2008 تیم ملی در سوریه و یک بار هم در مالزی به میدان رفت. در سوریه برای بازی های غرب آسیا به میدان رفتیم و در مالزی می خواستیم لباس دختران ایرانی با موازین اسلامی تایید شود. در قطر هم چند بازی تدارکاتی برگزار کرده بودیم . این بازی ها سرفصل فعالیت های دختران بسکتبالیست بود که در سال های بعد متوقف شد . بعد از این فعالیت ها ما فقط توانستیم در مسابقه های بین دانشگاهی جهان بازی کنیم که یک بار در ایتالیا دوم شدیم. با مجوز فیبا و از آنجایی که ظرفیت های خوبی در بسکتبال ایران وجود دارد ، برای سال های آینده دختران ما در آسیا مطرح می شوند.

خالقی که بسکتبال را از دوره نوجوانی در کرمان آغاز کرده بود و بعد روانه تهران شد تا در این ورزش فعالیت های جدی ترش را دنبال کند، از اینکه بعد از سال ها بازی در تیم های ملی جوانان و بزرگسالان این روزها دیگر کسی سراغش را نمی گیرد ناراحت است. او می گوید: بیش از 10 سال عضو تیم ملی و در مقاطعی کاپیتان این تیم بودم؛ اما بعد از دوران ورزش حرفه ای ام کسی سراغی از من نگرفت و این روزها هم کسی حالم را نمی پرسد. خودم هم بعد از دوران بازی به مربیگری روی نیاوردم در حالی که می توانستم مسیر بازی را به دوران مربیگری ام در بسکتبال پیوند بزنم . الان مربی درجه یک هستم و می خواهم تجربیاتم را به نسل جوان منتقل کنم.

خالقی درباره مجوز فیبا برای دختران محجبه می گوید: از این بابت خیلی خوشحالم . روزگاری تیم ملی به یکسری بازیکنان خاص محدود می شد، اما الان می شنوم دختران مستعدی از استان های ایران راهی اردوهای تیم ملی می شوند. از اینکه بسکتبال دختران تا این اندازه گسترش پیدا کرده است ، خوشحالم.

برخی موضوعات مشابه

بالا