برنامه نویسی آشنایی با هارشا سوریانارایانا: بهترین برنامه نویس هند

*بانو بهار*

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
3,937
امتیاز واکنش
10,965
هارشا سوریانارایانا (Harsha Suryanarayana) که با نام مستعار Humblefool شناخته می شد، یک دانشمند کامپیوتر بود که بیشتر به خاطر مهارت های خارق العاده اش در برنامه نویسی، هوش بالا و استعدادش شهرت پیدا کرده بود. او در جامعه ی برنامه نویسی تحسین همه را بر انگیخته بود چرا که بهترین عملکرد را در Google Code Jam، ACMICPC و red on TC داشت. متأسفانه او در سال 2014 به علت تصادف با یک خودرو جان باخت. برای آشنایی بیشتر با هارشا، با سکان آکادمی همراه باشید.

در 15 ژوئن سال 2014 گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد یک متخصص فناوری به همراه همسرش، قربانی یک تصادف اتومبیل بوده‌اند که راننده از محل حادثه گریخته است اما بعدتر مشخص شد که این متخصص فناوری کسی نبوده جز هارشا سوریانارایانا که در آن زمان 32 سال بیشتر سن نداشت که در روز حادثه جان خود را از دست داد. طبق گزارشات، آقای سوریانارایانا به همراه همسرش در اطراف آپارتمان خود در حال قدم زدن بودند که این اتفاق افتاد. این حادثه فقط یک قربانی داشت و آن هم نابغه ی برنامه نویسی دنیا بود.

هارشا که فارغ‌التحصیل موسسه فناوری اطلاعات هندی الله آباد (Allahabad) بود، بیشتر با نام مستعارش یعنی Humblefool شناخته می‌شد. هارشا در دانشکده محبوبیت زیادی داشت و همه به او احترام می‌گذاشتند. افراد نزدیک و آشنایان معمولاً او را اربـاب هارشا (Lord Harsha) صدا می‌زدند. هارشا آنقدر در آن جا مورد احترام بود که به گفته ی شاهدین عینی که یکی از آن هاپاوانی لانکا بود، حتی یک بار ده‌ها نفر در مقابل او تعظیم کردند! پاوانی لانکا در مورد خاطره اش می‌گوید:

فکر کنم ترم سومم در آنجا بود. یک جشنواره فناوری در دانشکده فناوری اطلاعات الله آباد برگزار شده بود و هارشا هم در بالای صحنه رفته بود و در مورد موضوعی سخنرانی می‌کرد. من هم آن موقع درگیر مرتب کردن چیزی بودم و زیاد حواسم نبود که او چه می‌گوید (از شانس بدم! کاش به حرف‌هایش گوش می‌کردم.) هارشا در زمانی که در دانشگاه در حال تحصیل بود به یکی از برترین‌های آن جا تبدیل شد. مهارت های برنامه نویسی هارشا، باعث شده بود او یک سر و گردن از دیگر دانش آموزان آن جا (از جمله پاوانی) بالاتر باشد. حدوداً 50 نفر از روی صندلی‌های خود بلند شدند و جلوی سکو ایستادند. بعد آن‌ها همگی روی زانوهای خود نشستند و به هارشا تعظیم کردند. البته آرام آرام این جمعیت بیشتر شدند و نهایتاً هارشا تصمیم گرفت که از آن سکو پایین بیاید. این خلاصه‌ای از هارشا بود و من آن روز واقعاً متوجه شدم که هارشا واقعاً چه کسی است. خدا او را انتخاب کرد تا به بهشت ببرد چون احتمالاً به یک برنامه نویس نابغه نیاز داشته است!

هارشا در سال 2006 از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. البته بر خلاف بیشتر مهندسین هندی، او به دنبال پول‌های کلان در شرکت‌های غول آسای چند ملیتی مثل مایکروسافت یا آمازون نرفت. به جای این کار، او به دانشکده‌اش برگشت و سعی کرد به دانشجوها در آماده شدن برای فینال مسابقات جهانی بین دانشگاه ACM کمک کند. حتی یک بار هم هارشا خودش نماینده هند در مسابقات ACMP ICPC بود.

او یک برنامه نویس رقابت طلب و بسیار مشتاق بود (برنامه نویس درجه قرمز در مسابقات Top Coder) و همیشه در تلاش بود که مهارت های برنامه نویسی دینامیکش را ارتقا دهد.

سوریانارایانا ۳ استارت آپ تأسیس کرد. MyCodeSchool که با الهام از Khan Academy تأسیس شد یکی از این ۳ استارتاپی بود که هارشا در تأسیس آن با آنیمش نایان (Animesh Nayan) سهم داشت. در سال 2014، لوکش خاندلوال (Lokesh Khandelwal) برای 15 روز کارآموزی‌اش به MyCodeSchhol ملحق شد.

لوکش می‌گوید که هارشا برای شور و احساس خودش کار می‌کرد و کسی بود که دقیقاً می‌دانست چه چیزی می‌خواهد. همسر هارشا در گوگل کار می‌کرد و قطعاً خود او هم اگر می‌خواست به راحتی می‌توانست آنجا برود ولی این کار را نکرد. لوکش می‌گوید هارشا همیشه می‌گفته که: «برای زندگی کردن چیز زیادی لازم نیست. این‌ها همگی شرطی سازی های اجتماعی است که باعث می شود شما به دنبال یک شغل مهم و پول زیاد باشید. در حالی که می‌توانید با کمتر از این‌ها زندگی کنید ولی آزادانه زندگی کنید.»

هارشا به علاوه از نظر اخلاق و رفتار اجتماعی هم مشهور و زبان زد بود و اخلاق گرایی او را می‌شد در همه فعالیت‌های روزانه‌اش مثل رانندگی دید. لوکندرا کاوشیک (Lokendra Kaushik) که یکی از دوستان نزدیک هارشا بود در فیسبوک خود نوشت: «هارشا هیچ وقت موقع رانندگی بوق نمی‌زد، همیشه اجازه می‌داد اول عابرین پیاده عبور کنند و حتی زمانی که ترافیک خیلی سنگین بود یا دیرش شده بود باز هم این موارد را رعایت می‌کرد. واقعاً جای تأسف است که او جانش را در یک حادثه رانندگی از دست داد. یادم هست که ما همیشه موقع عبور از خیابان می‌دویدیم، حتی وقتی که ترافیکی در خیابان وجود نداشت. با این کار سعی می‌کردیم احتمال تصادف با ماشین‌هایی که با سرعت بالا حرکت می‌کنند را کاهش دهیم. واقعاً دلمان برایت تنگ می شود هارشا»

تصور کردن این همه ستایش‌ها و تجربه‌های جالب افراد مختلف، در مورد یک نفر واقعاً سخت است. او مطمئناً یکی از بهترین کدنویس هایی بود که هند تاکنون به خود دیده است. تاپ کدر (Top Coder) هم برای یادبود Humblefool ، مسابقات SRM 625 (مسابقه تک راندی) را به هارشا اختصاص داد.

برخی موضوعات مشابه

بالا