بیوگرافی شاعران بیوگرافی و زندگینامه محمدباقر خلخالی

• شروع کننده موضوع Mch:)
  • بازدیدها 154
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Mch:)

کاربر اخراجی
ارسالی ها
461
امتیاز واکنش
2,147
بیوگرافی و زندگینامه محمدباقر خلخالی :)
ملا محمدباقر خلخالي ،خالق کتاب " ثعلبیه " قاضي و مدرّسي است كه هنر والاي شعر او ، پرده بر مقام علمي او پوشانده است. در سال 1246 هجري قمري در روستاي قارا بولاق که در آن زمان از توابع خلخال بود ديده به جهان گشود و پس از هفتاد سال عمر در سال 1316 قمري ديده از جهان فرو بست. پدر او ، آخوند ملا حيدر مجتهدي ، پيش از تولد فرزندش از روستاي درآوا به روستاي قارا بولاق منتقل شده بود.

روستاي قارا بولاق در20 كيلومتري هشجين خلخال و 51 كيلومتري ميانه و در دل كوهستان نهفته است. اهالي اين روستا ، محمدباقر خلخالي را «ميرزه باقر» مي خوانند و به نقل از پدران و پدربزرگان خود از ميرزا محمدباقر خاطراتي تعريف مي كنند كه نشان از عظمت روحي و مقام علمي او دارد.

مقدمات صرف و نحو را از پدر روحاني خود آموخت و در 14 سالگي براي تكميل دروس حوزوي ، به زنجان رفته و از محضر ملاعلي زنجاني تلمذ نمود اما فوت پدر ، اجازه نداد از خانواده خود دور بماند. او مدتي را در منصب قضاوت و مدرس در خلخال و كاغذكنان و زنجان سپري نمود. او بخاطر استغناي طبع و روح ، شديداً مورد احترام عام و خاص خصوصاً نزديكان دولت ناصرالدين شاه بود.

اين روحاني منتقد و متفكر ، در كنار انتقاد از دربار و دربارمسلكان ، از اشاعه دين اسلام غافل نمي ماند و مدرسه اي بنام دارالعلم در زادگاهش تأسيس مي كند كه محل رجوع خيل مشتاقان او از خلخال ، ميانه و زنجان بود. او شاگردان زيادي تربيت نمود كه هر كدام نوري در منطقه شان بودند كه ملافاضل كاغذكناني از جمله آنهاست.20 تا 25 طلبه بوسيله او مسلط به زبان عربي و فارسي شدند.

پيشتر مي دانيم كه استبداد حكومتها در تاريخ ، نقادان را به سه راه كشانده است: انتقاد خود را صريحاً گفته و به خشم حكومتي دچار شده و روانه زندان شده يا جان خود را از دست داده اند ، از ترس ، نااميدي يا از روي مصلحت گوشه گيري كرده و سكوت اختيار كرده اند ، به زبان غيرمستقيم با ايهام و كنايه و طنز حرف خود را گفته و بهانه اي به دست حكومت حاكم نداده اند تا مانع حرف زدن او و آگاه ساختن مردم شود و حاكمان ابله نيز غافل از آتش زير اين خاكستر صرفاً ظاهر آنرا ديده و خنديده اند و شاعر را شوخ طبع پنداشته اند.

محمدباقر خلخالي ، روش اخير را به كار بست و با آن بيان لطيف و كنايي موج آگاهي را در آذربايجان به راه انداخت. هنوز پس از 100 سال و اندي ، آذربايجانيان اشعار او را از سينه به زبان مي آورند. آذربايجانيان آنچنان بيخود از خود اين اشعار را زمزمه مي كنند كه حتي حيدرباباي شهريار نيز نتوانست آنرا از گردونه رقابت كنار نهد. چرا كه حيدربابا ، احساسي است و ثعلبيه منطقي. محمدباقر خلخالي آئينه تمام نماي مَثَل «با پنبه سر بريدن» بود. مثنوي ثعلبيه مشتمل بر حدود 1600 بيت شعر است كه در بحر هزج مسدس مقصور ، منظوم شده است. اين مثنوي در سال 1311 قمري به اتمام رسيده است. محمدباقر خلخالي در شوال 1316 قمري دار دنيا را ترك نمود. در ماههاي اخير ، مزار اين عالم وارسته و آگاه با سنگي جديد مزين شده است . تن شريف اين عالم ، در قبرستان قارا بولاق شهرستان میانه آرميده است و بر سنگ مزار او اين شعر حك شده است كه نهايت تواضع و فروتني ايشان را مي رساند:

خبر آلسا بيري آديمي بالفرض اؤزوم اؤزآديمي قوي ائيله ييم عرض

فنون معرفتدن خالي يم من محمدباقر خلخالي يم من

ترجمه :

اگر کسی نامم را بپرسد خودم اسمم را بیان می کنم

در فنون معرفت هنوز پر نیستم محمدباقر خلخالی هستم

برخی موضوعات مشابه

بالا