تاثیر نقاشی بر عملکرد جسمی و ذهنی کودکان

• شروع کننده موضوع ^M.Sajdeh.76
  • بازدیدها 108
  • پاسخ ها 7
  • تاریخ شروع

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
1,650
امتیاز واکنش
7,439
سلام دوستان عزیز

Please, ورود or عضویت to view URLs content!

امروز می خوام در مورد اهمییت نقاشی کردن کودکان و تاثیر چشم گیرش در هوش و فعالیت های جسمی کودک بگم.
خب من خودم یه دختر شیطون دو ساله دارم که از حدود یک سال و ۱۰ ماهگی اجازه دادم نقاشی بکشه و نسبت به تجربه خودم و مطالعاتی که داشتم می خوام یه سری آموزش ها و مسائل رو تو این تاپیک بازگو کنم.
اول باید بگم که نقاشی کردن برای کودکان باعث میشه ذهن کودک باز بشه و شروع به رویا پردازی کنه و جدا از این موضوع می تونه با نقاشی کردن احساسات و فکر های خودش رو ترسیم کنه که این مورد خیلی مهمه! والدین میتونن با نگاه کردن به نقاشی کودک و یکم جزیه و تحلیل کردنش متوحه بشن که کودکشون به چه پیزی فکر میکرد..
البته گاهی فهمیدنش سخته من خودم به شخصه از دخترم می پرسم و برام توصیح میده!
مورد بعدی لطفا به کودک هنگام نقاشی کردن با خشونت رفتاد نکنین! اگر روی دیوار، فرش، سرامیک و هرجایی خط کشید کافیه به تحکم به دوری از الفاظ زشت و حرفایی چون بچه بد، دیگه دوست ندارم، تو پسر بد یا دختر بدی هستی، من دیگر مادر تو نیستم... بهش آموزش بدین که کجا نقاشی بگشه و کجا نقاشی نکشه!
من دو سه روز اول کنارش می نشستم و هر اشتباهی رو بهش گوشزد میکردم که اینجا خوب نیست و روی دفتر جای نقاشیه بعد یه مدت کاملا متوجه شد که باید روی کاغذ نقاشی بکشه...
یه نکته دیگه، اگر وقت آزاد دارین حتما کنارش بکشین و درخت، گل، ابر، خورشید، چمن و ... بکشید و رنگ امیزی کنین و همزمان بهش بکین مثلا این خورشیده و رنگش زرده حتما اگر این موارد رو در هر بار تکرار کنین بعد از مدتی شگفت زده میشید که کودکتون چیزاهایی میکشه و اسمش رو همون موارد نام بـرده شما می ذاره ممکنه در رنگ اشتباه کنه ولی به مرور رنگ شناسی هم حل میشه!
اینم تجربه خودمه که دخترم الاان که دو سال و چهار ماهشه بادکنک رو با رنگ قرمز میکشه و اسمش رو میبره و خورشید رو با رنگ زرد و .... و هر کدوم رو ازش بپرسم اسم و رنگش رو بهم میگه ..

• پیشنهادات
  • ^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439
    نکته دیگه خیلی برای کودکان جذابه که روی دیوار نقاشی بکشن، اگر با تذکر دادن هم کودکتون باز رفت و روی دیوار دست گل به آب داد::tmi:aiwan_light_lol: یه کاغذ بزرگ بخرید و به دیوار بچسبونین من یک بار چنین کاری کردم کاغذ های یک متر در ۷۰ سانت که یکم پیدا کردنشون سخته و جنـ*ـسی مثل مقوا دارن دونه ۱۲ ای ۱۴ تومنه و قیمت انچنانی نداره! به دیوار بچسبونین و بذارین این کار رو امتحان کنه.
    بی پروا نقاشی کردن و راحت بودن در این امر خیلی مهمه ..
    نسبت به شیوع ویروس کرونا اغلب کدوکان خونه نشین هستن و هر چه سن کودک کمتر باشه سخت تر میشه سرگرمش کرد ...
    لطفا! لطفا! خواهشا کودکانتون رو برای آسایش خودتون جلو تلویزیون نشونید و گوشی دستش ندید.‌ ضرری به ذهن و هوش و خلاقیتش میزنه و جبران پذیر نیست!
    در مورد مقوله تلویزیون و گوشی هم جدا از این تاپیک توضیح خواهم داد.
    بذارید کودکان تا میتونن خط بکشن و طرح درست کنن ازشون بپرسین چی کشیدی و با آب و تاب از نقاشیش تعریف کنین تا تشویق بشه!
    رنگ های انگشتی هم چیزای جالبی هستن اما برای کودکان زیر سه سال توصیه نمیشه و من خودم هنوز برای دخترم نخریدم .

برای راحتی کودک یه دفتر نقاشی بزرگ، مداد رنگی و ماژیک و مداد شمعی بخرین...
    یه نکته حالب برای خوشحال کردنشون می تونین شخصیت های کارتونی مورد نظرشون رو بکشین و ببینین که چه قدر ذوق زده میشن

آخرین ویرایش:

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439
    دوستان من این مطالب رو از دانسته های خودم می نویسم پس اگر مطالب کمی پراکنده هست به بزرگی خودتون ببخشید اما سعی میکنم جامع توضیح بدم

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439
    در مورد بی پروا نقاشی کشیدن و تذکر ندادن های نداوم که باعث عصبی و لجوج شدن کودک می شه یه راه حل جالب هم بهتون بگم که می تونین کاغذ بخرین و به کاشی های حموم بزنین و کودک رو داخل حموم بذارید با رنگ های قابل شیتشو که اان اکثرا قابل شتشو هستن حتی ماد شمعی ( اگر لکه ای نرفت به من پیام بدین تا لوازم شستشو رو بهتون بگم) و بذارید کودک آزادانه نقاشی بکشه...
    نیاز نیست برای یاد دادن به کودک در مورد رنگ ها و هرچیزی اعم از حیوانات و گل و گیاه و.... خیلی اصرار کنید که کودک متوجه بشه شما قصد آموزش دارین فقط گاهی براش بکشین و چند مدتی که از این کار گذشت و شما به صورت خیلی نا محسوس(میگم نا محسوس یعنی همون کنار کودک نشستن و نقاشی کشیدنه که متوجه نشه دارین بهش آموزش میدین چون کودکان اخلاقی دارن که اگر بفهمن خیلی تمرکزتون رو آموزش دادن سریع پا پس میکشن اونا دوست دارن کنارشون بازی کنین نه یه معلم باشین) بهشون بگین که مثلا دخترم یا پسرم حالا میتونی یه گل برام بکشی؟! و اجازه بدین به هر مدلی که دلش می خواد بکشه و بعد که تموم شد بگین گلت چه رنگیه؟! و بذارین هر رنگی که دوست داره تصورش کنه!
    کودکان به خاطر ذهن فعال و پر از رویایی که دارن ممکنه رنگ ها رو جا به جا تصور کنن مثلا میدونن رنگ قرمز وجود داره اما اونو شبیه رنگ ابی میبینن! این مورد رو زیاد جدی نگیرین و مثلا گاهی بهش بگین مداد رنگی ابیت کو و بذارین بهتون نشون بده اگر رنگی خلاف ابی نشون داد بهش بگین اون رنگ مثلا قرمزه و خودتون مداد ابی رو تو دست بگیرین.یاد دادن اطلاعات پایه رو خیلی نرم به کودک یاد بدین و اجازه بدین اشتباه کنه چون انسان ذاتا از اشتباهاتش درس میگیره....

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439

با نقاشی حتی می تونین اعداد و حروف رو. هم یاد بدین اما یکباره همه چیز رو باهم یاد ندین... ابتدا چیزایی که اکثرا اطرافش وجود داره و بعد از مدتی که اونا رو فهمید چیز های دیگه ..
    اما اگر کودک علاقه ای به یادگیری نداره و فقط دوست داره نقاشی بکشه هم بهش سخت نگیرید بعضی کودکان کلا از یاد کرفتن فراری هستن! هرچی بیشتر سخت بگیرین بیشتر فرار میکنن و تو روحیشون هم تاثیر میذاره!
    تو تمام موارد بالا سن کودک رو در نظر داشته باشین اگر سنش کمتر از سه سال هست حتما این نکته رو بدونین هدف از نقاشی اول بازی کودک و لـ*ـذت بردنش از نقاشی و پرروش ذهن هست دوم آموزش!.
    ولی یه چیز رو بدونین قدرت درک و فهم کودک به قدری بالاست که مطمئن باشین حتی رفتار های بی کلام شما رو هم متوجه میشه! بدون شک میگم اگر شما غمگین باشین متوجه میشه و اگر شاد باشین اون هم شاد میشه ...
    این نکته رو گفتم که بگم آموزش دادن به کودک خیلی راحت تر از چیزیه که فکر میکنین چون ممکنه در چند بار اول در آموزش دادن شما کودک چیزی نگه و واکنش نداشته باشه اما بدونین در ذهنش تمام اطلاعات شما رو تجزیه و تحلیل میکنه و در حال فهم اوناست... و بعد از مدتی همه رو براتون بازگو میکنه ....
    یه نکته هم جا داشت بگم که هیچ وقت دنبال پز دادن با کودکتون به اطرافیان نباشین بهش آموزش ندین که اگر جایی رفتین ازش تو جمع همون یاد داده رو بپرسین و توقع داشته باشین همه رو جواب بده! اینکار جز صدنه زدن به عزت نفس کودک کار دیگه ای نمیکنه! کلا اکثر بچه ها علاقه ای به گفتن دانسته های خودشون مقابل جمع رو ندارن به خصوص کودکان زیر سه سال ...
    این مورد در تمام سنین هم قابل استفاده هست. یعنی با کلاس فرستادن کودک و با آموزه هاش برای کسی پز ندین چون اون بچه دچار استرس میشه حای بچه ۱۶ ساله! حس میکنه باید مدام شما رو راضی نگه داره تا مقابل دیگران ضایع نشین پس هیچ وقت با رشته تحصیلی با کلاس های هنری و آموزشی و ورزشی کودک رو به دیگران نشون ندین !

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439
    خب یه چندتا نقاشی خودم به عنوان مادر که برای دخترم کشیدم براتون میذارم که اگر ایده خواستین برای خوشحال کردن بچه هاتون بکشین.
    اینا نقاشی های خواسته خود دخترم بود مثلا میگفت خرگوش بکش یا شخصیت های کارتونی که دیده بود رو ازم میخواست....من حین کشیدن بهش آموزش هم میدادم و دخترم خیلی استقبال میکرد.

tmp_18552-20200926_081151-569010048.png tmp_18552-20200926_08121164958671.png tmp_18552-20200926_081233-1743606825.png

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439
    خوشحال میشم هر نظر و یا پیشنهاد و یا انتقادی داشتین برام بنویسین..

برخی موضوعات مشابه

بالا