هک و امنیت داستان ژست های برتر عکاسی

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
6,382
امتیاز واکنش
14,551
۱۳۹۸-۰۵-۱۵ - ۰۹:۳۰
داستان ژست های برتر عکاسی
learn-4d48442c-0ae3-42b3-a3da-bb3ad4b20650.jpg

اعتماد به شبکه های اجتماعی و تمایل درونی افراد به محبوبیت و حس برتری، باعث شده است تا کاربران بی توجه به تهدیدات و آسیب های اجتماعی، اقدام به انتشار عکس های خصوصی و خانوادگی نمایند تا دنبال کننده و لایک های بیشتری دریافت کنند، همچنین برای مجرمین اینترنتی فریب کاربران و انتشار لینک‌های هدایت شونده به صفحات فیشینگ از طریق شبکه های اجتماعی به ابزاری قدرتمند برای سرقت اطلاعات کارت بانکی و برداشت های غیرقانونی تبدیل گردیده است.
به مسافرت شمال رفته بودیم؛ طبق معمول علاقه زیادی به عکس‌های سلفی و انتشار در صفحه خصوصی اینستاگرام داشتم.
پیگیری لایک ها و کامنت ها همیشه برای من جذابیت خیلی زیادی داشت، یه جورایی انگار به دیدن لایک ها و کامنت ها معتاد شده بودم.
حتی بررسی می کردم ببینم کدام عکس های سلفی و شخصی با استقبال بیشتری روبرو میشه تا بفهمم چه مدلی وایسم وعکس بگیرم.
از مسافرت به شهرستان محل زندگی برگشتیم، سال بعد کارشناسی ارشد قبول شدم و به خاطر دروس دشوار تصمیم گرفتم حداقل ترم جاری بیخیال اینستاگرام بشم، یکی از دوستان اینستاگرامی که مثل خودم خانم بود و تصاویری از ژست های عکاسی در صفحه خودش قرار می داد توی واتس آپ به من پیام داد چرا دیگه پست جدیدی از خودت توی اینستاگرام قرار نمی دی، گفتم که درگیر کارشناسی ارشد شدم و فعلاً علاقه ای به فعالیت در اینستاگرام ندارم شاید در آینده دوباره پست بذارم.
گفت پس خبر نداری چه اتفاق جالبی برای تو افتاده حتی به دایرکت اینستاگرامت پیام فرستادم اما جواب ندادی، بعدش یک لینک برای من ارسال کرد و گفت از طریق این لینک مبلغ ۲۰۰۰ تومان برای حضور در مسابقه پیج اینستاگرام ژست های عکاسی واریز کن به این بهانه که یکی از عکس های من به عنوان چهره برتر ژست عکاسی انتخاب شده و قراره یک دوربین عکاسی دیجیتال مرغوب به من هدیه داده بشه. سریع به پیج اینستاگرامی این خانم رفتم و دیدم عکس من واقعا انتخاب شده بود، این هم بگم که این خانم با شماره کشور آمریکا واتس آپ را فعال کرده بود و به گفته خودش تحصیل کرده یکی از دانشگاه های این کشور بود.
من هم خیلی خوشحال شدم و تشکر کردم، سپس روی لینک کلیک کردم به درگاه پرداخت متصل شدم اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم را وارد و تأیید کردم، پیغامی مبنی بر موفقیت صادر شد، البته سرویس پیامک بانکی روی گوشی من فعال نبود به همین خاطر متوجه نشدم مبلغی کسر شده یا نه!
در ادامه شماره کارت و آدرس منزل برای این خانم ارسال کردم، به من گفت تا یک هفته دیگه جایزه برای شما ارسال میشه.
چند روز گذشت، در راه برگشت از دانشگاه به همراه چند تا از همکلاسی ها رفتم سراغ خودپرداز تا مبلغی پول از دستگاه بگیرم، اما متوجه شدم پولی در حساب بانکی موجود نیست، خیلی ناراحت بودم و متعجب، یکی از دوستان گفت حتماً اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم لو رفته، گفتم مطمئنم اطلاعات کارت خودمو به هیچ شخصی نگفتم، دوستم گفت بهتره برم بانک عامل و صورتحساب تراکنش‌های یک ماه را بگیرم سپس برم دادسرا شکایت کنم و برای تشکیل پرونده به پلیس فتا مراجعه کنم، برای جلوگیری از سوءاستفاده های دیگه سریع رمز اول و رمز دوم کارتم را عوض کردم.
به پلیس فتا مراجعه کردم و طی گفتگو با افسر پرونده متوجه شدم لینکی که برای ثبت نام در مسابقه ژست های برتر عکاسی برای من ارسال شده بود، در اصل حقه ای برای اتصال به درگاه جعلی بانک و سرقت اطلاعات کارتم بود.
همچنین اون شخص کلاهبردار، با استفاده از شماره جعلی اقدام به فعال سازی واتس آپ کرده بود و داستان تحصیل در دانشگاه خارج از کشور فقط برای فریب من بود، خیلی غمگین شده بودم و به اون پول واقعاً نیاز داشتم، امیدوار بودم از اطلاعات کارتم برای جابه جایی پول های مردم استفاده نکرده باشه که اگر شکایتی در این رابـ ـطه می شد در معرض اتهام قرار می گرفتم.
کارشناس پلیس فتا از اینجانب خواست حتماً اقدام به حذف عکس های سلفی و خانوادگی ام در اینستاگرام کنم تا افراد تبهکار با ایجاد صفحات جعلی از این تصاویر بر علیه من و آشنایان استفاده نکنند.
در آخر امیدوارم از این تجربه تلخ درس عبرت بگیرید و همیشه به این نکات توجه کنید:
۱- هرگز اقدام به انتشار عکس های خصوصی و خانوادگی در شبکه های اجتماعی نکنید، حتی اگر این صفحات خصوصی باشد احتمال دارد از طریق سهل انگاری دوستان و آشنایان به راحتی عکس ها در دسترس دیگران قرار گیرد.
۲- افراد تبهکار با بهره گیری از نرم افزارهای خاص و ایجاد شماره های جعلی با کد کشورهای مختلف، اقدام به راه اندازی شبکه های اجتماعی و فریب افراد ساده لوح می نمایند.
۳- فریب لینک های هدایت شونده به درگاه های پرداخت جعلی به بهانه های وسوسه کننده را نخورید، درگاه های پرداخت اصلی با https آغاز می شود و با رفرش صفحه، ترتیب شماره های کیبورد مجازی و کد امنیتی تغییر می کند، حتی می توانید یک بار اطلاعات بانکی را تعمدی اشتباه وارد کنید و پس از تأیید، صحت پیغام را بررسی کنید، همچنین از طریق دامنه http:‎//bank.iranf1.ir می توانید از صحت آدرس درگاه پرداخت الکترونیکی مطلع شوید.
۴- حتماً با مراجعه به بانک عامل، سرویس پیامکی را فعال کنید تا متوجه واریزی ها و برداشت ها از حساب بانکی خود شوید.
۵- در صورت لو رفتن اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم، احتمال سوءاستفاده از حساب شما برای پولشویی بسیار محتمل می باشد.
۶- هویت افراد در شبکه های اجتماعی می تواند ساختگی باشد پس به راحتی به آنها اعتماد نکنید و از بیان اطلاعات مربوط به زندگی شخصی پرهیز کنید.
۷- حتماً به وب سایت پلیس فتا مراجعه کنید و توصیه های امنیتی را مطالعه کنید.

منبع
پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا

برخی موضوعات مشابه

بالا