روایت گله مندی ها و حرف های خوب شاملو درباره زندگی با دستخط خودش

*پارامیس*

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
1,458
امتیاز واکنش
629
کتاب «تهران، خیابان آشیخ هادی» که دربرگیرنده نامه های احمد شاملو به ع.پاشایی است منتشر شد. به روایت ع.پاشایی، در برخی نامه های این کتاب، شاملو از روزگار شاکی است و ناسزا میگوید و در برخی دیگر از اوضاع روزمره اش به نیکی یاد میکند.

n00208327-b.jpg

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «تهران، خیابان آشیخ هادی» که دربرگیرنده نامه های احمد شاملو به ع.پاشایی است، از سوی نشر چشمه راهی بازار کتاب شد.

ع. پاشایی دوست احمد شاملو در گفتگویی که با ایبنا انجام داد گفت: در برخی نامه های این کتاب، شاملو از روزگار شاکی است و ناسزا میگوید و در برخی دیگر از اوضاع روزمرهاش به نیکی یاد میکند. در واقع کتاب «تهران، خیابان آشیخ هادی» آینه سختی ها و فرازهایی از زندگی این شاعر است. این کتاب گرچه نامه هایی است که زندهیاد شاملو در سفرهای مختلفش برایم نوشته، اما جنبه سفرنامه ندارد و دربرگیرنده نامه های شخصی او به من است.

در کتاب تازه شاملو دست خط هایی از او چاپ شده. پاشایی در مقدمهای که سال 1388 نوشته و در مقدمه کتاب آمده، مینویسد: «اینها نامه های احمد شاملوست به من که گوشه هایی از زندگی او را روشن میکند. کمابیش همه نامه ها به زندگی شاملو و دغدغه های او میپردازد و وجه ادبی ندارد.»

یکی از نامه های شاملو چنین آغاز میشود:
«پاشایی بسیار عزیزم
تاب بیکار و بیعار گشتن بیش از این را نیاوردم و از پاریس پریدم به سوی مقصد. امروز درست نه روز است که در امریکا هستم ولی به دلایل متعدد نوشتن نامه برای تو عزیز و دیگران به تعویق افتاد تا این ساعت. اولاً مدت درازی در رم ماندگار شدم، من و آیدا هر دو بر اثر سرماخوردگی شدید و ابتلای به انفلونزا به شدت به بستر افتادیم و کار من به بیمارستان کشید و غیره. پست ایتالیا هم قربانش بروم درست برادرخوانده پست ایران است و اگر کارت و نامهیی از آنجا برایت میفرستادم دو ماه بعد از نوروز بهات میرسید. این بود که به مجرد اندک بهبودی ماشینی خریدیم و راهی اسپانیا شدیم-از اسپانیا رفتیم فرانسه و پس از سه چهار روز دوندگی برای فرستادن ماشین به امریکا، راهی شدیم.»

نامه های شاملو در این کتاب از 28 فوریه 1977م شروع میشود و در 6 بهمن 1369 ش پایان مییابد.

کتاب «تهران، خیابان آشیخ هادی» در شمارگان هزار و 100 نسخه با قیمت یازده هزار تومان به تازگی از سوی نشر چشمه منتشر شده است.

بالا