طراحی داخلی سازههای فوقالعاده سنگاپور چه میگویند؟

• شروع کننده موضوع *فریال*
  • بازدیدها 202
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

*فریال*

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
7,020
امتیاز واکنش
7,770
موشه سفدیه یک یهودی است که در کانادا تحصیل کرده و حالا در ایالات متحده زندگی میکند. او معمار معروفترین سازههای سنگاپور است.

به نقل از سیانان، مساحت مجتمع مارینا بی سندز (Marina Bay Sands) 38 هکتار بوده که معماری آن به صورت سه برج 55 طبقه است. این مجتمع چندین منظوره دارای هتل، کازینو، موزه و مغازههای تجاری است. موشه سفدیه اکنون 76 سال دارد و در سراسر جهان پروژههایی را تکمیل کرده است.

567746_217.jpg

Moshe Safdie

در حال حاضر سفدیه در حال ساخت جوئِل چانگی است که در واقع مجتمع جدید فرودگاه چانگی است. سی ان ان با او مصاحبهای را انجام داده و از او پرسید که منظور او از طراحیهای این ساختمانها چیست که در ادامه بخشی از آن را خواهید خواند.

ساختمان مارینا بی سندز چه حرفی میخواهد بزند؟

من طوری طراحی نمیکنم که ساختمان مانند یک کتری باشد یا شبیه هر چیز دیگر. من با اصولی کار میکنم. اولین اصل آن این بود که هتل باید دیواری باشد که ساختمان را از اقیانوس جدا کند. بنابراین تصمیم گرفتم که سه برج برای آن مدنظر قرار دهم که پنجرههای بزرگ آن رو به اقیانوس باز شود.

فضای روی زمین پس از ساخت برجها کم بود و به همین دلیل ایده «پارک آسمانی» شکل گرفت. من با استادِ فنگ شویی صحبت کردم و او گفتم که نباید آن سازه متقارن باشد؛ اگر متقارن باشد آن فنگ شویی نیست.

[«فنگ شویی» در لغت به معنای باد و آب است که یک فلسفه باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری و غیره استفاده میشود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. مهمترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بینظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهتهای مناسب است.]

بنابراین آن را غیرمتقارن ساختیم، به شکلی که یک طرف ساختمان بزرگتر از سمت دیگر آن است. مردم میگویند که آن سازه مانند یک کشتی است که البته هم هست، اما وقتی پروژه را استارت زدیم من اصلا قصد نداشتم یک کشتی در بالای این سه برج بسازم.

شما تا چه حد به فنگ شویی علاقه دارید؟

وقتی در کشوری کار میکنید که مردم همه به فنگ شویی علاقه دارند، شما هم باید مانند آنها باشید. در طراحیها فنگ شویی را رعایت کردم، هرچند خودم به فنگ شویی چندان معتقد نیستم؛ البته با آن مشکلی هم ندارم.

در طراحی مجتمع مارینا بی سندز چه چیزی در سرتان بود؟

من میدانستم که محل ساخت این مجتمع در واقع همان جایی است که سنگاپوریها با دنیا ارتباط دارند و دنیا نیز با سنگاپور مرتبط میشود. بنابراین خواستم آن را به بهترین شکل نشان دهم.

موزه هنر و علوم (آرت ساینس) چطور؟

مقامات سنگاپور میخواستند که دقیقا در همان نقطه یک پروژه فرهنگی هم صورت گیرد. در واقع آنها تمایل داشتند زندگی فرهنگی مردم در آنجا شکل گیرد. سنگاپور سالن محل برگزاری کنسرت مجهز داشت؛ تئاتر و آکواریوم خیلی خوبی هم داشت. به همین دلیل من چیزی را ساختم که در سنگاپور وجود نداشت و در دنیا هم خیلی وجود ندارد: من موزهای را ساختم که علوم و هنر را در هم میآمیزد.

آن را طوری طراحی کردم که بر روی زمین شناور باشد و بتوان به راحتی زیر آن را دید. شنیدهام که مردم به آن میگویند: «یک خوشه موز.»

وقتی به سنگاپور میروید کجا غذا میخورید؟

معمولا برای وعدههایی غذایی به بیرون دعوت میشوم. سنگاپور چندین رستوران واقعا خوب دارد، اما شخصا به تِتسویا واکو گین در مارینا بِی علاقهمند هستم.

567748_122.jpg

گفته میشود که مجتمع مارینا بی سندز یکی از گرانقیمتترین ساختمانهای دنیا است. این مجتمع در سال 2010 شروع به کار کرد.

567758_316.jpg

شایعات در مورد اینکه این مجتمع به چه چیزی اشاره دارد زیاد است. سفدیه معمار آن میگوید این ساختمان به هر چیزی که شما دوست داشته باشید اشاره دارد.

567749_745.jpg

استخر اینفینتی - میهمانان هتل میتوانند از این استخر استفاده کنند. استخر اینفینتی در ارتفاع 200 متری از سطح زمین قرار دارد که آن را به مرتفعترین استخر جهان تبدیل کرده است. گفتنی است که طول این استخر سه برابر طول استخر بازیهای المپیک است. معمار آن میگوید که استخر اینفینتی بهترین استخر شهر است.

567747_747.jpg

دربهای ورودی سنگاپور به جهان مجتمع مارینا بی سندز است.

567752_636.jpg

موزه شناور - موزه هنر و علوم سنگاپور بخشی از مجتمع مارینا بی سندز است. سفدیه آن را طوری طراحی کرد که به قول خودش بر روی زمین شناور باشد! برخی میگویند این موزه مانند یک خوشه موز است؛ برخی دیگر نیز میگویند که این موزه مانند یک گل نیلوفر است. البته تعبیر جالبتری نیز در مورد آن وجود دارد: برخی میگویند که این هتل مانند دستی برای خوشامدگویی به میهمانان است.

567757_953.jpg

فضاهای جالب؛ در موزه آرت ساینس نماهای بسیار جذاب و تماشایی را خواهید دید. در این موزه چندین نمایشگاه برای گرامیداشت هنر و علوم برگزار میشود.

567755_668.jpg

تعریف فرودگاهها تغییر خواهد کرد؛ قرار است که این پروژه در سال 2017 افتتاح شود. سفدیه میگوید که پروژه فرودگاه جوئل (Jewel Airport) ذهنیت مردم نسبت به فرودگاه را برای همیشه تغییر خواهد داد.

567751_403.jpg

باغ بهشت – پوشش گیاهی این مجتمع واقعا بینظیر است. در فرودگاه جوئل (در لغت به معنای جواهر)، یک آبشار 40 متری وجود دارد که به طور قطع باعث میشود خود فرودگاه به یکی از جذابیتهای گردشگری مالزی تبدیل شود.

567754_739.jpg

کاندومینیوم اِج: سال 2003 بود که سفدیه که کاندومینیوم را تکمیل کرد. زمانی که کار آن تمام شد، صاحب ملک در ازای پول قرارداد یک واحد از این آپارتمانها را پیشنهاد داد که سفدیه رد کرد. او حالا پشیمان است، زیرا قیمت هر واحد آپارتمان در طول این چند سال پنج برابر شده است.

567750_278.jpg

خانهای برای سنگاپوریهای متوسط؛ پروژه «اسکای هبیتات» توسط سفدیه در حال ساخت است و چیزی از آن باقی نمانده است. قیمت این خانهها اصلا گران نیست. سفدیه با افتخار میگوید که این 600 واحد آپارتمان از نظر قیمتی مناسب خانوادههای سطح متوسط جامعه است.

567756_954.jpg

پروژه «مسکن آسمانی» او بر اساس پروژهای مشابه در مونترال کانادا (1967 میلادی) ساخته شد. همان پروژه در کانادا بود که شهرت جهانی را برای او به ارمغان آورد.

برخی موضوعات مشابه

بالا