شیوه‌نامه‌ی درست‌نویسی - مختص نویسندگان | انجمن نگاه دانلود

مطالب مفید هستند؟

• مجموع رای دهندگان
    18

Kallinu

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
509
امتیاز واکنش
19,059
بسمه تعالی

فیروزه‌ای‌های انجمن طبق روال همیشگی رمان‌ها و آثار شما را زیر ذره‌بین قرار داده و ویرایش می‌کنند، اما حضور ویراستار نباید به این معنا باشد که نویسنده هیچ چیز از ویراستاری و درست‌نویسی و زیبانویسی نداند. نویسندگان خوش‌قلم و چیره‌دستی داریم که صفحه‌ی آثارشان مرتب نیست. گرچه هدف محتواست و زیبایی و ترتیب و در اولویت‌های بعد قرار می‌گیرند و «گل بی‌خار خداست»؛ اما ویراستاری و زیبانویسی هنری‌ست که دفتر قلم شما را زیباتر و گویاتر می‌کند.
در این مجموعه قرار نیست با کاربردهای نیم‌فاصله و پاراگراف‌بندی و دیگر آیتم‌های ویرایش سر و کاری داشته باشیم. هدف آموزش درست‌نویسی به نویسندگان است.

با کسب اجازه از مدیریت تالار ویرایش؛ جهت اطلاع از پست‌های جدید، طبق روال سابق با اشتراک گرفتن در این تاپیک همراهی سبزتان را نصیب ما کنید.
این تاپیک و مواد آن همگی توسط اینجانب گردآوری شده و تماما به انجمن نگاه دانلود تعلق دارد.

• پیشنهادات
  • Kallinu

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    509
    امتیاز واکنش
    19,059
    (3) را

می‌دانیم که حرف اضافه‌ی «را» نشانه‌ی مفعول است. به‌نوعی پاسخ پرسش «چه چیزی را / چه کسی را» مفعول جمله محسوب می‌شود.
    در برخی جملات مفعول ما فقط یک کلمه نیست بلکه درون جمله، مفعول، به‌تنهایی می‌تواند جمله‌ای مستقل باشد؛ به طور مثال: «سارا کتابی که دوست دارد را می‌خرد.»
    همین جمله شکل دیگری دارد، آن هم این که «را» را از پشت فعل جمله‌ی مفعول (دارد) برداشته و پشت نهاد جمله‌ی مفعول (کتابی) قرار دهیم؛ بدین شیوه که: «سارا کتابی را که دوست دارد می‌خرد.»
    شاید در ابتدا هر دو شیوه‌ی نگارش جمله با هم تفاوتی نداشته باشند؛ اما مثال نام‌بـرده بسیار ساده و روان است. گاهی جملات طولانی‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند که اگر «را» بخواهد بعد از فعل مفعول بیاید، متن روان را دچار چالش می‌کند.

مثلاً: «من خانه‌هایی که حیاط دارند و پنجره‌هایشان بزرگند را دوست دارم.» که بهتر است تبدیل شود به «من خانه‌هایی را که حیاط و پنجره‌های بزرگ دارند، دوست دارم.»

+ لطفا تو نظرسنجی شرکت کنید.
    + اگر تاپیک مورد استفاده و توجهتون قرار گرفته لطفا به دوستانتون هم معرفیش کنید :)

Kallinu

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    509
    امتیاز واکنش
    19,059
    (4) هستن

هرازگاهی در مکالمات، برای استناد بر بودن و حضور داشتن، از فعل «هست» بهره می‌بریم. مثلا در جمله‌ی «این باغ پژمرده هست.» انتخاب این فعل غلط شمرده می‌شود؛
    فعل «هست» (و شش شمار آن) به معنای «وجود داشتن» است.
    فعل «است» (و شش شمار آن) به معنای «بودن» است.
    روی این حساب، جمله‌ی نامبرده بایستی به «این باغ پژمرده‌ست.» تغییر کند.

مثلا: «اسم ایشان علی هست.» یعنی «اسم ایشان علی وجود دارد.» که معنا نمی‌دهد. صحیح این جمله می‌شود «اسم ایشون علیه» یا «اسم ایشان علی‌ست.»

بالا