مطالب طنز طنز؛ هوا را از من بگیر دود را نه!

• شروع کننده موضوع dinaz
  • بازدیدها 227
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

dinaz

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
31,702
امتیاز واکنش
68,366
طنز؛ هوا را از من بگیر دود را نه!

احمدرضا كاظمي در ضمیمه طنز روزنامه قانون نوشت:
1433401_339.jpg

دیروز یه خبری خوندم مبنی بر اینکه «سالانه ۵۵ هزار ایرانی به‌خاطر مصرف سیگار و قلیان می‌میرند!». البته برای ما که گوشمون توی بحثای اقتصادی به عددهای 13، 14 رقمی و چند 10هزار میلیاردی عادت کرده، کلا دیگه مکانیزم مغزمون جوری شده که ناخودآگاه نسبت به خبرهایی که توشون خرده عددهایی مثل 55000 باشه واکنش نشون نمیدیم. برای همین شنیدن خبر «سالانه ۵۵ هزار ایرانی به‌خاطر مصرف سیگار و قلیان می‌میرند» در نگاه اول برامون یه چیز معمولی و روتین مثه:«سالانه ۵۵ هزار لک‌لک در فصول سرد از ایران مهاجرت می‌کنند» میمونه! برای اینکه عمق فاجعه دستتون بیاد و بفهمین مرگ 55 هزار آدم یعنی چه، چند لحظه فرض کنین ظرفیت وزرشگاه آزادی نصف بشه یا مثلا تماشاگرای یه تیم همه مثه آقای عارف باشن! این رقم واقعا رقم کمی نیست چیزی حدود دو برابر آمار تعداد مرگ و میر در اثر تصادفات جاده‌ای! بله! حالا هی برید پراید 111 اِس ایکس رو مسخره کنین! همون‌طور که میبینین یه پاکت «بهمن کوچیک» 1500تومنی و یه سَری «بولوبری دارچین» 2500 تومنی توی این مملکت کار یه ماشین 20،30 میلیونی رو در زمینه کمک به کاهش جمعیت کشور انجام میده!

من این وسط یه چیزی واسم واقعا نمیگنجه، واقعا نمیگنجه‌ها، نه اینکه ادای اینایی که واسشون نميگنجه رو دربیارم! خدایی خیلی جالبه ما تا چهارتا ریزگرد بیاد وسط آسمونمون فوری میخوایم بریم دم سازمان محیط‌زیست تجمع کنیم یا وقتی بهمون اعلام میکنن فلان روز وضعیت آلودگی هوای تهران به مرز بحران رسیده تا هشتگ #شهردار_استعفا رو ترند اول جهان توی توییتر نکنیم، ول کنیم نیستیم! اون‌وقت 55 هزارنفر از همین «ما» دارن سالانه با دست خودشون، خودشون رو به کشتن میدن!

یعنی فقط خدا میدونه چند نفر از این 55هزار هموطنِ درگذشته و درنگذشته (که قراره در آینده دربگذرن!)، هر روز با ماسک فیلتردار میرفتن/میرن سرکار و توی تاکسی به مسئولان به‌خاطر خودروهای غیراستاندارد و ترافیک و آلودگی هوا فحش میدن! البته این قضیه چیزی از ارزش‌های مدیران بلندپایه ما در به فنا دادن هوا کم نمیکنه، ولی میخوام بگم بد نیست گاهی یه نیشگونی هم از خودمون بگیریم! مثلا همین منی که الان دارم این متن رو برای شما می‌نویسم، خودم دیشب جاتون خالی با بچه‌ها رفتیم کوه صفه و تا صبح «دو سیب نعنا» دود کردیم و خداییش هم خیلی فاز داد و بدجوری گرفتمون فقط یکم تنباکوش زود می‌سوخت و باعث میشد سرمون درد بگیره، کنار زر ورقشم یکم هوا می‌کشید البته!

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
12
بازدیدها
260
پاسخ ها
381
بازدیدها
7,505
پاسخ ها
0
بازدیدها