مصاحبه و گفتگو لـ*ـذت تجربه عرصه تئاتر با همراهی هنرجویان مکتب کمدی ایران

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 136
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
گفت و گو با ابراهیم وحیدزاده، نویسنده و کارگردان نمایش شب

لـ*ـذت تجربه عرصه تئاتر با همراهی هنرجویان مکتب کمدی ایران

[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
221566_4254385940_320_219.jpg
[/BCOLOR]​
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
ایران تئاتر: ابراهیم وحیده زاده را علاقه مندان سینما بخوبی می شناسند. او سالهاست که در کسوت کارگردان، نویسندگی، تهیه کنندگی و حتی تدوینگر فیلم های سینمایی فعالیت می کند.
[/BCOLOR]

وحید زاده فیلم های متعددی همچون تحفه ها، مجسمه، عشق فیلم، معادله، شام عروسی، تاکسی نارنجی و عروسک را در پرونده حرفه ای خود دارد .این روزها او نمایش «شب» را در آموزشگاه مکتب کمدی ایران به روی صحنه بـرده است. در پایان اولین اجرای این نمایش که با حضور هنرمندان همچون سیروس ابراهیم زاده و رویا افشار برگزار شد، فرصت را غنیمت شمردیم و گفتگویی با ایشان انجام دادیم، که نظر شما را بدان جلب می کنیم:

نمایش شب اولین کار شما در کسوت کارگردانی تئاتر است، چه شد که تصمیم گرفتید پس از سالها فعالیت در عرصه سینما، کار نمایشی کنید؟
نمایش شب اولین کار من در حوزه نمایش به عنوان کارگردان است. البته من خیلی از حرفه تئاتر دور نبودم، در دوران دانشجویی با اینکه سینما می خواندم در دو سال اول تحصیل کار تخصصی انجام نمی شد و به دانشجویان، تئاتر نیز آموزش می دادند لذا همیشه دوست داشتم در این حوزه نیز کار کنم که در طول این سالها هیچ وقت زمان اجازه نمی داد.
از حدود پنج، شش سال قبل آموزشگاهی را به نام مکتب کمدی ایران راه‌اندازی کردم و با کمک دوستان تصمیم گرفتم تجارب خود را در اختیار هنرجویانی که علاقه‌مند به بازیگری هستند، قرار دهم. عموما در پایان تحصیل هنرجویان نیز یک اجرای عمومی برای آنها در نظر می گرفتیم و امسال تصمیم گرفتم یک نمایش را با همکاری این هنرجویان به روی صحنه ببریم و همین فرصت عاملی شد تا بالاخره بعد از سالها وارد عرصه تئاتر شوم.

نمایشی را به روی صحنه بردید که از حداقل امکانات مورد نیاز تئاتر برخوردار بود، نبود صحنه نمایش، نور، دکور، آکسسوار و ... بی شک مشکلات زیادی را ایجاد می کند، چرا تصمیم گرفتید نمایش را در سالن آموزشگاه خود و با کمترین امکانات به اجرای عموم بگذارید؟
این کار توسط هنرجویانی به روی صحنه می رفت که اولین اجرای عموم را می دیدند لذا باید در وهله اول یاد بگیرند که چگونه با کمترین امکانات مخاطب خود را راضی از سالن خارج کنند. بی شک قطب اصلی نمایش بازیگر است و سایر ابزار و امکانات در جهت ارتقای کیفیت کار هستند و راز موفقیت یک بازیگر خلاق بودن است. بازیگر باید بدانند که همیشه همه چیز مهیا نیست و گاهی مواقع مجبور است بدون امکانات نمایشی را آماده کند و مخاطبان از آن لـ*ـذت ببرند. لذا در این نمایش همه چیز مجازی بود و بازیگران باید با خلاقیت خود به نحوی بازی می کردند که مخاطب همه چیز را درک کند و از این نمایش لـ*ـذت ببرد. به عبارتی ما در این نمایش با یک تئاتر بی چیز روبرو بودیم.

شما را به عنوان کارگردان سینما وفیلمنامه می شناسیم، چه شد که به جای بهره از نمایشنامه دیگر نویسندگان، ترجیح دادید خودتان متن نمایش را بنویسید؟
نمایشنامه شب نیز در حقیت یک فیلمنامه بود و در تدارک اجرای آن بودیم، اما یکسری مشکلات پیش آمد که مرا از ساختن فیلم منصرف کرد و با توجه به اینکه داستان در مورد اتفاقاتی است که یک راننده تاکسی در شب با آن روبرو می شود و نیاز به لوکشین خاصی ندارد، ترجیح دادم آن را تبدیل به یک نمایشنامه کنم و به نظرم در این خصوص موفق بودیم و کار خوبی شد.

برای اجرای این نمایش چه مدت تمرین داشتید؟
این نمایش پرسوناژهای زیادی دارد و 18 بازیگران در آن فعال هستند، از طرفی ما با فقر امکانات یک گروه نمایشی نیز روبرو هستیم و همین مسائل تلاش زیاد بازیگران و گروه اجرا را می طلبید و خوشبختانه طی یک فرآیند 4 ماهه، البته هفته ای یک روز، کار را برای نمایش اولیه عموم آماده کردیم و بی تردید اگر شرایط مهیا شود و نمایش مورد توجه قرار گیرد شاید در آینده تلاش کنیم آن را در یکی از سالن‌های تئاتری تهران هم به صحنه ببریم.

دوره آموزشی بازیگری هنرجویان شما به پایان رسیده و حدود 20 بازیگر با امید فراوان به آینده، وارد بازار شده اند، شما برای ادامه راه آنها چه تدابیری مدنظر دارید؟
خوشبختانه هنرجویان این دوره، بسیار فعال و پویا هستند و همین الان گروههای مختلفی را تشکیل و با بهره گیری از نمایشنامه های مورد علاقه، در حال تمرین هستند. جدای از آن من همیشه در فیلم های خودم تلاش می کردم از هنرجویان این آموزشگاه استفاده کنم تا برای خود رزومه خوبی داشته باشند. سومین اقدام من دعوت از کارگردانان، تهیه کننده ها، دستیاران کارگردان و ... به آموزشگاه برای آشنایی با آنهاست تا در صورت نیاز به بازیگر در نقش های کوتاه، از آنها استفاده شود.

خاطرنشان می شود نمایش «شب» به کارگردانی ابراهیم وحیدزاده از 17 تا 20 خردادماه به مدت چهار شب در آموزشگاه مکتب کمدی ایران به آدرس خیابان ستارخان، خیابان باقرخان، پلاک 116، واحد 7 اجرا می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند با شماره تلفن های 66568103 و 66568104 تماس حاصل کنند.

گفتگو از: علی رحیمی

برخی موضوعات مشابه

بالا