مراقبت از دندان های کودک

آدم برفی

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
4,013
امتیاز واکنش
9,544
يا مي‌دانيد هنگام پوسيدگي دندان‌هاي شيري كودكتان بايد چه کار كنيد و چه وقت بايد آنها را پر كنيد يا بكشيد؟

شما هم مانند بسياري از مردم فكر مي ‌كنيد مراقبت از دندان ها، در مسواک زدن خلاصه مي ‌شود، مسواک ‌زدني که متأسفانه در بسياري از موارد هم به درستي انجام نمي‌ شود!؟ بعضي‌ها وقتي به دندانپزشک مراجعه مي کنند، که البته معمولاً بسيار هم دير به دير صورت مي ‌گيرد، از داشتن دندان هاي پوسيده در دهان خود تعجب مي‌ كنند و جمله تکراري آنها اغلب اين است: " اما من که دندان هايم را هر شب مي شويم!".

بد نيست بدانيد پوسيدگي دندان، نه مربوط به يک ماه يا دو ماه اخير، بلکه تاريخچه آن مي تواند به زماني خيلي دور برگردد، شايد قبل از 8 سالگي.

سؤالات شايع شما راجع به بهداشت دهان و دندان در همين دوره ي حساس را از يك دندانپزشك پرسيده‌ايم.

رويش اولين دندان

- بچه ي اول من 9ماهه بود که اولين دندان هايش درآمد، اما بچه ي دومم در 6ماهگي صاحب دندان شد. بچه ي خواهرم هم در همان ماه اول، دندانش درآمد. مي خواستم بدانم اصلاً قانون خاصي در مورد دندان درآوردن بچه ها وجود دارد؟ البته بچه ي خواهرم الان يك ماه و نيمه است و خواهرم زمان شير دادن به او خيلي اذيت مي شود. آيا راه ‌حلي براي او وجود دارد؟

در مورد سؤال اول بايد گفت که در مورد سن دندان درآوردن محدوده مشخصي وجود دارد. ايده ال‌ترين زمان براي رويش اولين دندان، 9ماهگي است، البته اگر 3 ماه زودتر يعني از 6ماهگي يا 3 ماه ديرتر يعني 12ماهگي هم اولين دندان هاي کودک شيرخوار درآمدند، طبيعي است و جاي نگراني ندارد.

اما در رابـ ـطه با مورد دوم، در موارد استثنايي ممکن است نوزادي در همان ابتداي تولد، صاحب دندان باشد يا در ماه اول، دندان درآورد؛ البته اين فقط در مورد 2 دندان جلوي پايين اتفاق مي افتد. در اين مواقع، فقط اين دو دندان جلو هستند که زودتر از موعد درمي آيند و باقي دندان ها در زمان مناسب درخواهند آمد.

در صورت بروز اين مسئله، بايد در اولين فرصت به دندانپزشک مراجعه کرد چرا که بايد مشخص شود، اين دندان درآمده دنداني اضافي است يا جزء دندان هاي شيري محسوب مي شود. براي تشخيص اين موضوع ، بايد عكس گرفته شود. اگر در عکس مشخص شود که دندان شيري در زير اين دندان وجود دارد، اين دندان، اضافي است که البته در اکثر مواقع نيز چنين است.

با توجه به اينکه اين دندان عمر طولاني نخواهد داشت و هنگام افتادن، مي تواند به درون حلق کودک بيفتد و خطراتي را متوجه او کند، همچنين با توجه به ناراحتي اي که مادر در زمان شير دادن خواهد داشت، اين دندان بلافاصله کشيده مي ‌شود. اما اگر در عکس دندان ها متوجه شويم که اين دندان شيري کودک است که زودتر از موعد در آمده، در صورت امکان، بايد با آن کنار آمد، هرچند که براي مادر شيرده سخت خواهد بود.

شيرت را بخور؛ مفيده!

بچه من 6ساله است و اولين دندان شيري‌اش از هفته پيش لق شده؛ البته هنوز نيفتاده است. من از آن موقع هر روز به او 3 ليوان شير مي دهم تا دندان هاي دائمي اش محکم شوند. مي خواستم بدانم چه کار ديگري مي توانم انجام دهم تا فرزند من دندان هايي خوب و سالم داشته باشد؟

بايد توجه داشت که اولين دندان هاي دائمي که درمي ‌آيند، دندان هايي نيستند که به جاي دندان هاي شيري درمي آيند، بلکه دندان هاي آسياي بزرگ کودک هستند که در محدوده ي سني 6 سالگي بيرون مي آيند. نکته دوم اينکه دندان هاي دائمي از مدت‌ها قبل از آنكه بخواهند دربيايند، شروع به تشکيل کرده اند.

به‌عنوان مثال، تشکيل تاج دندان هاي آسياي دائمي يعني قسمتي از دندان که ما در دهان مي بينيم ،که از 8-7 ماهگي شروع مي شود. پس براي داشتن دندان هايي سالم و محکم بايد از همان ابتدا به تغذيه و بهداشت دهان کودک توجه داشت؛ البته اين به آن معنا نيست که خوردن شير در 66 سالگي ديگر فايده اي ندارد چرا که تا 8 الي 99سالگي دوره حساس رشد دندان هاست و تأمين کلسيم لازم براي بدن امري ضروري است.

در عين حال تعدادي از تحقيقات جديد نشان داده اند که کلسيم نه ‌فقط براي رشد و استحکام دندان ها، بلکه براي حفظ سلامت لثه ها نيز مفيد است. پس مصرف لبنيات براي همه ي سنين سودمند خواهد بود، البته فقط داشتن تغذيه اي خوب براي رشد و سلامت دندان ها کافي نيست و بايد از همان سنين ابتدايي به بهداشت دهان و دندان توجه لازم داشت.

برخی موضوعات مشابه

بالا