مرکز کتاب ℘

dinaz

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
31,702
امتیاز واکنش
68,366
ژرفای زن بودن | مورین مرداک

ژرفای زن بودن.jpg

روانشناسانی که روی انگیزه های افراد مطالعه میکنند دریافته اند که بسیاری از زنان موفق پدرانی داشته اند که استعداد آن ها را پرورش داده و باعث شده اند تا از کودکی احساس جذابیت و دوست داشتنی بودن کنند. ماجوری لوزاف دانشمند علوم اجتماعی به مدت چهار سال روی زنان موفق مطالعه کرد و به این تیجه رسید که وقتی پدران با دختران خود مانند افراد جالب و شایسته احترام و تشویق رفتار میکنند آنها به زنان موفق تری بدل میشوند ."احساس" زنانی که چنین رفتاری از جانب پدر خود میدیدند این بوده که پرورش استعدادها در آنها باعث به خطر افتادن زنانگی نمیشود. این پدران علاقه زیادی به زندگی دختران خود نشان میدادند و آنها را تشویق میکردند تا به طور فعال به زندگی حرفه ای یا علاقمندی های خود در زمینه سیاست ،ورزش یا هنر توجه نشان دهند.

زنانی که تایید و پذیرش پدر را احساس کرده اند ، اطمینان دارند که از سوی دنیا پذیرفته خواهند شد.

• پیشنهادات
  • dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    وقتی از عشق حرف میزنیم | ریموند کارور

وقتی از عشق حرف می زنیم.jpg

ببخشید که این ها را می گویم- اما اگر همین فردا بلایی سر یکی از ماها بیاید فکر می کنم آن دیگری، آن طرف مقابل، مدتی غصه دار می شود اما بعدش همان آدم می رود و دل به کس دیگری می بندد و در مدت کوتاهی یکی دیگر را پیدا می کند، تمام این ها، تمام این عشقی که ما الان از آن دم می زنیم، تبدیل به یک خاطره می شود. چه بسا که خاطره ای هم نشود. این طور نیست؟

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    درها و دیوار بزرگ چین | احمد شاملو
    در و دیوار بزرگ چین.jpg

در، چیز نابکاری است...

من بارها درباره آن فکر کرده ام. فقط به احتمال و بیشتر از آن با یقینِ به وجودِ در است که آدم گرد منطقه محصوری می گردد. اگر پایِ در، در میان نبود دیوارها به خوبی می توانستند معنی بن بست یا به عبارت دیگر منع را به طور کامل برای خود محفوظ بدارند و تا ابد برسر این معنا بایستند و باز در این صورت هر دیوار می توانست به طور قاطع یک یقین منفی باشد و در برابر آن هر عابری یکسره تکلیف خود را بداند.

از این گذشته در یک انگلِ تمام عیار است. شخصیت او فقط به شخصیت دیوار وابسته است و معذلک می باید در این نکته تردید کرد زیرا اگر چه وجودِ در را تنها دیوار است که توجیه می کند، با وجودِ در شخصیت دیوار همچنان که گفتم دیگر آن برش و قاطعیت محض را نمی تواند داشته باشد و با این همه اگر دیوار وجود نمی داشت در تمام عالم چیزی بی مصرف تر و مضحک تر از یک در پیدا نمی شد.

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    برف در تابستون | احمد شاملو
    برف در تابستان.jpg

زندگی قصه‌ای افسانه‌ای نیست. «تا آخر با خوبی و خوشی زندگی کردند»؛ در زندگی واقعی چنین چیزی وجود ندارد. ما باید تغییر کنیم. همچون ماری که پوست می‌اندازد چون پوستش خیلی سخت شده است، ما نیز باید رویاهای تسلی‌بخش خود را دور بیندازیم. به جای گله از این که پوستمان برای نفس کشیدن خیلی سخت شده است، باید پوست قدیمی را بیندازیم تا پوست جدیدی در ما رشد کند، تا راحت‌تر نفس بکشیم. اما به خاطر داشته باشیم هنگامی که زمان ِ دوباره پوست انداختن فرا رسید نباید اکراهی از این کار داشته باشیم. پوست انداختن همواره سخت است. آدم، بسیار آسیب‌پذیر و حساس می‌شود؛ زیرا پوست جدید برای تماس با محیط به اندازه‌ی کافی قوی نیست.

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    پرونده هری کبر | ژوئل دیکر
    پرونده هری کبر.jpg

"مارکوس در جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم، کسانی که بیش از همه تحسین می شوند، کسانی هستند که پل ها، آسمان خراش ها و ساختمان های بلند رو می سازند؛ ولی به نظر من بهترین و قابل اعتماد ـرین آدم ها کسانی هستند که عشق رو می سازند؛ چون ساختن هیچ چیز سخت تر و مهم تر از ساختن عشق نیست.

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    موج ها | ویرجینیا وولف
    موج ها.jpg

هیچ کدام تان جرات نداشتید همرنگ جماعت نشوید.

برای گذراندن یک روز چه قدر زوال روح لازم داشتید،چه قدر دروغ،دولا راست شدن، دستمال به دستی، زبان ریزی و نوکر مآبی!

چه طور مرا به یک ساعت،به یک صندلی زنجیر کردید و خودتان روبرویم نشستید!

فضاهای سفیدی را که بین ساعت تا ساعت قرار دارند چه طور از من ربودید و به صورت گلوله های کثیفی درآوردید و با پنجه های چرب و چیل آن ها را به سبد کاغذ باطله انداختید،ولی با این همه، آن ها زندگی من بودند.

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    لطفا انسان باشید | دریا باشید

لطفا انسان باشید.jpg

گر گذشته تان را با خود حمل کنید پیر میشوید و هر روز پیرتر هم خواهید شد!

و اگر مدام به آن فکر کنید،تلخ تر و تلخ تر خواهد شد.

اگر گذشته را به یاد آورید و مدام برای آن اشک بریزید هر لحظه بر دوش شما سنگین و سنگین تر می شود.اما اگر گذشته را چراغ راه آینده قرار دهید واز آن بیاموزید و آموخته تان را بکار بندید،آن سنگینی از دوش شما برداشته خواهد شد و گذشته شما را رها می کند!

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    تذکرة الاولیا | شیخ فرید الدین محمد عطار نیشابوری

تذکره الاولیاء.jpg

پس حلاج دو دستِ بريده ي خون آلود درروي ماليد تا هر دو ساعد و روي خون آلود کرد. گفتند: «اين چرا کردي؟» گفت: «خونِ بسيار از من برفت، ودانم که رويم زرد شده باشد. شما پنداريد که زرديِ روي ِ من از ترس است. خون در روي ماليدم تا درچشم شما سرخ روي باشم.، که گلگونه ي مردان خونِ ايشان است.» گفتند: «اگر روي به خون سرخ کردي، ساعد – باري – چرا آلودي؟» گفت: «وضو مي سازم». گفتند: «چه وضو؟» گفت: «رکعتان في العشق، لا يصحّ وضوء هما إلا بالدّم»/ در عشق دو رکعت است که وضوي آن درست نيايد الا به خون.

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    حکمت شادان | فردریش نیچه

حکمت شادان.jpg

در دورانِ باستان، دوستی، شریف ترین احساس شمرده می‌شد، تا آن جا که آن را حتی بالاتر از غرور که خود مایهٔ فخر بسیارِ خردمندانِ خودکفا بود می‌دانستند. دوستی تنها رقیب و شاید تنها رقیب پیروز غرور به حساب می‌آمد. این موضوع به خوبی در داستان شاهزادهٔ مقدونی و فیلسوف یونانی نشان داده شده است. شاهزاده، فیلسوفی را ستایش می‌کرد که مُبلّغ عُزلت و تحقیر دنیا بود. اما وقتی شاهزاده به مناسبتی پولی به او اهدا کرد، آن فیلسوف آن را پس داد، شاهزاده فریاد برآورد که: ((چطور؟ آیا او هیج دوستی ندارد؟)) در حقیقت می‌خواست بگوید که غرور مردِ خردمند و آزاده را ستایش می‌کند ولی انسان دوستی او را بیشتر ارج می‌نهد اگر بر غرور او چیره شود. وقتی معلوم شدکه فیلسوف با یکی از این دو احساس برتر، آنهم با برترین آنها بیگانه است، ارزش و اعتبار خود را در نظر شاهزاده از دست داد.

dinaz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    31,702
    امتیاز واکنش
    68,366
    رویای آدم مضحک | فئودور داستایوفسکی

رویای آدمک مزحک.jpg

من ادم مضحکی ام حالا دیگر به من میگویند دیوانه.این خودش نوعی ترفیع به حساب میاید به شرط اینکه باز هم نگویند من همان ادم مضحک همیشگی ام اما من دیگر ناراحت نمیشوم حتی وقتی به من میخندند همه ی شان برایم عزیزند ... اصلا، به دلیلی برایم بسیار عزیز تر میشوند اگر موقع نگاه کردن به آن ها اینقدر غمگین نمیشدم، ممکن بود من هم همراه شان بخندم البته نه به خودم ، بلکه چون دوست شان دارم. برای این غمگین میشوم که حقیقت را نمیدانند در حالی که من میدانم. خدایا، چه قدر سخت است آدم تنها کسی باشد که حقیقت را میداند! ولی نخواهند فهمید. نه، نخواهند فهمید.

بالا