سیاسی ميشل عون: ايران انتخاب رئيس جمهوررا حق لبناني ها مي داند

• شروع کننده موضوع kiya dokht
  • بازدیدها 132
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
8,672
امتیاز واکنش
26,158
آخرین خبر : ميشل عون: ايران انتخاب رئيس جمهوررا حق لبناني ها مي داند
تاریخ انتشار: 94/10/30 9:29
ايرنا/ ژنرال « ميشل عون» رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح در پارلمان لبنان که شنبه شب گذشته « سمير جعجع» رئيس حزب « نيروهاي لبناني» حمايت خود را از نامزدي او در انتخابات رياست جمهوري لبنان اعلام کرد، تاکيد کرد که با سمير جعجع قرار و مدار سري و پشت پرده ندارد. ژنرال عون شامگاه سه شنبه در گفت وگو با شبکه (OTV) ارگان حزب جريان آزاد ملي، گفت که « سليمان فرنجيه » رئيس حزب جريان المرده را مانند « فرزند» خود مي داند ، دوستش دارد و همچنان با او در تماس است و حتي « جبران باسيل » وزير خارجه و رئيس حزب جريان آزاد ملي ( داماد ژنرال) فرنجيه را در جريان حمايت جعجع از نامزدي او قبل از اعلام قرار داده است. رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح تاکيد کرد که ديدار اخير او با سليمان فرنجيه آرام بود و اين که گفته مي شود، « ديداري توفاني» صحت ندارد و دوست دارم روابطم با او گرم و طبيعي باقي بماند. وي همچنين خاطرنشان کرد که اقدام جعجع ، پاسخي به ابتکارعمل سعدالحريري رئيس حزب جريان المستقبل در معرفي غيررسمي سليمان فرنجيه به عنوان نامزد اين حزب و بخشي از گروه 14 مارس در انتخابات رياست جمهوري لبنان نيست. ژنرال عون با بيان اين که« در موضع حزب الهخ هيچ غباري وجود ندارد و از قبل از نامزدي من در انتخابات رياست جمهوري حمايت کرده است»، گفت که براي تحقق تفاهم في مابين تلاش مي کنيم و همپيمانان خود را قبل از ملاقات با جعجع از افکار اصلي خود مطلع کرده ايم. رئيس فراکسيون تغيير واصلاح افزود: روابط من با جعجع بايد مثبت و با ثبات باشد و هر مشکلي که وجود دارد ، شخصي نيست و انتظار دارم که روابط بين ما و حزب « نيروهاي لبناني» صريح و سازنده باشد. وي به مذاکرات خود با سمير جعجع در طول ماه هاي گذشته براي يافتن با گزينه سومي جهت معرفي او به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوري لبنان اشاره کرد و گفت که « چنين گزينه اي را که داراي ويژگي هاي مناسب باشد، پيدا نکرديم». رئيس جمهوري لبنان فقط از بين مسيحيان ماروني لبنان انتخاب مي شود. ژنرال عون گفت که در روزهاي آينده با همه گروه هاي و شخصيت هاي لبناني تماس مي گيرد و از جمله با « وليد جنبلاط» رئيس حزب دروزي سوسياليست ترقي خواه زيرا معتقد است که جنبلاط داراي پيشنهادهاي مثبتي است. وي در پاسخ به سئوالي گفت: با ايران در باره پرونده انتخابات رياست جمهوري لبنان صحبت نکرده ام زيرا فرانسوي ها هم به ما گفتند که ايران معتقد است لبناني ها بايد رئيس جمهوري کشورشان را انتخاب کنند. رئيس فراکسيون تغيير واصلاح درعين حال افزود: با کشورهاي دوست هماهنگي خواهيم کرد اما تسليم تصميم هاي آنها نخواهيم شد. ژنرال عون با استقبال از بيانيه فراکسيون جريان المستقبل در پارلمان لبنان، گفت که ما هم معتقديم حرف آخر در باره انتخاب رئيس جمهوري را نمايندگان پارلمان لبنان مي زنند وبايد منتظر تشکيل جلسه آينده پارلمان و برگزاري انتخابات رياست جمهوري ماند. وي تاکيد کرد: سعدالحريري رئيس حزب جريان المستقبل تاکنون به طور صريح مشخص نکرده است که از کدام نامزد در انتخابات رياست جمهوري لبنان حمايت مي کند. رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح با بيان اين که « توافق طائف( توافي که در طائف عربستان امضا و به جنگ داخلي لبنان پايان داد) را رد نمي کنم اما خواستار اصلاحات در آن هستم. ژنرال عون به ملاقات جبران باسيل و الياس بوصعب وزيران خارجه و آموزش عالي و پروش لبنان با « نبيه بري» رئيس مجلس و رئيس جنبش امل اشاره کرد و گفت که هنوز در جريان مذاکرات آنان قرار نگرفته است. وي تصريح کرد: حمايت جعجع از نامزدي من با استقبال سياسي و مردمي مواجه شده و حتي کاردينال« بشاره راعي» رهبر مسيحيان ماروني لبنان خرسند است.
/

برخی موضوعات مشابه

بالا