*نوشته هایمان را ویرایش کنیم*

آیا این تایپک‌ برای شما مفید واقع شده است؟

• بله، البته

رای: 10 58.8%
  • نه، اینطور نیست

رای: 0 0.0%
  • جای پیشرفت دارد

رای: 7 41.2%

• مجموع رای دهندگان
    17

ELIFA

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
536
امتیاز واکنش
19,053
"با سلام خدمت نویسندگانی که هدفشان کمک به بهتر فکر کردن بشریت است."
انگیزه
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
این تایپک‌ بالا بردن اطلاعات نویسندگان و ویرایش هرچه بهتر متون‌ است.

بسیاری از نویسندگان خوش ذوق و تازه کار_که یکی از آنها خودم بودم البته!_نیازی به بازنویسی‌ و ویرایش نوشته هایشان نمی‌بینند؛ اما آنها با بالاتر رفتن تجربه در این زمینه، به این نتیجه خواهند رسید که ویرایش متن کاری بسیار ضروری و حیاتی است. برای آنکه بیشتر خسته‌‌تان نکنم، به شروع موضوع میپردازم.
نکته:
بسیار خوشحال میشوم اگر نظری راجب به این تایپک‌ دارید، به پروفایل‌ بنده مراجعه کنید و در اینجا پست نگذارید. چرا که ممکن است تایپک‌ ادامه داشته باشد.

۱_بهتر است برای ویرایش متن، مدتی از پایان نوشتن بگذرد.
فکر کنم همین سال قبل بود که مجبور شدم نوشته ام را نیمه‌کاره رها کنم و مشغول به کاری شوم که بسیار مهم بود. پس از مدتی که کارم رابه پایان رساندم، به سراغ نوشته‌ام رفتم. برای آنکه مطمئن شوم چیزی از آن را فراموش نکرده‌ام، تصمیم گرفتم آن را از اول بخوانم. شاید باورتان‌ نشود اما شک کردم که نویسنده این متن خودم هستم! میتوانستم به راحتی میتوانستم در هر بند و یا حتی جمله، هزاران مشکل پیدا کنم؛ آن هم هر مشکلی که فکرش را بکنید.
توصیه همه نویسندگان به ما این است که برای ویرایش، بهتراست مدتی صبر کنیم تا از آن حس و حالی که در آن غرق هستیم بیرون بیاییم. پس از آن میتوانیم با یک نگاه واقع‌گرایانه، به ویرایش متن بپردازیم.
البته نکته‌ای که نباید از آن غافل شد، این است که هنگامی که بسیار خوشحال، ناراحت و... هستید، از ویرایش متن امتناع کنید.
گمان کنید هم اکنون از شنیدن خبری‌ بسیار شاد هستید و آنقدر احساس انرژی زیادی دارید که نمی توانید روی زمین بند شوید._مثلا لغو شدن امتحان فیزیک!_ و در این زمان تصمیم می گیرید نوشته‌تان را ویرایش کنید. پس یا قسمت های غمگین نوشته را حذف میکنید_که البته بسیار نایاب است کسی چنین چیزی را گزارش کند_ و یا توجهی به آن ندارید.
در هر صورت، اگر مدتی بعد آن را بخوانید، متوجه تفاوت قسمت های غمگین و شاد خواهید شد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • پیشنهادات
  • ELIFA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    536
    امتیاز واکنش
    19,053
    [HIDE-THANKS]
    ۲_ نباید همزمان یک خلاق و یک ویرایشگر باشیم.
    برای پاک نویس کردن یک متن، حتما یک پیش نویس در کار است و این یعنی ما دقیقا دو نوشته پیش رو داریم.
    نویسندگان برای نوشتن دو حالت به کار میبرند‌.
    ۱_حالت خلاق
    ۲_حالت ویرایشی

حالت خلاق: همانطور که از نامش پیداست، در این مرحله نیاز به خلاقیت زیادی برای نوشتن دارید که به پیش یا همان نوشته اول مربوط میشود. برای بوجود آمدن این حالت کافی است کمی بی پروا عمل کنید و از چیزی نترسید.
    حالت ویرایشی: این مرحله همان مرحله ویرایش کردن متن است. اینجا باید دقیقا افتضاحی که در مرحله قبل به بار آورده‌اید، را جمع و جور کنید و اگر این کار را نکنید، نوشته‌تان میتواند حالت وحشتناکی به خود بگیرد.
    البته این مرحله به مراتب سخت‌تر از مرحله قبل است و مقداری از نویسندگان_البته نه آن معروف هایش!_از پس این کار به خوبی بر نمی‌آیند. این کار ممکن بیشتر از نوشتن داستانتان زمان ببرد؛ اما فایده آن این است که میتوانید یک شاهکار به جامعه معرفی کنید‌.

بزرگترین اشتباه بیشتر نویسندگان این است که میخواهند همزمان دو حالت را در پیش بگیرند. توصیه میکنم هرگز این کار را نکنید؛ چراکه متن دچار قلمی خشک و ناتوان خواهد شد و دنبال کنندگان داستان آن را درک خواهند کرد. در نهایت شما نه تنها پیشرفت نمیکنید، بلکه حتی احتمال پسرفت هم وجود دارد.

[/HIDE-THANKS]

ELIFA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    536
    امتیاز واکنش
    19,053
    [HIDE-THANKS]
    ۳_ برای ویرایش نوشته، بهتر است آن را با صدای بلند بخوانیم.
    هنگامی که میخواهید متنی‌ را ویرایش کنید، بهتر است آن را با صدای بلند بخوانید تا متوجه اشکالات در جمله بندی شوید. زمانی که برای دومین بار جملاتی را که خودتان نوشته‌اید را میخوانید، تصمیم می گیرید که کدام جمله را نگه دارید، کدام‌یک را خط بزنید و یا ویرایش کنید.
    اگر نگاهی به گام های نوشته بیندازید، متوجه خواهید شد که بلند خواندن متن، موضوعی اساسی است.

•گام های نوشتن•*
    گام اول: انتخاب موضوع
    گام دوم: تفکر و اندیشیدن یا نقشه ذهنی نوشتن
    گام سوم: خوشه سازی و طبقه بندی موضوع
    گام چهارم: نوشتن بدون توجه به مسائل ویرایشی (پیش نویس)
    گام‌ پنجم: خواندن با صدای بلند، فرصتی برای گوش دادن و تامل در نوشته
    گام ششم: ویرایش و پالایش نوشته
    گام هفتم: پاک نویس، حاشیه گذاری و تمیز نویسی

اما به یاد داشته باشید که هنگام خواندن متن، حواستان‌ پرت نباشد تا متوجه اشتباهات خود شده و یا به عبارتی دیگر، از آنها غافل نشوید.
    حتی برای بهبود بخشیدن به این کار، میتوانید خود را روبه‌روی جمعیتی منتقد و شکاک تصور کنید که هر لحظه میتوانند نوشته های شما را زیر سوال ببرند.

[/HIDE-THANKS]

بالا