VIP همه چیز درباره دانشگاه و تحصیل ( دانشگاه چیست؟)

وضعیت
موضوع بسته شده است.

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
35,488
امتیاز واکنش
104,218
تحصیل همزمان در دو رشته مجاز است؟
در مورد تحصیل همزمان در دو رشته به چند نکته باید دقت کنید:

۱- اگر قبلاً در یک دانشگاه دولتی درس خوانده‌اید، دیگر نمی‌توانید در رشته دوم نیز در دانشگاه دولتی درس بخوانید. (دولت، یک بار بیشتر برای تحصیل شما هزینه نمی‌کند)

۲- تحصیل در دو رشته در یک مقطع مجاز نیست (به جز دانشگاه پیام نور). یعنی اگر مثلاً دانشجوی کارشناسی در یک دانشگاه هستید نمی‌توانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه دیگر تحصیل کنید. اما اگر مثلاً دانشجوی ارشد یا دکترا هستید، هیچ مشکلی نیست که در مقطع کارشناسی هم به طور همزمان شرکت کنید.

این خیلی مسخره است! من نمی‌فهمم مگر انسان می‌خواهد جرم کند که جلوش را گرفته‌اند!؟ من دوست دارم و می‌توانم که در ده رشته درس بخوانم، به جای اینکه استقبال کنند، ممنوع کرده‌اند‍!!

تجربه شخصی: من ترم دوم کامپیوتر که بودم (سال ۸۴)، در کنکور شرکت کردم و مترجمی زبان پیام نور که هدف اصلی‌ام بود قبول شدم و رفتم که همزمان در دو رشته درس بخوانم. در مورد شرایط، پرس و جو کردم: دانشگاه پیام نور گفت برای ما مهم نیست که شما در دانشگاه دیگر تحصیل می‌کنید اما دانشگاه آزاد گفت اگر ما بفهمیم اخراجت می‌کنیم! گفتم حالا چطور می‌خواهید بفهمید؟ گفت برای معافیت تحصیلی سربازی که اقدام کنیم، تداخل رخ می‌دهد و می‌فهمیم... آن زمان هم که من سربازی نرفته بودم، ترسیدم! گفتم حالا از رشته‌ی اصلیمان اخراجمان می‌کنند، بدبخت می‌شویم!! قبل از ورود به ارشد هم که دانشگاه دولتی قم، مترجمی زبان قبول شدم، اما چون نمی‌دانستم تحصیل در دو مقطع مجاز است و ارشد هم قبول شده بودم، از دانشگاه قم انصراف دادم!! (شاید یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات عمرم بود!)

اما در دانشگاه پیام نور، طبق چیزی که اینجا آمده(و اگر بخوانید می‌فهمید که مسؤولین هنوز خودشان هم نمی‌دانند چرا دارند مخالفت می‌کنند!؟ که البته بیشتر به خاطر بحث نظام وظیفه است)، شما می‌توانید همزمان در دو رشته تحصیل کنید. (سه رشته و بیشتر را نمی‌دانم)

* توجه: در مورد قوانین جدید، بیشتر تحقیق کنید. ممکن است دانشگاه آزاد هم تحصیل همزمان در دو رشته را مجاز کرده باشد. نکته دیگر اینکه من یک دانشجو که از مسؤولین شهر هم بود داشتم که همزمان در سه دانشگاه تحصیل می‌کرد! می‌خواهم بگویم گاهی اوقات در دفترچه یک چیزهایی می‌نویسند اما در عمل ممکن است هیچ کس گیر ندهد! یعنی در این سیستمی که ما داریم ظاهراً کسی نمی‌فهمد که شما که هستید و چه تحصیل می‌کنید یا کرده‌اید یا چه کار می‌کنید!؟ که بخواهد بفهمد و گیر بدهد! به خصوص اگر سربازی ندارید، جای نگرانی نیست.

۳- تقریباً تمام واحدهای عمومی شما معادل می‌شوند: من که کارشناسی کامپیوتر را در آزاد گرفته بودم، تقریباً تمام واحدهای عمومی مترحمی زبان را معادل کردم. (۲۰ واحد معادل شد) اما درس‌هایی که تعداد واحدشان کمتر باشد را باید دوباره پاس کنید. مثلاً درس تنظیم خانواده زمان ما ۱ واحد بود، حالا ۲ واحد شده و باید دوباره پاس کنم :( (توفیق اجباری!!)

من کارمند هستم و فرصت ندارم سر کلاس بروم!
ممکن است بهانه شما برای اقدام نکردن این باشد که من کارمند هستم و یا در رشته اول که دارم تحصیل می‌کنم، کلاس‌ها با هم تداخل پیدا می‌کند و نمی‌توانم بروم سر کلاس! مثل من که خودم صبح تا شب کلاس و کار دارم و نمی‌رسم بروم کلاس. خوب، به نظر من شما هم مثل من دانشگاه پیام نور را انتخاب کنید. خیلی دانشگاه جالبی است. از روال کارش خوشم می‌آید:

- شما برای هر درس یک منبع کشوری دارید و آزمون نیز کشوری و فقط از روی همان منبع است، پس اصلاً نگران اینکه استاد سر کلاس چه گفت و جزوه را از کدام دختر کلاس بگیرید که خوب نوشته باشد و استاد خوب درس نداد و ... نیستید! (درد و دل: ای کاش همه دانشگاه‌ها اینطور می‌بودند، این باعث می‌شود که اساتید به سرفصل‌ها پای‌بند باشند! نه اینکه الان هر استاد هر چیزی که بلد است را درس می‌دهد بعد شما می‌روید سر کنکور دکترا، می‌بینید از درسی که شما پاس کرده‌اید سؤالاتی آمده که اصلاً به گوشتان نخورده! و احتمالاً فقط دانشجویان استادی که سؤالات کنکور را طرح کرده قبول می‌شوند!!! ضمن اینکه آزمون‌ها استانداردتر می‌شود و بهتر اینکه: پارتی‌بازی در نمره دادن کمتر می‌شود! مثل حالا نیست که دانشجوی من نمره‌ی قبولی‌اش را دم در خانه ما طلب کند! در این حالت، دانشجو می‌داند که برگه را مدرس تصحیح نمی‌کند و هر گلی زده، خودش به سر خودش زده...)

- حضور در کلاس‌ها اصلاً اجباری نیست. چه بسا مثل من ترجیح بدهید که سر کلاس نروید که شما را غایب رد کنند. در پیام نور، ۶ نمره از طرف استاد داده می‌شود و ۱۴ نمره، آزمون پایانی است. اگر استاد اعلام کند که این دانشجو در کل ترم غایب بوده، ۶ نمره که نمره کلاسی به حساب می‌آید، از روی ۱۴ نمره‌ی دیگر شما به دست می‌آید. یعنی نمره‌ای که در پایان ترم از ۱۴ نمره گرفته‌اید ضرب در ده‌هفتم می‌شود. (مثلاً اگر ۱۰ از ۱۴ بگیرید، طرفین‌وسطین می‌کنند: ۱۰ از ۱۴، چند از ۲۰؟ که جوابش می‌شود: (10*20) تقسیم بر 14 که اگر ساده کنید مثل این است که ۱۰ را ضرب‌در 10/7 (ده‌هفتم) کرده‌اند. البته ناگفته نماند که اکثر اساتید معمولاً آن ۶ نمره را به دانشجو می‌دهند و بقیه را محول می‌کنند به خودش...)

- کتاب‌هایی که به عنوان مرجع انتخاب کرده‌اند انصافاً عالی است و همه می‌دانند که در آزمون از تمام بخش‌های کتاب سؤال می‌دهند و این همان چیزی است که من می‌خواهم: یک عامل باشد که من را مجبور کند بهترین کتاب‌ها را به طور دقیق بخوانم. (من ترم قبل یک دانشجو را به جای خودم برای کلاس‌ها فرستادم و صداها را هم ضبط کرد اما دیدم کتاب‌ها آن‌قدر عالی هستند که اصلاً لزومی ندارد صدای استاد را هم بشنوی چه برسد به اینکه بخواهی استاد را حضوری ببینی! باور می‌کنی من همه درس‌های ترم قبل را با معدل ۱۸ پاس کردم اما حتی یکی از اساتید را ندیده‌ام و نمی‌شناسم!؟ اگر یکی‌شان در دانشگاه‌های دیگر با من در اتاق اساتید رو-در-رو شود شاید او مرا بشناسد اما من نشناسم! چقدر ضایع‌ست!!)

- علاوه بر اینکه در طول ترم، هر وقت فرصت داشتید، مطالعه می‌کنید، مثل ترم قبلِ من، یک ماه مانده به امتحانات، سرِ خودتان را خلوت می‌کنید و می‌نشینید کتاب‌ها را کامل مطالعه می‌کنید...

به هر حال، چند روزی تا پایان فرصت ثبت‌نام در دانشگاه‌ها مانده. امیدوارم اقدام کنید و حداقل در رشته‌هایی که برای زندگیِ خوب، لازم است (مثل روان‌شناسی، پزشکی، الهیات و...) ادامه تحصیل بدهید...

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند

کلمات کلیدی:اگر از یک رشته فارغ التحصیل شده اید، چرا دانشگاه، دانشگاه، دوره های دانشگاهی، مطالعه آزاد، تحصیل همزمان، تحصیل در دو مقطع، تحصیل همزمان در دو رشته، حضور در کلاس ها

• پیشنهادات
  • ☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    توصیه هایی به دانشجویان رشته کامپیوتر
    طی این چند سالی که در دانشگاه بوده‌ام، به خاطر رابـ ـطه نزدیکی که با دانشجویانم دارم، دانشجوهای زیادی چه آن‌ها که دانشجوی بنده بوده‌اند و چه آن‌ها که به طرق دیگر با من آشنا شده‌اند ایمیل زده‌اند و جملاتی اینچنینی بیان کرده‌اند:

(هر چند نام این دانشجو بـرده نشده است (و من هم نمی‌شناسم چون دانشجوی بنده نبوده است) اما به هر حال، امیدوارم ایشان از اینکه متن ایمیلشان را اینجا می‌گذارم، دلگیر نشوند، که البته فکر می‌کنم باید خوشحال هم باشند، چون بانی شدند که نکاتی برای دیگر دانشجوها بیان شود)

سلام
    روز بخیر
    من دانشجوی رشته کامپیوتر مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد هستم
    دوست دارم پیشرفت کنم وعلم کامپیوتری خودم را بالا ببرم ولی این که روی چه نکته باید تمرکز کنم یا در کل چکار باید بکنم نمیدونم
    و دیگه اینکه شهریه دانشگاه آزاد را هم ندارم که برای ادامه وکارشناسی اقدام کنم چون قبلا
    این پیشنهاد را به من کرده بودند
    فکر نمی کنم برای دانشگاه دولتی هم شانسی داشته باشم
    شما را هم چون دوستام که دانشجوی شما هستن در مورد معلومات وتوانایی هاتون خیلی تعریف می کردند انتخاب کردم اگر برایتان امکان دارد منو راهنمایی کنید با این کار لطف بزرگی در حق من انجام میدهید
    ممنون
    منتظر پاسخ شما هستم

-=-=-=-=-=-=-=-

مدت‌ها بود که قصد داشتم مبحثی با این موضوع در آفتابگردان داشته باشم و نکاتی که خودم طی تحصیل و زندگی تجربه کرده‌ام را بیان کنم. فکر می‌کنم این تابستان بهانه خوبی باشد. ضمن اینکه دانشجویان خودم نیز حالا به مرحله‌ای رسیده‌اند که این نکات برایشان لازم است.

سعی می‌کنم این نوع مطالب، دنباله‌دار باشد و هر بار نکاتی را بیان کنم. فعلاً چیزی که حاضر است را در این پست کپی می‌کنم تا ببینیم بعداً چه خواهد شد...
    سعی کنید برای تابستان خود برنامه‌ریزی کنید. نکات را طی این تابستان به کار بگیرید، امیدوارم موفق باشید.

برای همه دانشجویانی که چنین ایمیل‌هایی می‌زنند، جوابی این چنینی ارسال می‌کنم:

سلام؛
    این نوع سؤالات سخت‌تر از این است که بشود به همین راحتی پاسخ داد.
    قادر به توصیه کردن نیستم. بنده فقط عملکرد خودم را طی این 10 سال گذشته توضیح می‌دهم، شما اگر مطمئنید جا و جایگاهی که بنده هستم، مورد پسند شماست، می‌توانید این روش‌ها را پی بگیرید.

- بیشترین بخش معلوماتم را مدیون «مجلات» هستم.
    همیشه به دانشجوهای ترم یک گفته‌ام و همه را مجبور کرده‌ام که در جلسه دوم یک مجله بخرند و سر کلاس حاضر شوند و تا ابد مشترک چندین مجله باشند.
    سعی کنید از هزینه‌های جانبی بزنید و چندین مجله در ماه بخرید و از ابتدا تا انتها بخوانید. مجلاتی که من از پیش‌شماره‌شان داشته‌ام و هنوز هم هر ماه می‌خرم: دانش و کامپیوتر (برای سطوح ابتدایی‌تر)، عصر شبکه، مجله شبکه (برای سطوح بالاتر)، رایانه خبر.
    هر موضوع جدیدی که در مجله می‌بینید، کامپیوتر را روشن کنید و سعی کنید آن را تجربه کنید...
    این تجربیات، آینده شما را رقم می‌زند.

- موضوع دیگری که به همه دانشجوها تأکید کرده‌ام این است که دانشجوی رشته کامپیوتر بودن بدون داشتن یک وب‌سایت یا وبلاگ خنده دار است!
    یک وب‌سایت (با هزینه‌ای معادل 40 هزار تومان در سال) تهیه کنید. اگر نمی‌توانید، یک وبلاگ راه اندازی کنید.
    هر چیزی که یاد می‌گیرید، سعی کنید روی وبلاگتان قرار دهید. این یعنی ساختن آینده‌تان.
    بیش از 6 سال است که هر روز مطلبی به وب سایت خودم (آفتابگردان) اضافه می‌کنم، حالا تازه این سایت مایه افتخار من شده است و هر چند مادی نگاه کردن به مسائل زندگی را اصلاً‌ دوست ندارم، اما اگر مادی نگاه کنیم، این وب‌سایت مایه درآمد من و چند همکار دیگر نیز شده است. اگر حتی هیچ کجا کار و تدریس نکنم، مشکلی نیست. در خانه هم که باشم طبق محاسباتم، در آمدم دو و نیم برابر استاد دانشگاه بودن و کار در بیرون است و این را مدیون این سایت هستم در حقیقت مدیون بیش از 6 سال زحمت...
    فقط دقت کنید که اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، اولاً همیشه خودتان تولید محتوا کنید. همیشه به دانشجویان گفته‌ام: اگر حتی با نرم افزار Paint می‌توانید کار کنید، همان را آموزش دهید. (می‌دانستید که همین Paint کلی نکته مخفی دارد؟) اگر می‌توانید با NotePad کار کنید، همان را اموزش دهید، اما هیچ وقت دزدی نکنید!
    دوم اینکه همیشه شعار گوگل در ذهنتان باشد: شیطان مباش! کاری که در عرف، مناسب نیست، انجام ندهید... (باور کنید گاهی اوقات از اینکه عکس یک دختر انیمیشنی را روی سایت بگذارم، اضطراب دارم. می‌گویم نکند یکی با دیدن آن، ذهنش از مسیر خوبی‌ها منحرف شود، حالا چطور برخی افراد برای جذب مشتری از هر روشی استفاده می‌کنند؟)

- موضوع بعد، مطالعه است.
    معتقدم کسی که در یک بُعد پیشرفت کند، مطرح نخواهد شد!
    تا می‌توانید مطالعه کنید. کتابخانه شخصی بنده بیشتر از برخی از کتابخانه‌های عمومی شهرمان کتاب دارد!!
    در زمینه‌های مختلف مطالعه کنید، به خصوص در زمینه تاریخ، مذهب و روان‌شناسی.
    البته اگر چیزی از آن‌ها یادتان نماند، مهم نیست، سخت نگیرید و ناامید نشوید. گاهی اوقات شما یک کتاب هزار صفحه‌ای می‌خوانید برای رسیدن به یک جمله. پس نگران نباشید، مهم، نفس عادت کردن به مطالعه است.

- موضوع بعد، زبان انگلیسی است.
    درک رشته کامپیوتر بدون زبان انگلیسی ناممکن است! هیچ لذتی نخواهید برد!
    این رشته مال ما ایرانی‌ها نیست که بخواهیم به منابع فارسی مراجعه کنیم.
    یک جمله انگلیسی گاهی اوقات هزار ابهامی که کتاب‌های فارسی ایجاد کرده‌اند را رفع می‌کند.
    هر چند استعداد انگلیسی بنده از راهنمایی عالی بود، اما از سال 80 و یا کمتر (پانزده سالگی) به کلاس مکالمه رفتم و تا چهار سال به طور مداوم ادامه دادم تا آنجا که سال 87 مدرس مکالمه زبان در جهاد دانشگاهی شدم. حالا انگلیسی برایم از زبان مادری ساده‌تر و شیرین‌تر است...
    خواهش می‌کنم اگر انگلیسی‌تان می‌لنگد، طی تابستان، کلاس زبان را فراموش نکنید. فقط باید صبور باشید. سعی کنید چهار سال وقت بگذارید و در کلاس‌ها حاضر شوید. کار نداشته باشید که چیزی می‌فهمید با نه. (اگر کلاس زبان با روحیات شما سازگار نیست، من مجموعه English For You را پیشنهاد می‌کنم که قبلاً معرفی کرده‌ام:
    Please, ورود or عضویت to view URLs content!
    ، فقط اگر می‌خواهید از این نوع مجموعه‌ها استفاده کنید، باید یک نکته اساسی را رعایت کنید: باید اعتماد کنید! یعنی اعتماد کنید که چیزی که در این مجموعه یاد می‌گیرید، همان چیزی‌ست که باید یاد بگیرید. اگر این اعتماد نباشد، صد سال هم از این‌ها استفاده کنید، فایده ندارد.)
    انگلیسی‌تان که قوی شد، دریایی از اطلاعات از دهان خالق آن مقابل شما خواهد بود. کلاس‌های تمام دانشگاه‌های مشهور دنیا را در چنگ خواهید داشت و کلی لـ*ـذت از زندگی کامپیوتری خودتان...

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    - موضوع بعد، که به همه دانشجویان و همه انسان‌ها مربوط است، خط خوش است.
    دوست عزیز، اگر علامه دهر هم که باشی، اگر جایی بروید که بخواهند شما را به کار بگیرند، یا اگر بخواهی نفوذ داشته باشی، هیچ چیز مثل خط خوب، شما را تأیید نمی‌کند.
    باز هم هر چند خانواده ما از پدرمان خط خوب را به ارث بـرده‌ایم، اما دو خواهر بزرگ من مدرک ممتازی و استادی خطاطی دارند و بنده تا مرحله عالی پیش رفتم (و متأسفانه به خاطر این کامپیوتر لعنتی(!) در همین مرحله متوقف شدم).
    تابستان فرصت مناسبی است برای شرکت در کلاس‌های خطاطی فرهنگسراها...

- موضوع بعد، که مدام به دانشجویانم گوشزد کرده‌ام، ظاهر شماست.
    ظاهرتان را متناسب با شغلی که در نظر دارید در آینده به آن برسید، از همین حالا آماده کنید. بارها گفته‌ام، هیچ مؤسسه‌ای به شخصی که موهایش را سیخ کرده است و لباس آستین کوتاه با عکس اسکلت به تن کرده و کمربند میخ‌دار دور کمرش است اجازه نمی‌دهد بیاید به عنوان مدرس مشغول به کار شود. درست است که جوانی می‌طلبد که آدم هر کاری کند، اما باید چشم بر روی برخی لـ*ـذت‌ها بست تا شیرینی لـ*ـذت‌های آینده را چشید.
    خودتان را قاطی این روشنفکرهای گمراه نکنید که خودشان را به این حرف‌های کشک مشغول کرده‌اند که: شما به ظاهر جوان چه کار دارید، باطنش را بچسبید!
    مگر می‌شود باطن یک جوان پاک و آرام باشد و چنین تیپ‌های وحشتناکی بزند؟
    acc_sound_player.png

به هر حال، می‌خواهید قبول کنید یا قبول نکنید، آینده شما بستگی به این دارد که در مورد این موضوع فکر کنید.
    سعی کنید تیپ‌های رسمی و شیک بزنید. چه پسر باشید و چه دختر، خودتان بهتر از من می‌دانید منظورم چیست.
    البته یک نکته ریز در مورد تیپ بگویم:
    طوری تیپ نزنید که خیلی بالاتر از سطح شما باشد. بسیاری از جوان‌ها دست به برخی کارهای خوب و درآمدزا نمی‌زنند، چون تیپ آن‌ها به آن‌ها اجازه نمی‌دهد.
    یک نفر با کت و شلوار رسمی اگر یک شغل ساده داشته باشد شاید همه تعجب کنند، اما اگر همان شخص با تیپی ساده‌تر دست به آن کار بزند، زندگی جاری خواهد بود :)

- موضوع بعد، قبول پروژه است.
    شهامت به خرج دهید و سعی کنید پروژه‌های مختلف را قبول کنید و روی آن‌ها کار کنید.
    پروژه حتماً خیلی بزرگ نیست. ممکن است طراحی یک صفحه A4 با نرم افزار Word بشود پروژه.
    بیشترین تجربیات بنده زمانی بود که برای کانون فرهنگی مسجدی که در سنین 13 تا 18 سالگی فعالیت می‌کردم، نشریه طراحی می‌کردم (که داستانش را اینجا گفته‌ام). جالب است که در همان سال‌ها اولین کامپیوتر را هم مسجد خرید و من به عنوان مسؤول و طراح نشریه با آن کار کردم. بعدها مدارسی که خواهرانم در آنجا تدریس می‌کردند، طراحی نشریه‌هاشان را سپردند، بعدها در نشریات سطح شهر مشغول کار شدم و خلاصه همینطور کار، کار آورد.
    پروژه‌های برنامه‌نویسی قبول کنید و با مطالعه و پرسش و پاسخ، انجامشان دهید. هر پروژه، پروژه‌های بعدی را در پی دارد...
    زبان‌های برنامه‌نویسی، پایگاه داده و تمام تجربیات کامپیوتری فقط و فقط از طریق انجام پروژه کسب و تثبیت می‌شود.
    آفتابگردان پر است از پروژه‌های کوچک و بزرگی که من برای یادگیری خودم طراحی کرده‌ام: کتابخانه برای فهم پایگاه داده و اکسس، تستا، سایت youRL.ir، سیستم پیش‌بینی فوتبال، لینکستان برای یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب، پروژه ساوج، مسنجر شخصی برای اهالی ساوه، مدیا پلیر آفتابگردان که بچگی‌هامان طراحی کردیم :)، (ساده است، اما دوستش دارم و ترجیح می‌دهم با آن فایل صوتی گوش کنم) و پروژه‌هایی که برای دیگر مؤسسات و ... طراحی کرده‌ام.
    همیشه برخورد با مشکلات است که شما را به یافتن جواب وامی‌دارد و به محض اینکه جواب را یافتید، همیشه در ذهنتان باقی می‌ماند. (به همین دلیل است که می‌گویند قبل از ورود به کلاس، درس آن هفته را مطالعه کنید...)

ضمناً سرفرصت، مطلب «مجانی کار کنید تا پولدار شوید» را حتماً مطالعه کنید.

اگر در سنین قبل از ۲۰ سالگی به سر می‌برید، همین حالا و بدون فوت وقت، مطلب «15 کاری که قبل از 20 سالگی باید انجام دهید» را مطالعه کنید و سعی کنید موارد پیشنهادی را به کار ببندید.

موضوع آخر: کتاب «آینده خود را خلق کنید» نوشته برایان تریسی (Brian Tracy) را حتماً بخرید و خط به خط بخوانید...

مطمئنم موفق خواهید بود؛
    Please, ورود or عضویت to view URLs content!

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    در این مقاله انواع متداول تامین مالی به چهار گروه تقسیم شده است و کلید واژه‌هایی مانند فاند (Fund)، کمک مالی (Financial aid)، بورس تحصیلی (Scholarship) و نظایر آن شرح داده شده است.

شرایط تخصیص فاند در کشورهای مختلف

163-1.png
    نخستین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد شرایط اقتصادی، سیـاس*ـی و اجتماعی کشوری است که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد. شرایط اقتصادی سالانه هر کشوری میزان تخصیص منابع مالی به دانشجویان را تحت شعاع قرار می‌دهد. به عنوان مثال تا قبل از سال 2008 دانشگاه‌ کشورهایی نظیر سوئد و آلمان شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کردند و کمک‌های مالی برای هزینه‌های جاری زندگی دانشجویان خارجی در نظر می‌گرفتند، اما در زمان بحران اقتصادی سال‌های 2008-2009، دانشگاه‌های کشورهای یاد شده در قوانین شهریه تغییراتی را اعمال کردند و منابع مالی بسیار محدودی را آن هم برای تعداد کمی از دانشجویان خارجی قرار دادند. این قوانین پس از پایان بحران اقتصادی در کشور سوئد همچنان پابرجاست اما در برخی از ایالت‌های کشور آلمان اخذ شهریه تحصیلی از دانشجویان لغو شده و در حال حاضر منابع مالی بهتری در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند.
    نکته دیگر در خصوص تفاوت‌های کلی بین نحوه تخصیص و میزان تامین مالی در آمریکای شمالی در مقایسه با اروپا است. در دانشگاه‌های اروپا تعداد فاندها به دلیل کم بودن منابع فاند کمتر بوده ولی از نظر مقدار، مبالغ بالاتری را نسبت به آمریکای شمالی در بر می‌گیرد. اما در آمریکا و کانادا تعداد فاند‌ها به دلیل غنی بودن منابع مالی دانشگاه‌ها بیشتر بوده و دانشجویان بیشتری شانس دریافت آن را پیدا می‌کنند، در مقابل از نظر مقدار، مبلغ کمتری پرداخت می‌شود.

انواع فاند

انواع فاند را می‌توان این طور بیان کرد:

• حقوق ماهیانه یا سالیانه در ازای کار دانشگاهی
    • کمک هزینه‌های تحصیلی بدون بازپرداخت یا با بازپرداخت بلند‌مدت
    • کمک هزینه‌های تحصیلی برای زنان و کمک هزینه‌های مربوط به افراد با توانایی یا مهارت‌های خاص
    • سایر منابع مالی و روش‌های تامین هزینه تحصیل

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    دستیار پژوهشی (RA) و دستیار آموزشی (TA)

پیش از ارائه توضیح بیشتر درباره انواع فاند لازم است این دو اصطلاح توضیح داده شود:
    دستیار پژوهشی (Research Assistantship) که به اختصار RA گفته می‌شود، برای دانشجویان دوره دکترا به کار بـرده می‌شود. کمک هزینه RA به واسطه‌ی انجام امور پژوهشی مورد نظر استاد، به دانشجو پرداخت می‌شود. عمده کار محوله به دانشجو، حضور مداوم در آزمایشگاه‌ها، شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها، مدیریت همایش‌های پژوهشی دانشکده، ارائه و نوشتن مقالات یا کمک در ویرایش کتاب و مقالات استاد است. میانگین این حقوق که از طرف استاد پرداخت می‌شود، در دانشگاه‌های آمریکا متفاوت است اما به طور متوسط از 1200 تا 2200 دلار است. در این نوع بورس، اولویت با دانشجویان دکترا است، از این رو لازم است که دانشجویان متقاضی با استادانی تماس بگیرند که زمینه کار تحقیقاتی و آموزشی آن‌ها به زمینه کاری خودشان نزدیک‌تر است.
    دستیار آموزشی یا استاد حل تمرین (Teaching Assistantship) که به اختصار TA گفته می‌شود، نیز در دوره دکترا به کار گرفته می‌شود. کمک هزینه TA از نظر میزان حقوق دریافتی، تفاوت چندانی با RA ندارد. این کمک هزینه از طرف دانشکده پرداخت می‌شود و دانشجویان مقطع دکترا که موقعیت کاری TA را در دانشگاه بدست می‌آورند، وظایفی نظیر برگزاری کلاس‌های حل تمرین، تصحیح اوراق امتحانی، مسئولیت آزمایشگاه‌ها و برگزاری جلسات رفع اشکال را بر عهده دارند. یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده جهت کسب این نوع موقعیت تحصیلی در دوره دکترا، مهارت بالای دانشجویان متقاضی در Speaking است. در نتیجه کسب نمره Speaking بالای 25 در آزمون تافل و 7 در آزمون آیلتس، احتمال دریافت این موقعیت را برای شما در دوره دکترا به شدت افزایش می‌دهد.
    به طور کلی از نظر مالی، RA و TA تقریبا مشابه هم هستند. اما موقعیت RA بهتر و مناسب‌تر از TA شناخته می‌شود، چرا که دانشجویان دکترا در طول تحصیل باید روی پروژه دکترای خود کار کنند و از این طریق فرصت مطالعه و تحقیق بیشتری خواهند داشت. دانشجویان با دریافت RA، دیگر نیازی به تدریس نخواهند داشت و با همسو کردن پروژه دکترای خود با تحقیقاتی که برای استاد انجام می‌دهند همزمان با کار بر روی پروژه خود، حقوق نیز دریافت می‌کنند.

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    جزئیات انواع فاند

1. حقوق ماهیانه یا سالیانه در ازای کار دانشگاهی
      مبلغی است که در قالب حقوق ماهیانه یا سالانه از سوی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های آمریکا، کانادا و استرالیا در نظر گرفته می‌شود و عموماً به دانشجویان مقطع دکترا و بالاتر تعلق می‌گیرد. دانشجویان در ازای کاری که در مجموعه دانشگاهی یا تحقیقاتی و زیر نظر استاد خود انجام می‌دهند، ماهیانه و در قالب قراردادهای یک ساله این حقوق را دریافت می‌کنند. دانشجویان دوره دکترا به عنوان یک فرد شاغل در دانشگاه محسوب می‌گردند و مانند سایر مسئولین دانشگاه از حقوق ماهیانه برخوردار می‌شوند. برای دریافت این حقوق ماهانه باید یکی از دو موقعیت شغلی، دستیار پژوهشی یا دستیار آموزشی را بدست آورید.
    2. کمک هزینه‌های تحصیلی بدون بازپرداخت یا با بازپرداخت بلند‌مدت
      کمک‌های مالی این گروه در قالب‌های متنوع به دانشجویان ارائه می‌گردد. دانشجویان در قبال دریافت این کمک هزینه‌‌ها کار نمی‌کنند. این کمک‌ها یا از نوع وام با بازپرداخت کوتاه مدت و بلند مدت است یا در دسته کمک هزینه‌های مالی بلاعوض قرار می‌گیرند. شهریه (Tuition)، وام (Loan)، کمک هزینه‌های تحصیلی همچون Award، Fellowship، Scholarship، Grant، Waiver، کمک هزینه شایستگی (Merit-Based Scholarship) و Financial Need در این دسته قرار دارند. در ادامه، تعاریف هر یک از موارد یاد شده ارائه شده است. همچنین لازم به ذکر است که این تعاریف ممکن است در دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف بنا به قوانین جاری آن‌ها اندکی متفاوت باشد.
      • کمک هزینه تحصیلی Tuition
        نوع دیگری از تامین هزینه مالی به صورت Tuition (شهریه) به دانشجویان تخصیص داده می‌شود. این نوع کمک هزینه مالی تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می‌شود و به صورت تخفیف‌های 25 الی 50 درصدی نسبت به کل شهریه است، در نتیجه دانشجویان برای پوشش دادن مابقی شهریه دانشگاه و هزینه‌های جاری زندگی خود باید به جستجوی شیوه‌های دیگر تامین مالی بپردازند تا بتوانند با کمک هزینه Tuitionتمام هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود را پوشش دهند.
      • وام (Loan)
        دانشجویان این وام را از بانک یا نهادهای خصوصی یا دولتی وام دریافت می‌کنند. این وام‌ها که به شکل‌های مختلف و با شرایط متفاوت ارائه می‌شوند، عموما به طور مستقیم به حساب دانشگاه واریز می‌شود. مهم‌ترین نکته در خصوص دریافت وام معرفی فردی جهت ضمانت است که ضمانت‌نامه و تعهد‌نامه بازپرداخت را به دانشگاه ارائه دهد.
      • کمک هزینه تحصیلی Grant
        کمک هزینه‌ای بلاعوض است و انواع مختلفی دارد. این کمک هزینه تحصیلی از سوی نهادهای خصوصی و دولتی یا سازمان‌های مردم نهاد برای هر سال تحصیلی جدید ارائه می‌گردد. میزان این کمک هزینه‌ها نیز متغیر است و شرایط دریافت آن نیز از سوی سازمان و یا نهاد ارائه‌دهنده مشخص می‌گردد.
      • بورس تحصیلی Scholarship
        نوع دیگری از تامین مالی هزینه دانشجویان است که برای کمک به رشد تحصیلی شخص در جهت برطرف کردن بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. برای دریافت این نوع کمک هزینه تحصیلی، دانشجو باید حائز شرایط تحصیلی و علمی در سطوح بالایی باشد. این کمک مالی در بیشتر مواقع به صورت ترمی ارائه می‌شود و برای دریافت آن در ترم‌های بعد، اصولا شرایط معدل دانشجو را در نظر می‌گیرند. در دوره کارشناسی، این بورس به تعداد اندکی از دانشجویان تعلق می‌گیرد ولی در دوره کارشناسی ارشد و دکترا برای تعداد بیشتری از دانشجویان این بورس در نظر گرفته می‌شود.
      • کمک هزینه تحصیلی Fellowship
        به دانشجویان دوره دکترا و در مواردی کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد. این نوع بورس تحصیلی عموما به گروه‌های پژوهشی‌ای تعلق می‌گیرد که بر روی موضوع خاصی برای تحقیق تمرکز دارند و عموما هر ساله تمدید می‌گردد. انواع مختلفی از این نوع بورس‌های تحصیلی و پژوهشی در آمریکا و کانادا وجود دارد که توسط بنیادهای خیریه خصوصی و به نام افراد و خیرین مشهور ارائه می‌شود.
      • کمک هزینه تحصیلی Award
        در برخی موارد مانند کسب رتبه برتر در ترمی خاص، تائیدیه هیئت علمی در مورد صلاحیت برتر علمی دانشجو و موارد مشابه، برای دانشجویان جایزه یا پاداش (Award) در نظر گرفته می‌شود و اصولا مبلغ آن محدوده مشخصی ندارد. میزان این مبلغ به اندازه‌ای نخواهد بود که هزینه‌های تحصیلی را تامین کند. این مبلغ مستقیما به حساب دانشجو واریز می‌شود و برخی اوقات نیز ممکن است جایزه به صورت کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر برای ارائه مقاله در کنفرانسی خاص و یا هزینه شرکت در یک دوره تخصصی باشد.
      • کمک هزینه تحصیلی Waiver
        کمک‌های مالی جهت پرداخت هزینه خوابگاه یا پرداخت هزینه یک واحد درسی و یا هزینه شرکت در یک بازدید علمی را Waiver می‌گویند که بنا بر شرایط تعریف شده در یک دانشگاه، این کمک مالی به دانشجوی مورد نظر اعطاء می‌گردد. به طور کلی می توان گفت دانشجویی که این کمک مالی را دریافت می کند تنها از پرداخت بخشی از شهریه و هزینه های تحصیلی معاف می شود.
      • کمک هزینه تحصیلی براساس شایستگی (Merit- Based Scholarship)
        این کمک هزینه همان‌گونه که از نام آن پیداست، بر اساس شایستگی دانشجو، به وی اعطاء می‌گردد. جهت احراز شایستگی لازم برای دریافت این کمک هزینه، لازم است دانشجویان از نظر علمی در سطح بالایی باشند. معیار‌های دریافت این کمک هزینه را معدل بالا، مقالات معتبر، رزومه مناسب، انگیزه قوی و نمره عالی زبان تشکیل می‌دهند. در واقع بورسیه‌ای که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای دریافت آن تلاش می‌کنند از همین نوع بوده و بدیهی است که پس از ارسال کلیه مدارک تا قبل از تاریخ ددلاین مشخص شده توسط دانشگاه، با توجه به سقف بورسیه تعیین شده، تعدادی از دانشجویان انتخاب می‌شوند و به آنها بورسیه تعلق می‌گیرد.
      • کمک هزینه Financial Need
        این کمک هزینه مختص دانشجویانی است که از درجه علمی مناسبی برخوردار هستند اما بنا به وضعیت اقتصادی، امکان ادامه تحصیل برای آنها وجود ندارد. جهت دریافت این کمک هزینه دانشجو می‌بایست مدارکی مانند صورت حساب مالی، درآمد سالیانه و غیره را جهت اثبات عدم توانایی مالی در پرداخت شهریه به دانشگاه ارائه دهد.
    3. کمک هزینه‌های تحصیلی برای زنان و کمک هزینه‌های مربوط به افراد با توانایی یا مهارت‌های خاص

این نوع از کمک هزینه، خود به چند دسته تقسیم می‌شود.

• کمک هزینه مختص بانوان
        صرفا به زنان و جهت تشویق به ادامه تحصیل، به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
      • کمک هزینه مربوط به معلولیت‌ها یا بیماری‌های خاص
        افرادی که از نظر جسمی کم‌توان هستند و یا معلولیت‌هایی نظیر نابینایی، ناشنوایی و غیره را دارند، همچنین افرادی که جزو بیماران خاص محسوب می‌شوند و حتی برای افرادی که قربانی HIV هستند، کمک هزینه تحصیلی تعلق می‌گیرد.
      • کمک هزینه مهارت‌های خاص
        این بورس با عنوان Professionals به افرادی که تخصص خاصی داشته باشند، اعطاء می‌گردد. به طور مثال از جمله این افراد می‌توان به کسانی که ساز خاصی را به صورت حرفه‌ای می‌نوازند و یا ورزشکارانی با افتخارات بین‌المللی و صاحب مدال و رکوردهای جهانی اشاره کرد.
    4. سایر منابع مالی و روش‌های تامین هزینه تحصیل
      • کسب درآمد از طریق کارورزی (Internship)
        یکی از روش‌های پرداخت شهریه دانشگاه در دوران دانشجویی، کسب درآمد از طریق کار به عنوان کارآموز است. کار دوره کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی دانشجویان متقاضی کارآموزی است. دانشجویان RA و TA به دلیل آنکه قرداد‌های آن‌ها 9 ماهه است فقط در تابستان می توانند برای کارآموزی اقدام کنند اما سایر دانشجویان در هر فصل از سال اگر موقعیت کارآموزی پیدا کنند می‌توانند از این طریق کسب درآمد کنند. پیدا کردن موقعیت کارآموزی بسیار سخت است و در صورت یافتن این موقعیت توسط دانشجویان، آن‌ها فقط 20 ساعت در هفته مجاز به کار کردن هستند. علی رغم اینکه کارآموزی باید مرتبط به رشته تحصیلی دانشجویان باشد اما گذراندن این دوره ارتباطی با دانشگاه نداشته و دانشجو به طور مستقل و به صورت پاره وقت برای یک شرکت یا موسسه کار می‌کند. با توجه به اینکه در این دوره، دانشجو هنوز مدرک خود را دریافت نکرده است، حقوق دریافتی‌اش نیز کمتر از یک فرد متخصص خواهد بود.
        درآمد دریافتی در دوره Internship تا حدودی هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد و معمولا نیز این دوره در طول تابستان برگزار می‌گردد، یعنی زمانی که حضور دانشجو در دانشگاه الزامی نیست. بنابراین شرکت‌هایی که کارآموز می‌پذیرند از حدود ماه December تا May اطلاعاتی را در مورد موقعیت‌های Internship در وب‌‌سایت خود قرار می‌دهند و در طول این مدت، رزومه‌های دانشجویی را جمع‌آوری می‌نمایند، پس از آن با توجه به دانش و توانایی‌های مطرح شده در رزومه‌ها، از دانشجویان برای شرکت در مصاحبه دعوت می‌کنند. معمولا از افرادی که در مصاحبه پذیرفته می‌شوند، درخواست می‌شود تا توصیه‌نامه‌ای از طرف استاد خود به دانشگاه ارائه نمایند.
      • تامین هزینه از طریق کار
        برخی کشورها به دانشجویان خارجی اجازه کار کردن برای ساعات معینی در هفته یا ماه را می‌دهند. میزان ساعات مجاز کار کردن برای دانشجویان خارجی بسته به قوانین کشورها و ایالت‌ها متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال این میزان در کشور آمریکا 20 ساعت در هفته است. کارهای داخل دانشگاه نظیر مسئول کتابخانه و ... که به Working On-Campus معروف اند در این گروه قرار دارند. بنابراین چنانچه می‌خواهید درآمد حاصل از کار را جزء منابع تامین هزینه تحصیل خود قرار دهید، پیش از اقدام به اپلای از قوانین مربوط به کار اطلاعات لازم را کسب کنید.

در این مقاله به انواع مختلف تامین‌های مالی و واژگان پرکاربرد در حوزه بورس تحصیلی اشاره شد تا متقاضیانی که در آغاز راه اپلای قرار دارند با این واژگان آشنا شوند. مجددا تاکید می‌شود که شرایط و ضوابط کشورها و حتی دانشگاه‌های یک کشور در اختصاص دادن بورس‌های تحصیلی متفاوت است، بنابراین به دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور توصیه می‌شود با مراجعه به وب‌سایت‌های دانشگاه‌های مورد نظرشان و مطالعه قسمت‌های مربوط به تامین مالی اطلاعات دقیق و کامل را در این خصوص به دست آورند.

وضعیت
    موضوع بسته شده است.
    بالا