اخبار موسیقی ایران پوریا حیدری: کارکردن با حمید عسکری یک مقدار ترسناک است!

Safa1194

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
83
امتیاز واکنش
16
موسیقی ما – «پوریا حیدری» یکی دیگر از تنظیم کننده های آلبوم «خوشبختی» است که در دومین بخش از پرونده بررسی این آلبوم با او گفتگویی انجام دادیم. وی علاوه بر تشریح ابعاد تنظیم دو قطعه خود در این آلبوم ، نظرات جالبی را در مورد همکاری با «حمید عسکری» نیز بیان کرد! این گفتگو در ادامه پیش روی شما قرار دارد:

*پیش از این آلبوم سابقه همکاری با «حمید عسکری» داشتید؟
سابقه همکاری وجود داشت ولی در آثاری بود که «حمید عسکری» برای خوانندگان دیگر آهنگسازی می کرد و من هم وظیفه تنظیم آن قطعات را بر عهده داشتم. *از ورودتان به تیم تولید آلبوم «خوشبختی» برای ما بگویید. دوستی من و حمید به سالها قبل باز می گردد و من هیچ موقع شانس همکاری با او را نداشتم. تصمیم گرفتیم که من در این آلبوم دو قطعه داشته باشم و طبق معمول همیشه از همکاری با وی لـ*ـذت بردم.

*مدتی قبل از انتشار این اثر ، حمید عسکری در گفتگویی اعلام کرد که ساختار کلی آلبوم تا حدود 40 درصد دستخوش تغییر شده است. آیا قطعاتی که توسط شما تنظیم شده بود هم شامل این تغییرات بود؟
در واقع من سه قطعه برای این آلبوم تنظیم کردم که هر دو تصمیم گرفتیم یک قطعه را کنار بگذاریم و از دو قطعه دیگر استفاده کنیم. در این دو تنظیم هیچ تغییری ایجاد نشد و فقط ترجیح دادیم که آن قطعه حذف شود.

*در مورد کلیت آلبوم چه نظری دارید؟
من احساس می کنم که جریانات همیشگی حمید با این آلبوم عوض شده است. هم از نظر ملودی و ترانه و هم از نظر تنظیم با تغییرات عمده ای رو به رو هستیم. به طور کل مخاطبان یک حمید عسکری جدید را می شنوند و در کنسرت قبلی او احساس کردم که جواب خوبی از این آلبوم گرفته است. البته این به هوش حمید عسکری باز می گردد زیرا از آن استایل همیشگی خودش تا حد زیادی فاصله گرفته است. این فاصله به معنای طی کردن اشتباه مسیر نیست. اتفاقا از دید من نه به دلیل اینکه خودم در آلبوم حضور دارم ولی کارهایی که می شنویم از لحاظ ملودی و ترانه و تنظیم در سبک کاری او جدید است. با توجه به حس همیشگی اش یک اتفاق جدید به جریان کلی کارهایش اضافه کرده است. خوشبختی آلبومی است که باید بیشتر شنیده شود تا در میان مخاطبان جای خود را باز کند. آلبومی نیست که به محض شنیدن ، انتظار اتفاق عجیب و غریب داشته باشید. آلبوم پرمعنایی است و باید با دقت بیشتری شنیده شود.

*همانطور که گفتید در کلیت آلبوم با تغییرات زیادی وجود داشت ولی دو تنظیمی که شما در این مجموعه داشتید ، بازگشتی به فضای آثار گذشته حمید عسکری بود. ایده های تنظیم این دو قطعه چگونه شکل گرفت؟
اگر دقت کرده باشید دو قطعه من و قطعه «خوشبختی» با تنظیم «کوشان حداد» کاملا الکترونیک بودند. اما در سایر قطعات ارکستر زهی و گیتار وجود داشت. ترجیح دادم که مدل دیگری کار کنم تا هم آن قطعات نمود پیدا کنند و هم آثار من متفاوت باشد. اینکه شما می گویید بازگشتی به کارهای قبلی حمید بود شاید درست باشد. ولی نباید فراموش کنیم که او همیشه با این مدل کارها بیشتر جا افتاده است و شاید مخاطبش دوست داشته باشد که اینگونه آثار را از وی بشنود. در بازخوردهایی که از مخاطبان دریافت کردم قطعه «روزگار» بیشتر شنیده شده بود و من احساس می کردم که قطعه «بگو دوسم داری» خیلی بیشتر شنیده شود. هدف اصلی من این بود که با فضای کلی آلبوم یک مقدار تفاوت داشته باشد ولی ترانه قطعه روزگار مطابق فضای سایر آثار است.

*آلبوم خوشبختی چه نقطه قوتی نسبت به کارهای گذشته او داشت؟
حمید عسکری در بخش ساخت ملودی بسیار تغییر کرده است و آثار متفاوتی را نسبت به گذشته از او شنیدیم. این نشان دهنده یک ذهن پویا است زیرا قبل از این آلبوم وقتی با هم صحبت می کردیم او می گفت که نمی خواهم خودم را تکرار کنم. این نشان می دهد که حمید یک خواننده و آهنگساز باهوش است و به تحول فکر می کند. ترانه های این آلبوم هم بسیار زیبا است و تک تک آنها حرف های زیادی برای گفتن داشتند. *انتقادی هم نسبت به خوشبختی دارید؟ زمانی من می توانم این اثر را نقد کنم که در جایگاه یک منتقد نشسته باشم و الان به عنوان یکی از اعضای تیم تولید نمی توانم چنین نظری را بیان کنم.

*اگر حمید عسکری آلبوم بعدی را هم با همین استایل تولید کند بهتر است یا باید مجددا به سبک و فضای سه گانه «کما» برگردد؟
اصولا حمید نشان داده که هنرمند باهوشی است. خودش بهتر از هرکسی می داند که باید چه کاری انجام دهد. احساس می کنم تلفیق این دو استایل اتفاق خوبی را برایش ایجاد خواهد کرد. مطمئنا در آلبوم بعدی حمید ، طرفدارانش اتفاقات و تغییرات جدیدتری را تجربه خواهند کرد. من احساس می کنم که به درستی راه خود را طی می کند.

*آینده همکاری شما و او چگونه خواهد بود؟
کارکردن با حمید عسکری یک مقدار ترسناک است! جذابیت ها و لـ*ـذت خاص خودش را دارد ولی هیچ موقع هیچ کس نمی داند که تا آخرین لحظه چه اتفاقی رخ خواهد داد. این اخلاق حمید را دوست دارم که همیشه به این فکر می کند که چه کاری به آلبوم کمک می کند. هیچ گاه فکر نمی کند که از حذف یک اثر چه کسی ناراحت و چه کسی خوشحال می شود. به همین دلیل نظر قطعی بیان نمی کنم اما مطمئنا با هم خواهیم بود.

منبع:
اختصاصی سایت موسیقی ما

بالا