جالب و دانستنی کاخ حافظه

Mehran Schreiber

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
418
امتیاز واکنش
31,713
سلام به همه

نمیدونم در مورد کاخ ذهنی یا کاخ حافظه چیزی شنیدین یا نه

موضوعی که اینجا قصد دارم در موردش حرف بزنم

چند نفرتون سریال شرلوک هلمز رو دیدن؟یه سریال خیلی عالی بود.مطمئنا همه ی ما مجذوب هوش بالای شرلوک شده بودیم

یکی از چیزایی که خیلی برای شخص من جذاب بود کاخ ذهنی آقای هلمز بود!

شرلوک هلمز توی ذهنش یه خونه ای ساخته بود که در اون هرچیزی رو جا داده بود.وقتی دبنال اطلاعات خاصی می گشت،

به درون کاخ ذهنیش می رفت،درون ذهنش حرکت می کرد و می رفت به جایی که اون اطلاعات رو ذخیره کرده بود.در اونجا فورا اون اطلاعات در دسترسش بود. برای من خیلی جذاب بود واقعا.

یا در سریال کتابداران هم این کاخ ذهنی رو شاهد بودیم.که فلین کارسون کتابخونه رو درون ذهنش ساخته بود.

خب این کار هیجان انگیز و مفید در حقیقت امکان پذیره و می تونیم ازش کلی بهره ببریم. این تکنیک در واقع یک تکنیک بسیار قدیمیه که به قرن پنجم پیش از میلاد برمی گرده و گفته میشه طراح اون شخص شاعری بوده به اسم سیموندیس. در ادامه به شما خواهم گفت که چطور این کارو انجام بدیم. اما یادتون باشه این کار یک شبه اتفاق نمی افته.دقیقا مثل ساختن یک کاخ یا یک خونه نیازمند صبر و حوصله،تمرین و تلاشه.باید آجر به آجر پیش رفت.باید دونه دونه اطلاعاتی که میخوایم رو جا سازی کنیم.باید مرتب اون مسیر ها رو بریم تا هموار بشن و اطلاعات ما کاملا ثبت بشن. خب بریم که داشته باشم

*در قدم اول شما باید یک مکان رو انتخاب کنید.مکانی که کاملا اون رو می شناسید و با اون آشنایی کامل دارید.می تونید تمام گوشه و کنارش رو در ذهنتون مجسم کنید.شما می تونید هرجایی رو که باهاش آشنایی کامل دارید رو انتخاب کنید.خونه، حیاط،مدرسه، پارک یا هرجایی.باید جایی باشه که برای به یاد آوری مسیرهاش به زحمت نیفتید.

*در این مرحله نشانه گذاری کنید.مثلا شما می خواید کلمه ی پروانه رو توی کاخ ذهنیتون ثبت کنید.بر روی در ورودی کاختون، نقش یک پروانه رو بکشید تا هربار با دیدن در، اون به یادتون بیاد.هروقت این اطلاعات(در اینجا پروانه) رو خواستید، فقط کافیه برید و به در نگاه کنید. دقت کنید من اینجا برای اینکه درکش راحت تر باشه از چنین چیز ساده ای استفاده کردم.وگرنه شما می تونید مثلا یک فرمول خاص رو درون کشوی یکی از اتاق ها روی یک کارت ثبت کنید.مثلا شما می خواید یه فرمول ریاضی رو در ذهنتون ثبت کنید.وارد کاخ ذهنیتون میشد، وارد یکی از اتاق ها میشد،کشوی میز تحریرتون رو می کشید،در اون کارتی هست، فرمول رو دقیقا روی اون کارت تصور کنید و از روی کارت بخونیدش. یادتون نره که یکی دو دفعه ی اول این اطلاعات ناپایداره پس شما باید اون مسیررو هی تکرار کنید و برای مثالِ اینجا، اون کشو رو باز کنید و فرمول که روی کارت نوشته شده رو بخونید.بعد از اینکه ثبت شد شما برای یادآوری فرمول فقط کافیه به کاخ ذهنیتون برید، مسیر رو طی کنید،کارت رو بردارید و حالا فرمول روبروی شماست.

*یک مسیر رو برای هر نقطه انتخاب کنید و فقط همون مسیر مشخص رو در بین این دو نقطه طی کنید.هر موقع بیکار بودید،یا موقع خواب توی کاخ ذهنیتون قدم بزنید و مسیر ها رو کاملا از بر بشید.

*کاملا سلیقه ای عمل کنید.هرچیزی رو جایی که دوست دارید قرار بدید.مهم اینه که شما احساس راحتی باهاش داشته باشید.

مثلا یه یادآوری خاص رو می تونید روی یه بادکنک بنویسید و زا لوستر آویزون کنید.هرچیزی که براتون جالبه و سرگرم کننده س همون رو انجام بدین.

در آخر باید بگم که این کار رو مثل یه بازی در نظر بگیرید.یه بازی ذهنی هیجان انگیز.ذهن عاشق سرگرمی و بازیه و از اجبار خوشش نمیاد، پس اونو یه سرگرمی در نظر بگیرید تا ذهنتون با هدفتون هماهنگ بشه و این کار براتون یه جور تفریح بشه.

امیدوارم براتون مفید واقع بشه.

برخی موضوعات مشابه

بالا