سیاسی کنایه به مجلس با آیه «انا لله و انا الیه راجعون»

• شروع کننده موضوع Marya 1381
  • بازدیدها 96
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Marya 1381

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
3,547
امتیاز واکنش
22,065
خبرآنلاین: نماینده میاندوآب و شاهین دژ دو اصل از قانون اساسی را خواند و عبارت «حفظ حقوق ملت» را سه بار تکرار کرد.

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، بررسی ایرادات شورای نگهبان درباره مصوبه برنامه ششم توسعه در دستورکار نمایندگان بود. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز درباره این مصوبه نظر داده است که با اعتراض هایی از سوی نمایندگان همراه شد. جهانبخش محبی نیا، از بقیه نمایندگان معترض تر بود و نسبت به ادبیات مجمع تشخیص معترض بود و گفت: ما آقا بالاسر نمی‌خواهیم.او حتی سخنانش را با عبارت «انالله و اناالیه راجعون» آغاز کرد.

اما در دقایق پایانی جلسه، باز هم نوبت به تذکر محبی نیا رسید. نماینده میاندوآب و شاهین دژ و تکاب تذکرش را با زبان قانون اساسی بیان کرد. او گفت: من به خودم جرات تذکر و اخطار نمی توان بدهم، با اجازه دکتر رنجبرزاده، -چون ریاست دست ایشان است و دکتر لاریجانی را محاصره کرده اند،- دو اصل را با هم بخوانیم. اینها ترانه انقلاب و سرود جمهوری اسلامی هستند و نباید فراموش شوند.

او ابتدا اصل نهم قانون اساسی را خواند: «در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ آزادی‏ و استقلال‏ و وحدت‏ و تمامیت‏ اراضی‏ کشور از یکدیگر تفکیک‏ ناپذیرند و حفظ آنها وظیفه‏ دولت‏ و آحاد ملت‏ است‏. هیچ‏ فرد یا گروه‏ یا مقامی‏ حق‏ ندارد به‏ نام‏ استفاده‏ از آزادی‏، به‏ استقلال‏ سیـاس*ـی‏، فرهنگی‏، اقتصادی‏، نظامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ ایران‏ کمترین‏ خدشه‏ ای‏ وارد کند و هیچ‏ مقامی‏ حق‏ ندارد به‏ نام‏ حفظ استقلال‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور آزادیهای‏ مشروع‏ را، هر چند با وضع قوانین‏ و مقررات‏، سلب‏ کند.»

محبی نیا سخنش را با خواندن اصل شصت و هفتم قانون اساسی ادامه داد. در این اصل قسم نامه نمایندگان مجلس آورده شده است و به نوعی او دوباره سوگند یاد کرد: «بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏/ "من‏ در برابر قرآن‏ مجید، به‏ خدای‏ قادر متعال‏ سوگند یاد می‏ کنم‏ و با تکیه‏ بر شرف‏ انسانی‏ خویش‏ تعهد می‏ نمایم‏ که‏ پاسدار حریم‏ اسلام‏ و نگاهبان‏ دستاوردهای‏ انقلاب‏ اسلامی‏ ملت‏ ایران‏ و مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ باشم‏، ودیعه‏ای‏ را که‏ ملت‏ به‏ ما سپرده‏ به‏ عنوان‏ امینی‏ عادل‏ پاسداری‏ کنم‏ و در انجام‏ وظایف‏ وکالت‏، امانت‏ و تقوی‏ را رعایت‏ نمایم‏ و همواره‏ به‏ استقلال‏ و اعتلای‏ کشور و حفظ حقوق‏ ملت‏ و خدمت‏ به‏ مردم‏ پایبند باشم‏، از قانون‏ اساسی‏ دفاع‏ کنم‏ و در گفته‏ ها و نوشته‏ ها و اظهارنظرها، استقلال‏ کشور و آزادی‏ مردم‏ و تأمین‏ مصالح‏ آنها را مد نظر داشته‏ باشم‏."»

ضمن خواندن این اصل، محبی نیا عبارت " و حفظ حقوق ملت" را سه بار تکرار کرد و در انتها با این عبارات سخنش را به پایان برد: درود بر انقلاب، اسلام، ایران و پاینده باد قانون اساسی جمهوری اسلامی.

در ادامه جلسه،‌ محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده مهریز نیز طی تذکری، دغدغه های محبی نیا را وارد دانست و گفت: آیه استرجاع سالهاست که دارد برای این مجلس خوانده می شود. { این آیه اشاره به همان انا لله و انا الیه راجعون دارد} ما متوجه نیستیم که مجلس دارد ضعیف می شود. اگر دچار مسائل محلی و منطقه ای بشویم، جایگاه مجلس را از دست خواهیم داد. باید بعد نظارتی خود را خوب انجام دهیم که کسی نتواند وظیفه ما را تحت الشعاع قرار دهد. اما در همین جلسه، از بسیاری از مصوبات خود ازجمله مرخصی پدران عقب نشینی کردیم.

برخی موضوعات مشابه

بالا