کنکور و پرستاری

**anar**

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
271
امتیاز واکنش
42,264
سلام مجدد دوستان🙌
خوب نتایج نهایی قبولی دانشگاها اعلام شد....
در این راستا چند نفری ازمن یه سری سوالات پرسیدن کهقصد دارم بهشون جواب بدم🙂

سوال اول :رتبه و نتیجه کنکورم خوب نبود. بازم کنکور بدم؟
در جواب این سؤال باید بگم که‌ واقعا اونی که قراره تصمیم بگیره من نیستم شمایی
پس انتظار نداشته باشید که بتونم بهتون جواب صد درصد قطعی بدم!!
ولی در قالب راهنمایی می‌تونم پیشنهاداتی ارائه کنم...
اول اینکه بشینید یک روز کامل رو فقط به فکر کردن درمورد خودتون اختصاص بدین. ببینید اصلا هدفتون چیه. واقعا چی میخواید. به چی علاقه دارید. چقدر توانایی و حوصله دارید. چقد قراره ازتون حمایت بشه. چقد انگیزه دارید. چقدر میتونید هزینه کنید.
با خودتون صادق باشید. ببینید آیا اصلا مشکلی هست؟ اگر هست چقد جدیه؟ آیا از پسش برمیاید؟ نصف راه جا می‌زنید یا نه؟
شمانباید بترسید. و نباید خودتون رو گول بزنید

حالا ممکنه براتون سوال پیش بیاد چرا من انقد سخت و سفت دارم حرف میزنم! دلیلش اینه که چون وافعا شرایط هم سفت وسخت شده. قبول شدن وافعا کشک نیست.
من کسی رو نااميد نمیکنم ولی به کسی هم انگیزه الکی نمیدم
مثل بیشتر مشاورا که میگن اشکال نداره سال بعد حتما قبولی!
برید از همون مشاورا بپرسید که چند نفر از همون دانش آموزایی که بهشون قول قبولی میدادن واقعا سال بعد قبول شدن؟!
مطمئنا میگن تعداد خیلی کمیشون.

ببینید شما باید این واقعیت رو قبول کنید که قراره یک سال دیگه سخت تلاش کنید. قید خیلی از تفریحات رو بزنید. حرف و حدیث ومتلک فامیل و اطرافیان رو بشنوید. فشار مالی و روحی خانواده رو تحمل کنید. و با وجود تمام اینها نباید جا بزنید.
اگر تونستید در این مرحله به خودتون جواب قطعی بدید و بگید که بله من میتونم؛ پس وارد مراحل بعدی میشید.....

• پیشنهادات
  • **anar**

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    271
    امتیاز واکنش
    42,264
    سوال دوم :چجوری بخونم نتیجه بگیرم؟ 🙄🤕
    در جواب این یکی باید بگم اصولی بخونید
    درس خوندن اصولی یعنی چی؟
    یعنی جوری درس بخونی که برات لـ*ـذت بخش باشه نه اینکه همش به زندگی و کنکورو درس تف و لعنت بکنید
    ‌شما دارید برای رسیدن به یک هدف تلاش میکنید پس یا علاقه َسمتش برید. نیازی به لعن و نفرین نیست. مفتکی این روزا هیچی به‌دست نمیاد.
    وقتی جوری درس خوندین که بهش علاقه داشتید و از روی اجبار نبود ‌شک نکنید نتیجه می‌گیرید
    حالا چطور اصولی درس بخونید؟
    شما باید طبق یک برنامه مشخص ومنظم و منطقی روزانه درس بخونید و بعد ازطریق آزمون خودتون رو محک بزنید.

در این‌باره در روز های آینده بیشتر و مفصل تر صحبت میکنم
    شیوه برنامه نویسی وآزمون دادن رو توضیح میدم....

سؤال سوم :پرستاری رشته خوبیه؟ بهش علاقه داری؟ هر کسی از پسش برمیاد؟ 🤔
    خوب از خوبی های پرستاری بخوام بگم باید به این موارد اشاره کنم :
    بازار کار خوب! از نظر استخدام شدن تضمین شده است.

یک رشته کار بردیه. خیلی میتونید به درد خودتون و اطرافیانتون بخورید

راه ادامه تحصیل و پیشرفت بازه البته خیلی از رشته های دیگه هم ویژگی رو دارن

برای مهاجرت شرایط خوبی داره. خیلی از کشورها پرستار میگیرن

اگه به کمک کردن به دیگران علاقه داشته باشید خیلی شغل ‌‌شریف و قشنگیه. وقتی بهتون میگن خداخیرت بده دخترم /پسرم اون لحظه قندتو دل آدم آب میشه و هر چی خستگی هست میپره 😍😍

ازبدی هاش بخوام بگم....

شیفت های سنگین و طاقت فرسا
    ‌‌شیفت های ‌شب
    سختی کار به مرور باعث فرسودگی میشه
    رخ دادن و به چشم دیدن کلی حادثه و صحنه ناگوار که باید شخصیت و روحیه تون جوری باشه که براتون عادی بشه وگرنه نه تنها کاری ازتون برنمیاد که مانع کار کردن بقیه هم میشید

حقوق کم در مقایسه با سختی کار

خطر آلودگی به انواع عفونت‌ها و بیماری های واگیردار

شنیدن حرف ناحق از طرف بیمار، همراه بیمار، مسئول بخش، سرپرست، استاد، وکلا هرکسی که بفهمه دانشجویی 😂😂

حالا آخرش پرستاری خوبه یا بد؟
    ببینید بستگی به‌ ‌شدت علاقه خودتون داره شغلیه که اگه واقعا از ته دل بهش علاقه نداشته باشید تحملش سخت میشه
    خیلی ها وسط راه جا میزنن و نمیتونن ادامه بدن و میرن سراغ تغییر رشته و کنکور مجدد و این حرفا
    ولی خوب اگر نظر ‌شخصی منو میخواید به نظرم قشنگ ترین شغل دنیاست. با کمال میل همه سختیاش رو تحمل میکنم. و اگه به گذشته برگردم باز همین راه رو انتخاب میکنم🙂🙂
    واقعا اگه به یه کاری علاقه نداشته باشید و از روی اجبار و ناچاری انجامش بدین فایده نداره و ازش لـ*ـذت نمی‌برید و زود خسته میشید و در این راه ممکنه به افرادی هم آسیب بزنید... پس برای انتخاب این رشته خوب حواستونو جمع کنید 😊😊😊

َدوستان در روزهای آینده درمورد پرستاری و کنکور خوندن پست های بیشتری میذارم پس اگه فکر می‌کنید مفیده لطفا حمایت کنید
    باور کنید که باوجود خستگی زیاد و وقت کم به سختی تایپ میکنم و سعی میکنم جذاب و مفید باشه 🤩🤩

موفق باشید 😍😍

**anar**

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    271
    امتیاز واکنش
    42,264
    یعنی الان میتونی آمپول بزنی؟! 🧐

این اولین سوالیه که بعد از اینکه میگیم ترم فلان پرستاری هستیم ازمون میپرسن 🙄😶😑😐
    وقتیم میگیم آره میگن خوب پس از این به بعد آمپولامونو جمع میکنیم میاریم تو برامون بزنی😁

در جواب باید بگم که آمپول زدن، آنژیوک زدن، سرم وصل کردن، فشار گرفتن، نوار قلب گرفتن و خیلی از کارهای دیگه رو هر کسی میتونه یاد بگیره حتی اگر بیسواد باشه! و میتونه خیلی هم ماهر بشه توشون!

اصل کار پرستاری اینا نیست؛ اصل کار اینه که بدونی اون آمپول که داری برای طرف میزنی چی هست؟ عوارضش چیا هستن؟ با کدوم داروهای دیگه تداخل داره یا نداره،با چه داروی دیگه ای نباید تزریق بشه، اگر بیمار حساسیت نشون داد آنتی دوتش چیه؟( دارویی که خنثی کننده حساسیت این دارو باشه)

باید مشکلات و حساسیت های بیمار هارو بشناسیم و مراقبت هارو بهشون یاد بدیم. مراقبت هایی که اگر چه در ظاهر ساده به نظر میان اما رعایت نکردنشون میتونه موجب سکته مغزی، عفونت، اغما یا حتی مرگ بشه!!!
    باید توانایی احیا کردن و اینتوبه کردن بیمار رو داشته باشیم (اینتوبه کردن یعنی لوله گذاری داخل نای برای اکسیژن رسانی)

ما نمیایم چهار سال درس بخونیم که آمپول زدن رو یاد بگیریم به‌خدا 🧐🤬🤬
    هر رشته ای برای خودش دنیاییه 🤩🤩
    پس لطفا هر کسی رو دیدین که در رشته های پیراپزشکی در مقطع لیسانس یا ارشد در حال تحصلیه بهش نگین ایشالا دکتر شی! یا موفق شی خانم/آقا دکتر 😐
    ‌شاید اصلا دلش نخواد دکتر بشه!!
    هر چند که به خود دکترا هم میگن ایشالا فلان تخصص رو بگیری!!! خبر ندارن بنده خدا دانشجوهای پزشکی تو رد کردن دوران اینترنی و رزیدنتی موندن 🤕🤕
    به قدری سخت و طاقت فرساست که دلشون میخواد دوباره برگردن ترم یک ‌شاید یه کم بیشتر بتونن استراحت کنن😂😂

خوب خوب امیدوارم توپ پرم به احساسات کسی صدمه نزنه 😁
    یه عمری ما خودمونو خوردیم شماام یه کم خودتونو بخورید 😂😂

دوستون دارم فراوون 😍😍

**anar**

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    271
    امتیاز واکنش
    42,264
    سلام مجدد 🙌🙌
    قرار بود بیشتر راجع به رشته پرستاری بگم 🙃😊

خوب رشته پرستاری در کل 132 واحد داره که 37 واحدش عملیه و 8 ترمه و چهارسال طول میکشه تموم شدنش البته زودتر هم میتونه تموم بشه بستگی به خودتون داره که چقدر طاقت داشته باشید 😁🤕
    خدمتتون عرض کنم که ترم اول کارآموزی نداره و ازز ترم دوم کارآموزی هاش شروع میشن و به‌مرور واحداش بیشتر میشن
    روال کار این جوریه که شما ترم اول یه واحدایی رو میخونین و ترم بعدش عملیشو میگذرونید و یاد میگیرید (ترم 4 کارآموزی شبکه بهداشت هم داره علاوه بر بیمارستان)

دانشجوها با استادشون میرن کارآموزی و زبر نظر استاد کاراشونو انجام میدن و یاد میگیرن.
    ازثبت و تحلیل علائم حیاتی گرفته تا گرفتن قند خون و دادن داروهای خوراکی و تزریقی و تعویض پانسمان و CPR کردن (احیای قلبی _ریوی)

ترم 7و8 هم کلا کارورزی بیمارستانه و درس تئوری و امتحان نداره...
    هر ترم یه کارگاه برگزار میشه که واحد نداره ولی میگن که برای مدرک و اینا باید باشه (دیگه نمیدونم تا چه حد قطعیه؛ ما رو که مجبور کردن بریم 😂😂)

موضوع کارگاه‌ های هر ترم فرق میکنه...
    مثلا کارگاه ایمنی، عفونت، مهارت زندگی و....
    بعضی کارگاه ها 3-4 ساعته است؛ بعضیاش یکروزه و بعضیاشون3-4 روزه (یعنی هر روز 4 ساعت)

دوران تحصیل از حقوق خبری نیست 😂
    ولی خوب یک سال آخر رو شاااید یه چیز خیلی ناچیزی بهتون بدن😂😂
    بعد از تموم شدن تحصیلات هم دوسال طرح اجباری داره که واسه پسرا با سربازیشون یکی میشه..

حقوق طرح هم الان پاییز 1400 حدود 8 تومنه 😁😁
    خدا بده برکت 😂

در کل شغل خوبیه 🙃
    باشد که خوشتان آمده باشد 😁😍

**anar**

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    271
    امتیاز واکنش
    42,264
    یه خورده براتون از ترم اول بگم 😂😂😂😂

عاقا اول بسم الله نرین جوگیر بشین کلی کتاب رفرنس و فلان بخرید 😑
    هر رشته ای که باشید تدریس استادا از چند حالت خارج نیست
    1. کتاب معرفی میکنن که اغلب تو کتابفروشی دانشگاه هست یا میتونید از سال بالایی ها و فک و فامیل و دوست و آشنا گیر بیارید

2.سر کلاس درس میدن و میگن جزوه بنویسید (به ‌شدت توصیه میکنم روی مهارت تند نویسیتون کار کنید به خاطر این یکی 😁🤕😐)

3. جزوه آماده میدن خودشون

اگه کلاسا مجازی باشه هم چندحالت بیش‌تر نداره...
    وویس میذارن با توضیحات
    پاورپوینت میذارن
    فیلم میذارن
    کلاس آنلاین میذارن که میتونید فایلشو داشته باشید و نوت برداری کنید...

مخصوصا جلسه های اول حواستون جمع باشه درمورد نحوه امتحانات و منابع مطالعه و غیره توضیح میدن
    اغلب سعی میکنین با همون روش دوران دبیرستان و کنکور درس بخونین که خوب کم کم دستتون میاد چیکار کنید...
    کلا تو هر رشته ای درسای ترم اول و دوم خیلی مهم نیستن ولی خوب باید خوب درس بخونید که نحوه درس خوندن برای امتحانات دانشگاه دستتون بیاد...
    ترم اول پرستاری واحدهای آناتومی (تشریحی) و اصول و مهارت های پرستاری مهم هستن
    بقیه درسا مثل بیوشیمی و فیزیولوژی هم مهمن ولی خوب کاربرد چندانی تو پرستاری ندارن
    البته کسی بتونه خوب بخونه و یادش بمونه چه بهتر حتما در آینده به دردش میخورن 😊

َسعی کنید خصوصیات اخلاقی هر استاد دستتون بیاد و درموردشون از سال بالایی ها سوال کنید که یه وقت دست از پا گنده تر همون اولش گند نزنید 😂😂🤕

الان امسال نمیدونم با این وضعیت کرونا کسی شهر دیگه میره یانه...
    ولی اگر رفتین با خودتون شلوار سرمه‌ای و مقنعه مشکی یاسرمه ای دبیرستان با کفش اسپرت رو ببرید (الآن با خودتون میگید وااااای تو دانشگاهم این یونیفرم مسخره ول کنمون نیست آخه چرااااا؟ 🤕😭😭)
    واسه اینه که لباس فرم دانشجو ها تو واحد پراتیک (بخش عملی اصول و مهارت‌های پرستاری که تو فضای شبیه ساز بیمارستان هستید) ایناییه که گفتم 😁
    بعدا تو شهر غریب در به در دنبال ‌شلوار وکفش نبا‌‌شید و هنوز نمیدونید چی به چیه 😂😂

یه کمی هم موارد اخلاقی رو بگم...
    عزیزان دل هیچ لزومی نداره همون ترم اول عاشق بشید 😂شما برای عاشق شدن چهار سال وقت دارید پس اصلا عجله نکیند 😂😂

سعی کنید روی سال بالایی ها کراش نزنید 🤣🤣
    اولویت انتخاب و دستیابی کراش با سال بالایی هاست، آنها حداقل یک سال برای این موقعیت صبر کرده‌اند پس صف را به‌ هم نزنید تا یک وخت دچار دعوا و گیس کشی نشوید 🤣🤣🤣

سعی نکنید از تکنیک های دلبری برای زدن مخ سال بالایی ها استفاده کنید؛ بدانید و آگاه باشید آنها روی ‌شما کراش نخواهند زد 😅🤣این مورد خیلی هارو به فنا داده جدی میگم 😂😂

روی استاداتون کراش نزنید 🧐🤬اصلا کار درستی نیست
    و بدانید که همان استاد بعدا اشکتان را خواهد آورد 🤣🤣

روزی که تربیت بدنی دارید لازم نیست با شلوار ورزشی برید دانشگاه 🤣🤣

از ترم اول همدیگه رو دکتر، مهندس صدا نزنید ‌؛ به مرور متوجه میشیده دیگران از این الفاظ برای فحش دادن استفاده میکنن🤣🤣🤣

پایان ساعت کلاس زنگ زده نمیشه و طبعا چیزی به اسم زنگ تفریح وجود نداره 😂😂

خیلی دل خودتون رو به غذای سلف خوش نکنید. تجربه ثابت کرده آمار مرگ در اثر گرسنگی کمتر از آمار مرگ به خاطر خوردن غذای سلفه 😂😂😂

خوب با پست های بعدی همراهتون خواهم بود 😍😍😍

**anar**

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    271
    امتیاز واکنش
    42,264
    #خاطره....

توی بخش مسمومین خیلی از بیمارها به خاطر اوردوز اپیوم بستری بودن و دریپ نالوکسان داشتن و هر لحظه ممکن بود آپنه کنن (اختلال و وقفه تنفسی ناشی از مصرف مواد مخـ ـدر من جمله مشتقات ترياک)

به خاطر همین موضوع هم توی این بخش پرستار و اینترن و کمک بهیار دائما بالا سر بیمارها میچرخن و دقیقه به دقیقه چکشون میکنن....
    یه شب تو همین سر زدنا همکارم وقتی رفت بالای سر یه مریض 30 ساله که به خاطر مسمویت عمدی (خودکشی) بستری بود متوجه شد که پالس اکسیمترش درومده و مانیتور اکسیژن خونش رو نشون نمی‌ده...
    جلو که رفتم دیدم بیمار آپنه کرده. بیمار اینتوبه شد و بعد ازکلی احیا بالاخره برگشت و فرستاده شد بخش مراقبت ویژه....

امروز صبح هم با MI( انفاراکتوس میوکارد یا سکته قلبی) شروع شد و ناخودآگاه خاطرات سخت و تلخ کشیک های بخش مسمومین برام تداعی شد...

img_20211006_002052_v2be.jpg

آخرین ویرایش:
    بالا