اخبار سینما و تلوزیون گفتوگوی سایت رسمی جشنواره کن، با آیدا پناهنده، کارگردان جوان "ناهید"، نماینده سینمای ایران در این جش

• شروع کننده موضوع CAPRICORN
  • بازدیدها 275
  • پاسخ ها 1
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.

CAPRICORN

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
12,639
امتیاز واکنش
28,246
[h=2]گفتوگوی سایت رسمی جشنواره کن، با آیدا پناهنده، کارگردان جوان "ناهید"، نماینده سینمای ایران در این جشنواره: مادران ما میخواستند خودشان را ثابت کنند/ کن ۲۰۱۵[/h]
e354b0970addf69e7dec83bec5e9d8ce_M.jpg

سایت رسمی جشنواره فیلم کن گفتوگویی را با آِیدا پناهنده انجام داده که فیلمش ناهید در بخش نوعی نگاه است.

به گزارش سرویس سینمای جهان، سایت رسمی جشنواره مینویسد سینمای ایران برای نسل جدید فیلمسازان از جمله آِیدا پناهنده راه را باز میکند. پس از ده سال کار برای تلویزیون یا ساختن فیلم کوتاه و مستند، این فیلمساز جوان نخستین فیلم بلند خود ناهید را ساخته که داستان مادر مجردی است که مقابل ایدههای از پیش تعیین شده جامعه میایستد تا بتواند راحت عشق را بدست اورد.

چطور کار روی این فیلم را شروع کردی؟

سالهای سال هربار که من و همکار فیلمنامه نویسم ارسلان امیری شروع به نوشتن میکردیم، یک زن جوان با پسر بیتربیت و سرکش او به ذهنمان هجوم میآورد و تلاش میکرد تا ما را وادار کند او را به داستانهایمان اضافه کنیم. هرگز داستان انطور ی که مایل بودیم پیش نمیرفت بنابراین ما از خیر داستان میگذشتیم. سرانجام به داستانی درباره این زن رسیدیم. هردوی ما بدون پدر، بزرگ شده بودیم. و شاهد تلاشهای مادرمان برای اثبات خودشان به عنوان زنانی مستقل در جامعه سنتی ایران بودیم.

میتوانید بگویید نحوه کارتان چگونه بود؟ وقتی سر صحنه بودی فیلمنامه را در اختیار داشتی؟

به محض اینکه نوشتن را شروع کردم میدانستم بهترین فصل داستان پاییز است، فضای ابری و خاکستری شهر انعکاس دهنده حالات درونی قهرمان من و دیگر شخصیتها بایئ باشد و به غنای بصری فیلم کمک کند. باید به رنگ لباسهای شخصیتها دقت میکردم واز رنگهای سرد و خنثی استفاده میکردم تا بر تاثیر قرمز به عنوان رنگی سمبولیک تاکید به وجود بیایید.

لطفا کمی درباره بازیگرانتان توضیح بدهید.

ساره بیات (ناهید) بازیگر برجستهای است که با نقشی که در فیلم جدایی نادر از سیمین ایفا کرد، شناخته شده است. نمیخواستم ساره با زن مظلوم جدایی نادر از سیمین ارتباطی پیدا کند. مدام به او میگفتم تو باید ساره قوی باشی! دنبال این باش. ساره بازیگر حساسی است که قادر است احساسات متفاوتی را بدون بیان کلامی از خود نشان بدهد. پژمان بازغی (مسعود) بازیگر ی باتجربه و پخته ای است. دوران فیلمبرداری به هوش و نبوغ او حسادت میکردم. او پیشنهادها و ایدههای من را سریع میفهمید و بکار میبرد. رابـ ـطه عاطفیاش با دیگر بازیگران هم خوب بود.

نظزتان نسبت به صنعت سینمای کشورتان چیست؟

در میان کشورهای خاورمیانه ایران تنها کشوری است که سینمایش را به دنیا صادر میکند. کیارستمی، فرهادی، بنی اعتماد و بسیاری دیگر نقش بزرگی در پهناور کردن مرزهای فرهنگی ما داشتهاند. ما نمیتوانیم به راحتی امریکاییها یا اروپاییها فیلم بسازیم. چون همان بودجه را در اختیار نداریم. دستمان بسته است این مانع محقق شدن ارزوهای ما میشود.

شما در کارتان از چه منابعی تاثیر هنری میگیرید؟

در تمام فیلمهایی که ساختهام بزرگترین منبع الهام من خود زندگی بوده است. منبع دیگری هم هست که بدون آن زندگیام معنایی نداشت: ادبیات. من فیلمهای تارکوفسکی، برگمان، کیارستمی، عیاری، ازو، میزوگوچی، کوروساوا، بیلی وایلدر، جین کمپیون، کوبریک و فرانسیس فورد کاپولا را بارها و بارها تماشا کردهام.

میتوانید از پروژه بعدیتان برای ما بگویید.

فیلمنامهای که دارم رویش کار میکتم درباره عشق و دو زن از دو نسل مختلف است، یکی به نفع دیگری کنار میرود. بیشتر یک فیلم روانشناسانه است تا یک فیلم اجتماعی باشد.
ارغوان اشتری/کافه سینما

• پیشنهادات
  • *فریال*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    7,020
    امتیاز واکنش
    7,770
    تکراری /قفل

وضعیت
    موضوع بسته شده است.