اخبار موسیقی ایران گفتگو و مصاحبه با مشاهیر موسیقی

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
10,634
امتیاز واکنش
74,019
از موسیقی ایران گفتن، از «عشق» گفتن است؛ برای همین است که در آثار تمام هنرمندانِ این عرصه - از گذشته تا امروز- قطعات عاشقانه بسیار است. سبک ‌ و سیاق هم ندارد، از بنان تا شجریان و شهرام ناظری گرفته تا جوانانِ پاپ خوان. موسیقی ایران در پیوند عمیقش با ادبیات،
گاه از فراق معشوق گفته و گریه را میهمانِ جماعت کرده و گاه از وصال دوست، سرمست ترین قطعات و نوا را نواخته است. «عشق» را نمی شود از موسیقی ایران گرفت که اگر بگیرند؟ اگر بگیرند شیر بی یال و دم و اِشکم که دیده است؟
به نظر شما عاشقانه ترین قطعه ی موسیقی ایران کدام است؟ کدام شریک عاشقی هایتان بوده و کدام همدم روزهای فراق تان؟

• پیشنهادات
  • >YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    محمدرضا اسحاقی: از اساتید موسیقی مازندران تقریباً دیگر کسی نمانده است

گفت‌وگوی ویدئویی با خنیاگر موسیقی مازندران که او را گنجینه‌ی زنده بشری در فهرست آثار ملی می‌دانند

▫️به «سیما بینا» گفتم بهتر است شما تصنیف‌های مازندران را بخوانید نه آوازها را؛ اما رفت و کار خودش را کرد
    ▪️ اگر کسی بخواهد موسیقی مازندرانی را اجرا کند و اهلِ این شهر نباشد، باید خونش را عوض کند!
    ▫️ «گرجی»ها همواره اهل موسیقی بودند؛ اگرچه در دوره‌ای فکر می‌کردند تنها کولیان به موسیقی می‌پردازند
    ▪️ مادرم در موسیقی‌دان شدن من تأثیر بسیار زیادی داشت
    ▫️ هر کسی می‌تواند ملودی‌های من را اجرا کند، به‌‌شرطی که بهتر از من بخواند!
    ▪️دوتارنوازی در منطقه‌ی ما تحت تأثیر ترکمن‌ها بوده است
    ▫️ ابتدا برای دیگران نوازندگی و آهنگسازی می‌کردم؛ اما معمولاً خوانندگان نمی‌توانستند آنها را به خوبی اجرا کنند و تصمیم به خواندن گرفتم
    ▪️ موسیقی ما بسیار تحت تأثیر ادبیات است و داستان و شعر در آن نقش بسیار پررنگی دارد
    ▫️ مازندران مهد کشتی است و به همین خاطر برای پهلوانان بسیاری موسیقی نوشته‌اند
    ▪️ «بانوجان» را هر کس به شکل خودش خوانده است
    ▫️ آموزش موسیقی باید به شکل کاملاً سنتی انجام شود تا ماهیت موسیقی مازندرانی حفظ شود

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    گروه موسیقی «همایون پرنیا» به سرپرستی حسین پرنیا چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 در اولین شب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر چراغ اجراهای ایوان شمس را روشن کرد.
    فاضل جمشیدی خواننده اجرا:
    ◀ما بعد از 12 سال به جشنواره فجر آمدیم. دلیلش هم تغییر مدیریتی است.
    ◀از همکاری با آقای پرنیا بسیار خوشحالم زیرا او به قطره قطره اشعار توجه میکند و خودتان با شنیدن آثار در مییابید روی همه آنها فکر شده است.
    حسین پرنیا آهنگساز گروه «همایون پرنیا»:
    ◀جشنواره ها فرصتی است تا مردم کارهایی را بشنوند که رسانه‌ها اجازه شنیدنشان را نمی‌دهند.
    ◀امیدواریم شرایط برای حضور رایگان مردم در جشنواره موسیقی فجر سال آینده فراهم شود.
    در پایان این کنسرت, گروه موسیقی " همایون پرنیا" به درخواست مخاطبان قطعه خاطره انگیز "گلپونه ها" را با ادای احترام به روح زنده یاد ایرج بسطامی اجرا کردند.

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    گفت‌وگو با سرپرست آنسامبل «آتلاس» به بهانه حضورش در جشنواره موسیقی فجر

یسپا لوتسهوفت: مردم دانمارک موسیقی ایرانی گوش می‌کنند و «شهرام ناظری» تقریباً آنجا شناخته شده است

▫️وقتی به زبان دانمارکی می‌گوییم «اصفهان»، به این نام احساس عشق می‌کنیم. زیبایی کم‌نظیری در این کلمه به زبان دانمارکی وجود دارد
    ▪️بیشترِ موسیقی‌هایی که ما در دانمارک می‌شناسیم، موسیقی‌های ایرانی، عربی و هندی است
    ▫️اولین برداشت یک دانمارکی در مواجهه با موسیقی ایرانی این است که (به دلیل ربع‌پرده‌ها) یک صدای خارج از کوک می‌شنود
    ▪️احساسات یک خواننده ایرانی وقتی می‌خواند و بداهه‌پردازی می‌کند، من را یاد موسیقی بلوز می‌اندازد
    ▫️در کشور ما مخاطب موسیقی کلاسیک بیشتر از مخاطب فوتبال است

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    گفت‌وگوی ویدئویی با آهنگساز و نوازنده‌ی شناخته‌شده‌ی پیانو که اثرش در پنجمین جشن «موسیقی ما» به عنوان اثر منتخب بخش کلاسیک انتخاب شد

هوشیار خیام: «شاملو» برخلاف موسیقی کلاسیک، شناخت ناقصی از موسیقی ایرانی داشت

▫️موزیسین شدن من اتفاقی زاییده‌ی شانس و ترکیب عجیب کائنات بود
    ▪️احمد شاملو، مرتضی ممیز، عباس کیارستمی، ‌نعمت حقیقی و فیروزه‌ی صابری نقش مهمی در تربیت من داشتند
    ▫️«گلی امامی» یکی از مهم‌ترین دوستان من است که همیشه با نگاهی منتقدانه آثارم را بررسی می‌کند
    ▪️خیلی‌ها شناخت‌شان از موسیقی کلاسیک غرب را مدیون «احمد شاملو» هستند
    ▫️«شاملو» از موسیقی غرب شناخت محکمی داشت؛ اما به موسیقی ایران ناآگاه بود و نظر ناقصی درباره‌ی آن داشت
    ▪️شناخت من از موسیقی ایرانی مدیون نعمت حقیقی، مرتضی ممیز و فیروزه صابری است
    ▫️این بزرگان درون ما کودکان ( من، بهمن کیارستمی و سارا جعفری) را می‌کاویدند و سعی می‌کردند از درون ما چیزی را که نهفته است، بیرون بکشند
    ▪️13 ساله بودم که بخشی از ساخته‌هایم را پیش «محمدرضا درویشی» بردم، ایشان گفتند از موسیقی خراسان چیزی شنیده‌ای؟ گفتم خیر،‌ گفت بخش مهمی از آموزش موسیقایی‌ات جا مانده است
    ▫️محمدرضا لطفی در خانه‌ی «ممیز» یک کنسرت خصوصی با حضور ده نفر گذاشت و من در کودکی این اقبال را داشتم تا در فاصله‌ی کوتاهی از او نشسته و ساز زدنش را ببینم
    ▪️اگر همه چیز را به «بداهه‌ی صرف» بسپاریم، «موسیقی» کم خواهد آورد
    ▫️هنرمندانی مثل مشکاتیان و علیزاده این ضرورت را ایجاد کردند که باید نگاه ما به هر دو جهان موسیقی شرق و غرب باشد
    ▪️موسیقی من تجلی تصویر دوران کودکی‌ام است
    ▫️ساخت موسیقی برای من بازکردن همان دریچه‌ای است که «علی‌بابا» باز کرد و تصاویر غریبی دید
    ▪️وجود من جدای از جامعه‌ای نیست که در آن زندگی می‌کنم
    ▫️باور ندارم که اگر تلخ نگاه نکنی پس متعهد نیستی و موسیقی‌ات سانتی‌مانتالیزم است
    ▪️اجرای کوارتت شهرزاد از «سوی دیگر» شگفت‌زده‌ام کرد
    ▫️غایت نهایی من در موسیقی «آهنگ‌سازی» است؛ نوازندگی تمرینی برای این هدف بوده است
    ▪️امروز پس از ده سال که به تنظیم «عصیان» و «ترکمن» خودم نگاه می‌کنم،‌ می‌گویم:‌ «جوون نباید اینجا این کار را می‌کردی و آنجا باید آن کار را می‌کردی»
    ▫️دسترسی به آثار آهنگ‌سازان ایرانی (حتی آنان که هنوز زنده‌اند) بسیار سخت است.

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    چه خوب که مهندس «محمد حنانه» به پسرِ نوجوانش اصرار کرد برود هنرستانِ موسیقی درس بخواند تا موسیقی ایران، صاحبِ بزرگی شود به نامِ‌ «مرتضی حنانه».
    آهنگساز و نوازنده‌ی قدر قدرت، بانی خیلی اتفاقاتِ بزرگ در موسیقی ایران بوده که همراهی‌اش با «پرویز محمود» در ارکستر سمفونیک تهران یکی از آن کارهاست.
    او را اما عامه‌ی مردم با موسیقی فیلم‌‌هایش می‌شناسند.
    با «فرار از تله» -به کارگردانی «جلال مقدم» و «هزار دستان» به کارگردانی «علی حاتمی» که سعدیِ سینمای ایران می‌دانندش.
    موسیقی این سریال چنان تجربه‌ی موفقی بود که خیلی‌ها پیش درآمد بیات اصفهان «نی داوود» را «هزاردستان» می‌دانند، هر چند چیزِ زیادی از تنظیمِ متفاوتِ «حنانه» برای ارکستر سمفونیک، آن سازبندی و آن رنگ‌آمیزی‌های متنوع و واریاسیون‌های مختلف نوشته شده روی یک تم را ندانند.

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    آدم باید «ابتهاج» باشد که اولین تصنیفی که می‌سازد، «سرگشته» باشد،
    باید «قوامی» باشد که آخرین چیزی که می‌خواند، این چنین پرقدرت شود
    و باید «همایون خرم» باشد که 40 سال بعد، هم‌چنان قطعه‌ای که ساخته، زمزمه‌ی آدم‌های کوچه و خیابان بماند. در این سال‌ها اما خیلی‌های دیگر هم آن را خوانده‌اند مثل «محمد اصفهانی» و «علیرضا قربانی» و چه خوب هم خوانده‌اند.
    هزار سالِ دیگر هم بگذرد، نوای «تو ای پری کجایی» که بلند شود، آدم‌ها چند لحظه‌ای ساکت می‌شوند و هر کدام‌شان لابد به کسی فکر می‌‌کنند که دیگر نیست یا هست و مثلِ گذشته نیست.

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    علیرضا قربانی: از نوجوانی علاقه زیادی به موسیقی الکترونیک داشتم

▫️ موسیقی پاپ اگر با استانداردهای مناسب تولید شود بسیار هم خوب است
    ▪️موسیقی الکترونیک بسیار توانمند و فراگیر و جذاب برای مخاطبان زیادی است
    ▫️ من در تولید پروژه «با من بخوان» یک گفتمان بین‌المللی را دیدم
    ▪️ در موسیقی ایرانی گاهی محتوای کارها با حال و هوای روز مردم تفاوت دارد
    ▫️ در این آثار می‌خواهیم حرف روز مردم را بیان کنیم

✔قطعه "رهایی" از آلبوم موسیقی "اسب و آتش"
    آهنگساز و نوازنده کمانچه: آرش کامور

به مناسبت تولد سه سالگي انتشار آلبوم "اسب و آتش"
    آرش کامور درمورد این اثر گفت:
    در آلبوم اسب و آتش کوشیده ام ساده و روان سخن بگویم، و یافته ام که "زیبایی در سادگیست" و تلاش برآن داشته ام که مخاطب این مجموعه را همسفر سازم با طپش لحظه هایی که عمقش سفری به درد ها و شادی های شب و روز ماست ...

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    این روزها را نگاه نکنید که هر روز، خواننده‌ای نوظهور می‌آید و هر شب که سری به سایت‌های موسیقی می‌زنید، دست‌کم ۶-۵ قطعه‌ی جدید است برای گوش کردن.
    این روزها را نگاه نکنید که ستاره‌ها می‌آیند و می‌‌روند تا نوبتِ ستاره‌های دیگر شود،
    روزگاری باید ماه‌ها ‌و اصلا شما بگویید سال‌ها صبر می‌کردید تا آلبومی منتشر شود و بشود پای لحظاتِ آدم‌ها. «آریان» در چنین روزگاری آمد.
    زمستان ۱۳۷۷ بود که «علی پهلوان» و «پیام صالحی»، کرمانشاه سرباز بودند و بعد می‌بینند که هر دو یک دغدغه دارند:
    «موسیقی» آن روزها موسیقی پاپ دوباره داشت جان می‌گرفت و دو رفیق فرصت را مغتنم می‌شمارند برای کار و اولین گروه رسمی بعد از انقلاب را شکل می‌دهند؛
    گروهی که هنوز که هنوز است پای خاطرات آدم‌های زیادی است...
    اصلا آدمی را می‌شناسید که در دهه‌ی سی و چهل زندگی‌اش باشد و همین قطعه را بشنود و‌ یاد قدیم‌ها نکند؟
    غرق نشود در خاطراتِ آن روزهایش و آهی نکشد به یاد عشقِ از دست رفته یا با لـ*ـذت نگاه نکند به آدمی که از آن روزها تا حالا کنارش هست.

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    0
    بازدیدها
    217
    پاسخ ها
    0
    بازدیدها
    174
    بالا