اتومبیل و موتور ♧ چشم‌های ایمن

Բ໐ՐງēԵ๓Ēຖ໐Ե

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,059
امتیاز واکنش
16,497
زمانی که درباره‌ی شخصی‌سازی خودروهایمان فکر می‌کنیم، آسان‌ترین بخشی که به ذهن می‌رسد ارتقای پرفورمنس خودرو است. خب جمله‌ی زیر را پر کنید:

“خودروی من می‌تواند خیلی بهتر باشد اگر این اصلاح را انجام دهم: ـــــــــــــــ”

شما چه می‌گویید؟

اگر چیزی مرتبط با کارایی همانند بهبود سیستم تعلیق یا پیشرانه را ذکر کردید، احتمالاً در این قضیه تنها نیستید. هرچند، آیا اصلاً چراغ‌های جلو به فکرتان آمدند؟ شاید این یک انتخاب فوری نباشد مخصوصاً زمانی که تعریف کردن کارایی با موارد دیگر آسان است.

Please, ورود or عضویت to view URLs content!

این یک امر الزام‌آور است که خود و سرنشینان را ایمن نگه دارید. وقتی روغن خودرو را عوض می‌کنید، لاستیک‌ها را نو می‌کنید و بیمه را تمدید می‌کنید، همان شرایط برای چراغ‌های خوب نیز برقرار است. این مورد یکی از بهترین راه‌ها برای حفاظت خود و خودرویتان است.

آیا چراغ‌های خودروی شما ایمن هستند؟

دمای رنگ، روشنایی، زاویه و حتی ارتفاع چراغ‌های جلو نقشی اساسی در چگونگی دید شما و چگونگی دیده شده در جاده بازی می‌کنند. طبق اساس AAA برای ایمنی ترافیک، انحراف حتی 1 درجه‌ای چراغ‌های جلو دیده شدن شما توسط رانندگان دیگر را تغییر خواهد داد و توانایی شما برای دیدن اجسام مقابل را دست‌خوش تغییر خواهد کرد. در خودروهایی با سن بیش از 5 سال احتمال انحراف چراغ‌ها دو برابر است.

زمانی که ما در نمایندگی بودیم، خودروهای قدیمی‌تر زیادی را دیدیم. بسیاری از آن‌ها چراغ‌های زرد شده داشتند، شرایطی که با نام اکسیداسیون خوانده می‌شود. تشخیص این مورد به آسانی با نگاه کردن به چراغ‌های خودروی شما امکان‌پذیر است.

یک مکانیک مورد اعتماد می‌تواند با بازرسی چراغ‌های جلو به شما کمک کند. در زمانی که من به عنوان راهنمای سرویس مشغول به کار بودم، عملی استاندارد برای بررسی همه‌ی چراغ‌ها مخصوصاً چراغ‌های جلو در نمایندگی وجود داشت.

زمانی برای بهبود؟

اگر چراغ‌های کنونی خودرویتان رضایت‌بخش نیست، می‌توانید چراغ‌های بهتری را جایگزین نمایید. چراغ‌های بهتری در بازار وجود دارند که نور شفاف‌تر و سفیدتری را ایجاد می‌کنند و در مقایسه با کاسه چراغ‌های پایه، تابش‌های خیره‌کننده را کاهش می‌دهند. این چراغ‌ها به شناسایی راننده و واکش سریع‌تر آن در برابر شرایط خطیری چون مواجهه با حیوانات کمک می‌کنند. نور سفیدتر همچنین کنتراست را بهبود می بخشد و تشخیص اشیا را در کنار جاده آسان‌تر می‌کند.

مثال‌های دنیای واقعی

چندین سال پیش من در حال بازگشت به خانه با خودرو بودم و هوا نیز تاریک بود. جاده‌ی موردنظر برای عبور گوزن، راکون و دیگر حیوانات معروف شده بود. پس از منطقه‌ی Omaha/Council Bluffs جاده کاملاً تاریک شد. در این هنگام من برای دیدن جاده تقلا می‌کردم. جالب اینکه پایم را روی پدال ترمز فشار می‌دادم اما به تأثیر چراغ‌های جلو در ایجاد این شرایط فکر نمی‌کردم.

طبق مطالعه‌ی صورت گرفته توسط دانشگاه lowa،بیست تا 50 درصد کاهش در نوردهی چراغ‌ها باعث افزایش 90 درصدی امکان تصادف می‌گردد. این مطالعه را در کنار نتایج مطالعه‌ای دیگر قرار دهید که می‌گوید تقریباً نصف کل تصادفات در شب رخ می‌دهد، علیرغم اینکه 25 درصد ترافیک کمتری در جاده وجود دارد.

وقتی بحث از نگهداری خودرو می‌شود چراغ‌های جلو مهم و اساسی هستند زیرا اولین لایه‌ی دفاعی شما هستند. هر ثانیه‌ای که در پشت فرمان باشید و نتوانید ببینید، نمی‌توانید واکنش نشان دهید. طبق اساس AAA برای ایمنی ترافیک،9 تا از 10 خودروی حاضر در جاده دارای چراغ‌های کثیف، زرد شده و غیره هستند. یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از رانندگان ریسک غیرضروری را انجام می‌دهند.

اگر زمانی را که چراغ‌های جلوی خودرویتان را عوض کردید به یاد نمی‌آورید، هم‌اکنون زمان خوبی است تا آن‌ها را با نمونه‌های بهتر جایگزین کنید.

دیگر حقایق و نکات مربوط به چراغ‌ها

• برخی از خودروهای امروزی دارای چراغ‌های جلوی تطبیق‌پذیر هستند.
  • لامپ‌های HID یک تیغ دولبه هستند. HID شاید برای راننده عالی باشد اما برای طرف مقابل این‌گونه نیست. AAA فهمیده که 1 نفر از هر 5 نفر نوری شدید را از نوربالای خودروی مقابل دریافت کرده‌اند.HID ها به خاطر نوع طراحی‌ای که دارند، دو برابر لامپ‌های هالوژنی نوردهی دارند.
  • از فروش لامپ‌های HID تقلبی آگاه باشید. برخی افراد از لامپ‌های هالوژنی معمولی به همراه نوری آبی استفاده می‌کنند تا آن‌ها را شبیه HID بکنند.
  • چشم‌هایتان را نیز معاینه کنید. انجمن چشم‌پزشکان آمریکا معاینه‌ی چشم هر دو سال یک‌بار را برای افراد زیر 60 و معاینه‌ی هرساله برای افراد بالای 60 سال را توصیه می‌کند.
  • در هنگامی‌که برای بنزین زدن توقف می‌کنید، چراغ‌های خودرو را نیز تمیز نمایید. حتی کوچک‌ترین لایه از دوده‌ی جاده می‌تواند کارایی چراغ‌های خودرو را کاهش دهد.

بالا