❖ شــایعات

• شروع کننده موضوع kiya dokht
  • بازدیدها 15,692
  • پاسخ ها 192
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
سوژه اول؛ مسلمان شدن کت استیونس با معجزه قرآن
[/BCOLOR]
[/BCOLOR]
در چند روز اخیر شایعه ای درباره کت استیونس خواننده و موزیسین برجسته بریتانیایی در حال چرخیدن و دست به دست شدن است که در ستاد مبارزه به چرندیات به آن پرداخته ایم.
[/BCOLOR]

متن شایعه

« مسلمان شدن کت استیونس با معجزه قرآن / معجزه قرآن برای خواننده ای معروف – کات استیون از خواننده های معروف انگلستان بود که پس از سال ها خوانندگی و آوازخوانی به سرطان حنجره دچار شد- پزشکان متخصص بعد از انجام آزمایشات پزشکی مشخص کردند که آقای کات استیون به سرطان حنجره دچار شده است. پس از مدتی که کات استیون از حرفه ی خوانندگی کنار رفت سلول های سرطان زا به تمام قسمت های عصبی حنجره او نفوذ کرده بود تا جایی که به سختی می توانست صحبت کند. او میگوید بسیار نا امید شده بودم چون باور کرده بودم که به زودی مرگ به سراغم می آید لذا تصمیم گرفتم این مدت محدود باقیمانده عمرم را به کشورهای دیگر سفر کنم و خود را مشغول شناخت فرهنگ و آداب و رسوم ملت های دیگر کنم. در اولین سفر خودم به کشور مصر که کشوری تاریخی و کهن سال است سفر کردم به نمایشگاه کتاب در شهری رفتم که ناگاه چشمم به کتابی افتاد که هر چقدر آن را نگاه کردم اثری از نویسنده نیافتم لذا نگهبانی را صدا زدم و سراغ نویسنده کتاب را گرفتم. نگهبان نگاهی به من کرد و گفت: نویسنده ی این کتاب خداوند آسمان ها و زمین است با شنیدن این سخن حس بسیار غریب و غم انگیزی به من دست داد. آن نگهبان یک نسخه از ترجمه قرآن را برایم آورد من هم وقتی آن را باز کردم میانه های کتاب بود اولین نگاهم به سوره ی یوسف افتاد وقتی آن را خواندم آنقدر برایم لـ*ـذت بخش بود که سه بار دیگر پشت سر هم آن را خواندم و با اشتیاق تمام به فراگیری زبان عربی پرداختم و با تاش بسیار اندکی از متن عربی را هر روز میخواندم و برایم خیلی عجیب بود که احساس می کردم گلو درد من شدت روزهای قبل را ندارد و کم کم از درد آن کاسته میشود تا اینکه روزی در اتاقم قرآن می خواندم که خون بسیار زیادی از گلویم بیرون آمد من هم بسیار ترسیدم و گمان کردم سرطان تمام گلوی من را از بین بـرده است به سرعت من را به بیمارستان رساندند و پزشکان به بررسی آزمایشات و معالجه من پرداختند که پس از مدتی همه ی آنها بهت زده و در نهایت تعجب و شگرف ساکت بودند و به من نگاه می کردند من هم اشک از چشمانم جاری شد گمان کردم اتفاقات بسیار بدی افتاده است ولی پزشکان من را در آغـ*ـوش کشیدند و با صدای بلند گفتند: مژده ای بدهید آقای کات استیون اثری از سرطان باقی نمانده است من هم بلافاصله دانستم کتاب خدا برای من شفا بخش بوده است و از آن روز به بعد قرائت قرآن را ترک نکرده ام و مردم را به دین اسلام دعوت می کنم همیشه خدا را شاکرم چون قبل از اینکه مسلمانان را بشناسم قرآن را شناختم. کات استیون بعد از اینکه مسلمان شد به ساخت مسجدهای زیادی در اروپا پرداخت و مردمان زیادی را خداوند به سبب ایشان هدایت کرده است وی نام خود را به یوسف اسام تغییر داد چون شفای خود را از سوره ی یوسف می داند و هم اکنون همراه پسرش (سامی یوسف) به خواندن سرودهای اسلامی به زبان عربی و انگلیسی مشغول هستند. از خداوند می خواهیم آنان را طول عمر دهد و حافظ و ناصر آنان در دنیا و آخرت باشد. کسی هست این معجزه قرآن را منتشر نکند؟ »
[/BCOLOR]
[/BCOLOR]
1017022_295.jpg
[/BCOLOR]​

پاسخ شایعه

ابتلای "کت استیونس" به سرطان و شفا یافتن این خواننده بریتانیایی با خواندن قرآن هیچ کدام حقیقت ندارد و شایعه ای ساختگی می باشد.کت استیونس با نام اصلی استیون دیمیتری جورجیو، هنرمند برجسته موسیقی پاپ (متولد ۱۹۴۸) در دهه ۶۰ و ۷۰۰ میلادی است. او پس از آن‌که در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی به اسلام گروید، نامش را به یوسف اسلام (به انگلیسی: Yusuf Islamm) تغییر داد و بیشتر به فعالیت‌های دینی و انتشار آلبوم‌های مذهبی پرداخت. وی از سال ۲۰۰۶ تاکنون دو آلبوم پاپ منتشر کرده‌است.

کت استیونس هرگز سرطان نداشته است اما مدتی قبل از اسلام آوردنش به علت ابتلا به بیماری سل در بیمارستان بستری بوده است. به گفته ی خودش این بیماری رحمتی از جانب خدا بوده است چرا که در این مدت مطالعات بسیاری در عرفان شرق داشته است.

برخلاف ادعای متن، آشنایی کت استیونس با قرآن حاصل سفرش به مصر نبوده است بلکه کت استیونس با مطالعه قرآنی که برادر بزرگترش از بیت المقدس برای او آورده بود، به جواب بسیاری از سؤالات خود دست یافت و به آن ایمان آورد. وی بعد از چندین سال مطالعه و تحقیق سرانجام در ۲۳ دسامبر ۱۹۷۷ به طور رسمی دین اسلام را پذیرفت و در همین زمان آلبوم «بازگشت به زمین» را به بازار موسیقی عرضه کرد. علیرغم ادعای متن مبنی بر نسبت پدر و فرزندی کت استیونس و سامی یوسف، این دو خواننده هیچ نسبتی با هم ندارند. سامی یوسف با نام اصلی سیامک برنجان (رادمنش) تهیه‌کننده، آهنگساز، ترانه‌سرا و خواننده ایرانی ساکن بریتانیا است که در ترانه‌هایش به مضامین اسلامی می‌پردازد. وی یکی از دو فرزند بابک رادمنش (با نام اصلی فیروز برنجان) ترانه سرا و موزیسین ایرانی است.
[/BCOLOR]
[/BCOLOR]
سوژه دوم؛ معجزه مشاهده دو خورشید بصورت همزمان در آسمان!

به تازگی تصاویری در فضای مجازی تحت عنوان طلوع ماه و غروب خورشید به صورت گسترده انتشار یافته است. این ادعا برای اولین بار در ۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ در صفحه فیسبوک فردی با نام Acharayaa Monika K. Kumar منتشر شده است.
[/BCOLOR]
[/BCOLOR]
1017037_917.jpg
[/BCOLOR]​

این شایعه بصورت زیر نیز منتشر گردیده است:

"معجزه ای دیروز در کانادا و آمریکا رخ داده ! ۲ خورشید بصورت همزمان در آسمان مشاهده شد. این پدیده به عنوان شکار ماه نامیده میشود.”

در پاسخ به این ادعاها باید گفت:

به گفته دانشمندان این تصاویر حاصل یک پدیده نادر طبیعی در هنگام طلوع خورشید و ناشی از انعکاس تصویر خورشید بر ابرهای حاوی کریستال های یخی در قسمتی از جو زمین می باشد که این انعکاس بصورت خورشید دوم به نظر می رسد.
[/BCOLOR]
[/BCOLOR]
1017038_422.jpg
[/BCOLOR]​
[/BCOLOR]

• پیشنهادات
  • Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ چرا اعراب به ایرانیان عجم می‌گفتند؟
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    باز حس وطن پرستی ایرانیان باعث شده متاسفانه برخی شایعات عجیب و بی اساس مرز بین این حس و نژاد پرستی قابل تمیز نشود و در کنار خیل جملات و پست های نژاد پرستانه و ضد نژاد عرب در شبکه های اجتماعی دست به دست شود.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    متن شایعه

« چرا اعراب به ایرانیان عجم می‌گفتند؟ هنگامی که قتیبه، خوارزم را فتح کرده بود، روز سوم در میدان بزرگی برای مردم صحبت می‌کرد … وی دستور داد که از بین فاضلان خوارزم چهار هزار تن بیاورند. سر هر چهار هزارتن را در یک روز بریدند و از آن روز دستور داد تا هرکسی به زبان پارسی گویش کند زبانش را ببرند. مردم خوارزم از ترس بریده شدن زبانشان، از حرف زدن خودداری می‌کردند. به همین روی به آنها عجم یا گنگ می‌گفتند. پرویز شهریاری – علم و دانش در ایران باستان »

1031600_703.jpg

پاسخ شایعه

برخلاف ادعای متن، عجم به معنی کر و لال نیست. اعراب برای کرولال کلمه "صم بکم” را استفاده می کنند. عجم به معنی مبهم و غیر فصیح، هسته خرما و مویز و همچنین نژاد غیر عرب به کار می رود.

عجم یک کلمه عربی با ریشه فارسی است. جم + ال = الجم = اجم = عجم و پیوند واژه‌ای و تاریخی با جم شید و جم دارد. جم نام کوچک جمشید پادشاه افسانه‌ای ایران است. جمشید از دو واژه جم و شید تشکیل شده است. جم و یم از یک ریشه است و معنی دریا و اقیانوس و گروه می‌‌دهد.

قدمت کلمه عجم بیشتر از آن است که آغاز استفاده از آن به فاتحان ایران در صدر اسلام برسد. قدیمی‌ترین نامی که عربها برای ایران بکار بـرده‌اند کشور (ملک) جم است که عربهای دوران قبل از اسلام، آن را معرب نموده، اجم و عجم گفتند و کلمات عجمه، عجمو، اعجمی و الاعاجم را از آن ساختند. آنها ابتدا این کلمه را اختصاصا برای ایرانیان و مترادف با فارسی بکار می‌‌ بردند.

به غیر از فردوسی که در اشعار خود ایرانیان را با افتخار "عجم" نامیده، واژهٔ «عجم» در بخش‌های مختلف قرآن نیز به کار رفته ‌است. در تفاسیر مختلف قرآنی، عجم عموما به معنی غیر عرب و کسی که زبان عربی را خوب نمی‌داند بیان شده است و در برخی از آیات خاص در تفسیر کلمه عجم گفته‌ شده اشاره به ایرانیان و فارسها بوده است.
    [/BCOLOR]

سوژه دوم؛ نقش بستن نوشته یاحسین روی ماه

درج نام مبارک امام حسین (ع) روی ماه صحت ندارد و مربوط به پدیده ای روانشناسی به نام پاریدولیا است.

متن شایعه

" تصاویر نقش بستن نوشته "یاحسین" روی ماه در آسمان تبریز و آذربایجان

یاحسین روی ماه در آسمان تبریز قابل مشاهده هست"
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1031601_369.jpg
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    پاسخ شایعه
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    ادعای مشاهده نام مبارک امام حسین (ع) روی ماه صحت ندارد و تصاویر نامفهوم منتشر شده هم هیچ چیزی را ثابت نمی کند. اگر خداوند بخواهد نشانه ای برای انسانها بیاورد، آن را روشن و شفاف عرضه می کند، نه نامفهوم و غیر قابل مشاهده که محل جدل باشد.
    [/BCOLOR]

ماندگاری و گسترش روزافزون نام و قیام امام حسین (ع) که از شرق تا غرب عالم را فراگرفته، بزرگترین حجت بر حقانیت ایشان و حرکتشان است و برای اثبات آن لزومی به چنین مواردی نیست.

همواره یک روی کره ماه از زمین قابل رؤیت است و در وضعیت عادی طی ساعات محلی مشابه، در ه رنقطه از زمین، ماه به اشکال یکسانی دیده می شود؛ از این حیث تفاوتی میان تبریز و سایر شهرها نیست.

پدیده ای که در آن در سنگ، گل، ماه، ابرها و سایر اشیاء تصویر آشنایی ببینیم، پاریدولیا نام دارد. پاریدولیا (Pareidolia) یک پدیده روان شناسی است که در آن فرد علایم و یا صداهایی که ادراک می کند را به صورت معنادار می شناسد و یکی از مثال های جنجالی این پدیده، دیدن صورت یک انسان بر روی مریخ در سال 1976 بود.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه سوم؛ نور گوشی موبایل در شب باعث سرطان چشم میشود
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    بررسی یک شایعه دیگر که با استفاده از تصاویر مرد 40 ساله چینی که گرفتار یک بیماری خاص است، خلق شده و اشاعه یافته است. این شایعه ابتدا در منابع لاتین منتشر شده و سپس آگاهانه یا نا آگاهانه وارد وب فارسی گشته است.
    [/BCOLOR]

متن شایعه

« نور گوشی موبایل در شب باعث سرطان چشم میشود

سرطان چشم یکی از مضرات استفاده مداوم از گوشی همراه در شب است… زمانیکه فشار زیاد بر کرۀ چشم خود احساس میکنید باید به پزشک مراجعه کنید»
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1031602_792.jpg

پاسخ شایعه

انتساب این تصویر به فردی مبتلا به بیماری سرطان چشم حقیقت ندارد و نیز استفاده از گوشی تلفن همراه در شب، موجب بروز سرطان چشم نمی گردد و این ادعاها شایعه و غیر واقعی است.

تصویر شایعه متعلق به مردی ۴۰ ساله است که مبتلا به بیماری ورم ملتحمه چشم (Pinkeye) می باشد. آلبومین چشم این فرد به دلیل آسیب جدی قرمز رنگ شده است و در طولانی مدت به علت دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد (ماکولا: قسمت حساس به نور شبکه که در تیز بینی و دقت تاثیر دارد) بینایی‌اش کاهش یافته است.

در واقع هیچ منبع معتبر پزشکی در جهان، مانند جامعه سرطان امریکا، کتابخانه ملی پزشکی آمریکا و جامعه بالینی سرطان ایالات متحده، هیچگونه هشداری در خصوص ارتباطِ استفاده از تلفن همراه (در روز یا شب) با ابتلا به بیماری سرطان چشم صادر نکرده‌اند.
    [/BCOLOR]

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ برق گرفتگی چهار جوان در هیئت عزاداری در محرم امسال

این حادثه مربوط به محرم امسال نیست و با هدف تحت الشعاع قرار دادن مراسم عزاداری، در این ایام باز نشر شده است.

متن شایعه

" محرم امسال در بهبهان
    درآیین تاسوعای حسینی در مسجد سلیمان اتفاق افتاد
    4 جوان حین جابجایی علم عزاداری براثربرق گرفتگی کشته و زخمی شدند. درحین عزاداری تاسوعای حسینی در منطقه کلگه کاروانسرای مسجد سلیمان و در هیات عزاداری مسجد صاحب الزمان این منطقه اتفاق افتاد و فوت شدگان همگی جوان بودند. "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1039805_876.jpg

پاسخ شایعه

این حادثه مربوط به محرم امسال نیست، بلکه 3 سال پیش و در محرم 92 اتفاق افتاده است. طی آن حادثه، چهار جوان مسجد سلیمانی حین جابجایی علم عزاداری، بر اثر برخورد با سیمهای انتقال برق شهری دچار برق گرفتگی شدند.

باز نشر اخبار و حوادث‌ تاریخ گذشته و انتساب آنها به این ایام، با هدف تحت الشعاع قرار دادن مراسم عزاداری انجام می شود!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]

سوژه دوم؛ هشدار مادری به نام فریبا برای پرهیز از واکسن آنفولانزا

اگر در روزهای اخیر پیام زیر را دریافت کرده اید نگران هیچ چیز نباشید، اغلب اطلاعات شایعه صحت ندارد و در هر یک میلیون نفر، ممکن است تنها یک نفر به سندروم میلر فیشر مبتلا شود!

متن شایعه
    [/BCOLOR]

" من فریبا هستم مادر امیر بابک هشت ساله. دلیل این که مشخصات میگم بخاطر این که میخوام تجربه تلخی که داشتم رو در اختیار گروه بذارم، گرچه هنوز با عواقبش در جنگیم ولی فقط توکل به خدا داریم وامید به دعای شما دوستان. پسر من روز بیستم مرداد امسال مبتلا به سندرمی شد بنام میلرفیشر، یک بچه کاملا سالم که کلاس کاراته میرفت ولی به یکباره در ظرف شش ساعت تمام حرکات ماهیچه های محیطی وعلاوه بر ان بلع وگگ را از دست داد. پسر من ۳۶روز در ای سی یو بیمارستان بعثت همدان بستری شد. روزگار خیلی بدی بود حتی گاهی تنفسش نیز دچار مشکل میشد ولی خداوند بما لطف کرد و بابک اینتوبه (تنفس مصنوعی) نشد بابک 20 روز چشمانش بسته بود و۵۲ روز منع اب وغذا بود چون احتمال خفگی داشت.. فقط سرم درنهایت با امپول مخصوص وپلاسما فرز جواب داد و بعداز ۳۶روز از بیمارستان مرخص شد... الان خانه است. دیدش برگشته، کم کم بلع وسرفه وعطسش برگشت ولی مدام فیزیو تراپی میشه.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1039806_747.jpg
    [/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]
    حرکات در دستانش برگشته ولی انگشتانش هنوز نه وفعلا قادر به راه رفتن نیست.. امیدمان به خداست تا خواهرش دیماه به دنیا میاد بابک هم سرپا بشه.... ولی مامانهای گل برای خودم مهم بود بدونم چرا این بلا سر عزیز من امده خیلی تحقیق کردیم ،انواع ازمایشات حتی تا المان هم رفت. این بیماری در نتیجه عفونت ویروسی یا انفولانزا یا سرما خوردگی ایجاد میشود در حالیکه بابک در تابستان هیچ کدام از اینها را نداشت. در نهایت یکی از اشنایان که خانم دکتری بودند دوسال پیش به این بیماری مبتلا شده بودند به دیدار ما امد وایشان عنوان کردند علت را در یکی ازکلینیکهای امریکا بعد از سه ماه تحقیق روی ایشان مشخص کردند : واکسن انفولانزا!!! بابک به توصیه دکترهاش واکسن انفولانزا زد ولی افسوس که تجمع عفونت، ویروسی بود و برای بدن خودایمنی ایجاد میکند که بدترین حالت است زیرا واکسن انفولانزا تب نداره این ویروس میره وروی رشته های عصبی مینشینه بعد از مدتی گلبولهای سفید انرا شناسایی میکنند حمله که میکنند باعث پاره شدن غلاف میلین اعصاب میشود.. در امریکا گفته بودند که ما در این مملکت به این وسعت تنها واکسن انفولانزا را به ۱)پیرمردان و پیرزنهای بالای شصت سال که توان عفونت ندارن۲)بیماران سرطانی۳)بیماران هپاتیت وایدزی و درنهایت بیمارانی که درمانی ندارند تجویز میکنیم! حتی ما عقیده داریم که کودک ۲ روزه که متولد میشود تحمل انفولانزا را دارد !چرا شما در ایران آن را براحتی تهیه واستفاده میکنید؟ خواهش میکنم سه روز تب یا یک هفته انفولانزا بچه را کاملا وبه صورت طبیعی ایمن میکند ولی واکسن کاملا به بدن املای غلط میدهد. به گفته کلینیک امریکایی واکسن شما را در برابر یک نوع سرما خوردگی ایمن میکند و دربرابر ۹۹ نوع دیگر که توانستیم شناسایی کنیم خود ایمن میشوید که بسیار خطر ناک هست .از واكسن آنفولانزا استفاده نكنید. هشدار جدی "
    [/BCOLOR]

پاسخ شایعه

اغلب اطلاعات شایعه صحیح نیست! سندروم "میلر فیشر" نوع نادری از بیماری "گیلن باره"است که یک بیماری خود ایمن و عفونی می باشد. از هر یک میلیون تزریق این واکسن، تنها یک نفر دچار این علائم می‌شود. در اغلب موارد علائم این سندروم همزمان با تزریق واکسن بروز پیدا می کند که با توجه به ابتلای این کودک مدتی بعد از تزریق، واکسن عامل بیماری او نیست.

در ایران هم تزریق واکسن آنفولانزا تنها به سالمندان، کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی، ریوی، کلیوی و دیابت توصیه می‌شود و فواید تزریق آن در این گروه‌ها بسیار بیشتر از احتمال بروز عوارض آن است. ادعاهای فاقد سندی مانند "تحقیق یک کلینیک مجهول" یا "گفته های خانم دکتری ناشناس"، نمی تواند دلیل توصیه به عدم استفاده از واکسن باشد.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1039807_140.jpg
    [/BCOLOR]

اگر عوارض ادعا شده فراگیری داشت، سازمان غذا و داروی جهانی و کشوری که سازمانی علمی و سختگیر است، جلوی تولید و توزیع این دارو را می گرفتند، نه اینکه برای آن تاییدیه صادر کنند. انتشار مطالب غیرعلمی و فاقد مستندات معتبر، موجب بروز مشکلاتی در سلامت جامعه است! از بازنشر چنین پیامهایی جدا خودداری کنیم!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه سوم؛ لحظه تحویل سال ۱۳۹۶به ساعت رسمی ایران
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    چندی است که در فضای مجازی و سایت های خبری، لحظه تحویل سال ۱۳۹۶ ساعت ۱۳ و ۱۳ دقیقه و ۱۳ ثانیه عنوان می شود که این اطلاع رسانی حقیقت ندارد و شایعه ای است که سالهای پیش نیز برای اعلام لحظه تحویل سال منتشر می گردید.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1039808_182.jpg
    [/BCOLOR]

متن شایعه

«بر اساس اعلام مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، لحظه تحویل سال ۱۳۹۶ هجری شمسی به ساعت رسمی ایران، ساعت بسیار زیبا و عجیبی می باشد، زمان دقیق آن برابر است با : …

ساعت ۱۳ و ۱۳ دقیقه و ۱۳ ثانیه (ساعت سیزده و سیزده دقیقه و سیزده ثانیه ظهر) روز سه شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ هجری شمسی

مطابق ۲۲ جمادی الثانی ۱۴۳۸ هجری قمری و ۲۱ مارس ۲۰۱۷ میلادی»
    [/BCOLOR]

پاسخ شایعه

چندی است که در فضای مجازی و سایت های خبری، لحظه تحویل سال ۱۳۹۶ ساعت ۱۳ و ۱۳ دقیقه و ۱۳ ثانیه عنوان می شود که این اطلاع رسانی حقیقت ندارد و شایعه ای است که سالهای پیش نیز برای اعلام لحظه تحویل سال منتشر می گردید.

لحظه تحویل سال ۱۳۹۶ هجری شمسی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران و در تقویمی که استخراج و تنظیم آن توسط شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران انجام شده است، ساعت ۱۳ و ۵۸ دقیقه و ۴۰ ثانیه ی روز دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵۵ هجری شمسی درج و اعلام گشته است.

ضمنا این روز مطابق با۲۱ جمادی الثانی ۱۴۳۸ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۷ میلادی خواهد بود.
    [/BCOLOR]

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ ابداع اعداد انگلیسی توسط خوارزمی
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    باز هم حس وطن پرستی برخی هموطنان آن ها را مجبور به دروغ بافی کرده است تا یک شایعه قوی و قابل باور دیگر بین مردم دست به دست شود و باعث ترویج نا آگاهی میان مردم گردد.

متن شایعه

«اعداد انگلیسی را در اصل خوارزمی، دانشمند بزرگ ابداع نموده است. در این اعداد هر عدد با تعداد زاویه شناسایی می شود. یعنی عدد ۱ دارای یک زاویه٬ ۲ دارای دو زاویه تا ۹ که نه زاویه دارد.»…

1046476_302.jpg

پاسخ شایعه

این شایعه قدیمی به صورت بین المللی و به انواع گوناگون منتشر گردیده است و ریشه نحوه ی نگارش اعداد انگلیسی در بسیاری جاها به تاریخچه طراحیِ هندسی عربی و در ایران به خوارزمی ریاضی دان ایرانی نسبت داده شده است و آنچه در مورد ارتباط تعداد زاویه های موجود در شکل و طرح اعداد با تاریخچه طراحی و نگارش آنها بیان شده است، شایعه ای ساختگی بیش نیست.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1046477_398.jpg

اعداد انگلیسی در حقیقت ریشه هندی/سانسکریت دارند و که تاریخچه نگارش آنها به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد و امروزه اصطلاحااعداد هندی-عربی نامیده می شوند. این اعداد هندی در طول زمان در حوزه ایرانی و توسط توسط خوارزمی و دیگر ریاضی‌دانان ایرانی تکامل یافته اند. خوارزمی ریاضی دان برجسته ایرانی این اعداد را از خط دیوانگاری هندیان فرا گرفته بود. پس از فتح ایران، اعراب آن را از ایرانیان آموختند و اروپاییان نیز آن را در اندلس فراگیر نمودند. لذا بگونه ای نحوه نوشتن اعداد انگلیسی که امروز جهانی شده است را اروپائیان از طریقه ی نگارش اعداد توسط خوارزمی و دیگر ریاضی‌دانان ایرانی فرا گرفته‌اند.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    ادعای شایعه مبنی بر انتساب تعداد زوایای موجود در شکل و طرح اعداد به تاریخچه طراحی و نگارش آنها، ادعایی بی اساس است. با دقت در تصویر شایعه می توان مشاهده نمود که شکل اعداد در آن، با طرح رایج و مرسوم اعداد انگلیسی تفاوت فاحشی دارند. برای مثال می توان عدد ۷ با یک زایده در پایین، عدد ۸ به شکل دو مثلث و عدد ۹ با زواید بسیار را نام برد. این اعداد در هیچ برهه زمانی، هرگز به این شکل استفاده نمی شده اند. با دقت در سیستم عددنویسی براهمی که در حقیقت جد گرافیکی سیستم عددنویسی هندی – عربی محسوب می گردد، نیز می توان به این نکته پی برد.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه دوم؛ استفاده از خون دام بعنوان افزودنی رنگ چای!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    اگر اخیراً با این شایعه برخورد کرده اید و این موضوع باعث شده در استفاده از چای کیسه ای مردد شوید، کاملاً در اشتباهید، زیرا چنین شایعاتی کاملاً بی اساس است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    متن شایعه

«چای خوش طعم خونی

دوستی دارم که در برزیل پزشک ناظر بر کشتارگاه بود او می گفت آنجا می دیدم که خونها را بسته بندی می کنند و برای جایی ارسال می کردند… کنجکاو شدم و از آنها پرسیدم این خونها را چکار می کنید؟ گفتند خونها را برای کارخانه اسانس چای ارسال می کنیم. در آنجا این خونها فرآوری شده و بصورت پودر می آید. این پودرهابه عنوان افزودنی رنگ مجاز برای چای استفاده خواهد شد.به نقل از جناب مهندس خوشنویسان از مدیران سازمان صنعت معدن و تجارت قم.توضیح :واقعیت آنست که به علت حساسیت مردم خصوصا جوامع اسلامی دسترسی به این گونه اطلاعات بسیار سخت است و معمولا دراختیار کسی قرار نمی دهند.گاها این پودر خون به سایر کشورها مثل سریلانکا، هند و … هم صادر می شود. صدها تن چای از کشور خارج می شود و با افزودن رنگ، عطر و طعم دهنده به آن با چندین برابر قیمت و خروج ارز سنگین مجددا به کشور بازمی گردد. سالانه حدود هفت صد میلیون دلار ارز کشور بخاطر چای وارداتی صرف می شود. گاها افزودنی های مصنوعی خطرناک دیگری (به غیر از پودر خون) به چایی به عنوان رنگ دهنده، طعم دهنده و چای اضافه می شود. از روی طعم و بو نمی توان چای مناسب را تشخیص داد. روش تشخیص چای سالم: چای را دم کنید اگر بعد از گذشت یک ساعت تغییر رنگ داد و کدر شد نشانه وجود مواد افزودنی به آن است. ایجاد تغییر در رنگ و کدر شدن چای نشانه وجود افزودنی به چای است این افزودنی هر چیزی ممکن است باشد. چای خوب با گذشت زمان کدر نمی شود و روی آن چربی نمی بندد.»

1046482_888.jpg

پاسخ شایعه

این شایعه که به صورت گسترده ای در حال انتشار است است، برای اولین بار توسط یک کانال تلگرامی مطرح شده و در هیچ وب سایت و منبع اطلاع رسانی معتبر دیگری درج نگردیده است.

در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران، خون دام هایی که در کشتارگاه ها ذبح می شوند پس ازجمع آوری و خشک کردن، به عنوان آرد خون و یاپودر خون در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و تهیه و استفاده از آن مساله ای مخفی و یا عجیبی نیست.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1046504_147.jpg
    [/BCOLOR]​
    پودر خون
    [/BCOLOR]

پودر خون، بعنوان ماده ای که دارای ۸۰ درصد پروتئین می باشد بعنوان مکمل خوراک دام و تامین کننده پروتئین غذایی دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان یک کود ارگانیک با سطح نیتروژن بالا در صنعت کشاورزی نیز به کار می رود.

استفاده از پودر خون به عنوان افزودنی در چای، ادعایی بی اساس است. چرا که این محصول دارای بوی مخصوص به خود میباشد که استشمام آن حتی برای حیوانات نیز چندان دلچسب نیست و برای غنی کردن خوراک دام با این محصول می بایست طی دوره های چند ماهه دام را نسبت به آن عادت داد.

علاوه بر اینکه پودر خون هرگز در لیست افزودنی های مجاز خوراکی در سازمان بهداشت جهانی نمی باشد، در جستجو در منابع برای افزودنی های غیرمجاز چایِ سیاه، نامی از پودر خون یا دیگر فراورده های خونی مشاهده نمی گردد.

برخلاف ادعای شایعه، کدر شدن چای بعد از دم کشیدن امری کاملا عادی می باشد. چای هایی که در آنها از اسانس‌ و رنگ‌های غیرمجاز استفاده شود، پس از دم کردن سیاه می‌شوند. ضمن اینکه چای سالم ته نشین نمی‌شود و مزه آن نیز تا حدودی تلخ است. یک راه دیگر برای آزمایش رنگ طبیعی چای، ریختن چای خشک در آب سرد است. اگر رنگ پس دهد یعنی رنگ مصنوعی به آن اضافه شده است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    هدف از انتشار این مطلب توسط یک کانال تلگرامی،‌ تنها استفاده از حساسیت کاربران برای اطلاع رسانی و بازنشر گسترده ی یک هشدارِ جعلیِ مرتبط با حوزه سلامت عمومی بوده است تا در پی آن اعضای کانال خود را افزایش دهند که متاسفانه با عدم وجود فرهنگ تحقیق و بررسی مطالب توسط بسیاری از کابران فضاهای مجازی، ‌در رسیدن به خواسته خود موفق نیز بوده اند.
    [/BCOLOR]

پ.ن: راه های تشخیص چای تقلبی
    [/BCOLOR]

سوژه سوم؛ تصویری از جاده خاص مریوان به سنندج!

این تصویر متعلق به ایران نیست ، بلکه مربوط به ورودی یک غار در نیومکزیکوی آمریکا می باشد.

متن شایعه

" جاده خاصی که مانندش در هیچ جای دنیا نیست و اکثریت مردم هم از بودنش خبر ندارند.
    جاده مریوان به سنندج .30کیلومتر مانده به مریوان از سمت میدان حزب الله به سمت اورامانات "

1046530_663.jpg
    [/BCOLOR]
    پاسخ شایعه

این تصویر مربوط به ایران و جاده مریوان به سنندج نیست، بلکه متعلق به نیومکزیکو آمریکا می باشد. این عکس از ورودی غارهای کارلزبد، "Carlsbad Caverns" است که در پارک ملی نیومکزیکو قرار دارد! این پارک در شمال ایالت نیومکزیکو و در شهرستان "ریو اریبا" است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1046536_287.jpg

مسیر پیچ در پیچ ورودی غار، جاده نیست و عرض آن تنها مناسب تردد عابرین پیاده است!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه چهارم؛ روزی به نام «روز کوروش» در هیچ تقویم بین‌المللی نیست

چند سالی‌ست که از روز ۲۹ اکتبر میلادی برابر با ۷ آبان خورشیدی، چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی و حتی سیـاس*ـی ایران، به عنوان روز جهانی کوروش بزرگ یاد می‌شود. گویا اولین بار در اوایل دهه‌ی ۸۰ خورشیدی «انوشیروان کیهانی‌زاده» روزنامه‌نگار روزنامه‌ی شرق و تاریخ‌نویس این نشریه، در ستونی به نام «روزنامک» به این مسئله اشاره کرد. ایشان مدعی شده بود که این روز در تقویم بین‌المللی به نام (sirius day) و جهت بزرگداشت یاد و نام کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی، نام‌گذاری شده است. کمپین بین‌المللی نجات آثار پاسارگاد نیز در سال ۲۰۰۶۶ در اقدامی این روز را روز کوروش نامیده است. اما آیا روز کوروش یک نام‌گذاری بین‌المللی است؟

708891_746.jpg

سایت یونسکو: ۲۹ اکتبر، مصادف با هیچ مناسبتی نیست

مهم‌ترین روزهای بین‌المللی سال: ۲۹ اکتبر، مصادف با هیچ مناسبتی نیست

سایت سازمان ملل: از ۲۴ تا ۳۰ اکتبر، «هفته‌ی خلع سلاح» نام گرفته است

ممکن است در وبسایت‌های گمنام یا مجهول اثری از این روز بنام کوروش بیابید اما نام‌گذاری این روز توسط هیچ ارگان بین‌المللی انجام نشده و این وبسایت‌ها مستند نیستند.

پیگیری علاقمندان به نام‌گذاری این روز در تقویم‌های جهانی و بین‌المللی می تواند مفید باشد اما باور به اینکه این روز در تقویم‌ جهانی به همین روز شناخته می‌شود اشتباه است.
    [/BCOLOR]

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ چوپان هایی که تصادفا به شما سکه و عتیقه می فروشند!

این پیامها ساختگی هستند و صرفا جهت کلاهبرداری و اخاذی از افراد منتشر می شوند.

متن شایعه

" سلام من سید عشایر چادر نشین هستیم. گاو گوسفند داریم. حقیقت چند وقت پیش عموم با گوسفندا پاین تپه دوتا مجسمه 1812 تا سکه طلا قدیمی پیدا کر اگه میتوانی برایمان بفروش مادرم سید است شماره شما را به قران استخاره کردم خوب امد اگر در توان شما هست کمکم کن تورا به امام حسین با کسی صحبت نکن. بقران محمد حقیقت داره زن گبزن
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    و یا
    [/BCOLOR]

سلام اقای مرادی خوبی من سید غباد نوزری هستم عشایر چادر نشین خوزستان که پارسال باماشین گوسفندامونه بردی به اییلاق قران مابین پهلو خودمان باشد عمویم درصحرا 991دونه طلا کوچک داخل ی کوزه پیدا کرد ابولفظلی اگر اشناداری بفروش نسب نسب منتظر زنگتم "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1056780_628.jpg
    [/BCOLOR]​

پاسخ شایعه

این متن خیالی صحت ندارد و چند سالی است که از طریق پیامک و حتی شبکه های اجتماعی برای افراد ارسال می شود. ارسال کننده پیام، خود را روستایی، عشایر، سید، بی سواد و... معرفی می کند تا اعتماد شما را جلب کند. او ادعا می کند گنج بزرگی را با مبلغ کمی به شما واگذار خواهد کرد!
    [/BCOLOR]

این پیامهای ساختگی تنها با هدف کلاهبرداری و اخاذی از افراد ساده لوح و طمع کار طراحی شده و در این مدت چندین کلاهبردار نیز در همین رابـ ـطه در شهرهای مختلف دستگیر شده اند.

هموطنان عزیز در صورت مواجهه با چنین پیامهایی از دادن پاسخ خودداری کرده و مراتب را سریعا به پلیس اطلاع رسانی کنند.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]

سوژه دوم؛ حیله داعش با قوطی های نوشیدنی الکلی با برچسب پپسی!

این تصاویر ارتباطی با داعش و عراق ندارد باکه مربوط به کشف یک محموله قاچاق مشروبات الکلی در عربستان است!

متن شایعه

" دوستان اطلاع رسانی کنید حیله جدید داعش: قوطی های نوشیدنی الکلی با روکش و برچسب پپسی در انتظار زائرین اربعین حسینی , خدالعنتشون کنه. "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1056781_484.jpg

1056782_380.jpg

پاسخ شایعه

این تصاویر متعلق به عراق و تلاش داعش برای ایجاد لطمه به مراسم اربعین نیست. عکسها مربوط به توقیف یک محموله حاوی ۴۸۰۰ قوطی مشروبات الکلی قاچاق در گمرک عربستان سعودی، در نوامبر 2015 است.
    [/BCOLOR]

نشان و عنوان گمرک سعودی روی بازوی مامور حاضر در تصویر و همچنین در ویدئوی منتشر شده از این ماجرا قابل مشاهده است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)][/BCOLOR]​

طعم و بوی مشروبات الکلی با نوشابه ها تفاوت بسیار فاحشی دارد که با فرض صحت این ادعا، حتی قبل از نوشیدن مشخص می شود.
    [/BCOLOR]

سوژه سوم؛ آیا پیامبر اسلام (ص) نامه ای به خسرو پرویز فرستاد؟!

نامه دعوت پیامبر (ص) به خسرو پرویز ساسانی در منابع معتبر تاریخی ایرانی و غیر ایرانی آمده و تایید شده و مبنای تحقیقات ادعاییِ زیر، فاقد اعتبار است.

متن شایعه

" آیا محمد پیامبر اسلام نامه ای به خسروپرویز ساسانی فرستاده بوده است؟! داستان ارسال نامه پیامبر به خسروپرویز و امپراتور روم و ....را همگی می دانیم و نمی خواهم آنرا تکرار کنم اما هنگام مطالعه به نکاتی جالب در مورد عدم اصالت وجود چنین نامه ای بر خوردم که آنرا در زیر می آورم: پرنس کایناتی در کتاب سالنامه های اسلام و بر اساس پژوهشهای محقق آلمانی..هوبرت گریم ...به چند دلیل این نامه را رد می کند: 1-در تمام نامه های فرستاده شده توسط محمد (ص)به پادشاهان دیگر کشورها .. فقط یک تن از آنها از نظر مقام با شاهنشاه ایران برابری میکند و آن هم امپراتور روم است.اما واکنش تمام آنها دقیقا در نقطه ی مقابل خسروپرویز است.زیرا نجاشی شاه حبشه اسلام می آورد و امپراتور روم نیز اظهار می کند که دین محمد را قبول دارم ولی از جان خود در برابر رومیان بیم دارم.خسروپرویز هم که نامه را پاره می کند! وقتی مورخان باستان چنین خیالبافانه با افسانه سرایی ...واقعیت های تاریخی را تحریف می کنند چگونه می توان به اصالت وجود چنین نامه هایی اعتبار بخشید؟! 2-دلیل دوم نوع تشریفات سنگین دربار خسرو پرویز است که در تمام منابع از ان سخن رفته است.رسیدن به نزد شاهنشاه ساسانی ...یک هفت خوان رستم را طی کردن می خواسته...به طوری که حتی شاهان دست نشانده نیز نمی توانسته اند تا فاصله ی معینی به شاه نزدیک شوند.در چنین شرایطی تصور اینکه یک تازی گمنام از شبه جزیره ی عربستان ...آن هم به نمایندگی از یک تازی گمنام تر که به همان اندازه نزد دربار ساسانی گمنام بوده است ...از راه برسد و بی هیچ اشکالی به نزد پادشاه برود و بدون تشریفات نامه را به دست خسروپرویز بدهد و با وی در مورد آن به جرو بحث بپردازد ..اگر برای یک تازی قرن1و2 هجری قابل قبول باشد ..برای ما که به تشریفات دربار شاهان ساسانی آشنایی کلی داریم ...به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. 3-بنا به محاسبه ی دقیق خسرو پرویز در29فوریه628م به فرمان فرزندش شیرویه کشته شد و این تاریخ برابر 17شوال سال6 هجری است. چنانچه طبری و ابن سعد گفته اند این نامه باید در هفته های پایانی سال627 یا هفته های اوایل سال 628م و توسط عبدالله ابن حذافه فرستاده ی پیامبر به خسرو پرویز تسلیم شده است...در صورتی که در همین تاریخ این شخص از جانب پیامبر در حدیبیه ...مامور مذاکره با قریشیان بوده است که به صلح معروف حدیبیه تمام شده است! چگونه یک شخص در آن واحد در دو مکان حضور داشته است؟! 4-در ان بخش از تاریخ طبری که حوادث اخرین سالهای ساسانیان براساس منابع ایرانی (به ویژه خداینامه که مورد استفاده ی فردوسی و بیرونی و مسعودی و...قرار گرفته ) روایت شده است...سخنی از چنین سفارت و فرستاده ای به میان نیامده و آنچه گفته شده صرفا از منابع تازی گرفته شده است و این نشان می دهد که وجود چنین نامه ای برای خود ایرانیان به کلی ناشناخته بوده است. همانطور که نامه های نوشته شده به دیگر شاهان کشورها نیز در منابع روم و یونان و حبشه و ارمنی و سریانی ولاتینی و...به طور کامل ناشناخته بوده است! به احتمال زیاد این روایت را در دوران اموی و شاید عباسی وارد تاریخ کرده اند! بن مایه ها: سالنامه های اسلام ... کایناتی... ج2 بخش1 پاراگراف 45و46 ... پس از 1400 سال شجاع الدین شفا..ص377-384 "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1056802_818.jpg

پاسخ شایعه

ادعاهای این متن که به تحقیقات هوبرت گریمه منتسب شده، صحت ندارند. این مستشرق فرانسوی دین شناس نبود و انحرافش به حدی بود که قرآن را برخاسته از نبوغ پیامبر(ص) و حتّی ایشان را یک نابغه کمونیست معرفی می کرد. نویسنده ناآگاه متن ادعا کرده این نامه در تاریخ های ایرانی وارد نشده، اما به درج آن در تاریخ طبری اعتراف کرده است! تاریخ طبری از مشهورترین تواریخ ایرانی است که در جلد دوم صفحه ۶۵۴ به این نامه پرداخته است.

ارسال نامه پیامبر (ص) به سران برخی کشورها، مورد اتفاق مورخان مسلمان و بسیاری از مستشرقین غیر مسلمان نیز هست و در منابع مختلف هم ذکر شده است.

در بند اول شبهه دلیلی بر رد این نامه ارائه نشده و فقط اختلاف برخورد پادشاهان، خیالبافی و افسانه سرایی خوانده شده است. نویسنده که در بند اول شبهه آثار تاریخ نویسان را افسانه و خیال دانسته، خودش در بند دوم به آنها استناد کرده است! اخبار تشریفات دربار ایران نیز از آثار همین مورخان به او رسیده است. تشریفات مانع رسیدن نامه به خسروپرویز نیست، چنانکه نامه قیصر نیز علی رغم تاخیر، به او رسید.

تمام نقلها، نگارش و ارسال نامه را بعد از صلح حدیبیه دانسته اند. پس اینکه "عبد الله بن حذافه" هم در ماجرای صلح حدیبیه بوده و هم نامه را بـرده منافاتی ندارد. در پاره کردن نامه توسط خسرو پرویز اختلافاتی هست، اما تاریخ نویسان به تندی و عتاب او نسبت به نامه، اذعان کرده اند!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه چهارم؛ اضافه شدن کلمه Kordanize به دیکشنری آکسفورد
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    جنجال و حواشی مربوط به مدرک تحصیلی مرحوم علی کردان وزیر کشور دولت قبل، باعث شد که تعدادی از جوانان غربی این آبروریزی را وسیله ای برای تخریب وجهه مردم و حکومت ایران قرار دهند و به همین منظور دیکشنری شهری خودشان را آپدیت کنند. در حالی هیچ کلمه ای مشتق شده از کلمه "کردان" به دیکشنری رسمی زبان انگلیسی وارد نشده است.
    [/BCOLOR]

متن شایعه

«یادتون هست در دولت احمدی نژاد علی کردان وزیر کشور شد؟

علی کردان ادعا میکرد که مدرک phd از دانشگاه آکسفورد داره در حالیکه فوق دیپلم هم نداشت…

دانشگاه آکسفورد هر ۳ ماه یکبار آپدیت جدیدی برای دیکشنری آکسفورد اعلام میکنه. در یکی از آپدیت های اخیر واژه ی kordanize (کردان) به دیکشنری آکسفورد اضافه شده، به این معنی است که کسی ادعای داشتن مدرک phd می کند در حالی که لیسانس هم ندارد.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1056809_517.jpg

به دنبال اون ۴ واژه ی Kordanification، Kordanism، Kordanic و Kordanicly هم به زبان انگلیسی اضافه شد.

این اتفاق میتونه یکی از بزرگترین دست آوردهای دولت محمود احمدی نژاد باشه.

در سایت زیر میتونین این واژه ی گوهربارو مشاهده بفرمایین …

Please, ورود or عضویت to view URLs content!

پاسخ شایعه

کلمه ای تحت عنوان Kordanize و نیز مشتقات آن، به دیکشنری آکسفورد اضافه نگشته است و این مطلب که در فضاهای مجازی غالبا با ارایه لینک سایت Urban Dictionary بعنوان منبع، منتشر می شود، کذب و شایعه است.

این لغت تنها به دیکشنری شهری (Urban Dictionary) که یک فرهنگ لغت عامیانه و غیررسمی است اضافه شده است. در این فرهنگ لغت ، تمامی کاربران توان ویرایش و اضافه کردن لغت جدید را دارند و از این جهت چنانچه لغت جدیدی توسط یک کاربر به این دیکشنری اضافه گردد، از هیچگونه رسمیتی برخوردار نخواهد بود. ضمنا قابل ذکر است که تنها شروط اضافه کردن یک کلمه جدید به این دیکشنری این است که لغت جدید، نام شخص غیرمعروف و یا جک نباشد.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1056810_168.jpg
    [/BCOLOR]​

تشریح لغت کردانایز و تمامی مشتقاتش به زبانهای انگلیسی، فرانسوی و آلمانی، ابتدا در یک مطلب طنز که در تاریخ سوم نوامبر ۲۰۰۸ در یک وبلاگ به منظور اعتراض به تجارت مدارک علمیِ جعلی در کشور نوشته شده بود، منتشر شد و پس از آن در ابتدای سال ۲۰۰۹، این لغت توسط یک کاربر به دیکشنری شهری اضافه گردیده است.
    [/BCOLOR]

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ دونالد ترامپ و جک نیکلسون در تهران!

به احتمال زیاد این روز ها در بین سیلی از عکس های عجیب و غریب از رئیس جمهور جدید آمریکا در اماکن مختلف و در حین کار های عجیب و متنوع، این عکس از او را هم دیده باشید. عکسی که در شایعه ها گفته شده در تهران گرفته شده است. در حالی که این موضوع یک دروغ است.

متن شایعه

«دونالد ترامپ جوان در کنار جک نیکلسون در سفری که اوایل سال 57 به تهران داشتند. ترامپ به دنبال ساخت کازینویی در یکی از شهرهای شمالی بود»

1063628_501.jpg

پاسخ شایعه

چندیست در فضاهای مجازی عکسی از دونالد ترامپ در کنار "جک نیکلسون” و "وارن بیتی” با این توضیحات منتشر می شود که ترامپ، رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا در دوران پیش از انقلاب اسلامی به ایران سفر کرده و تصمیم به سرمایه گذاری و تاسیس یک کازینو در شمال ایران را داشته است. این یک ادعای ساختگی و شایعه ای بیش نیست و این تصویر در تاریخ ۲۷ ژوئن ۱۹۸۸۸ در جریان مسابقه مایک تایسون و مایکل اسپینکس، در هتلِ ترامپ پلازا در آتلانتیک سیتی گرفته شده است.

سوژه دوم؛ پذیرایی سفیر چین و همسرش از زائران اربعین

این تصاویر مربوط به سفیر چین و محرم امسال نیست!

متن شایعه

" سفیر چین و همسرش درحال پذیرایی از زائران حسینی. وقتی خبرنگار از سفیر چین پرسید چه انگیزه ای باعث شد که شما در بین زائرین حاضرشدین .. گفت . من به اندیشه و مردانگی . شجاعت حسین عشق میورزم و ایشان را الگوی زندگی خود قرار داده ام "

1063648_356.jpg

پاسخ شایعه

هیچیک از حاضران در تصاویر سفیر چین در عراق یا همسر او نیستند. این تصاویر به مراسم اربعین امسال تعلق ندارد و مربوط به اربعین سال ۹۴ می باشد. فردی که در یکی از تصاویر لباس نارنجی پوشیده، یک شیعه چینی است که به عشق خدمت به زائرین پیاده اربعین در مسیر حاضر شده است.

سایر تصاویر مربوط به موکب خدمات رسانی "چینی ها" است که توسط یکی از شرکتهای چینی فعال در تجارت عراق و با کارکنان عمدتا غیر مسلمانش ایجاد و اداره گردید.

1063653_339.jpg

1063654_822.jpg

چهره هیچکدام از سفرای سابق و فعلی چین در عراق نیز با این افراد مطابقت ندارد! اگرچه سفیر فعلی چین در عراق قبلا نسبت به مقدسات شیعهادای احترام کرده است.

سوژه سوم؛ صادرات گوشت مرده های چینی به ایران!

این یک شایعه دروغین بین المللی است که به صادرات گوشت مردگان چینی به آفریقا اشاره دارد، نه ایران!

متن شایعه

" مراقب باشید گوشتهای ارزان چرخکرده بهیچ وجه نخرید
    چین شروع کرده به صادر کردن گوشت مرده هایش
    انتشار دهید "

1063706_685.jpg

پاسخ شایعه

این یک شایعه دروغین بین المللی است و ادعای صادرات گوشت مردگان چینی به آفریقا را دارد، نه ایران. در نوشته های تصویر همین شایعه هم به آفریقا اشاره شده که شایعه پردازان به آن توجه نکرده اند!
    گسترش این شایعه با انتشار ادعای یک زن زامبیایی در فضای مجازی و روزنامه ای محلی در ماه مه 2016 بود که همان زمان توسط مقامات ارشد چینی تکذیب شد.

تصاویر به کار رفته در شایعه یا ساختگی و یا بی ارتباط با مطلب هستند. تصویر شماره 1 مونتاژ ناشیانه ای است که مخالفین جهانی استفاده از گوشت حیوانات از آن استفاده می کنند.

1063709_970.jpg

تصویر شماره 1 که یک تصویر تبلیغاتی غیر عادی و افراطی برای ترغیب مردم به پیوستن به جنبش گیاهخواری است و به دلیل دلخراش بودن از گذاشتن تصویر اصلی معذوریم.

تصویر شماره 2 مربوط به قتل یک دختر مکزیکی است. تصویر شماره 3 از نان های یک نانوای هنرمند اما بدسلیقه تایلندی است که نان ها را شبیه اندام های بریده شده انسان درست می کند!

1063713_274.jpg

تصویر شماره ۴ مربوط به آماده کردن گوشت خوک در یک رستوران مکزیکی است و تصویر شماره ۵ هم یک مونتاژ ناشیانه و از آثار همان نانوایی است.

1063715_851.jpg

تصویر شماره 4

تصاویر ردیف پایین هم از عکسهای تبلیغاتی گوشت در اینترنت هستند! بدون تحقیق، اخبار شبکه های اجتماعی را باور یا منتشر نکنیم.

سوژه چهارم؛ اهدای گهواره طلای جواهرنشان به حرم امام حسین (ع) توسط ایرانی ها

در هر مناسبت و موقعیت زمانی که باشیم بدون شک نوک پیکان شایعات به سمت این مناسبت می‌چرخد، علی الخصوص اگر در جهت تحـریـ*ک حس ناسیونالیستی ایرانیان و یا اعتقادات مذهبی آن ها باشد. پس در مناسبت هایی مثل ماه محرم و صفر هیچگاه به این شایعات عجیب اعتماد نکنید. این گهواره متعلق به ایران نیست، بلکه منعلق به پاکستان و از نذرهای مرسوم عزاداران این کشور است.

متن شایعه

" [1] گهواره حضرت علی اصغر - کربلا حرم امام حسین (ع) - اهدایی از طرف یک تاجر طلا - محرم امسال 1395 - تمام این گهواره از طلا ساخته شد و با فیروزه و یاقوت و زمرد و عقیق تزیین شده ....

[2] مردم ایران پول جمع کردند و این گهواره را برای علی اصغر با جواهرات درست کردند بفرستند عراق! "

1063720_399.jpg

پاسخ شایعه

این گهواره متعلق به ایران نیست و گزارشی هم از اهدای چنین شئ گرانبهایی به حرم امام حسین(ع) موجود نیست. تنها تصویر این گهواره توسط تلفن همراه گرفته شده و در صفحه اینستاگرام یک شهروند پاکستانی منتشر شده، در حالیکه می بایست طی مراسمی تحویل می گردید و تصاویر رسمی آن هم منتشر می شد.

چنانکه سبک طراحی و جواهر کاری گهواره و نوشته های به زبان اردو بر روی پارچه های نصب شده بر دیوار در تصویر نشان می دهد، این گهواره در پاکستان قرار دارد.

ساخت گهواره نمادین حضرت علی اصغر(ع) در پاکستان یک سنت است که آن را در حسینیه ها در معرض دید قرار می دهند؛ تزئین گواره علی اصغر(ع) در پاکستان بعنوان یکی از انواع نذر شناخته می شود. در ابتدا یک شیعه مقیم کراچی پاکستان این عکس را با هشتگ "jhoolaa" که در زبان اردو به معنی گهواره است، منتشر نمود اما سایر کاربران در بازنشر عکس، آن را به موارد دیگری منتسب نمودند.

1063736_262.jpg

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ خرماهای آلوده به ویروس مرگبار منتقل شده از خفاش ها در ایران
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    وجود این بیماری در خرماهای ایرانی حقیقت ندارد. این مطلب شایعه ای است که از دوسال پیش تا کنون در فضاهای مجازی در حال انتشار است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    متن شایعه
    [/BCOLOR]

«توجه! قبل از خوردن خرما حتمن آنها را با آب سالم شستشو دهید،‌ مخصوصا خرماهای بم، وزارت بهداشت کشورمان پرهیز داده اند … از بیماری خطرناک این خرماهای آلوده که از طریق خفاش به آنها انتقال پیدا کرده است. بیماری که موجب مرگ در ۴۸ ساعت بعد از مصرف می شود و هیچ معالجه ای برای آن نیست. این بیماری در بم انتشار یافته ، به دلیل خفاش های زیادی که در نخل ها زندگی می کنند و بیماری را به خرما ها منتقل می کنند.»

1072175_712.jpg

پاسخ شایعه

وجود این بیماری در خرماهای ایرانی حقیقت ندارد. این مطلب شایعه ای است که از دوسال پیش تا کنون در فضاهای مجازی در حال انتشار است. مدیر بهداشتِ محیطِ شهر اصفهان، در شهریور ۱۳۹۳ وجود ویروسی مرگبار در خرماهای بم و اصفهان را تکذیب نمود. در سال ۱۳۹۴ نیز معاون بیماری‌ های واگیردار وزارت بهداشت، وجود بیماری "مِرس” در ایران را رد نمود و بر مراقبت های بهداشتی هنگام سفر به عربستان و همچنین کره جنوبی که یکی از مراکز انتشار این ویروس است، برای جلوگیری از ابتلا به آن تاکید کرد.

سندرم تنفسی خاورمیانه یا "مِرس” که در اثر ویروسی از خانواده کوروناویروس به اسم MERS-CoV ایجاد می‌شود، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی گزارش شد. گفتنی است بیشتر موارد گزارش شده از این سندرم، بدلیل تماس با حیوانات بوده است و مظنون اصلی انتقال این بیماری به انسان ابتدا شتر و سپس گونه ای خفاش به نام خفاش مقبره ای مصری (با نام علمی Taphozous perforatus) ، شناخته شد که احتمال آلوده شدن میوه خرما توسط خفاش ها و در پی آن انتقال این بیماری به انسان را تقویت می کرد.

به دلیل پراکندگی بسیار کم این گونه ی خفاش در ایران، احتمال انتقال بیماری "مرس” از طریق آلودگی میوه خرما توسط خفاشهای میوه خوار آلوده به این ویروس، در کشورمان بسیار کم است. پراکندگی این نوع خفاش ها محدود به منطقه بسیارکوچکی درحاشیه خلیج فارس گزارش شده است.

شایان ذکر است از آنجا که در کشور ما بسته‌بندی خرما بیشتر به صورت سنتی انجام می‌شود و همچنین به علت احتمال انتقال انواع آلودگی های محیطی و یا حتی انتقال آلودگی از بسته بندی های خرما به این ماده مغذی، همواره به شستشوی آن قبل از مصرف، توصیه و تاکید شده است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه دوم؛ تبلیغی پشت یک اتوبوس در اروپا
    [/BCOLOR]
    تعصب و علاقه ایرانیان به آموزه ها و روایات مذهبی باعث شده این تعصب فضایی مناسب برای شایعه سازان باشد تا دروغ های خود را برای شما باورپذیر تر کنند. لذا با برخورد با این چنین مواردی که مرتبط به باور های مذهبی است، پیش از باور کردن و یا پخش کردنِ آن، از صحت خبر مطمئن شویم.
    [/BCOLOR]

متن شایعه

«ترجمه تبلیغی پشت یک اتوبوس در اروپا،

چاقو اسماعیل را نکشت

اتش ابراهیم را نسوزاند

نهنگ یونس را نخورد

دریا موسی را نبلعید …

با خدا باش و به او اعتماد کن تا پناه و نگهبانت باشد»

1072202_139.jpg

پاسخ شایعه

درج این تبلیغ پشت اتوبوسی در اروپا حقیقت ندارد و الصاق این نوشته ها به تصویر اتوبوس، توسط نرم افزارهای ویرایش تصویر صورت گرفته است.

در حقیقت تصویر اصلیِ این اتوبوس یک قاب و قالب تصویر آماده در سایت ها و نرم افزارهای گرافیکی است که برای تصویرسازی و همچنین مصارف تبلیغاتی استفاده می گردد. به همین علت نسخه های متعددی از این تصویر همراه با ویرایش های مختلف در اینترنت منتشر گردیده است.

1072203_280.jpg

سوژه سوم؛ مضرات گرفتن ناخن در شب

این مطلب و ادعاهای مطرح شده در آن، چه از لحاظ علمی و چه از دیدگاه مذهبی حقیقت ندارد و شایعه می باشد.

متن شایعه

«آیا میدانید چرا گرفتن ناخن در شب خوش نیست؟ در شب تمام کلسیم بدن در نوک انگشتان جمع می شود و در روز همه کلسیم به بدن بر میگردد… حال اگر شب ناخن بگیرید، همه کلسیم خود را دور ریخته اید.

۱۴۰۰ سال پیش پیامبر (ص) این نکته را فرموده بودن، اما امروزه علم ثابت کرده. درود و سلام بر حضرتش»

1072243_208.jpg

پاسخ شایعه

این مطلب و ادعاهای مطرح شده در آن، چه از لحاظ علمی و چه از دیدگاه مذهبی حقیقت ندارد و شایعه می باشد. در منابع اسلامی هیچ روایتی مبنی بر کراهت گرفتن ناخن در شب مشاهده نمی شود. از کارهای مستحبی که دین اسلام بر آن تأکید می کند، گرفتن ناخن است و برای آن زمان و مکان خاصی توصیه نگردیده است.

جمع شدن کلسیم بدن در نوک انگشتان بهنگام شب نیز مبنای علمی ندارد. ناخن هم مانند مو از یک پروتئین سخت محافظ به نام کراتین ساخته شده است و علاوه بر اینکه کلسیم در ناخن‌ها ذخیره نمی‌شود، این ماده در سلامت و قدرت ناخنها نیز تاثیری ندارد. نود و نه درصد کلسیم در بدنبرای ساختن استخوانها و دندانها استفاده می گردد و کلسیم باقی مانده در اندامها، بافتها و جریان خون گردش می کند.

مضرات کوتاه کردن ناخن در شب، از افسانه‌های قدیمی است که بعضا توجیهات به ظاهر علمی نیز برای آن ارائه شده است. باور به ممنوعیت ناخن گرفتن در شب می‌تواند ریشه در زمانی داشته باشد که نور کافی در شب وجود نداشت و انسان‌ها ناخن‌های خود را با وسایل ابتدایی و نوک تیز می‌گرفتند. کمبود نور و استفاده از این وسایل می‌توانسته است باعث شود انسان‌ها در هنگام ناخن گرفتن در شب به خود صدمه بزنند. همچنین در این حالت ممکن بود تکه‌های ناخن در غذای انسان بیفتد و مشکلاتی برای او بوجود بیاورد.

ممنوعیت ناخن گرفتن در شب، مختص خرافات و افسانه های ایرانی نبوده و نیست. بر اساس یک افسانه‌ی ژاپنی ناخن گرفتن در شب می‌تواند به مرگ منجر شود، عمر را کوتاه کند و ارواح خبیثه را جذب کند.

سوژه چهارم؛ پشت پرده قورباغه شدن عکس پروفایل!

این متن در سال ۹۲ و بر مبنای چالش زرافه تنظیم شد و فاقد منابع و استنادات معتبر می باشد.

متن شایعه

" پشت پرده ماجرای قورباغه شدن عکس پروفایل برخی چه بود؟ باز هم پای آمریکا در میان است ! برخی از دوستان به مناسبت های مختلف عکس پروفایل خود را در شبکه های اجتماعی و برخی نرم افزارهای تلفن همراه غیر از تصویر خود انتخاب می کنند و این یک موضوع کاملا معمولی است. اما وقتی تعداد زیادی از دوستانتان به یکباره عکس قورباغه را براب پروفایل خود انتخاب میکنند متعجب می شوید! چند روز قبل متوجه آن شدم که تعداد زیادی از دوستانم عکس قورباغه را برای پروفایل خود انتخاب کرده اند. علت را از یکی از آنها جویا شدم که این متن را در پاسخ برای من فرستاد : داستان قورباغه شدن ِ من، برخورد با این پست ِ لعنتی بود!!
    من برای شما معما رو می‌نویسم ولی به این شرط که شما جواب رو برای من بفرستید. اگر اشتباه بنویسید باید به مدّت "سه روز" عکس پروفایلتون رو به یه قورباغه تغییر بدید. (همین بلایی که سر من اومد!) قبوله؟ ساعت 5 صبح ِ و شما خوابید، زنگ در خونه ی شما رو می‌زنن. می‌دونید که پدر و مادرتون هستن و قراره برای صبحانه بیان خونه‌ی شما. تو خونه مربای توت‌فرنگی، عسل، نون و پنیر دارید. چه چیزی رو اول باز می‌کنید؟ ...... یادتون باشه که اگر اشتباه بگید باید عکستون رو باید به مدّت "سه روز" به قورباغه تغییر بدید..! و قورباغه بودن خیلی بهتر از جرزن بودنِ! پی نوشت: هرکسی که اهل بازی و ریسک کردن هست مسیج بده منتظرم . اما امروز صبح در یکی از شبکه های اجتماعی با متن زیر روبرو شدم: ﻟﻄﻔﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﺘﻦ ﺭﺍ ﺗﺎ ﺁﺧﺮ ﺑﺨﻮﺍﻧﯿﺪ !!! ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﯾﻦ قورباغه ﮐﻪ ﺍﻻﻥ ﺷﺪﻩ ﻋﮑﺲ ﭘﺮﻭﻓﺎﯾﻞ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﯾﻪ ﻗﻀﯿﻪ ﺍﯼ ﺭﻭ ﺑﺎﯾﺪ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﮐﻨﻢ . ﻫﻤﻮﻥ ﻃﻮﺭ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺩﻭﻧﯿﺪ ﺷﺮﻁ ﺑﻨﺪﯼ ﻫﺎﯼ ﮐﻼﻧﯽ ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻣﻮﻥ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﯽﮔﯿﺮﻩ . ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﻁ ﺑﻨﺪﯼ ﻫﺎ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﻋﺠﯿﺒﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﻤﮑﻨﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺷﻨﯿدن ﻓﮑﺮ ﮐﻨﯿﺪ ﻗﻀﯿﻪ ﻓﻘﻂ ﯾﮏ ﺷﻮﺧﯽ ﻣﺴﺨﺮﺳﺖ . ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﻁ ﺑﻨﺪﯼ ﻫﺎ ﻫﻤﯿﻦ ﻗﻀﯿﻪ ﯼ قورباغه ﻫﺎﺳﺖ . ﻓﺮﺩﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﭖ . ﺱ ﺑﺎ ﻓﺮﺩﯼ ﺷﺮﻁ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻃﯽ ﯾﮏ ﻫﻔﺘﻪ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻨﻪ ﮐﻪ ﭼﻨﺪ ﻫﺰﺍﺭ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺍﯾﺮﺍﻧﯿﺎ ﻋﮑﺲ ﭘﺮﻭﻓﺎﯾﻠﺸﻮﻥ ﺭﻭ به قورباغه ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺑﺪﻥ . ﭘﻮﻟﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺑﺮﻧﺪﻩ ﯼ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﻁ ﺑﻨﺪﯼ ﻣﯿﺮﺳﯿﺪ ﭼﯿﺰﯼ ﺣﺪﻭﺩ ﻫﻔﺘﺼﺪ ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ تومان ﺑﻮﺩﻩ . برخیﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﮔﺎﻩ ﻣﯿﮕﻦ ﻃﯽ ﺳﻪ ﺭﻭﺯ ﺍﻭﻥ ﻃﺮﻑ ﺗﻮﻧﺴﺘﻪ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻨﻪ ﮐﻪ ﭼﻨﺪ ﻫﺰﺍﺭ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻋﮑﺲ ﭘﺮﻭﻓﺎﯾﻠﺸﻮﻥ ﺭﻭ ﺑﻪ قورباغه ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺑﺪﻥ ﻭ ﺷﺮﻁ ﺭﻭ ﺑﺮﺩﻩ . ﺣﺎﻻ ﻣﻤﮑﻨﻪ ﺑﮕﯿﺪ ﺑﯿﭽﺎﺭﻩ ﺍﻭﻧﯽ ﮐﻪ ﺷﺮﻃﻮ ﺑﺎﺧﺘﻪ . ﺍﻣﺎ ﺳﺨﺖ ﺩﺭ ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﯿﺪ . ﺍﻭﻥ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺷﺮﻃﻮ ﺑﺎﺧﺘﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﺳﺖ . ﻭ ﺗﻌﻤﺪﺍ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﻁ ﺭﻭ ﺑﺎﺧﺘﻪ . ﭼﺮﺍ؟ﻭﺍﺳﺘﻮﻥ ﻣﯿﮕﻢ . ﯾﮏ ﻫﻔﺘﻪ ﯼ ﭘﯿﺶ ﯾﮏ ﻣﺠﺮﯼ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﯼ ﺗﻠﻮﯾﺰﯾﻮﻧﯽ ﺩﺭ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺑﺎ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﻨﺎﺗﻮﺭﻫﺎﯼ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﺳﻨﺎﺗﻮﺭ ﻣﯿﮕﻪ ﺷﻤﺎ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﺍﺩﻋﺎﯼ ﻗﺪﺭﺕ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﺑﮕﯿﺪ ﻣﺜﻼ ﭼﯿﮑﺎﺭ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﯿﺪ ﺑﮑﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﻧﻦ؟ ﺳﻨﺎﺗﻮﺭ ﻣﯿﮕﻪ ﻣﺎ ﺍﻭﻧﻘﺪﺭ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﺍﺭﯾﻢ ﮐﻪ ﺑﺎ ﭼﻨﺪ ﻫﺰﺍﺭ ﺩﻻﺭ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﯿﻢ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﯾﮏ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﺷﺐ ﻫﺎﻟﻮﻭﯾﻦ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﻣﯿﻞ ﻣﺎ ﻭ ﺧﻮﺩﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﻭﻟﯽ ﻧﺎ ﺁﮔﺎﻫﺎﻧﻪ ﻋﮑﺲ ﭘﺮﻭﻓﺎﯾﻞ ﻓﯿﺴﺒﻮﮐﺸﻮﻧﻮ ﺑﻪقورباغه ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺑﺪﻥ . ﻣﺠﺮﯼ ﻣﯽ ﺧﻨﺪﻩ ﻭ ﻣﯿﮕﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻨﮑﺎﺭ ﭼﻘﺪﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﻧﯿﺎﺯ ﺩﺍﺭﯾﺪ؟ ﺳﻨﺎﺗﻮﺭ ﻣﯿﮕﻪ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﯾﮏ ﻫﻔﺘﻪ . ﻗﺴﻤﺖ ﺑﻌﺪﯼ ﺍﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻓﺮﺩﺍ ﭘﺨﺶ ﻣﯿﺸﻪ ﻭ ﺧﯿﻠﯽ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﻦ ﻋﮑﺲ ﭘﺮﻭﻓﺎﯾﻞ ﺧﻮﺩﺷﻮﻥ ﻭ ﻣﻀﺤﮑﻪ ﺷﺪﻧﺸﻮﻥ ﺭﻭ ﺗﻮ ﺍﻭﻥ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺑﺒﯿﻨﻦ .

این نمونه و هزاران نمونه ی دیگه نشان دهنده قدرت نفوذ در شبکه های اجتماعی است که نشان دهنده آن است که اگر مسئولان و فعالان اجتماعی بخواهند به سادگی می توانند در این نوع شبکه های اجتماعی موضوعی را فراگیر کنند.
    "

1072269_772.jpg

پاسخ شایعه

چالش قورباغه گسترش چندانی نداشت! این چالش زرافه بود که در سال ۲۰۱۳ به صورت بین المللی در فیسبوک منتشر شد. متن شایعه نیز در سال ۹۲ بدون هیچ منبع و سندی، در مورد چالش "زرافه" تنظیم و منتشر شد، نه قورباغه!

ارکان اصلی داستان مانند طرفین شرط بندی، منابع آگاه، سناتورآمریکایی و شبکه تلوزیونی، همگی مجهول هستند و جزئیات ادعا شده در هیچ منبع معتبری یافت نمی شود. این معماها دارای چند لایه و یک نکته انحرافی هستند و انتخاب شرکت در چالش و تعهد به انجام شرایط آن نیز اختیاری است.

ضریب نفوذ فیسبوک در ایران طی ۳ سال گذشته کاهش چشمگیری داشته و دیگر نقش تعیین کننده ای در میان کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی ندارد.

کاربران شبکه های اجتماعی امکان رصد و آمارگیری گسترده را ندارند و تغییر تصاویر، آنهم با موارد فکاهی، پیام یا تاثیر خاصی بر مخاطبان ندارد. نتیجه گیری متن تاحدودی قبول است و قدرت پنهان و نرم شبکه های اجتماعی قابل انکار نیست، اما مصادیق و جریانهای تجربه شده و موثرتر اجتماعی، سیـاس*ـی و... برای معرفی آن وجود دارد.
    [/BCOLOR]

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ ظروف پلاستیکی ۲ هزار تومانی از کجا می آیند؟!

محصولات پلاستیکی از ضایعات بیمارستانی تهیه نمی شوند و این نوع ضایعات طی فرآیند خاصی توسط شهرداری امحاء می شوند

متن شایعه

" ظروف پلاستیکی 2000 هزار تومنی ازکجا میایند؟ مدتی است که شاهد ورود ظروف پلاسکو با قیمت دو هزار تومن در سطح شهرها میباشیم و نا خواسته به دلیل قیمت پایین به سمت آنها هجوم میبریم و با یک چشم به هم زدن چندین و چند نوع بیماری برای خود و کودکانمان به خانه میبریم. اما این ظروف از کجا می آیند؟ سال 1391 قرار براین شد بازیافت پلاسکو تبدیل به گلدان و کیسه زباله و وسایلی ازاین قبیل گردد اما پس از چندی کارخانه های مبدل بازیافتی دراستانهای ایلام و همدان و کرمانشاه دست به اقدامی عجیب زدند و از اشیاء بازیافتی که از بیمارستان ، تیمارستان، زندان، واماکن شبانه روزی مثل خوابگاه ها و تالارها به صورت قراردادی خریداری میکردن ، سفره و اسباب بازی کودکان ، آب پاش و دمپایی و حتی ظروف غذا تولید نمودند حال آنکه دوباره دستان پلید وپشت پرده ای ورود کرده و حتی وزارت بهداشت نیز نتوانست جلوی این اقدام سهمگین را بگیرد. و ما ناآگاه باخریدن این ظروف حامل انواع بیماریهای ناشناخته به منزل خود خواهیم بود. اگر درشهر شما چنین بازاری وجود دارد قطعا از این متن مردم را آگاه کنید ،چرا که حتی یک بازار فروش دو هزارتومنی دراستان ایلام کرمانشاه و همدان نخواهید یافت اما استانهای همجوار آلوده به چنین ناقلان بیماری شده اند. پس کوتاهی نکنید جان خود وفرزندانتان را به خطر نیندازید و اطلاع رسانی کنید. "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1084603_614.jpg

پاسخ شایعه

شایعه تهیه وسائل پلاستیکی ۲ هزار تومانی از ضایعات بیمارستانها و مراکز عمومی، نخستین بار در سال ۹۳ منتشر شد. این مطلب در همان زمان توسط رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت تکذیب گردید.
    [/BCOLOR]

ضایعات بیمارستانی در دسترس عموم نیست و شهرداری آنها را با ضایعات دیگر مخلوط نمی‌کند. ضایعات عفونی هم با زباله ها جمع آوری نمی‌شود، بلکه توسط زباله سوز امحاء می‌شود. پلاستیک سازهایی که وسایل بسته بندی دارو، غذا، آرایشی و بهداشتی و بسته‌های تغذیه و خوراک تولید می کنند، تحت نظارت سازمان غذا و دارو بوده و امکان استفاده از ضایعات را به هیچ عنوان ندارند.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    حتی ملزوماتی نظیر دمپایی نیز از ضایعات بیمارستانی نیست، بلکه از ضایعات دیگری جمع آوری شده و پس از ذوب کردن با فرآیندی مشخص، تولید می‌شوند.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]

سوژه دوم؛ کشف گنجینه ای زیر زمینی و بزرگتر از تخت جمشید در مرودشت!

کشف چنین گنجینه ای صحت ندارد و تصاویر منتشر شده مربوط به مصر و ترکیه می باشند!

متن شایعه

" آقایون نیستید ببینید فاروق(استان فارس شهرستان مرودشت شهر فاروق) چه خبره بزرگترین گنج ایران دیروز اینجا پیدا شد انگار یه تخت جمشید دیگه هست ولی با این تفاوت که زیر زمین ساختنش ... اینجا الان حکومت نظامیه و اصلا نمیذارن کسی نزدیک بشه که کسی بخواد عکس یا فیلمی بگیره ...از تهرون و بقیه شهرها شاید نزدیک به صد تا ماشین اطلاعات با نیروهای ویژه اومدن اینجا ... نمونه این شهر مخفی شده هیچ جای دنیا نیست ...معبدی به اندازه یه زمین فوتبال زیر زمین کاملا بکر و دست نخورده با مجسمه هایی به طول 3 الی 5 متر عمدتا از طلا که تعجب همگان رو برانگیخته خوبیش اینه که تا الان هیچ تخریبی در اون صورت نگرفته و همه چی سر جای خودشه ...همه جای دنیا آثار باستانی که زیر زمین مخفی باشن به مرور بر اتر فرسایش از بین میرن و اندک شواهدی فقط ازشون معلومه ولی اینجا در کمال ناباوری همه اشیاء سالم مونده البته مکان هم کاملا سرپوشیده هست و حتی حوض آبی که داخلش هست هنوز پر از آبه و این خیلی بینظیره نسبت به گفته های کارشناسان اینجا قدمت این مکان سترگ به 7 هزار سال پیش برمیگرده که در نوع خودش کاملا استثنایی هست مختصات و مشخصات داخل رو از دوست برادرم که خودش به عنوان کارشناس بومی منطقه وارد دهلیز و معبد زیر زمین شده متوجه شدم ... حتما سعی میکنم به هر طریقی که شده عکسی از این مکان به دست بیارم و واست بفرستم تا ببینی که چه عظمتی به مدت 7000 سال اینجا مدفون بوده و دست نخورده تا الان باقی مونده ... حتما خبررسانی کنید تا همه مردم ایران مطلع بشن بلکه‌ کاری صورت بپذیره که این هویت باارزش ملی ما چند ماه بعد سر از موزه های لندن و المان و فرانسه و روسیه سر در نیاره و تو خود ایران نزد خودمون باقی بمونه ... "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1084617_420.jpg

پاسخ شایعه

کشف چنین گنجینه ای صحت ندارد و هیچ گزارشی در این خصوص از منابع رسمی یا حتی غیر رسمی در دست نیست. تصاویر منتشر شده در این رابـ ـطه، مربوط به یک شایعه دیگر و کشف گنجینه ای در مصر است که قبلا پاسخ داده ایم.

تصویر پلکان سنگی نیز متعلق به معبد باستانی "DOLICHES" در نزدیکی شهر "غازی آنتپ" در ترکیه است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1084618_982.jpg
    [/BCOLOR]​

نویسنده مشخص نکرده اطلاعات دقیق و جزئیاتی که نیاز به بررسی و آزمایشات طولانی مدت دارند، چگونه توسط دوست برادرش که یک کارشناس محلی بوده، کشف شده است. درخواست انتشار مطلب به منظور حفاظت از این گنجینه، طبق معمول یک عملیات روانی برای مخاطبان است تا این شایعه با القای حس بی اعتمادی به دستگاه های نام بـرده شده، انتشار گسترده تری بیابد.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]

سوژه سوم؛ کشتار الاغ در رستوران های جاده هراز!
    [/BCOLOR]

این تصویر ارتباطی با ایران ندارد و متعلق به برزیل می باشد!

متن شایعه

" حالا هی بگین چرا نهار شام تو جاده هراز نمیخورین,,تاریخ 1395/8/25 تو جاده هراز پشت یکی از رستورانها پیدا کردن "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1084625_401.jpg

پاسخ شایعه

این تصویر ارتباطی با رستورانهای جاده هراز و ایران ندارد! تصویر مربوط به کشتارگاهی در شهر "Caxias" برزیل است که گوشت الاغ را با نام گوشت گوسفند می فروخت و در ژانویه ۲۰۱۶ توسط پلیس تعطیل شد.

برخی رسانه های غیر متخصص، تصویر شایعه را به چین منتسب کرده اند! علاوه بر گزارش منابع رسمی محلی، عناصر موجود در عکس از جمله رنگ پوست و لباس فرد درون تصویر هم خلاف این را ثابت می کند. در اردیبهشت ماه سال 95 نیز بر مبنای این تصویر شایعه دیگری منتشر شد که تمامی این پیامها آرامش روانی جامعه را هدف قرار می دهند.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1084635_928.jpg
    [/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه چهارم؛ حیله استفاده از علامت اختصاری E برای فروش محصولات حرام به مسلمانان
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    کدگذاریِ افزودنی ها، ارتباطی با پنهانکاری در زمینه مواد تشکیل دهنده ی آنها ندارد. پیش از این عنوان این مواد افزودنی بر روی برچسب مواد غذایی به طور کامل نوشته میشد، اما از آنجا که آنها فضای زیادی را روی بسته محصول اشغال میکردند، در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار در اتحادیه اروپا تصمیم گیری شد تا به جای درج عنوان کامل این افزودنی های شیمیایی، یک حرف و کد اختصاری تعیین کرده و شاخص E (برگرفته از Europa) به معنی وجود هرگونه افزودنی غذایی در محصولات، مطابق با سیستم بین المللی طبقه بندی (INS) میباشد.
    [/BCOLOR]

متن شایعه

«هشدار هشدار هشدار – تجارت آزاد در سطح بین‏ المللی، موجب شده است که بازارهای کشورها، منبع درآمد سرشاری برای کمپانی‏ها و کارخانجات بزرگ جهانی شود. در این میان»… بازار کشورهای اسلامی به دلیل جمعیت‏های میلیونی این کشورها، هدف همیشگی برای شرکت‏های خارجی بوده و محصولات خود را به این بازارها روانه می‏کنند. مسئله استفاده از محصولات حرام خصوصا مشتقات خوک در مواد غذایی و بهداشتی در سالهای اخیر بشدت مورد بحث قرار گرفته و موجب شده تا پژوهشگران مسلمان به این موارد حساس باشند. کشورهای اروپای در بیش از ۷۵% محصولات غذایی و بهداشتی شان از پی و چربی خوک استفاده می کنند. اما به علت اینکه برخی ها از مواد حیوانی استفاده نمی کنند، در اروپا دقیقا باید درج شود، که کدام محصول از ترکیبات روغن خوک است. اما درج این عنوان موجب میشد که این محصولات به کشورهای مسلمان صادر نشود. لذا برای رفع آن نوشتند چربی حیوانی. مجددا پس از سالیانی دانشمندان کشورهای مسلمان متوجه شدند این چربی حیوانی یا از خوک است و یا از حیوانات غیر ذبح شرعی که هر دو حرام است. که البته با بررسی انجام شده میتوان دریافت که تنها از خوک بوده نه حیوانات دیگر، زیرا طبق استاندارد بهداشت اروپا استفاده از شحم گاو در هر محصول ممنوع است. برای رفع این مشکلات ، حیله استفاده از علامت اختصاریE کاربردی شد.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1084648_422.jpg

از E100 تا E999 کدگذاری شدند و این موارد در انواع ادامس، شکلات، خمیر دندان، کرم ریش تراشی، شیرینی، بیسکوییت، کنسرو، ژل ها ، و در بسیاری از داروها و انواع ویتامین و امگا ها و… یافت میشود

• کدهایی که با چربی خوک استفاده می شود ولی با نام علمی مواد دیگر معروف شده:
    E100 E110 E120 E140 E141 E141 E153 E210 E213 E214 E216 E234 E252 E270 E280 E325 E326 E327 E334 E335 E336 E337 E422 E430 E431 E432 E433 E434 E435 E436 E440 E470 E471 E472 E473 E474 E475 E476 E477 E478 E481 E482 E483 E491 E492 E493 E494 E495 E542 E570 E572 E631 E635 E904

• کدهایی که در آن چربی خوک بکار رفته است:
    E101 E102 E103 E111 E120 E123 E124 E126 E127 E128 E141 E152 E206 E210 E213 E214 E234 E252 E270 E280 E325 E326 E327 E334 E336 E337 E374 E420 E422 E430 E431 E432 E433 E434 E435 E436 E442 E470 E471 E472 E473 E474 E475 E476 E477 E478 E481 E482 E483 E488 E489 E491 E492 E493 E494 E495 E542 E550 E570 E577 E591 E631 E632 E633 E904

• موادی که مشکوک است:
    E104 E122 E141 E150 E153 E171 E180 E240 E214 E477 E151
    • موادی که سبب درد معده می شود:
    E226 E224 E223 E211 E221
    • موادی که موجب فشارخون میشود:
    E250 251 252 E320 E32
    • موادخطرناکی که در امریکا، انگلیس و اسراییل ممنوع است:
    E102 E110 E120 E123 E127
    • ممنوع بین المللی:
    E103 E105 E111 E121 E125 E126 E127 E130 E152 E181 E211 E212 E213 E214 E215
    • موادسرطانزا:
    E102 E123 E124 E131 E142 E210 E211 E212 E213 E214 E215 E217 E220 E239 E251 E311 E330
    • موادی که موجب اضطراب و تهوع میشود:
    E221 E223 E224 E226
    • موادی که کلسترول خون را بالا می برد:
    E320 E312 E463 E464 E466
    • موجب حساسیت ، خارش، تاول می شود:
    E230 E231 E232 E233 E311 E312
    • باعث عدم هضم غذا می شود:
    E338 E339 E340 E341 E407 E450 E461 E462 E463 E465 E466
    • ویتامین B12 را از بین می برد:
    E220
    • سبب مشکلات پوستی می شود:
    E231 E232 E233 E250 E311 E312
    • کدهایی که فعلا سالم هستند و مراکز علمی معتبر جهان هنوز مضراتی را کشف نکرده اند!!
    E132 E140 E160 E161 E170 E174 E175 E200 E201 E202 E203 E236 E237 E238 E260 E261 E262 E263 E281 E282 E300 E301 E302 E303 E304 E305 E306 E307 E308 E309 E322 E331 E332 E333 E335 E400 E401 E402 E403 E404 E405 E406 E408 E410 E411 E413 E414 E421
    • برخی اسامی موادی که گوشت خوک دارند: شکلات جلاکسی ژلاکسی، شکلات کیت کت، شکلات ماکنتوش، استریت، کلیه شکلات های خارجی که روکش کارامل دارند، حلوای ژلاتین، ژله (بجز جلبرگ دریایی ها).
    • موادی که در آن از استخوان حیوان مرده استفاده شده: آدامس اکسترا و مکعبات وشورباماجی وبرخی از داروهای کلسیم»
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    پاسخ شایعه

کدگذاریِ افزودنی ها، ارتباطی با پنهانکاری در زمینه مواد تشکیل دهنده ی آنها ندارد. پیش از این عنوان این مواد افزودنی بر روی برچسب مواد غذایی به طور کامل نوشته میشد، اما از آنجا که آنها فضای زیادی را روی بسته محصول اشغال میکردند، در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار در اتحادیه اروپا تصمیم گیری شد تا به جای درج عنوان کامل این افزودنی های شیمیایی، یک حرف و کد اختصاری تعیین کرده و شاخص E (برگرفته از Europa) به معنی وجود هرگونه افزودنی غذایی در محصولات، مطابق با سیستم بین المللی طبقه بندی (INS) میباشد.

افزودنی های غذایی بر اساس تاثیراتی که روی ارگانیزم میگذارند، به گروه هایی تقسیم میشوند که این گروه ها بر اساس رقم اول بعد از حرف Eتعیین میگردند.

E100-E199 (رنگ)

E200-E299 (نگهدارنده)

E300-E399 (آنتی اکسیدان ها، تنظیم کننده اسیدیته)

E400-E499 (پرپشت کننده، تثبیت کننده)

E500-E599 (آمیزنده)

E600-E699 (تقویت عطر و طعم)

E700-E799 (آنتی بیوتیک)

E900-E999 (شیرین کننده)

E1000-E1599 (مواد شیمیایی اضافی)

منشا تهیه این مواد افزودنی، می تواند شیمیایی، حیوانی و یا گیاهی باشد. گاهی برای تهیه ی یک ماده ی افزودنی با یک کد واحد، چندین منشا تهیه وجود دارد و حلال یا حرام بودن آن به روش و منشا تهیه ی آن منوط و مربوط می شود. مواد افزودنی ای که منشا حیوانی دارد، اگر در تهیه آن از حیوان حلال گوشتی که ذبح اسلامی شده باشد استفاده شده باشد، حلال است و استفاده از آن مشکلی ندارد.

ادعای متن شایعه مبنی بر اعلام برخی کدهای حاوی منشا چربی خوک درست نیست. بسیاری از کدهای اعلام شده قطعا حلال و تعدادی از آنها از لحاظ حِلیت مجهول اند که مربوط به چگونگی تهیه این مواد است؛ تنها دومورد از ۱۲۰ کد اعلام شده حرام می باشد E120 و E1244 که هر دو از حشرات تهیه شده اند.

در کنار مزایای افزودنی های غذایی نظیر افزایش کیفیت و ماندگاری و تامین مواد غذایی ایمن با نگهدارنده های ضد میکروبی، این مواد خطراتی هم دارند که باعث شده کارشناسان این صنعت، همواره مردم را به استفاده از مواد غذایی تازه تشویق کنند. عوارض جانبی مواد شیمیایی افزودنی که به شدت تابع مقدار و طول مدت مصرف آنها است را می توان به اثرات کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. اثرات کوتاه مدت شامل: سردرد، آلرژی، افزایش وزن، بیش فعالی بخصوص در کودکان، کاهش سطح انرژی، کاهش تمرکز و کاهش سطح ایمنی بدن می باشد. اثرات طولانی مدت آنها بر بدن نیز می تواند باعث بروز سرطان و بیماری های قلبی عروقی شود. بر این اساس ده مورد افزودنی خوراکیِ نام بـرده شده، بهتر است مصرف نشوند.

مطابق قوانین شرع اسلام اگر چه هر نجسی حرام است، اما هر حرامی نجـ*ـس نیست؛ لذا مصرف کنندگانِ مقید به اصول شرعی می توانند برای اطمینان خاطر از پاک بودن محصولاتی همچون محصولات آرایشی بهداشتی، از کالاهایی که برچسب حلال دارند استفاده نمایند. برچسب حلال نشان دهنده ی عدم وجود افزودنی های الکلی و غیرمجاز در محصول نهایی می باشد و در سراسر دنیا قابل دسترس هستند.
    [/BCOLOR]

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]سوژه اول؛ کشف هیولایی عجیب در هند که چند نفر را به قتل رسانده است!

تصاویری که از این هیولای خیالب منتشر شده بود، مربوط به یک گونه خرس است که در مالزی پیدا شده و هیچ کسی را هم به قتل نرسانده است!

متن شایعه

" هیولایی عجیب که در هند پیدا شده که چند نفر را به طرز وحشیانه به قتل رسانده بود "
    [/BCOLOR]
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)] [/BCOLOR]
    1092829_776.jpg

پاسخ شایعه

تصاویر مربوط به یک هیولا نیست و در هند مشاهده نشده است. این حیوان گونه ای خرس به نام "Sun Bear" می باشد این خرس در ژانویه 2015 بیمار و با بدنی عاری از مو در یک مزرعه مجاور روستای "Sibu" در جزیره بورنئوی مالزی پیدا شد.
    [/BCOLOR]
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)] [/BCOLOR]​
    1092830_283.jpg
    [/BCOLOR]​
    این نژاد جثه کوچکی دارد و از ریشه و میوه گیاهان، عسل ، حشرات، جوندگان، مارمولک ها و پرندگان کوچک تغذیه می کند و چنگال های بزرگش برای بازکردن تنه درختان است.
    [/BCOLOR]
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)] [/BCOLOR]​
    1092833_158.jpg
    [/BCOLOR]​
    یک Sun Bear سالم
    [/BCOLOR]
    این جانور کسی را به قتل نرسانده و هنگام کشف پس از دقایقی تقلا، به علت سوء تغذیه و بیماری از هوش رفت و بعدا توسط مامورین برای درمان به مکانی امن منتقل شد.
    [/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]

سوژه دوم؛ نهم ربیع الاول سالگرد قتل خلیفه دوم و عید الزهرا
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    نهم ربیع الاول سالروز قتل خلیفه دوم نیست و خرافه ای به نام جشن عیدالزهرا در این روز از سوی مراجع رد می شود.

متن شایعه

" نهم ربیع الاول روز جشن عیدالزهراء و قتل عمر بن خطاب مبارک "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1092834_647.jpg

پاسخ شایعه

هیچ منبع معتبری نهم ربیع الاول را سالگرد قتل عمر بن خطاب، خلیفه دوم ذکر نکرده است. منابع تاریخی متعددی آورده اند که خلیفه دوم در روز ۲۳ ذوالحجة سال ۲۳ هجری توسط "فیروز" ملقب به "ابو لؤلؤ" مجروح گشت و سه روز بعد یعنی ۲۶ ذوالحجه کشته شد.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    بنا بر قولی "عمر بن سعد" فرمانده سپاه ابن زیاد در کربلا، در روز نهم ربیع الاول کشته شده که تشابه نام او با خلیفه دوم، موجب نسبت دادن این روز به قتل خلیفه دوم گردیده است.

مراسمی به نام عیدالزهرا مستند تاریخی نداشته و مراجع بزرگ شیعه نیز این مراسم را خرافه و موجب تفرقه و آسیب میان مسلمانان می دانند.

روز نهم ربیع الاول مصادف با آغاز امامت صاحب الزمان (عج) می باشد و غالب مراسم سرور شیعیان به این دلیل بوده است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه سوم؛ کلیپ منتسب به گنج در فاروق!

کلیپ گنج فاروق ساختگیست و ایرادات مختلف فنی و تاریخی در آن وجود دارد.

متن شایعه

" پس از تکذیب کشف شهر فاروق توسط میراث فرهنگی استان یه آدم باشرف پیدا شد و بابه خطر انداختن شغل و حتی جانش این فیلم رو گرفته و پخش کرده. به مجسمه های هخامنشی وسکه ها وریتون ها دقت کنید. اسکناس هم گذاشته کنارش که نگن مال کشور دیگست. درود به شرفش. "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)] کلیپی که با عنوان گنج فاروق به سرعت در حال پخش شدن است[/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]
    پاسخ شایعه

ادعای کشف گنج در فاروق، با دلایل مختلف و توضیحات مسئولین تکذیب شده است. کلیپ منتسب به آن نیز فاقد اصالت و تنها یک جعل ناشیانه است. چنین آثاری حتی در تخت جمشید و پاسارگاد که مراکز حکومتی و دینی هخامنشیان بودند یافت نشده و کارشناسان میراث فرهنگی نیز موردی نیافته اند.

با وجود تخت جمشید، چرا باید بنای مهم دیگری در فاصله بسیار کم از آن ساخته شود و چنین محوطه عظیمی چگونه با این ورودی کوچک ساخته شده و خروارها خاک از آن خارج شده است؟!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1092845_806.jpg

عکسی که منتسب به ورودی این گنج عظیم است!
    [/BCOLOR]

آثار موجود در یک سایت 2500 ساله، اینچنین منظم کنار یکدیگر قرار نگرفته اند. در حالی همه اشیا زرد رنگ هستند که بیشترین آثار تاریخی کشف شده از جنس شیشه، نقره یا حتی مفرغ بوده‌اند!

هیچ تالاری به این شكل از دوره هخامنشی وجود ندارد و نوع چینش اشیا نیز ناشیانه است. دیوارها نشانی از بناهای باستانی ندارد و با پارچه یا رنگ سیاه پوشانده شده تا فضای دهلیز را تداعی كند. تداعی فضای دهلیز در حالیست که اشیا دوره هخامنشی در خاک مدفون هستند و باستان شناسان با ایجاد كارگاه‌های مربع شكل آنها را از زیر خاك بیرون می كشند که عموما دچار آسیب و فرسایش شده‌اند. سازندگان این اشیا جعلی، ناشیانه تلاش كرده‌اند الگوی هخامنشی که در موزه ها دیده اند را تكرار كنند! نمونه‌های مولاژ مجسمه‌ سرباز هخامنشی نیز در خیابان ویلا یا منوچهری موجود است!
    [/BCOLOR]

در هیچ نمایی از فیلم فضای اصلی نمایش داده نمی شود و تمرکز نور و تصویر بر اشیاء است تا ساختگی بودن فضا آشکار نشود. ساخت گنجینه های جعلی و انتشار فیلم آنها قبلا هم سابقه داشته است! این افراد با اهداف مختلفی از جمله ایجاد اعتبار برای گنجینه دروغین خود بمنظور اغفال افراد ساده لوح، دست به این کار می زنند!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه چهارم؛ نبرد بیلاخوخان با بامشاد و به وجود آمدن علامت لایک!

یک شایعه خنده دار و یک دروغ تاریخی دایگر! لطفا پیش از باور کردن و راسل این مطالب به دیگران، اندکی تعقل و تحقیق کنید. علاوه بر این که این مطلب، داستانی نامعتبر و بی اساس است، ارتباط کلمه لایک با این داستان نیز شایعه است و حقیقت ندارد.

متن شایعه

« ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺣﻤﻠﻪ مغولها ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﯽ ﺭﺣﻢ ﺗﺮﯾﻦ ﺳﺮﺩﺍﺭﺁﻧﺎﻥ (ﺑﯿﻼﺧﻮﺧﺎﻥ) ﻧﺎﻡ ﺩﺍﺷﺖ ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻣﺨﺎﻟﻔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﮕﯿﺮﯼ ﺑﻪ ﺳﺎﺩﮔﯽ … ﻧﻤﯽﮐﺸﺖ ﻭ ﯾﮑﯽ ﯾﮑﯽ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﻫﺎﯼﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﻗﻄﻊ ﻣﯽ ﮐﺮﺩ. ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺑﯿﻦ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﺮﺩﺍﺭﺍﻥ دلیر ایرانی ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ” ﺑﺎﻣﺸﺎﺩ "ﮐﻪ ﺍﺯ ﻧﻮﺍﺩﮔﺎﻥ ﺳﺮﺩﺍﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﯾﻌﻨﯽ ﭘﻮﻣﭙﻪ ﺑﻮﺩ ﺑﺮ ﺿﺪ ﺍﻭ ﻗﯿﺎﻡ ﮐﺮﺩ ﻭ ﻃﯽ ﻧﺒﺮﺩﻫﺎﯼ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺑالاﺧﺮﻩ ﺩﺳﺘﮕﯿﺮ و اسیر "بیلاخو” ﺷﺪ.. چهار ﺭﻭﺯ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﮔﯿﺮﯼ ﺍﻭ ﻣﯽ ﮔﺬﺷﺖ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ چهار ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺍﻭ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺘﺶ ﻗﻄﻊ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺗﻨﻬﺎ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺷﺼﺘﺶ ﺑﺎﻗﯽ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺑﻮﺩ …در یک شب وی با ﮐﻤﮏ ﯾﺎﺭﺍﻧﺶ ﺍﺯ ﺯﻧﺪﺍﻥ”بیلاخو” ﻓﺮﺍﺭ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﺠﻬﯿﺰ ﻗﻮﺍﯼ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﺟﻨﮓ ایشان ﺭﻓﺖ…اینبار شجاعانه ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﭘﺎ ﺩﺭآﻭﺭﺩ و جهت تحقیر ایشان…جسد وی را به اسب خود بست و در شهر در انظار عموم شهروندان گردانید..اﻭ ﺳﭙﺲ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﺍ آﺯﺍﺩ ﻭ ﺑﺮ ﺗﺨﺖ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﯽ آﻥ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻧﺸﺴﺖ. ﻣﺮﺩﻡ خوشحال از شجاعت "بامشاد” جهت پایکوبی ……و برگزاری یک جشن بزرگ ﺑﻪ مرکز ﺷﻬﺮ آﻣﺪﻩ ﻭ تا پایان آنروز ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ” بامشاد” که چهار انگشت خود در نبرد بابیلاخو از دست داده بود.. چهارﺍﻧﮕﺸﺖﺧﻮﺩ ﺭﺍ در کف دست ﺟﻤﻊ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺍﻧﮕﺸﺖﺷﺼﺖ ﺧﻮﺩ را بهم اشاره میکردند و نشان می‌دادند.ﺍﺯ آﻥ ﭘﺲ ﺍﯾﻦ ﺭﺳﻢ ( ﺑﯽ ﻻﺥ ) ﻧﺎﻡ ﮔﺮﻓﺖ…ﻭ ﺍﮔﺮ ﮐﺴﯽ ﺍﺯ ﮐﺎﺭ ﮐﺴﯽ ﺩﯾﮕﺮ ﺧﻮﺷﺶ میآمد ﺑﻪ ﺍﻭ بیﻻﺥ میداد. اروپاییانی که در آن زمان به ایران سفر کرده بودندﮐﻢ ﮐﻢ ﺍﯾﻦ ﺭﺳﻢ را به کشور خود ﻣﻨﺘﻘﻞ کردند در تغییرات تلفظی به دلیل نبودن حرف ” خ "در زبان انگلیسی…ﺑﯿﻼﺥ ﺑﻪ "بی لایک” ﻭﺳﭙﺲ ﻻﯾﮏ..(like). ﺗﺒﺪﯾﻞ ﮔﺮﺩﯾﺪ و جالب است بدانیم امروزه این حرکت در تمام کشورهای جهان به وفور در زندگی روزمره مردم با معنی واحد (آفرین )…..(اوکی) مورد استفاده قرار میگیرد. ﺣﺎﻝ ﺍﯾﻦ ﺳﻮﺍﻝ ﭘﯿﺶ ﻣﯽ آﯾﺪ ﭼﺮﺍ ﺍﯾﻦ ﺣﺮﮐﺖ ﺩﺭ ﻧﺰﺩ ﺍﯾﺮﺍﻧﯿﺎﻥ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﯼ ﺑﺪﯼ ﺟﺎ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟ اما در اروپا و سایر نقاط جهان به معنای ” آفرین بر تو "معنی میدهد .. پاسخ اینجاست که: ﻣﻐﻮﻻﻥ ﺗﺎ ﺳﺎﻟﻬﺎ بعد از” بیلاخو خان” و” بامشاد” ﺑﺮ قسمتهایی از ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﮐﺮﺩﻧﺪﺁﻧﻬﺎ ﮐﻪ ﺗﺎﺏ ﺗﺤﻤﻞ ﺍﯾﻦﺣﺮﮐﺖ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻧﯿﺎﻥ ﻧﺪﺍﺷﺘﻨﺪ ﻫﺮ ﮐﺴﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺑﯽ ﻻﺥ ﻣﯿﺪﺍﺩمی‌گرفتند ﺑﻪ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﻣﯽﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻨﺪ.. ﺍﺯﯾﻦ ﺭﻭ ﺍﯾﺮﺍﻧﯿﺎﻥ در کوچه و بازار ﺑﻪ ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﻥ ﻣﻐﻮﻝ ﺑﯽ ﻻﺥ ﻣﯽ ﺩﺍﺩﻧﺪ ﻭ ﻓﺮﺍﺭ میکردند. ﺍﯾﻦ ﭼﻨﯿﻦ ﺷﺪ که اﯾﻦ ﺭﺳﻢ آرام آرام ﺷﮑﻞ ﺑﺪﯼ ﺑﻪﺧﻮﺩ ﮔﺮﻓﺖ.. ترجمه: «تیمور رضایی قیری» از کتاب Persian Historic Story»
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1092858_833.jpg
    [/BCOLOR]​

پاسخ شایعه

علاوه بر این که این مطلب، داستانی نامعتبر و بی اساس است، ارتباط کلمه لایک با این داستان نیز شایعه است و حقیقت ندارد. کلمه لایک (Like) کلمه ای کاملا انگلیسی است و در جایگاه فعل به معانی پسندیدن و دوست داشتن به کار می رود. استفاده از این لغت به پیش از قرن دوازدهم میلادی برمی گردد.

در این متن از فردی به نام "بیلاخوخان” به عنوان فرمانده قوم مغول نام بـرده شده است؛ حال آنکه فردی به نام بیلاخوخان در زمره فرماندهان مغول وجود ندارد تا به این ماجرا صحت ببخشد.

"پومپه" از سرداران و فرمانروایان بزرگ روم و متعلق به زمان پارتیان و "پومپه دیوس”، از سرکردگان پارتی در عهد ارد اول پادشاه اشکانی بود؛ حال اگر منظور متن از پومپه را سردار ایرانی هم بدانیم، زمان پارتیان (۲۴۷ پیش از میلاد، تا ۲۲۴ پس از میلاد) با مغولان (۱۲۱۹ تا ۱۲۵۶ میلادی) سالیان بسیاری اختلاف تاریخی دارد.

بامشاد نیز نام نوازنده و موسیقی دان عصر خسروپرویز دوم در عهد ساسانیان است و سرداری با این نام در تاریخ ایران مشاهده نمی گردد.

از لحاظ واژه شناسی هم، کلمه بیلاخ ربطی به این ماجرای تاریخی ندارد. در میان دایره لغات زبان ادبیات فارسی، تنها فرهنگ لغت معین "بیلاخ" را با این مضمون آورده است که: "به طعنه به کسی گویند که دست به کار نسنجیده ای زده و شکست خورده است. معمولاً همراه با بالا بردن انگشت شست نشان داده می شود.”

شایان ذکر است در هیچ منبع و مرجعی، اثری از کتاب "Persian historical story” و مترجم آن "تیمور رضایی قیری” یافت نگردید.
    [/BCOLOR]

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    سوژه اول؛ شیوع نوعی جذام میان مرغ ها در جنوب کشور

مرغها بیماری جذام ندارند و تصویر مربوط به "درماتیت کف پا"ی مرغ می باشد.

متن شایعه

" توجه! توجه!
    قابل توجه همشهریان شیرازی و استان فارسی..و هرمزگانی ها
    چند تن از مرغهای کشتارگاههای استان فارس دچار یک نوع بیماری به شکل جزام شده اند که از پای مرغ شروع شده و کل بدن مرغ را از بین میبرد و باعث مرگ و میر مرغها میشود..حال کشتارگاهها قبل از اینکه به کل بدن مرغ شیوع پیدا کند آنها را سر بریده و در بازار به فروش میرسانند.. لازم به ذکر است که بیماری از طریق مصرف گوشت جگر و استخوان مرغ به انسان سرایت میکند..خواهشمندیم از خرید و مصرف گوشت مرغ شدیدا خودداری کنید و ب دوستان و عزیزان خود حتما اطلاع رسانی کنید.. "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1101166_969.jpg

پاسخ شایعه

مرغها بیماری "جذام" ندارند و هیچ گزارشی از شیوع چنین بیماری در کشور وجود ندارد. در میان بیماری های مهم مشترک انسان و پرندگان نیز چنین بیماری مشاهده نمی شود.

تصویر منتشر شده نیز جذام نیست، بلکه مربوط به "درماتیت کف پا" مرغ یا "Foot Pad Dermatitis" است. درماتیت کف پا بدلیل نامناسب بودن بستر نگهداری مرغ ایجاد می شود و مرگبار نیست. این بیماری پوستی از مرغ به انسان انتقال نمی یابد!
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]

سوژه دوم؛ حقوق نجومی شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان

فیش منتسب به به مدیر مسئول کیهان جعلیست و شباهتی با فیشهای این موسسه ندارد.

متن شایعه

" فیش حقوقی حسین شریعتمداری هم آمد
    ماهیانه ١٨٧ میلیون تومان، حقوق
    مدعی اقتصاد مقاومتی!
    حالا اینا بماند با این مبلغ حقوق ماهیانه دیگه وام برای چی میگیرن؟
    "

1101189_106.jpg

پاسخ شایعه

فیش منتسب به مدیر مسئول روزنامه کیهان جعلی است و نخستین بار در تیرماه ۹۵ منتشر شد. این فیش شباهتی با نمونه فیشهای حقوقی روزنامه کیهان ندارد و کیهان طی مقاله ای این مطلب را تکذیب نمود.

حسین شریعتمداری با حکم رهبر انقلاب از سپاه به موسسه کیهان آمده و هیچ دریافتی از کیهان ندارد بلکه از سپاه و طبق نرم متعارف این سازمانحقوق می گیرد.
    [/BCOLOR]

سوژه سوم؛ دستگیری دو زن مخفی شده در چمدان در فرودگاه امام (ره)

این خبر و تصاویر ارتباطی با فرودگاه امام (ره) ندارد، بلکه مربوط به ایستگاه قطاری در رومانی است.

متن شایعه

" پلیس فرودگاه امام خمینی(ره)، ۲ زن که با پنهان شدن در چمدان قصد سفر به اروپا را داشتند، بازداشت کرد "
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1101211_555.jpg
    [/BCOLOR]​

پاسخ شایعه

بازداشت 2 زن در 2 چمدان، ارتباطی با ایران یا فرودگاه امام ندارد و توسط این فرودگاه نیز تکذیب شد. تصاویر مربوط به دستگیری دو زن 25 و 57 ساله افغانستانی در ایستگاه قطار شهر "Curticii" در مرز رومانی و مجارستان است.
    [/BCOLOR]

این دو نفر به دلیل نداشتن ویزای معتبر قصد مسافرت قاچاقی به وین و منطقه شینگن را داشتند که توسط پلیس رومانی دستگیر شدند.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    سوژه چهارم؛ پخش سـ*ـینه بند های سرطان زا در ممالک اسلامی
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    ادعاهای مطرح شده در این متن و کلیپ همراه با آن، تماما واهی بوده و با تکیه بر ناآگاهی افراد منتشر میگردد.
    [/BCOLOR]

متن شایعه

«با سلام خدمت خانمهای گروه

فیلمی که ارسال کردم نه دستم اشتباهی خورده ونه قصد توهین دارم ومنظور فقط اطلاع رسانی میباشد…

ترجمه فیلم:

سـ*ـینه بند هایی که جدیدا وارد بازار شده است تحت عنوان سـ*ـینه بند ابری و راحتی که در بین ممالک اسلامی توسط بیگانگان پخش شده .در داخل ان نوعی ماده سرطان زا جا سازی شده که این ماده به مرور زمان از طریق پوست جذب میگردد و فرد را مبتلا میسازد . درصورت مشاهده یا استفاده بدون هیچ اقدامی سریعا به پزشک مراجعه شود».
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    پ.ن: فیلم قابل درج نیست.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1101237_901.jpg
    [/BCOLOR]

پاسخ شایعه

ادعاهای مطرح شده در این متن و کلیپ همراه با آن، تماما واهی بوده و با تکیه بر ناآگاهی افراد منتشر میگردد.

برخلاف ادعای شایعه تولید این نوع لبـاس زیر جدید نیست و تاریخ ساخت آن به شانزده سال پیش یعنی اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی برمی گردد. تولید و پخش این نوع لبـاس زیر (لبـاس زیر با قابلیت افزایش سایز با پد حاوی کیسه مایعات) در اکثر نقاط دنیا انجام می شود و منحصر به ممالک اسلامی نیست.

علیرغم ادعای شایعه مبنی بر سرطان‌زا بودن مایع استفاده شده در ساختِ پد این نوع لبـاس زیر، این مایع حدودا ترکیبی از ۳۰ درصد آب به همراه ۷۰ درصد ماده جاذب رطوبت هوا مانند گلیسیرین یا کربوکسی متیل سلولز است. البته جایگزین هایی برای مایع داخل پد نیز وجود دارد. مانند روغن سیلیکون و روغن هیدروکربن که روغن سیلیکون بی بو اما گران قیمت و روغن هیدروکربن روغنی ارزان تر با بو و مزه ی نامطبوع می باشد. قابل ذکر است که مواد مذکور همگی غیرسمی هستند.

گلیسیرین یک ماده بی رنگ، بی بو، غیرسمی و حلال است و کاملا در آب حل می شود. این ماده بطور گسترده‌ای در فرمولاسیون داروها، در صنعت صابون‌سازی و در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می گردد. کربوکسی متیل سلولز یا CMCC نیز ماده ای بی بو، بدون رنگ، قابل تعلیق در آب و غیرسمی است که در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی مصارف زیادی دارد.

مایعات استفاده شده در این نوع لباس های زیر، درون کیسه ای پلاستیکی محفوظ هستند و امکان جذب آنها از طریق پوست وجود ندارد. درصورت برخورد جسم تیز یا کهنگی لباس، امکان نشت کردن و خارج شدن این مایعات وجود دارد که تنها باعث آلودگی لباس می گردد و خطر دیگری ندارد.
    [/BCOLOR]

بالا