سیاسی ابطحی: جریان تندرو حتی اگر جلیلی رئیس جمهور می شد، راضی نبود/چالشهای مجلس با دولت بتدریج کم می شود

• شروع کننده موضوع ی آدم
  • بازدیدها 186
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

ی آدم

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
414
امتیاز واکنش
106
[h=1]ابطحی: جریان تندرو حتی اگر جلیلی رئیس جمهور می شد، راضی نبود/چالشهای مجلس با دولت بتدریج کم می شود[/h] سیاست > احزاب و شخصیتها - محمدعلی ابطحی در شرق نوشت:

*بهدلیل نیاز به حمایت دولت در استانها و نیاز برخی نمایندگان فعلی به آرا، مجلس مدت باقیمانده را به سمت متعادلتر شدن میرود و البته آن بخشی از مجلس که دیگر هیچ امیدی به رای ندارند به سمت افراطیشدن میروند.
* جریان تندرو که در زمان انتخابات ریاستجمهوری یازدهم هم فعال بود، پس از مشخصشدن رای و جهتگیری مردم در کشور در انتخابات ریاستجمهوری، در مساله رای اعتماد به وزرا مقابل دولت قرار گرفتند. به نظر میرسد این افراد از آنجا که ناامید از رایآوری در درون جامعه هستند، احتمالا فاز بسیار تند و سختی را علیه دولت به کار میبرند که برخی از رفتارهای آنها در حاشیه برنامههای فرهنگی دولت، دیده میشود.
* پیشبینی من این است که در ماههای بعدی درگیریهای جدی میان دولت و مجلس ایجاد نمیشود و دولت کار خود را میکند.
*متاسفانه اصولگراها امتحان بدی پس دادند و آن این بود که در دورهای که همه قوا مجلس و دولت و سایر نهادها را در دست داشتند، درست در همان شرایط بیشترین دعواها را با یکدیگر ایجاد کردند. بارها مثال آوردهام که آقای خاتمی و ناطقنوری اولین رقابت جدی را بعد از انقلاب داشتند اما مدت سهسالی که دولت آقای خاتمی با مجلس پنجم همکاری داشت، بهترین و آرامترین رابـ ـطه بین این دو رقیب شکل گرفت. آقای خاتمی رییسجمهور بود و آقای ناطق رییس مجلس و دلیلش آن بود که هر دو با نگاه دلسوزانه عمل میکردند.
*مباحثی زودهنگام مانند اینکه آقای ناطق یا عارف «سرلیست» انتخابات مجلس آینده شوند، بحث انحرافی، غیرکارشناسانه و زودرس است. این امکان حضور در انتخابات مهم است که مساله است، نه فهرست احتمالا اهمیت فهرست به این خاطر است که رویکرد کلی اصلاحطلبان مشخص شود. با این حال موضوع انتخابات مجلس دهم و ماجرای «سرلیستها» که برخی این روزها به آن دامن میزنند اتفاقا از سوی همان تندروهایی که علیه دولت فعالیت میکنند دامن زده میشود تا مسایل اصلی کشور فراموش شود.

* پرداختن زودهنگام به مباحث انتخابات آینده پیش از تلاش برای بسامانکردن امور کشور در این مرحله اشتباه است. چون ناخودآگاه هواداران آقای عارف و ناطق را که میتوانند در یک طرف باشند به دو نیمه تقسیم میکنند.

*جریان راست و یکی از طیفهای آن در مجلس علاقهمند است رابـ ـطه بسیار پرچالشی با دولت یازدهم داشته باشد هرچند عمدتا در دولت، سعی میشود این چالش نمود چندانی نداشته باشد.

*دلیل تداوم رفتارهای چالشی و بیمنطق با دولت از سوی برخی تندروها، این است که آنان در شرایطی در چهارسال گذشته فعالیت کردهاند که هرچه شعارها و مواضع افراطی اتخاذ میکردند فضای بهتری برای فعالیت، حضور در انتخابات مجلس نهم، فعالیت در دولت گذشته و... در اختیار آنان قرار میگرفت.

*من اعتقاد دارم برخی از این افراد را حضور فردی همچون آقای جلیلی هم راضی نمیکرد. حالا که آقای روحانی آمده و به نوعی پایان جریانهای افراطی که خود را منتسب به اصولگرایان میدانند اعلام شده و آنها امکان هیچ نوع تاثیرگذاری ندارند، طبیعتا رابـ ـطه پرتشنجی ایجاد میشود.

*هر چه به سمت پایان این دوره مجلس برویم تشنجها کاهش خواهد یافت؛ چون فضای رای مردم، فضای انتخابات آقای روحانی است و مردم در جریان همه اتفاقات ماههای اخیر هستند.

برخی موضوعات مشابه

بالا