اجتماعی اخبار کرونا ویروس | وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
6,382
امتیاز واکنش
14,554
  • 99/10/15 - 20:49
  • 327
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه

وزیر بهداشت در مراسم گرامیداشت مدافعان سلامت در کرمان:​

با شیوه حاج قاسم خانه به خانه دنبال ویروس کرونا گشتیم​

وزیر بهداشت گفت: با شیوه حاج قاسم که خانه به خانه دنبال ویروس داعش می گشت با همان شیوه، خانه به خانه دنبال ویروس کرونا گشتیم و توانستیم به لطف خدا چنین دستاورد بزرگ ملی را خلق کنیم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در مراسم گرامیداشت مدافعان سلامت که همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در مصلی بزرگ کرمان برگزار شد، اظهار داشت: امروز مفتخریم که بگوییم با همدلی بین ما، بسیج، هلال احمر، نیروهای مسلح، سازمان های مردم نهاد، دولت، استانداران و فرمانداران و تمام کسانی که در نظام سلامت اعم از بهورز خانه بهداشت تا متخصصین برجسته در بخش های بالینی همه یک صدا باهم توانستند این حماسه عظیم ملی را خلق کنند و این بر رهبر معظم انقلاب مبارک باشد که همواره در حمایت و هدایت و رعایت اصول، همراه ما بودند.

وی گفت: سال گذشته توفیق داشتم که برای عرض ارادت به شهدای هویزه در سالروز شهادت آنها عازم خوزستان شوم. یک ساعتی قبل از نماز صبح بیدار شدم و به صورت اتفاقی به تلفن همراهم نگاه کردم غیرمنتظرانه خبر شهادت جانگداز سردار رشید اسلام را دیدم و تا مغز استخوانم آتش گرفت.

وی افزود: سال گذشته مراسم شهدای هویزه را با بغض و اندوه و گریه نیمه تمام گذاشتم و به تهران برگشتم و در تشییع پیکر مطهر سردار سلیمانی، توفیق داشتم که در کرمان حضور داشته باشم و دیدید که چه صحنه هایی از عشق، عاشقی و دلبستگی به سردار رشید اسلام خلق شد.

وزیر بهداشت گفت: یکی از صحنه هایی که خیلی بنده را متحول کرد این بود که بعد از اینکه تعدادی از عاشقان سردار سلیمانی مشکل پیدا کردند و با تنگی نفس به بیمارستان اعزام شدند، از آنها عیادت کردم، کودکی حدودا 7 تا 8 ساله در بخش مراقبت های ویژه بستری و اینتوبه شده و در حالت نامناسبی، در وضعیت کما بود وقتی بیرون امدم دیدم که مادر این کودک، گریه می کند و اولین سوالی که از بنده کرد این بود که تو را به روح سردار، بچه ام خوب می شود؟ با خودم گفتم که سردار سلیمانی تو با این دلها چه کرده ای و چه عظمتی خلق کردی که اینگونه مادری که تنها جگرگوشه اش را از دارد از دست می دهد، به جای قسم جلاله اول از من می پرسد تو را به روح سردار سلیمانی، بچه ام خوب می شود؟ چه چیز اینگونه مهر تو را در دلها نشاند؟ چه کردی که این جمعیت عظیم از همه گروه ها، اندیشه ها و خطوط به عشق تو راه افتادند و به کرمان آمدند؟

دکتر نمکی یادآور شد: در شهادت امثال سلیمانی که مرد خدا است، غیر از رستگاری خودش در اوج شهادت، اولین اتفاقی که می افتد، تحقیر و فروپاشی فردی است که به دست پلیدش مایه پیوستن این عزیزان به معشوق می شود. از حضرت زینب(س) پرسیدند که بعد از آن همه رنج در کربلا مانند تکه تکه شدن برادر و از دست دادن عزیزانت، چه دیدی؟ ایشان می فرماید به خدا جز زیبایی چیزی ندیدم.

وی ادامه داد: وقتی ابن مجلم برای شهادت حضرت امیرالمومنین(ع) نقشه می کشید و شمشیر خودش را با مسموم ترین سم زمان خودش آبدار می کرد، دلش می خواست وقتی این ضربه را با پلیدی و پلشتی بر فرق مبارک ایشان در محراب فرود آورد از ایشان بشنود که سوختم، بیچاره و نابود شدم اما این جمله را شنید که آقا حضرت علی(ع) فرمودند "به خدای کعبه رستگار شدم" و این حقارت دشمن است در برابر مردان بلندپایه خدا.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: شهادت سردار سلیمانی هم به بی آبرویی تروریست های بین المللی افزود و آنهایی که فکر می کردند با ترور این مرد بزرگ، پیروزی به دست می آوردند را رسوا کرد. شهادت سردار سلیمانی، دنیای اسلام را منقلب و وحدت جبهه مقاومت را بیش از پیش کرد و مردم، عشق و شور و هیجان را در این مرد بزرگ آنگونه دیدند که برای مراسم ایشان همه حاضر شدند.

دکتر نمکی یادآور شد: وقتی گفتند که در مراسم سالگرد شهید سلیمانی شرکت کنم، با علاقه و اشتیاق قبول کردم اما وقتی قرار شد بنده صحبت کنم، با خودم گفتم که چرا من با این کوچکی به عنوان یک سرباز کوچک نظام باید در سالروز شهادت فرمانده بزرگی مانند سردار صحبت کنم؟ فقط دو چیز دلم را راضی کرد که می
توانم صحبت کنم؛ دلم را خوش کردم به اینکه عزیزان همه می دانند که من هم عاشق و دلداده سردار سلیمانی
بودم و دوم اینکه شاید می دانستند که نه به اندازه او، نه به درک و ارتفاع اندیشه او اما من هم داغ سرباز و سردارهایم را در بین مدافعان سلامت همانگونه که او در مدافعان حرم به دل داشت، به دل دارم و من هم دل شکسته داغ عزیزانی هستم که در این ایام، در بین صدیق ترین یارانم در جبهه مدافعان سلامت از دست داده ام و داغدارم.

وی گفت: بارها سوال می کنیم که چه شد که یک نفر می شود سردار سلیمانی؟ یکی می گوید کاریزما است، یکی می گوید اطاعت از رهبری، یکی می گوید رزمندگی و ... اما به نظر من بزرگترین خصیصه سردار سلیمانی، عاشقی بود. بزرگترین نشان دل بستگی و دلدادگی این بزرگمرد، روح بلند عارفانه و عاشقانه اش بود.

وزیر بهداشت افزود: عاشقی، دل سوخته و سـ*ـینه افروخته می خواهد. سردار سلیمانی، دلی داشت سرشار از محبت و سوز و گداز، سـ*ـینه ای داشت سوخته برای این سرزمین، دلی داشت داغدار برای تهیدست ترین افراد این کشور. سردار سلیمانی سـ*ـینه اش را برای پذیرایی از عشق الهی آماده کرده بود. ریاضت و رنج کشیده بود همانگونه که خودش بارها می فرمود باید در کوره های داغ قرار گرفت تا مستوجب یک پذیرش الهی شد.

دکتر نمکی یادآور شد: پایداری و پایندگی دولتِ سلیمانی، همان دلدادگی و عاشقی الهی است. شهید قاسم سلیمانی، ذره ای از وجودش دیگر برای خودش نبود همه چیز معلق در فضای الهی و عرفانی بود. قرار نداشت. آرامِ بی قرار بود. آرام بود با یاد خدا و بی قرار بود برای پیوستن به خدا. وقتی چهره صبور و نورانی و پرلبخند ایشان را می دیدی به یک آرامش پی می بردی اما ایشان یک درون ناآرام طوفانی برای کار، تلاش، جبهه مقاومت، حذف ظلم و ترور و وحشت از دورترین نقاط جهان و بی قراری برای پیوستن به معشوق داشت.

وی بیان داشت: تردید ندارم لحظه ای که این مرد بزرگ به شهادت رسید، تمام اجزای وجودش همان فریاد حضرت علی(ع) بود که به خدای کعبه رستگار شدم. این اولین ویژگی و نشانه امثال شهید قاسم سلیمانی است. ایشان ویژگی های ناب دیگری هم داشت. یکی از ناب ترین ویژگی های این مرد بزرگ، فروتنی، مردم دوستی و بی اعتنایی به دنیا بود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: کسی می تواند در پای عشق بمیرد که پیش از آن، دنیا در پیش چشمانش مرده باشد. شهید سلیمانی سالها بود که مادیات دنیا را طلاق داده بود و نه دنبال پست بود نه مقام. جمله ای از ایشان به خاطر دارم که می گفت بعضی ها از درون من خبر ندارند و می گویند قاسم سلیمانی می خواهد رییس جمهور شود. به این حرف می خندم. آنها نمی دانند من دنبال چه چیزی هستم من به دنبال شهادت هستم و هر باری که به جبهه مقاومت می روم، فکر می کنم که دیگر بر نمی گردم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی خودش را به نقطه ای رسانده بود که دیگر این دنیا و مادیات، میز و پست برای او مرده بود. این بزرگترین ویژگی ناب مردان خدا است. صبوری، بردباری، مردم دوستی، نوع دوستی از ویژگی های شهید سلیمانی بود. وقتی فرزند شهیدی را در آغـ*ـوش می گرفت سراپای وجودش عشق، عاشقی و محبت و صمیمیت بود.

وی تصریح کرد: نکته دیگری که همه ما در این مرد بزرگ دیدیم این بود که سیاست زدگی، جزیی از وجودش نبود او فقط زیر یک خیمه جا می شد
و آن هم خیمه ولایت بود و یک عمودی را در این خیمه قبول داشت و آن هم مقام معظم رهبری بود. با رانش ها و کشش های سیـاس*ـی، نمی رفت و بیاید. هرگز خودش را آلوده این بحث ها نکرد چون این روح بلند بنا ندارد که در این باتلاق ها گرفتار شود.

وزیر بهداشت یادآور شد: بنده به عنوان خدمتگزاری در عرصه نظام سلامت باید بگویم که طرحی که با نام مقدس شهید سلیمانی مزین شد، چه افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی ایران آفرید. وقتی کرونا به کشور آمد در اوج تحریم های ظالمانه بودیم وقتی می خواستیم ماسک برای پرسنل و سربازان مان در نظام سلامت تامین کنیم، دشمنی که به دروغ می گفت که با دارو و تجهیزات پزشکی کاری ندارم، همه راه ها را بر ما بسته بود. در هیچ فرودگاهی نمی توانستیم هیچ چیزی برای کشور وارد کنیم.

دکتر نمکی گفت: دیدید که با غیرت، همت و شجاعت همه فرزندان این سرزمین به گونه ای موج اول بیماری در کشور مهار شد که تعداد مرگ و میر روزانه بیماران به کمتر از 40 مورد و حدود 30 مورد رسید و در طول 55 روز از یک وارد کننده یه یک تولید کننده ماسک، شوینده، گان و دیگر تجهیزات تبدیل شدیم و دیدید که چه حماسه ای خلق شد و وقتی دنیا که آنگونه با ما در افتاده بودند، با طوفان بیماری روبرو شد، عظمت جمهوری اسلامی ایران و درماندگی آنها برایشان مشخص تر شد؛ آنهایی که هم بیش از ما پول، هم تخت و هم بیش از ما پزشک، پرستار و کادر بهداشتی و درمانی داشتند.

وی تصریح کرد: برای ما از سوی موسسات معتبر بین المللی برآورد کردند که در ماه نوامبر و دسامبر، ایران مرگ بالای یک هزار و 200 مورد در روز را تجربه خواهد کرد و آمریکا مرگ و میر بیشتر از دو هزار و 500 و اروپا بین 800 تا یک هزار مرگ در روز را تجربه خواهد کرد. و‌ ما تجربه ای که با دوستانم در بسیج و سایر عزیزان در دوره قبل داشتیم را دوباره احیا کردیم.

وزیر بهداشت افزود: وقتی با دوستان بسیج نشستیم و طرح را طراحی کردیم گفتیم باید برای آن یک اسم بگذاریم. دیدیم زیباترین اسم، شهید قاسم سلیمانی است و گفتیم خدایا ما که در نزد تو آبرویی نداریم، عددی نیستیم و شرمسار از آن هستیم که بخاطر قدم های ما، کمک های ویژه کنی اما اسم یک مرد بزرگ را بر این طرح گذاشتیم که عزیز و محبوب فاطمه، زینب، امام حسین و تو و خانواده شهدا است. به پاس اسم این نازنین هم که هست دست ما را بگیر و نگذار این حرف دنیا محقق شود که به مرگ های یک هزار و 200 مورد در روز برسیم و خدایا ما را به آبروی حاج قاسم، دریاب.

دکتر نمکی گفت: اتفاق بزرگی در کشور رقم خورد که در دنیا مثال زدنی است. پیش بینی کرده بودند که مرگ ها در دنیا چه خواهد شد، در همه جا محقق و حتی بیشتر هم شد. ما از مرگ هیچ شهروندی خوشحال نیستیم حتی دولت هایی که بدترین کینه ها را به ما ورزیدند و دارو و تجهیزات پزشکی و حداقل ها را از ملت ما دریغ کردند، به ناتندرستی و مرگ یک نفر در آن کشورها، راضی نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا سه روز پیش تعداد مرگ و میر بیمارانش در روز از سه هزار و 500 مورد رد شد و آلمان، انگلیس و ایتالیا از هزار مورد گذشت در حالیکه این کشورها، تخت بیمارستانی، پول و خیلی امکانات دیگر را نسبت به ما بیشتر داشتند اما مرگ و میر روزانه بیماران در ایران به حداکثر یک سوم نسبت به قبل از شروع طرح و میزان بستری ها به حدود 30 درصد رسید. از آنهایی که این حرف ها را قبول ندارند دعوت می کنیم که بروند و تخت های خالی بیمارستانها را ببینند و ببینند که همراهی همراهان حاج قاسم با مدافعان سلامت، چه عظمتی در جمهوری اسلامی ایران خلق کرد و در عرض 40 روز که هیچ کس باور نمی کرد به این دستاورد بزرگ ملی رسیدیم.

منبع:وبدا

• پیشنهادات
  • مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/16 - 08:51
    • 198
    • زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه

استاندار تهران عنوان کرد:​

لزوم رهگیری اطرافیان بیماران کرونایی​

استاندار تهران با اشاره به لزوم رهگیری اطرافیان بیماران کرونایی از اثرگذاری مطلوب طرح شهید سلیمانی در استان تهران خبر داد.

به گزارش وبدا، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه ستاد کرونا استان تهران در مورد طرح شهید سلیمانی اظهار داشت: در این طرح شناسایی بیماران، رهگیری افرادی که با بیماران در ارتباط هستند، قرنطینه کردن و حمایت دارویی از این افراد اولویت دارد.

وی با تقدیر از فرمانداران و عوامل اجرایی این طرح افزود: خوشبختانه با پیگیری فرمانداران و تیم های اجرایی و نظارتی طرح شهید سلیمانی اثرگذاری مطلوبی در استان داشته و اقدامات در این زمینه پیگیری می شود.

استاندار تهران با اشاره به لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد: خوشبختانه روند مبتلایان و فوتی های کرونایی در استان تهران سیر نزولی دارد و باید با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی این روند ادامه پیدا کند تا شاهد پیک دیگر کرونا نباشیم.

محسنی بندپی سپس گفت: هرگونه عادی سازی و عدم درک اهمیت موضوع شرایط را سخت تر می کند، از اینرو همه باید تلاش کنیم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی از این وضعیت صیانت کنیم.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/16 - 09:28
    • 285
    • زمان مطالعه : 11 دقیقه

سفر سخنگوی وزارت بهداشت به استان مازندران​

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیات همراه در نخستین روز از سفر چند روزه به استان مازندران‏، از شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های قائمشهر و سوادکوه بازدید کرد و در جریان نیازها‏‏‏، مطالبات و مشکلات این شهرستانها در مسیر اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی و همچنین مقابله با ویروس کرونا قرار گرفت.

به گزارش وبدا‏، در این بازدید که روز گذشته (دوشنبه) انجام شد مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت‏، دکتر بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق رفاه و دکتر صمد زاده مشاور رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر سیما سادات لاری را همراهی ومشایعت کردند.

سخنگوی وزارت بهداشت و ناظرعالی وزیر در اجرای طرح شهید سلیمانی در استان‌های شمالی کشور در این سفر با حضور در قرارگاه طرح شهید سلیمانی در شهرستان قائمشهر‏ که با حضور مهندس یحیی یوسف‌پور فرماندار این شهرستان و دکتر محمدگران رییس شبکه بهداشت و درمان قائمشهر و همچنین سرهنگ علی هدایتی جانشین فرماندهی سپاه ناحیه قائمشهر‏، دقایقی در خصوص لزوم اجرای هرچه بهتر طرح سردار شهید قاسم سلیمانی با تعامل و همکاری دستگاه‌های مربوطه به ایراد سخن پرداخت.

وزیر بهداشت همواره تاکید خاصی نسبت به اجرای هدفمند طرح شهید قاسم سلیمانی دارند

وی با تاکید بر این که دکتر نمکی وزیر بهداشت همواره تاکید خاصی نسبت به اجرای هدفمند طرح شهید قاسم سلیمانی دارند‏، گفت: در بدو شیوع ویروس منحوس کرونا، وزارت بهداشت‏، درمان و آموزش پزشکی به تنهایی متولی کار بود که چالش‌هایی را به دنبال داشت اما در ادامه به دستور مقام معظم رهبری و با ایجاد قرارگاه بهداشتی و درمانی مبارزه با کرونا‏، تحول و انقلاب عظیمی در بخش مبارزه با این ویروس رخ داد که ستودنی است.

دکتر سیما سادات لاری در سفر به استان مازندران و حضور در شبکه بهداشت و درمان شهرستان قائمشهر در نشست با مسئولان ارشد این شهرستان بر لزوم هرچه بیشترطرح شهید سلیمانی تاکید کرد.

ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی یکی از اهداف اجرای این طرح را شناسایی هرچه زودتر افراد مبتلا و الزام به قرنطینه آنها عنوان کرد و گفت: در صورت انجام صحیح این دو مرحله، محدودیت‌ها کمتر خواهد شد. بر این اساس هرچه بتوانیم افراد مثبت مبتلا شده به کرونا را سریع‌تر از دیگر افراد جدا کنیم، قطعا به اهدافمان نزدیک‌تر خواهیم شد.

لاری‏، وجود سفیران سلامت در یک خانواده را امری موثر و تاثیرگذار در مسیر سلامت مردم وخانواده عنوان کرد و به انجام رپید تست‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با انجام تست‌های رپید، انتظار سرعت بخشی به شناسایی بیماران مبتلا به کرونا افزایش پیدا می‌کند.هر چند نباید تست‌های مولکولی را کاهش دهیم و وظیفه ما این است که فعالیت مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته خود را به شناسایی گروه‌های آسیب پذیر محدود نکنیم بلکه باید جوانان که ناقل و عامل خطر هستند را شناسایی و قرنطینه خانگی کنیم.

وی بر لزوم تعامل نیروهای خدوم بسیج‏، هلال احمر، سپاه و نهادهای اجرایی مرتبط شهرستان قائمشهر با شبکه بهداشت ودرمان این شهرستان تاکید کرد و گفت: براساس گزارش‌های رسیده، همکاری‌های بسیج و هلال احمر با شبکه بهداشت و درمان قائمشهر در اجرای طرح شهید سلیمانی تحسین برانگیز بوده است و خوشبختانه فرماندار و دیگر مقامات ارشد این شهرستان جهت مقابله با کرونا وارد میدان شده‌اند و نظارت‌ها بیش‌تر از گذشته شده است. به خوبی واقف هستیم که تلاش شما عزیزان در مقابله با کوید ۱۹ طی ۱۱ ماه گذشته ستودنی بوده است و همه شما برای مبارزه با این بیماری و سلامتی مردم‏، تلاش‌های مضاعفی می‌کنید و قطعا باید اجرای طرح شهید سلیمانی که به نام زیبای سردار دلها مزین شده است، منتج به شناسایی بیشتر افراد مبتلا به کرونا شود و هر چقدر ما بتوانیم افراد بیشتری را شناسایی‌کنیم‏، در اجرای این طرح موفق‌تر خواهیم بود.

کشورهایی در مسیر مبارزه با کرونا موفق عمل کرده‌اند که تست‌های زیادی انجام داده‌اند

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: کشورهایی در مسیر مبارزه با کرونا موفق عمل کرده‌اند که تست‌های زیادی انجام داده و بیمارانشان را ملزم به قرنطینه کرده‌اند و امیدواریم با اجرای هرچه بهترطرح شهید قاسم سلیمانی در شهرهای مختلف بویژه در استان‌های شمالی کشور به نتایج مطلوب دست یابیم و با شناسایی بیشتر مبتلایان و الزام قرنطینه‏ به اهداف‌مان نزدیک‌تر شویم.

وی ضمن تشکر از بسیج و سپاه در اجرای طرح شهید سلیمانی طی ماه‌های گذشته در مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که حمایت‌ها و کمک‌های مادی و معنوی مردم و همچنین همکاری‌های بسیج در جمع آوری اقلام بهداشتی همچون ماسک، مواد ضدعفونی کننده و همچنین اقلام خوراکی جهت رفع تامین نیازهای مردم بی‌بضاعت، آثار ارزشمندی داشته است و قطعا این طرح به عنوان یکی از طرح‌های ماندگار بین مردم از ارزش و قداست خاصی برخوردار خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سفیران سلامت طی ماه‌های گذشته در مسیر مقابله با کوید ۱۹ از هیچ کوششی دریغ نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: ما باید کاری کنیم که در آینده نزدیک و حتی بعد از ریشه‌کنی این ویروس منحوس، طرح هر خانه یک پایگاه سلامت را در کشور جا بیندازیم. من معتقدم طرح شهید قاسم سلیمانی اوج بلوغ مدیریت شما در مسیر مقابله با این بیماری است و این بیماری نشان داد شما عزیزان چقدر نسبت به سلامت جامعه مسئولیت‌پذیر‏، متعهد و وظیفه شناس هستید.

وی بر لزوم نظارت بیشتر نیروی انتظامی، پلیس‌راهور و دستگاه‌های مربوطه استان در رفت و آمدها و ترددهای داخلی و برون شهری به مازندران تاکید کرد و گفت: اعمال جریمه‌های سنگین و نظارت بیشتر در ترددهای بین شهری و درون شهری و تعطیلی بازارهای محلی و نصب بیشتر دوربین‌ها در مبادی ورودی شهرها برای اعمال قانون افراد متخلف، می‌تواند تا حدودی به مدیریت و کنترل این بیماری کمک کند.

در ادامه مهندس رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در جمع حاضران دقایقی در خصوص اجرای طرح شهید سلیمانی و نقش موثر این طرح در مدیریت و کنترل این بیماری به ارائه سخن پرداخت.

وی با اشاره به سالگرد شهادت شجاعانه و غریبانه سردار دلها حاج قاسم سلیمانی گفت: امیدوارم به برکت خون شهید سردار سلیمانی با اجرای موفق این طرح بزرگ ملی با کمک همه دستگاه‌های مربوطه بتوانیم در مسیر مقابله با این ویروس منحوس، اقدامات شایسته‌ای انجام دهیم و خوشحال هستیم که از بدو اجرای این طرح تاکنون، به نتایج ارزشمندی در حوزه مقابله با ویروس کرونا دست یافته‌ایم و این موفقیت به برکت خون این شهید است که مظلومانه از بین ما رفت.

رحیمی خاطرنشان کرد: قطعا شیوع این بیماری هر چند برای همه عواقب بدی داشت اما حس تعهد، توانمندی و مسئولیت‌پذیری را در بین دستگاه‌های اجرایی بخصوص کادر بهداشت و درمان تقویت کرد و خوشبختانه خیلی از نهادها و دستگاه‌های اجرایی در مسیر مبارزه با این ویروس و بهبودی بیماران کرونایی از هیچ تلاشی دریغ نکردند و نشان دادند حس مسئولیت پذیری آنها در اجتماع بسیار پررنگ است و میزان تعهد اجتماعی‌آنان نسبت به سلامت مردم، به طرز عجیبی افزایش پیدا کرده است.

طرح شهید سلیمانی یک واجب شرعی و عقلی است

وی طرح شهید قاسم سلیمانی را یک واجب شرعی و عقلی دانست و گفت: طرح شهید سلیمانی یک واجب کفایی نیست که یک یا چند نهاد آن را اجرا کنند و از روی دوش بقیه نهادها بیفتد بلکه این طرح یک واجب شرعی و عقلی است و همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی مربوطه موظف هستند همکاری‌های لازم را در این خصوص با سپاه، بسیج، وزارت بهداشت ودیگر ارگان‌های ذیربط انجام دهند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب تاکید خاصی نسبت به اجرای طرح شهید سلیمانی در مسیر مقابله با این ویروس منحوس دارند، خاطرنشان کرد: رفتار و منش حضرت آقا به عنوان رهبر معظم انقلاب در برابر این بیماری به همه ما ثابت کرد که باید در میسر مبارزه با این بیماری مطابق با نظرات کارشناسی افراد متخصص حرکت کرد و همه ما در این مسیر باید نظرات فنی و تخصصی کارشناسان بهداشت و درمان را به عنوان یک حجت شرعی بدانیم.

وی یکی از اهداف سفر سخنگوی وزارت بهداشت به استان مازندران طی ماه‌های گذشته را تشکیل نشست‌های متعدد با مسئولان و رفع موانع ومشکلات در مسیر مقابله با این ویروس عنوان کرد و گفت: ما با این سفرها به دنبال پیدا کردن نقطه ضعف و ایجاد چالش برای شما مدیران و مسئولان نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که با همفکری یکدیگر دریابیم که چگونه می‌توانیم به بهبود وضعیت شهرهای نارنجی و قرمز و ایجاد وضعیت نرمال دست یابیم.

رحیمی یکی از راه‌های مدیریت این بیماری در شهرهای شمالی کشور را کنترل بازارهای محلی عنوان کرد و گفت: وجود بازارهای محلی در شهرهای شمالی کشور و عدم کنترل این بازارها که محل تجمع مردم است می‌تواند زنگ خطری برای گسترس شیوع ویروس کرونا باشد وما هرچقدر بتوانیم با تعطیلی این مراکز خرید و بازارهای محلی‏، مانع تردد و تجمع مردم شویم قطعا می‌توانیم به اهداف‌مان در مسیر مقابله با کوید ۱۹ موفق‌تر عمل کنیم.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بر لزوم تعامل هرچه بیشتر تیم‌ها و دستگاه‌های نظارتی، حمایتی ومراقبتی در مسیر مقابله با این بیماری تاکید کرد و گفت: اگر بین این نهادها تعامل و همفکری نباشد قطعا در مسیر اجرای طرح دچار شکست و چالش می‌شویم از این رو باید اتحاد وهمدلی بین دستگاه‌های حمایتی، مراقبتی و نظارتی وجود داشته باشد. ما با اعمال این محدودیت‌ها در این ایام کرونایی به دنبال آن هستیم که بیماری را از این حالت گله‌ای خارج کنیم و اگر در این مسیر نتوانیم مدیریت خوبی اعمال کنیم مجبور هستیم قرنطیه وسیعی درشهرها ایجاد کنیم که قطعا تبعات و آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ومذهبی به دنبال خواهد داشت.

رحیمی خطاب به مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان قائمشهر گفت: خواهش می‌کنم درانجام تست رپید، خساست به خرج ندهید و تحت هیچ شرایطی نسبت به انجام این تست کوتاهی نکنید و البته دکتر موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و همکاران و اعضای هیات رییسه این دانشگاه در این مسیر منابع لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند تا نسبت به انجام تست رپید و شناسایی افراد مبتلا، بیش از پیش فعالیت کنید و آن را جدی بگیرید.

وی همچنین بر لزوم تعامل سمن‌ها و مشارکت نیروهای خدوم بسیج، سپاه و نیروهای هلال احمر با وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در اجرای طرح شهید سلیمانی تاکید کرد و گفت: نظارت‌های بیشتر صنوف و کنترل ترددهای درون و برون شهری و تعطیلی مراکز خرید از مهم‌ترین اقداماتی است که باید نسبت به آن توجه خاصی داشته باشید.همچنین نقش شهرداری در اطلاع رسانی و نصب بیلبوردهای آموزشی در سطح شهر از اهمیت خاصی برخوردار است و خوشبختانه طی بازدیدهایی که از شهرهای شمالی کشور داشتم این امر به خوبی از سوی شهرداری انجام شده بود و در راستای پیام‌های آموزشی مرتبط با بیماری کرونا، اطلاع رسانی‌های خوبی از سوی شهرداری انجام شده بود و در واقع تبلیغات محیطی در این شهرها به خوبی صورت گرفته بود که امیدوارم در شهرستان قائمشهر نیز نسبت به این موضوع تاکید شود. به هرحال باید تمامی پیام‌های آموزشی ما در این ایام پیوست کرونایی داشته باشد. بنده معتقدم ما باید همه آموزش‌های‌مان در مسیر مقابله با این ویروس، پیوست کرونایی داشته باشد.

در ادامه این نشست مهندس عیسی یوسف پور فرماندار قائم شهر به ارائه گزارشی از فعالیت‌های ادارات تابعه در مسیر اجرای طرح شهید سلیمانی پرداخت. همچنین دکتر محمد گران رییس شبکه بهداشت و درمان قائمشهر دقایقی در حضور دکتر لاری به ارائه سخن در خصوص مهار این بیماری با کمک دستگاه‌های مربوطه پرداخت.

همچنین دکتر سیما سادات لاری و هیات همراه در ادامه این سفر از بخش‌های مختلف بیمارستان شهدای زیرآب بازدید به عمل آورده و از نزدیک در جریان مشکلات، مطالبات و نیازهای کادر درمانی این بیمارستان در مسیر مقابله با بیماری کرونا قرار گرفت.بازدید از شبکه بهداشت و درمان شهرستان سواد کوه و نشست با مسئولان این شهرستان نیز از دیگر برنامه‌های روز نخست سفر سخنگوی وزارت بهداشت به استان مازندران بود.

مقرر است سخنگوی وزارت بهداشت و هیات همراه، در دومین روز سفر خود به استان مازندران، با سفر به شهرستان آمل، از مراکز بهداشتی و درمانی این شهرستان بازدید کرده و از نزدیک با مشکلات اجرای طرح شهید سلیمانی در مراکز بهداشتی و درمانی آمل آشنا شوند.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/16 - 12:37
    • 199
    • زمان مطالعه : 2 دقیقه

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران :​

انتشار بیماری از مرزهای جغرافیایی اجتناب ناپذیر است​

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به قدرت انتقال و سرایت پذیری بالای ویروس کرونای انگلیسی گفت: با توجه به حجم بالای تردد بین کشورها انتشار بیماری از مرزهای جغرافیایی اجتناب ناپذیراست.

به گزارش وبدا، دکترعلیرضا زالی با بیان این که واریانت یا گونه جدید ویروس کووید ۱۹ موسوم به ویروس انگلیسی بروز یک جهش در گونه d۶۱۴g این ویروس است، گفت: در واقع این جهش روی پروتئین اسکای ویروس وجود دارد و شباهت زیادی با جهشی دارد که قبل از این گونه در آفریقای جنوبی شاهد بودیم.

وی افزود: متاسفانه در بیماری های نوپدید ویروسی، مرزهای جغرافیایی توان جلوگیری از انتشار بیماری را ندارند و با توجه به حجم بالای تردد بین کشورها طبیعتا نشت پذیری مرزهای جغرافیایی از نظر انتشار بیماری اجتناب ناپذیراست.

به گفته دکتر زالی تاکنون موارد مستند و اثبات شده ای از وجود این واریانت جدید در ایران گزارش نشده است، اما تضمینی وجود ندارد که در روزها یا هفته های آتی شاهد این واریانت جدید در کشور نباشیم.

وی با اشاره به گزارش مشاهده این گونه در کشور ترکیه خاطرنشان کرد: با توجه به سرعت انتشار و قدرت سرایت پذیری گونه انگلیسی که چندین برابر فرم متعارف کووید ۱۹ است؛ دور از انتظار نیست که همه کشورها در معرض خطر آن باشند و ممکن است همین حالا که نگران سرایت پذیری این واریانت هستیم جهش جدیدی در یک سوش و سویه جدیدی اتفاق بیفتد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، ویروس کووید ۱۹ را جزو ویروس های rNAذکر کرد که ویروس هایی خطا پذیرهستند و به شدت و سرعت دچار جهش می شوند. برخی از این جهش ها مشخصا اثربخشی ندارد و برخی دیگر نیز ممکن است منجر به افزایش بار بیماری، سرایت پذیری و یا قدرت کشندگی شود.

به گفته دکتر زالی تاکنون شواهد قطعی مبنی بر این که گونه ویروس انگلیسی مرگ و میر بالاتری داشته باشد یا شواهد قطعی متقن مبنی بر این که واریانت مذکور نوع شدیدتری از تظاهرات بالینی را ایجاد می کند موجود نیست .

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که رفتار ویروس انگلیسی با واریانت های دیگر خیلی متفاوت نیست و قدرت انتقال و سرایت پذیری بیشتر و بالاتری دارد، خاطرنشان کرد: روش های متعارف پیشگیری نظیر شستن دستها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی روی این واریانت و بسیاری از واریانت های جهش یافته احتمالی بعدی حتما تاثیرگذار است.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/16 - 14:22
    • 909
    • زمان مطالعه : 1 دقیقه

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد:​

فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ در کشور​

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از فوت ۹۸ بیمار کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر سیما سادات لاری با اعلام این خبر افزود: از دیروز تا امروز ۱۶ دی ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۱۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۸۶ نفر از آنها بستری شدند.

وی با بیان این که مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۵۵ هزار و ۶۲۰ نفر رسید، گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۵ هزار و ۷۴۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۲۹ هزار و ۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند، افزود: ۴۸۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی افزود: تا کنون ۷ میلیون و ۸۸۵ هزار و ۴۱۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری در پایان افزود: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۴ شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/16 - 14:40
    • 1000

وزیر بهداشت اعلام کرد:​

شناسایی اولین مورد ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران/ مرگ و میر ناشی از کرونا دو رقمی شد​

وزیر بهداشت از شناسایی اولین مورد ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران خبر داد و گفت: مردم بدانند که گزارش این خبر، به معنای وحشت جدید نیست، بلکه به معنای رعایت بیشتر پروتکل ‌ها و مراقبت ‌ها است‌ و اگر مورد دیگری هم باشد، حتما به اطلاع و استحضار مردم عزیز خواهد رسید.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در گفت و گوی زنده با رسانه ها و مردم گفت: بعد از مدت ها تلاش بی وقفه همکارانمان و همه عزیزانی که ما را همراهی کردند، امروز به مرگ های دو رقمی ناشی از کرونا رسیده ایم، گرچه حتی یک مورد مرگ هم زیاد است و غم انگیز اما، در حال حاضر، در شبانه روز گذشته ۹۸ نفر در اثر کرونا جان باختند.

وی با بیان اینکه کاهش میزان مرگ و میر ناشی از کرونا، حاصل تلاش شبانه روزی همه همکارانمان در بخش بهداشت و درمان کشور و تمامی دست اندرکاران در سایر بخش ها است، درخصوص ویروس جهش یافته کرونا، خاطرنشان کرد: قرار بود اولین مواردی که از هر نوعی از ویروس موتاسیون یافته را مشاهده کردیم، به اطلاع مردم برسانیم. متاسفانه اولین مورد کووید ۱۹ موتاسیون یافته انگلسیی را در یک هموطن که از انگلیس آمده بود و بعد از مدت ها رصد، پیدا کردیم. وی در یکی از بیمارستان های خصوصی بستری بود و پس از بررسی های مکرر، تست کووید ۱۹ وی از نوع موتاسیون یافته تایید شد.

وزیر بهداشت گفت: حال این فرد در حال حاضر خوب است؛ خوشبختانه این فرد از روز نخست بسیار هوشیارانه و آگاهانه عمل کرده و با اینکه با pcr منفی وارد کشور شده بود، بین همراهان و خانواده شان کاملا خود را ایزوله کرده و ایاب و ذهاب به جایی نداشتند، تمام اطرافیان این فرد ارزیابی شدند و خوشبختانه رد و نشانی از این ویروس را در نزدیکان و خانواده شان پیدا نکردیم.

وزیر بهداشت درخصوص خبری که در مورد شناسایی نوع جهش یافته ویروس در غرب کشور منتشر شده بود، بیان کرد: این خبر که مربوط به یکی از همکاران پزشک ما بود، کلا تایید نشد و این‌ همکار ما بارها تست شد و بیش از ۲۴۰ نفر هم که با این همکار ما در تماس بودند، چک شدند و خوشبختانه در هیچ یک از آنها ردی از کرونای جهش یافته انگلیسی پیدا نشد.

دکتر نمکی عنوان کرد: تنها موردی که طی ردیابی های ما اثبات شد که ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی دارد، همان فرد بستری در بیمارستان خصوصی است که حال ایشان هم در حال حاضر کاملا مساعد است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: مردم بدانند این گزارش به معنای وحشت جدید نیست، بلکه به معنای رعایت بیشتر پروتکل ‌ها و مراقبت ‌ها است‌ و اگر مورد دیگری هم باشد، حتما به اطلاع و سمع و نظر مردم عزیز خواهد رسید.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/16 - 15:29
    • 143

وزیر بهداشت:​

مردم اوضاع را عادی نپندارند/ عادی پنداری اوضاع، موجب بازگشت روزهای سخت خواهد شد​

وزیر بهداشت گفت: آمار کاهشی مرگ و میر کرونا پایدار نمی ماند و همانطور که بارها اعلام کرده ام، اگر مردم دچار عادی پنداری شوند، ممکن است مجددا روزهای سختی را پیش رو داشته باشیم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، با اشاره به اینکه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته دو رقمی شد، اظهار کرد: متاسفانه طی بیست و چهار ساعت گذشته ما 98 عزیز را از دست دادیم و خانواده های زیادی داغدار شدند، با این حال، در مقایسه با روزهای قبل که مرگ و میر ما سه رقمی بود، پا گذاشتن به مرگ و میر دورقمی برای مسئولان بهداشت و درمان کشور و همه افرادی که در کنار ما بودند، دستاوردی عظیم و ستودنی محسوب می شود.

وی ادامه داد: البته این آمارها پایدار نمی مانند و همانطور که بارها اعلام کرده ام، ممکن است مجددا روزهای سختی را پیش رو داشته باشیم؛ یکی از نگرانی های عمده ما همین تحولات و جهش ویروس است، اولین مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در یکی از افرادی که از انگلیس بازگشته بود، دیده شده است.

دکتر نمکی با بیان اینکه خوشبختانه با توجه به هوشمندی بیمار و خانواده ایشان، وی کاملا در قرنطینه بوده است، تصریح کرد: تمام افرادی که با او در تماس بودند را بررسی کرده و هیچ ردپایی از ویروس در دیگر افراد مشاهده نکردیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر کوچکترین بی توجهی به ویروس جهش یافته ای که اروپا را به زانو درآورده و گرفتاری های زیادی را برای انگلیس به وجود آورده و تمام نظام بهداشت و درمانی آن کشور را به هم ریخته است، صورت گیرد تمام ساختار ما نیز برهم خواهد ریخت.

وی با بیان اینکه مهار این ویروس هم، مانند ویروس قبلی هیچ راهی جز فاصله گذاری و رعایت پروتکل هایی که بارها اعلام شده است، ندارد، عنوان کرد: توفیقی نصیب بنده شد و در سالروز شهادت سردار سلیمانی در کرمان حضور یافتم و آنجا شاهد بودم که تمام دستورالعمل های بهداشتی بیش از آنچه ما توقع داشتیم، در مراسم سالگرد سردارشهید رعایت شده که در همین راستا از سپاه پاسداران بسیار سپاسگذارم.

دکتر نمکی افزود: همکاران ما از کسانی که شرایط را عادی پنداشته و اوضاع کشور را در رابـ ـطه با ویروس درک نمی کنند، دلخورند. اگر مردم رعایت نکنند، ممکن است همکارانمان در نظام سلامت دوباره با موج جدیدی از بیماری مواجه شوند که اگر مهار آن با ویروس جهش یافته همراه باشد، برای آنها بسیار سخت و بعضا ممکن است غیر قابل کنترل باشد، به همین دلیل توصیه می کنم، دستورالعمل های بهداشتی را جدی بگیرید.

وی بیان کرد: نمی توانم به رییس یک دانشگاه علوم پزشکی که یازده ماه است به همراه همکارانش در سخت ترین شرایط با ویروس درگیر هستند، بگویم که شما باید هر موجی از بیماری که آمد را مهار کنید و دیگران حق دارند هر توصیه ای که شده است را رعایت نکنند! این موارد سبب یاس و دلشکستگی همکارانی می شود که ماه هاست شبانه روز وقت خود را صرف خدمت به مردم کرده اند.

دکتر نمکی در پایان یادآور شد: از مردم خواهش می کنم اوضاع را عادی نپندارند و از مسئولان محترم تقاضا دارم، در اجرای پروتکل ها ما را بیشتر همراهی کنند که در دام سنگین بیماری آن هم از نوع ویروس جهش یافته، نیفتیم.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/17 - 09:56
    • 125

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد:​

افزایش ۳ برابری ظرفیت تولید الـ*کـل در کشور پس از شیوع کرونا​

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه پیش از شیوع کرونا ۳۵ شرکت به طور رسمی در کشور به تولید الـ*کـل مشغول بودند، گفت: این شرکت‌ها با یک سوم ظرفیت خود فعالیت داشتند که با شیوع کرونا و افزایش تقاضا ظرفیت این شرکت ها به ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش وبدا دکتر سیدحیدر محمدی اظهار کرد: پیش از شیوع کرونا میزان تولید الـ*کـل در شرکت های تولیدکننده حدود روزانه ۵ هزار لیتر بود که هم اکنون بسته به میزان مورد نیاز تا ۱۵ هزار لیتر و حتی بیشتر افزایش یافته است که نشان از افزایش ۳ برابری تولید دارد.

وی افزود: پس از جلسه اخیر کمیسیون قانونی ساخت و ورود نیز، مجوز احداث حدود ۴۹ شرکت و کارخانه تولید الـ*کـل در استان‌های مختلف صادر شد که الزاماً تمامی این شرکت ها ممکن است به عرصه تولید نرسد، اما درصورت بروز شرایط احتمالی، هر استان پاسخگوی نیاز تامین الـ*کـل خود خواهند بود، ضمن آنکه تمام این شرکتها مورد نظارت قرار خواهند داشت.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: موافقت با افزایش تعداد شرکت‌های تولیدکننده الـ*کـل به دلیل شیوع کرونا اتخاذ شد و در حال حاضر نه تنها در هیچ استانی از لحاظ ذخایر الـ*کـل و محلول ضدعفونی کننده مشکلی وجود ندارد، بلکه درخواستهای متعددی برای اخذ مجوز صادرات توسط تولیدکنندگان ارائه شده است.

وی خاطرنشان کرد: به منظور تسهیل روند تولید در استانها و کاهش بروکراسی اداری در سال جهش تولید، اختیارات قانونی به معاونت های غذا و داروی سراسر کشور به منظور صدور مجوزها تفویض شده است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های تولیدکننده الـ*کـل در استان‌های مختلفی فعالیت دارند که تولیدات آنها به شرایط مختلفی از جمله شرایط جوی و تامین ماده اولیه بستگی دارد، گفت: در برخی مناطق میزان تولید الـ*کـل با تغییرات آب و هوایی و نرخ ماده اولیه از قبیل ذرت یا غلات تحت تاثیر قرار می‌گیرد که برای این موضوع نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده و ذخیره مناسب در نظر گرفته شده‌است.

به گفته محمدی برای جلوگیری از سوء مصرف الـ*کـل، نظارت‌ها برای رعایت ضوابط، تقلیب و پلمپ برای تمامی حواله ها انجام شده، که به خوبی رعایت می شوند، این نظارت‌ها منجر به کاهش خود به خود سوء مصرف نیز می‌شود.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/17 - 10:37
    • 197
    • زمان مطالعه : 9 دقیقه

ناظر عالی اجرای طرح شهید سلیمانی در استان‌های شمالی کشور:​

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور به ۸۶ درصد رسیده است​

سخنگوی وزارت بهداشت و ناظر عالی اجرای طرح شهید سردار قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی کشور در سفر به استان مازندران و دیدار با فرماندار شهرستان آمل گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور به ۸۶ درصد رسیده است که البته باید برای رسیدن به وضعیت ایده‌ال تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

به گزارش وبدا، دکتر سیما سادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت روز گذشته در دومین روز سفر خود به استان مازندران در نشست ستاد مقابله با کرونا شهرستان آمل که با حضور علیرضا شریعت فرماندار این شهرستان و همچنین رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به شرایط خوبی رسیده که البته باید برای رسیدن به نتایج مطلوب‌تر تلاش مضاعفی کرد.

وی گفت : رسیدن به عدد ۸۶ درصد در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور نتیجه تلاش جمعی بود و خوشبختانه مردم و گروه‌های مختلف اجتماعی و مردمی هم در خروج سریع کشور از پیک سوم کرونا کمک کار بزرگی بودند که این امر بسیار ستودنی و قابل ستایش است.

کشور به سمت ثبات شیوع ویروس کرونا با طی مسیر کاهشی قرار گرفته است

ناظر عالی اجرای طرح شهید سلیمانی در استان‌های شمالی کشور افزود : اکنون کشور به سمت ثبات شیوع ویروس کرونا با طی مسیر کاهشی قرار گرفته است که با توجه به فصل سرما و بروز بیماری‌های دیگر، یک دستاورد برای مدیریت کرونا و همچنین مردم به شمار می‌رود که البته در این میان جان بسیاری از عزیزانمان را نیز از دست دادیم که یک هشدار برای همه ما است.
    معاون وزیر بهداشت با تاکید بر این که بررسی روند اجرای پروتکل‌های بهداشتی مقابله با ویروس کویید۱۹ در شهرستان‌های سوادکوه، قائمشهر و آمل از اهداف این سفر بود، خاطرنشان کرد: علت تعدد سفرهای ما به استان‌های شمالی کشور بخصوص مازندران، بررسی میزان وضعیت شهرستان‌های مختلف و همچنین پیگیری اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در روستاها و شهرهای تابعه استان است و یکی از اهداف سفر من به عنوان ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای این طرح در استان‌های شمالی کشور، بررسی فعالیت و همکاری ادارات و نهادهای مختلف از جمله بسیج، سپاه‏، هلال احمر، فرمانداری و شهرداری در مسیر مقابله و مهار ویروس کرونا است.

ویروس کرونا پیش‌بینی ناپذیر و چموش است

لاری با اشاره به اینکه طرح شهید قاسم سلیمانی نقطه عطف درمان و پیشگیری از کرونا است و یقینا اجرای موفق این طرح منتج به دستاوردهای خوبی در این زمینه خواهد شد، افزود: در طرح شهید سلیمانی، نظام مراقبت فعال موردنظر است. معتقدیم اگر این طرح زودتر در کشور اجرا می‌شد، وضعیت شیوع کرونا در کشور بهتر بود.

وی گفت این ویروس پیش‌بینی ناپذیر و چموش است و هر لحظه ممکن است غافلگیرمان کرده و و از گوشه‌های زمین گل بخوریم. بنابراین مقابله با آن عزم همگانی می‌طلبد و در این شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری بسیار جدی است.

مازندران بر خلاف سایر نقاط کشور به تازگی وارد پیک سوم کرونا شده است

سخگنوی وزیر بهداشت همچنین به وضعیت افزایشی شیوع کرونا در مازندران اشاره کرد و گفت : مازندران بر خلاف سایر نقاط کشور به‌تازگی وارد پیک سوم کرونا شده است و برای خروج از این پیک و اجرای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا باید بین همه نهادهای استان و شهرستان همراهی و همدلی ایجاد شود.
    وی افزود : در مدیریت کرونا نباید یک نفر را عامل یک جریان دید و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشت و محدودیت‌های کرونایی را در مجموعه دولت دانست ، چون همه می‌دانیم این بیماری روزنه‌های مختلف برای انتقال دارد.
    سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: چند صدایی در استان و شهرستان‌ها به‌شدت برای مدیریت کرونا مشکل‌ساز است . باید همه نهادها، شخصیت‌ها و همچنین مردم در راستای اجرای صحیح پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی همراه و یکصدا باشند.

دنبال مقصر گشتن برای مشکلات پیش آمده‏، شرایط مدیریت کرونا را دشوار می‌کند

سخنگوی وزارت بهداشت افزود : لازمه خروج مازندران از وضعیت افزایشی شیوع کرونا و عبور از پیک سوم ، کنار گذاشتن اختلاف نظرها است چون دنبال مقصر و گناهکار گشتن برای مشکلات پیش آمده، فقط شرایط مدیریت کرونا را دشوارتر خواهد کرد.
    وی با تاکید بر حمایت از افزایش موارد تست‌های مولکولی و رپید گفت: از این طریق افراد بیشتری شناسایی و ایزوله می‌شوند که این اقدام در کاهش ابتلای بیماران نقش ویژه‌ای دارد. البته اگر به خوبی نتوانیم در قالب اجرای طرح شهید سلیمانی، افراد شناسایی شده ومثبت و خانواده‌های آنها را قرنطیه کنیم، نمی‌توانیم به موفقیت دست یابیم و کارمان بیهوده خواهد شد از این رو همکاری مجموعه بسیج و سپاه و همچنین هلال احمر در انجام تست‌ها و همچنین قرنطینه افراد شناسایی شده، از اهم موضوعاتی است که باید انجام شود.

ناظر عالی اجرای طرح سردار شهید سلیمانی در استان‌های شمالی به اجرای این طرح طی دو ماه اخیر اشاره کرد و افزود: این طرح به برکت نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و با غیرت نیروهای بسیج بسیج، تلاش‌گران هلال احمر و فرمانداری‌ها به خوبی در حال انجام است و با توجه به درگیری کادر بهداشت و درمان امیدواریم سایر ارگان‌ها نیز با حوزه بهداشت و درمان همکاری و تعامل داشته باشند.

لاری یکی از اهداف اجرای این طرح را شناسایی هرچه زودتر افراد مبتلا و الزام به قرنطینه آنها عنوان کرد و گفت: در صورت انجام صحیح این دو مرحله، محدودیت‌ها کمتر خواهد شد. بر این اساس هرچه بتوانیم افراد مثبت مبتلا شده به کرونا را سریع‌تر از دیگر افراد جدا کنیم، یقینا به اهداف‌مان نزدیک‌تر خواهیم شد.

همه کشور موج سوم را طی کرده‌اند و مازندران دیرتر وارد این موج شده است
    معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که مهم است تا مردم بدانند که خدمتگزاران‌شان در حوزه بهداشت، درمان و سلامت، پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌اند، افزود: این روند، اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی را به دنبال دارد. درحقیقت راه نجات ما تا زمانی که واکسن تولید شود اجرای "طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" است. اگر همه این طرح را باور کنیم و با صداقت جلو برویم با اهداف و نیتی که حاج قاسم نسبت به همه مردم داشت، بدون شک به اهدافمان نزدیک‌تر می‌شویم.
    سخنگوی وزارت بهداشت گفت : اینکه شهرستان آمل زمانی محل تردد گردشگران و مسافران بوده ، افتخاری برای مازندران و محل کسب درآمد اقشار مختلف است ، ولی همین مزیت امروز به معضلی برای کنترل بیماری تبدیل شده است و باید تلاش کرد تا این مشکل هر چه زودتر برطرف شود .

درحقیقت راه نجات ما تا زمانی که واکسن تولید شود اجرای "طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" است. اگر همه این طرح را باور کنیم و با صداقت جلو برویم با اهداف و نیتی که حاج قاسم نسبت به همه مردم داشت، بدون شک به اهدافمان نزدیک‌تر می‌شویم.

رفتار مردم در قبال کرونا باید تغییر کند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه رفتار بیماری کرونا در طی این مدت به جای اینکه به سمت خاموشی پیش برود راه چموشی را پیش گرفته است ادامه داد، انتظار است که مردم همچنان در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به خصوص اصناف و مشاغلی که با اربـاب رجوع سر و کار دارند و پر ازدحام محسوب می‌شوند و نیز دوری از تجمع‌ها که می‌تواند درگیری استان را در ابتلا به ویروس کرونا افزایش دهد، پرهیز و دوری کنند.

سخنگوی وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که موج سوم بیماری کرونا موج آخر همه گیری این بیماری در ایران و دیگر کشورها باشد.

ناظر عالی اجرای طرح شهید سلیمانی در استان‌های شمالی کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ترددهایی که به مازندران انجام می‌شود یکی از عوامل تاثیرگذاری است که باعث افزایش بستری شده‌ها است.

در این جلسه دکتر قاسم اویس معاونت بهداشتی و همچنین دکتر محمدرضا حق شناس معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، دکتر علیرضا شریعت فرماندار و همچنین رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی حضور داشتند.

دیدار با استاندار مازندران و بررسی میزان وضعیت شهرستان‌های تابعه

پایان بخش دومین روز سفر دکتر لاری و هیات همراه به استان مازندران، دیدار با احمد حسین زادگان استاندار مازندران بود.

دکتر لاری عصر روز سه شنبه بعد از پایان نشست با فرماندار آمل به ساری سفر کرد و با حضور در استانداری مازندران با احمد حسین زادگان دیدار کرد و دقایقی در خصوص لزوم میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی در شهرهای استان مازندران و همچنین لزوم انجام تست‌های ترکیبی مولکولی و رپید و الزام قرنطینه افراد مبتلا در قالب اجرای طرح شهید سلیمانی به ارائه سخن پرداخت.
    سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر افزایش تست‌ها و شناسایی مبتلایان کرونا، گفت: باید افرادی که با مبتلایان ارتباط دارند را تا ۱۰ نفر شناسایی کنیم و آنها را ملزم کنیم که ایزوله و قرنطینه شده و این کار قطعاً به شکسته شدن زنجیره انتقال کرونا کمک می‌کند.
    همچنین احمد حسین زادگان استاندار مازندران در این نشست گفت: طرح شهید سپهبد سلیمانی نقطه قوت و برنامه‌ای محکم است تا افراد بیشتری به کرونا مبتلا نشوند و در اجرای این طرح باید همه دستگاه‌های اجرایی تلاش و همگرایی داشته باشند تا در شمار استان‌های پیش رو در این طرح باشیم.

وی اظهار کرد: اجرای موفق طرح شهید سلیمانی از سوی سپاه و بسیج در سطح مازندران باعث خواهد شد تا کمک حال ستاد کرونا شوند و ورود به موقع آنان اثرات خوبی را داشته است.

حسین‌زادگان خاطرنشان کرد: تنها راه مدیریت بیماری کرونا انجام دستورالعمل‌ها و تاکیدات ستاد کرونا و اعمال محدودیت‌ها است.
    استاندار مازندران، وحدت نیروهای بسیج، سپاه، دستگاه‌های مختلف نظیر هلال احمر و شهرداری را در اجرای این طرح قابل تحسین دانست و گفت: هیچ منطقه و محله روستایی و شهری در استان نباید در مسیر اجرای طرح شهید سلیمانی جا بماند.

گفتنی است دکتر سیما لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت و ناظر عالی اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در شش دانشگاه علوم پزشکی کشور به عنوان نماینده و ناظر عالی وزیر بهداشت، پیش از این از دانشگاه‌های علوم پزشکی گیلان، بابل، آمل، گلستان و مازندران نیز بازدید کرده است.

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,554
    • 99/10/17 - 14:07
    • 414

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد:​

جان باختن ۸۲ بیمار و شناسایی ۶۲۸۳ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور​

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جان باختن ۸۲ بیمار و شناسایی ۶۲۸۳ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در 24 ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر سیما سادات لاری با اعلام این خبر افزود: از دیروز تا امروز ۱۷ دی ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۲۸۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۰۳ نفر از آنها بستری شدند.

وی با بیان اینکه مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۶۱ هزار و ۹۰۳ نفر رسیده است، گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۵ هزار و ۸۳۰ نفر رسید.

دکتر لاری با اشاره به اینکه خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۴۰ هزار و ۵۲۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند، اظهار داشت: ۴۷۸۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی افزود: تا کنون ۷ میلیون و ۹۳۹ هزار و ۶۳۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۴ شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

برخی موضوعات مشابه

بالا