عکاسی تکنیک استفاده از تنظیمات اتوماتیک دوربین

https://negahdll3.ir/forums/%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C.461/

@nicedavil

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
9,967
امتیاز واکنش
30,539
از لایت روم برای ویرایش عکس خود در مرحله پس پردازش استفاده کنید
من برای ویرایش عکس‌های خود از نرم‌افزار لایت روم استفاده می‌کنم، این نرم‌افزار ویژگی‌های بسیار خوبی دارد، اما شما مجبور به استفاده از آن نیستید و می‌توانید از هر نرم‌افزار دیگری استفاده کنید. پیشنهاد من برای شما استفاده از نرم‌افزارهای فتوشاپ، لایت روم و اسنپ ( برای اندروید و ios ) است که قابلیت‌های بهتری را نسبت به رقیبان خود ارائه می‌دهند.

اما هدف از انجام مرحله پس‌پردازش یا ویرایش، به طور کلی دو چیز است؛ اولین مورد اصلاح عکس‌هایی است که به صورت خراب ثبت شده‌اند یا نقص فنی در آنها وجود دارد که البته باید با استفاده از این ویرایشگرها قابل حل باشند.
من امیدوارم که تا جای ممکن از این کار اجتناب کنید و به جای اینکه اصلاح یک عکس را به عهده ویرایش آن بگذارید، خودتان را مجبور کنید تا یک صحنه را چندین و چند بار تکرار کنید تا بالاخره یک نتیجه خوب بدست آورید. در واقع زمانیکه یاد بگیرید که یک عکس را به درستی ثبت کنید، یاد گرفتید که از تنظیمات دوربین خود به درستی استفاده کنید و این عالی است.

اما اگر اشکال یا نقص فنی کوچکی در عکس وجود داشت که نتوانستید آن را در مرحله عکاسی رفع کنید، بهتر است آن را به مرحله ویرایش بسپارید. من در اینجا به شما توضیح خواهم داد که چگونه این کار را انجام دهید.

5-800x372.jpg

شما می‌توانید به وضوح ببینید که تغییرات زیادی را برای ویرایش این عکس اعمال نکرده‌ام. کمی به دمای رنگ اضافه کردم، نوردهی را بیشتر کردم و سطوح سیاه پوست و سایه‌ها را برای افزایش کنتراست تا حدی کاهش دادم. با همین تنظیمات ساده کار به پایان می‌رسد و نتیجه عکس بسیار بهتر خواهد بود.
6-800x371.jpg

در این عکس اما تغییرات بیشتر بوده و سعی کردم تنظیمات بیشتری را روی آن اعمال کنم. ابتدا نوردهی کلی عکس را کمی افزایش دادم و سپس هایلایت‌ها را تا حدی کاهش دادم، چرا که بعضی از قسمت‌های عکس بسیار زیاد روشن شده بودند. سایه‌ها را نیز افزایش دادم تا جزئیات بیشتری در عکس دیده شود. شارپنس را هم برای بهتر دیده شدن قطرات آب افزایش دادم و نتیجه همانطور که می‌بینید بسیار بهتر از تصویر ابتدایی است.

• پیشنهادات
  • @nicedavil

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    9,967
    امتیاز واکنش
    30,539
    وابسته به تنظیمات اتوماتیک دوربین نباشید !
    سعی کنید تا ابد خود را وابسته به حالت اتوماتیک دوربین نکنید و کم کم موارد مختلف را یاد بگیرید. در واقع وقتی به دنبال یک راه حل برای مشکلتان در عکاسی می‌گردید، مجبورید تنظیمات را دستکاری کنید و همین باعث می‌شود موارد مختلف را به مرور یاد بگیرید. اما این نیز در ابتدا بیهوده خواهد بود که به دنبال یادگیری همه موارد بروید و قطعا در آن به مشکل خواهید خورد.

بهتر است ابتدا تنها چیزهایی را یاد بگیرید که واقعا به آن نیاز دارید. البته این ممکن است بسته به ژانر عکاسی مورد علاقه‌تان متفاوت باشد.

اما در ابتدا بهتر است چه چیزهایی را یاد بگیرید :

• ایزو ( ISO )
    • دیافراگم ( Aperture )
    • سرعت شاتر ( Shutter speed )
    • سنجش نور ( Metering )
    • جبران نوردهی ( Exposure compensation )
    • حالت دستی ( Manual mode )
    این‌ها تمام مواردی است که بهتر است در ابتدا به سراغشان بروید. در واقع وقتی این موارد را یاد بگیرید، به دنبال چالش‌های بزرگتری خواهید رفت و موارد بیشتری را یاد خواهید گرفت و به همین روند، می‌توانید به تمام تنظیمات دوربین دیجیتالتان مسلط شوید.

سعی کنید علاوه بر مباحث فنی عکاسی، به دنبال مباحث خلاقانه و متفاوت نیز باشید تا پیشرفت بهتری را تجربه کنید، چرا که عکاسی هنری است نامحدود و بدون هر گونه مرز مشخصی و شما برای پیشرفت در آن کاملا آزاد هستید. پس سعی کنید خلاقیت خود را افزایش دهید و بر روی دوربینتان مسلط شوید.

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    1
    بازدیدها
    182
    پاسخ ها
    4
    بازدیدها
    397
    بالا