نقد و بررسی فیلم خارجی قلب پسربچه و نام مادر، در برابر آدم بد تمامیت‌خواه

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 113
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
23975a0f585001882d72fb887eb4caa6_M.jpg
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]کافه سینما-یاسمن رضایی: ...دنیای بتمن و سوپرمن زک اسنایدر، با دنیای سه گانه قبلی بتمن ها تفاوت دارد. روح پیچیده و سردی که کریستوفر نولان با نبوغش به آن فیلم ها دمیده بود، حالا جایش را به گرمای دنیای به ظاهر ساده تری داده، که زک اسنایدر در کنار دیوید اس. گویر و کریس تریو خلقش کرده اند...[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]از شما چه پنهان داشتم روی تردمیل راه می رفتم که وقت بالا بردن سرعت، اشتباهی دکمه سرعت بسیار بالایی را فشردم. سرعتی که هیچ وقت طرفش نمی رفتم و فکر نمی کردم توانش را داشته باشم. ولی نمی دانم اثر آهنگ نابی بود که گوش می کردم یا روح سرزنده ی بهار، که تصمیم گرفتم از این اتفاق نترسم و بدوم. و از پس‌اش برآمدم، حس کردم سرعت‌های بالا آنقدرها هم ترسناک و دور از دسترس نیستند. و راستش را بخواهید این همان تجربه ای است که فیلم های زک اسنایدر به شما می دهد.
شاید کلید نه تنها درک درست، بلکه کلید لـ*ـذت بردن از فیلم " بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت" همین جا باشد. باید بتوانید از مرزهای از پیش تعیین شده بگذرید و این انفجارهای عظیم و صحنه های اکشن بدیع را کشف کنید. و بگذارید بگویم برای این منظور، کارتان خیلی هم سخت نیست، چون در سراسر فیلم، موسیقی بی نظیر آقای هانس زیمر - که به گفته ی عزیزی، انگار چیزی از دنیای ابرقهرمانی بهش رسیده- و همکاری جانکی ایکس ال خلاق را، مثل یک نور هدایت کننده کنار خود دارید که به کشف لحظه لحظه‌ی فیلم و البته دنیای بتمن و سوپرمن این فیلم کمک‌تان می کند.

batman-v-superman-dawn-of-justice-image.jpg

دنیای بتمن و سوپرمن زک اسنایدر، با دنیای سه گانه قبلی بتمن ها تفاوت دارد. روح پیچیده و سردی که کریستوفر نولان با نبوغش به آن فیلم ها دمیده بود، حالا جایش را به گرمای دنیای به ظاهر ساده تری داده، که زک اسنایدر در کنار دیوید اس. گویر و کریس تریو خلقش کرده اند.جهانی که این بار به جای روابط پیچیده سیـاس*ـی و معاملات اقتصادی، قدرتش را بیشتر از احساسات ناب بشری می گیرد.
batman-v-superman-dawn-of-justice-ben-affleck.jpg

همین‌هاست که باعث شده، بن افلک برخلاف تصور خیلی‌ها، بتمن ملموس‌تری به شمار آید. در پس این قامت بلند و آن هیکل عضلانی فولادین، قلب پسربچه ای می تپد که هنوز نام مادرش برایش مقدس است و همین عشق به ظاهر ساده مادر و فرزندی، از اشتباه و شاید حتی گـ ـناه، نجاتش می دهد. سوپرمن هم با بازی هنری کاویل که حالا به نظر در این نقش ابرقهرمانی، خودش را پیدا کرده، همانی است که باید. پسر معصوم و مرد نیرومندی که فهمیده است برای اینکه خودش باشد، باید قوی بودن و مبارزه کردن را برگزیند. سوپرمن پاک اسنایدر، حالا به آن نقطه اوجی رسیده که با وجود رنجش از زمینی ها، بازهم برایشان دل بسوزاند و به نجاتشان بشتابد.
بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت، اما فقط این ها نیست. لایه های سیـاس*ـی و اجتماعی دارد که احتمالا از هوش بالای دیوید اس گویر، همکار نویسنده پروژه، برمی‌آید، که پیش از این نه تنها در شوالیه تاریکی‌های نولان، که در سریال شیاطین داوینچی هم، وسعت دید و عمق افکارش را ثابت کرده است. همین مضمون مدیریت انسان و جهان است که شما را با شخصیت سوپرمن بیشتر آشنا می کند و آمادگی لازم را برای نبردی که منتظرش بودید، بهتان می دهد. شاید این نبرد که برای لو نرفتن داستان، برایتان تعریفش نمی کنم، همانی نباشد که انتظارش را داشته اید. اما دلیل نمی شود که صحنه های نبرد، شما را با خودش همراه نکند. یادم می آِید هنگام تماشای مرد فولادین، فیلم پیشین اسنایدر، وقتی سوپرمن و ژنرال زاد در حال نبرد در میان شهر نیویورک بودند، ناخودآگاه، از تخریب شهر محبوبم به ستوه آمدم و گفتم: تمام شهر را نابود کردید، بروید یک جای دیگر بجنگید! و خب، باید نوید بدهم، بازهم زک اسنایدر در این حرفه تخصصی‌اش، تبحری بی بدیل دارد!
maxresdefault.jpg

بتمن علیه سوپرمن گروه جالب و جذابی از بازیگران دارد. از بتمن انسانی تر بن افلک، تا سوپرمن معنوی‌تر هنری کاویل. و به این‌ها یک ایمی آدامز دلنشین و یک جرمی ایزونز شیرین و یک جس آیزنبرگ عصبی کننده اضافه کنید. راستش همیشه فکر می کردم بازیگرهای بزرگ، حتما از هر نقشی، تکه ای به وجودشان اضافه می شود و با دیدن لکس لوتر این فیلم، متوجه می شوید جس ایزنبرگ هوش مارک زوکربرگی اش را از فیلم شبکه اجتماعی فینچر، با خودش همراه کرده است. بدمنی که نبوغ و متفاوت بودنش، نوید از بدمنی می دهد که می تواند در آینده حتی از جوکر هم خبیث تر و ترسناک تر باشد. لکس لوتر شما را بیشتر از جوکر، به یاد هیتلر می اندازد و این خودش چیز کمی نیست. شاید یکی از نقاط ضعف فیلم، که در نبرد انتهایی فیلم، به نقطه قوتش تبدیل می شود، ازدیاد شخصیت هایی باشد که هر کدام طرفداران خودشان را دارند. واندروومن را هم به این لیست اضافه کنید که به نظر می رسد قرار است جنبه های تازه ای به شخصیت بتمن زک اسنایدر ببخشد.
به هر حال، در دنیایی که قرار است عدالت در آن طلوع کند، بتمن و سوپرمن هم برای حفاظت از ایمان و باورشان مبارزه می کنند، گاهی با هم و گاهی...( بهتر است فیلم را ببینید و بعد از ادامه اش صحبت کنیم.)
بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت، با وجود نقدهای منفی فراوانی که گرفته، مخاطبان خودش را پیدا کرده است. مخاطبانی که حین تماشای فیلم، عصبانیت، حسرت و حتی اشک هایشان را در سالن سینما دیدم. همان‌هایی که از شادابی بن افلک این روزها متعجب‌اند و در فضای مجازی درباره تزریق احتمالی بوتاکس بن افلک صحبت می کنند. حرفشان درست است. بتمن دارد جوان تر و شاداب تر می شود. خب، ابرقهرمان ها با ایمان و با اعتقادشان، جوان می مانند. اصلا شاید اکسیر جوانی همین باشد.
یاسمن رضایی
کافه سینما
[/BCOLOR]

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
0
بازدیدها
97
پاسخ ها
0
بازدیدها
131