جامعه ایرانی مسلمانی که به اسم ‌نیست...!

• شروع کننده موضوع Moonlight
  • بازدیدها 83
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Moonlight

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,151
امتیاز واکنش
16,207
دلیلی ناموجه برای نامگذاری فرزندان به اسامی عجیب و غریب: مسلمانی که به اسم ‌نیست

يكى ديگر از شعارهاى ما كه متأسفانه جامعه ما تحت تأثير غرب‏زدگى دارد از دست مى‏‌دهد مسئله نامگذارى است. هر ملتى اسم‌هايى كه روى بچه‌هاى خودش مى‌گذارد اسم‌هايى مخصوص به خود است. رابرت اسم ما نيست، اسم دنياى مسيحيت است. ما مسلمانيم، مسلمانى خودش اسم دارد و اساساً دستور دارد. دستور است كه نگذاريد اين اسم‌ها فراموش بشود.

با كمال تأسف يكى از مظاهر تجدد ما اين است كه يک حسى در ميان بعضى طبقات ما و خصوصاً در ميان بعضى از خانم‌ها پيدا شده كه خيال مى‏‌كنند اسم‌هاى اسلامى ديگر كهنه شده است و به شخصيت آنها ضربه مى‌‏زند كه بعد از اين اسم بچه‏‌اش را حسن يا حسين بگذارد (با اينكه ايمان به امام حسن و امام حسين دارد)، اسم بچه‌اش را على، احمد، مصطفى، مرتضى، ابوالقاسم، رضا، كاظم، صادق، باقر و اسم‌هاى انبيا: ابراهيم، اسماعيل، اسحاق، موسى و عيسى بگذارد. مثل اينكه خيال مى‏‌كنيم كه اينها ديگر كهنه شده و مانعى هم ندارد، مسلمانى كه به اين حرف‌ها نيست، حالا من به جاى اين اسم‌ها مى‌‏آيم اسمى مثلًا از گبرهاى سه هزار و چهارهزار سال پيش مى‏‌گذارم!

خير، مسلمانى شوخى‏ بردار نيست. اسلام هم به ما نياز ندارد كه بخواهد با ما صلح و مصالحه كند كه حالا از اين يكى گذشتم. يا ما بايد مسلمان باشيم و شعارهاى اسلامى را كه اعلام وابستگى ما به اسلام است حفظ و نگهدارى كنيم و يا بايد از اسلام استعفا بدهيم. از دست دادن تدريجى شعارها باعث مى‌شود كه بعد خود محتوا را از دست بدهيم.

من هم قبول دارم ماهيت و واقعيت اسلام هرگز به اين مطلب نيست كه من اسمم حسن باشد يا كامران. اين‌قدر اشخاصى بوده‏‌اند كه اسمشان حسن و حسين و احمد بوده كه كمر اسلام را شكسته‌اند. ممكن است اسم من يک اسم غير اسلامى باشد ولى عملًا من مسلمان واقعى باشم. من منكر اين مطلب نيستم؛ نمى‌‏گويم هركسى با اسم مسلمان مى‌‏شود و هركسى با اسم از اسلام خارج مى‌‏شود؛ ولى عرض مى‏‌كنم كه اين خودش يک حسابى است در دنياى اسلام كه ما اين اسم‌ها را به عنوان‏ ظرف‌ها بايد حفظ كنيم تا محتوا و مظروف را از دست ندهيم‏.

استاد مطهری، پانزده گفتار، ص۱۶۶-۱۶۵

#گزیده_کتاب
⭕️ کانال رسمی «بنیاد شهید مطهری»
@motahari_ir

goo.gl/tnPcin

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
0
بازدیدها
183
بالا