همسرداری چرا بعضی مردها همیشه داد میزنند؟

• شروع کننده موضوع Diba
  • بازدیدها 205
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Diba

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
86,552
امتیاز واکنش
46,640
واقعیت این است که قربانی شدن شما در زندگی مشترک، همیشه حاصل ویژگیهای شخصیتی همسرتان نیست. حتی سلطهپذیرترین مردها هم اگر به رابطهای که در آن زنی منفعل قرار دارد که برای همه رفتارهای بد همسرش به او جایزه میدهد قرار بگیرند، رفتار سلطهجویانه نشان میدهند.

اگر بهجای اینکه آماده جنگیدن برای بهدست آوردن احترام و عزتنفس ازدست رفتهاش شود، تنها با غرق کردن همسر بدرفتارش در محبت از او دلجویی میکند، باید بدانید که دانسته یا ندانسته، لباس زنی که همیشه قربانی است را به تن کردهاید و در رابطهای که شما را هر روز بیشتر تحلیل میبرد و انگیزه سلطهجویی را هر روز بیشتر از قبل در همسرتان تقویت میکند، قرار گرفتهاید. من، باربارا دی آنجلیس، به شما کمک میکنم که آرامآرام مسیر این رابـ ـطه را تغییر دهید و عزتنفستان را دوباره ترمیم کنید.

727301_532.jpg

برای داد زدنش پاداش تعیین نکنید

اگر نمیخواهید در زندگی مشترک همیشه قربانی ظلم و بدرفتاریهای همسرتان باشید، به مردان زندگیتان بهدلیل بدرفتاری که با شما میکنند، جایزه ندهید. اگر بعد از یک بحث زن و شوهری، همسرتان سر شما داد زده، بد دهنی و اتاق را ترک کرده، با چشمهای خیس سراغش نروید و سرتان را برای دریافت نوازش روی زانویش نگذارید.

شما نباید در چنین شرایطی به محض دریافت محبت همسرتان بگویید «عزیزم، خیلی خوشحالم که دیگه عصبانی نیستی! اصلا دوست ندارم ناراحتیت رو ببینم و چنین اتفاقی توی رابـ ـطه ما تکرار بشه!» شاید با نشان دادن این واکنشها تصور کنید زنی بخشنده و مهربان هستید که احساسات همسرش را خوب درک میکند، اما واقعیت این است که شما با این رفتار به همسری که بدرفتاری کرده جایزه دادهاید و بار دیگر خودتان را قربانی کردهاید. یکی از بزرگترین اشتباههایی که ما زنها میکنیم این است که به بهانه نشانه دادن مهربانی، بخشش یا حفظ رابطهمان، به مردی که بدرفتاری کرده جایزه میدهیم و زمینه را برای تکرار رفتارش فراهم میکنیم.

این کار را چگونه میکنیم؟

واقعیت این است که مردها بیش از آنکه پیش از ازدواج برای رفتار با همسرشان برنامهریزی کنند، در جریان زندگی مشترک و باتوجه به واکنشهای او تصمیم میگیرند چه رفتاری را در مقابل شریک زندگی خود نشان دهند. وقتی ما مردی را که بهتازگی با ما بدرفتاری کرده و کلمات ناشایستی را درموردمان به کار بـرده، در آغـ*ـوش میگیریم، هنگامی که سرمان فریاد میزند چیزی نمیگوییم و بهخاطر اینکه عصبانی شده، از او عذرخواهی میکنیم، به او یاد میدهیم که هرچه بدرفتارتر باشد محبت بیشتری از طرف ما زنها میبیند.

وقتی ما شب با همان کسی رابـ ـطه زناشویی برقرار میکنیم که چند ساعت قبل بدترین واژهها را درموردمان به کار بـرده و بدون آنکه عذرخواهی کرده باشد، تنهایمان گذاشته، به او میگوییم که آنقدر محتاج عشقش هستیم که بدترین لحظهها هم نمیتواند ما را به فکر قطع محبتمان بیندازد. وقتی ما پیراهن مردی را اتو میکنیم که احساساتمان را جریحهدار کرده تا به او بگوییم چقدر دوستش داریم، این پیغام را منتقل میکنیم که من تو را فارغ از اینکه خوب باشی یا سنگدل دوست دارم و چون میترسم محبتت را از دست دهم، هرچه با من رفتار بدتری بکنی، به تو بیشتر خوبی میکنم.

در اینگونه مواقع ما این پیام را برای شریک زندگیمان میفرستیم که تو هر طور که بخواهی میتوانی با من رفتار کنی، اما من همچنان دوستت خواهم داشت. درواقع هرچه بدتر با من رفتار کنی، بیشتر میترسم و درنتیجه بیشتر با تو مهربان خواهم بود.

نه رومی روم، نه زنگی زنگ

توصیهام به شما این نیست که هرگاه نامزد یا همسرتان با شما بدرفتاری کرد، روزنامهای به دست بگیرید و به صورتش بکوبید. آنچه اینجا میخواهم بگویم این است که اگر به مردتان بهخاطر بدرفتاری که با شما کرده پاداش بدهید، درواقع به او آموزش میدهید که میتواند به این رفتارهایش ادامه دهد و هیچ ترسی هم درمورد ازدست دادن محبت شما نداشته باشد. من در این مطلب، تنها به شما میگویم که برای به تعادل رسیدن زندگی مشترکتان، همیشه نیاز به یک فرد سلطهگر و یک فرد سلطهپذیر نیست و اگر شما قصد ندارید با اقتدار و سرسختانه با همسرتان رفتار کنید، معنایش این نیست که باید یک عمر با ظلم و بدرفتاریهای او بسوزید و بسازید.

727300_965.jpg

با رفتارهای غیرقابل تحمل چه کنیم؟

شکی نیست که در هر رابطهای -هرقدر هم که عاشقانه باشد- لحظات ناخوشایندی بهوجود میآید و گاهی رفتار اشتباه فرد مقابلتان دل شما را به لرزه میاندازد. در این شرایط، با کمک راهکارهایی که در ادامه فهرست کردهایم، میتوانید جلوی ضرر را بگیرید و اجازه ندهید که بدرفتاری به الگوی ثابتی که در رابـ ـطه شما حاکم است، تبدیل شود.

- احساسات منفی خود را با او در میان بگذارید و صبر کنید جوابی بشنوید تا نشاندهنده این باشد که احساساتتان را درک کرده و بهخاطر رفتارش پشیمان شده است.

- راههایی پیدا کنید که هر دوی شما بتوانید با عقل و منطق و اهمیت متقابل برای احساسات یکدیگر، از بروز چنین موقعیتهای مشابهی در آینده جلوگیری کنید.

- آنگاه همدیگر را در آغـ*ـوش بگیرید و برای برگشتن شرایط به زمان قبل از مشاجره با هم تلاش کنید.

در ادامه میتوانید راههای زیر را امتحان کنید:

- دو لیست ترتیب دهید. لیست اول، در زمینههایی که در رابـ ـطه با مردان از موضع ضعف برخورد میکنید و لیست دوم در زمینههایی که در تمام روابطتان با دیگران از موضع ضعف برخورد میکنید. این مرحله، فرایند مهمی است و حتما آن را روی کاغذ انجام دهید. نوشتن زمینههایی که بهطور معمول در آنها مثل یک قربانی عشق برخورد میکنید، به شما در آگاه شدن نسبت به رفتارهایتان کمک کرده و اولین قدم در راه تغییر را آسان خواهد کرد. پس از آنکه این لیست را تمام کردید، این موضوع را با یکی از دوستان زن خود درمیان بگذارید. این کار به شما کمک خواهد کرد در این رابـ ـطه متعهدتر باشید و هرگز دوباره از موضع ضعف برخورد نکنید.

- دو لیست دیگر ترتیب دهید: یک لیست از رفتارهایی که صحیح و سالم هستند و لیست دیگر از رفتارهایی که دیگر هرگز نباید در رابـ ـطه با مردان سراغشان بروید.

- عزتنفستان را حفظ کنید: من از این عبارت خیلی خوشم میآید. این عبارت را روی کاغذهای کوچکی نوشتهام و برای آنکه آن را بیشتر ببینم، در قسمتهای مختلف خانهام نصب کردهام تا بهعنوان یادآوری به من بگویند چه کسی هستم. گاهی اوقات مچ خودم را حین انجام یک رفتار قربانی عشق شدن، میگیرم. لحظهای چشمانم را میبندم و به معنای این عبارت فکر میکنم. تقریبا اکثر اوقات فکر کردن به این عبارت، دوباره مرا به حس احترام شخصیام برمیگرداند. شما هم تعبیر شخصی و اینکه چگونه عزتنفستان را حفظ کنید از این عبارت درس خواهیدگرفت.

- به خاطر داشته باشید: از موضع ضعف برخورد نکردن با مردان، به این معنا نیست که نسبت به آنها سلطهجو باشید و سعی کنید آنها را کنترل کنید بلکه به این معناست که با خودتان رفتاری از سر عشق و توام با احترام داشته باشید و به این وسیله مردتان را وادار کنید تا او هم با شما چنین رفتاری داشته باشد.

چگونه عزتنفسم را زیر پا میگذارم؟

هرگاه از موضع ضعف با نامزد یا همسرتان برخورد میکنید، به او اجازه میدهید تا رفتاری محترمانه با شما نداشته باشد و در این حالت است که احترام شخصی و عشق به خودتان را هم از دست میدهید.

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
0
بازدیدها
215
پاسخ ها
0
بازدیدها
134
بالا