کويرنورد ايراني به دنبال رکوردزني

• شروع کننده موضوع kiya dokht
  • بازدیدها 170
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
8,672
امتیاز واکنش
26,158
کويرنورد ايراني به دنبال رکوردزني
تاریخ انتشار: 94/10/11
يک کويرنورد ايراني قصد دارد با پاي پياده مسير يکي از خطرناکترين کويرهاي جهان که به عنوان کوير ارواح نيز شناخته ميشود را طي کند. يونس موحد سريعي به عنوان يک کويرنورد قصد دارد مسير شمال به جنوب "ريگجن" يا مثلث برموداي ايران که به عنوان کوير ارواح نيز شناخته ميشود را طي کند. کوير ريگجن بزرگترين کوير خطرناک ريگي جهان محسوب ميشود و تا کنون کسي موفق نشده شمال به جنوب آن را با پاي پياده طي کند. يونس موحد سريعي در اين باره به ايسنا ميگويد: به دليل وسعت زياد و نداشتن چاه آب و تکراري بودن محيط و البته وجود تپههاي شني و باتلاق و مرداب و شورهزارهاي زياد و سرماي شديد در زمستان و گرماي بيش از 50 درجهاي در تابستان پيمايش اين مسير بسيار دشوار ميشود. او به تلاش برخي از کويرنوردان براي پيمايش اين مسير اشاره کرد و گفت: درسال 1900 ميلادي سون "هدين" کوير شناس سوئدي از ورود به اين کوير اجتناب کرد و آلفونس گابريل اتريشي نيز در سال 1930 توانست با شتر و راهنماهاي محلي از دم ريگجن عبور کند که اهميت پايينتري نسبت به خود ريگجن دارد. اين کويرنورد ايراني خاطر نشان کرد: ريگجن متشکل از خود ريگ و دم ريگجن است و شکل ريگجن به صورت چکمه است. تا به حال 13 نفر در اين مکان کشته شدهاند که متشکل از کويرنوردان و کوهنوردان و افرادي است که براي ماجراجويي وارد ريگجن شده بودند. موحد سريعي به تلاش يک کوير نورد ايراني براي عبور از ريگجن اشاره کرد و گفت: تاکنون فقط علي پارسايي همراه با تيمش هشت بار براي عبور از ريگجن تلاش کرده که البته اين عبور با خودرو و البته به صورت گروهي بوده است. آنها در زمستان 1384 از جنوب ريگ تا مرکز آن عبور کردند. او خاطر نشان کرد: من تلاش ميکنم به تنهايي و با پاي پياده از شماليترين نقطه ريگجن که جنوب شهرستان سمنان است و کوير شوراب نام دارد تا قلب ريگجن بروم و از آنجا با ادامه پيمايش به جنوبيترين نقطه ريگجن که دهستان چوپانان نام دارد، بروم. اين کويرنورد با بيان اينکه در صورت موفقيت نامش در گينس ثبت خواهد شد، گفت: اين پيمايش سومين پيمايش مسافت بلند در سطح جهان است که سومين ريز پروژه کسب رکورد کويرنوردي در کتاب رکوردهاي گينس محسوب ميشود. در اين اکسپديشن تيم پشتيبان مجرب و متخصص که توسط خودم انتخاب شده با خودرو و با استفاده از پيشرفتهترين تجهيزات ناوبري و فرکانسي و راديويي در 50 کيلومتري من قرار دارند و به موازات حرکت من از شمال به جنوب ريگجن، پايين خواهند آمد. موحد سريعي در پايان خاطر نشان کرد: اميدوارم بتوانم در اين مسير موفق باشم و بدون رخ دادن حادثهاي اين پيمايش را به اتمام برسانم و نامم را به عنوان يک ايراني در کتاب رکوردهاي گينس ثبت کنم. کوير «ريگجن» از صعب العبورترين نواحي دنيا، منطقه کويري و پر از تپههاي شني و باتلاقهاي نمکي است و در حال حاضر در اين منطقه هيچ علايمي از حيات ديده نميشود. اين کوير در جنوب غربي و غرب دشت کوير، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کوير، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعتي برابر با ۳۸۰۰ کيلومتر مربع دارد. هيچ گونه چشمه يا چاه آبي در اين منطقه وجود ندارد. در بيشتر نقشهها نامي از اين منطقه بـرده نشده است. مردم محلي معتقدند اين سرزمين نفرين شده است. در قديم کاروانها و مسافران هرگز از اين کوير عبور نميکردند. گذشتگان معتقد بودند، اين سرزمين نفرين شده و پايگاه شيطانها و ارواح پليد است. مردمي که در اطراف اين کوير زندگي ميکنند بر همين باور هستند. مردم محلي ميگويند هر کسي که وارد اين سرزمين شده زنده نمانده و ناپديد شده است. ريگ جن را مثلث برموداي ايران هم مينامند.

برخی موضوعات مشابه

بالا