فرهنگی و هنری ❖ پـیشنهادهای فـرهنگی آخـر هـفته

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 7,289
  • پاسخ ها 143
  • تاریخ شروع

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
8,672
امتیاز واکنش
26,158
کتاب بخوانید تا هوا آلوده نشود

با آلودگی بیش از اندازه این روزهای هوای تهران همه مردم به نوعی تلاش می‌کنند تا صدای اعتراضشان را به گوش مسئولین برسانند. در این میان هنرمندان هم در پست‌های اینستاگرامی و در مصاحبه با مطبوعات این اعتراض‌ها را با گوشه و کنایه اعلام کرده‌اند و سعی دارند تا هرکدام به نحوی شهروندان و مسئولین را تشویق به انجام کاری در این زمینه بکنند.

به عنوان مثال جواد رضویان و الهام حمیدی هرکدام با گذاشتن پست‌های اینستاگرامی مردم را تشویق به استفاده نکردن از خودروهای شخصیشان کرده‌اند.

photo2016-11-1610-46-51-500x766.jpg

photo2016-11-1610-46-36-500x548.jpg

مرضیه برومند هم در مصاحبه‌ای که با روزنامه اعتماد داشته است این‌چین گفته:

كتاب بخوانيد تا هوا آلوده نشود.

او در ادامه از ارتباط میان کتاب خواندن و حفظ طبیعت و تاثیر آن بر آلودگی هوا سخن گفته است:

كتاب بخوانيد تا هوا آلوده نشود. تا محيط زيست از بين نرود. تا درختان سبز بمانند. تا خاك سالم بماند. تا باران ببارد. تا عقل و شعورمان بالا برود. تا قدر نعمت‌هاي‌مان را بدانيم.

تا ارتباط بين مظاهر طبيعت را درك كنيم. تا بفهميم همه‌چيز در طبيعت به هم پيوسته است. تا به جاي فكر كردن به «من» به «ما»فكر كنيم. تا به جاي فردگرايي، جمعي و گروهي فكر كنيم. تا عميق‌تر و آينده‌نگرتر فكر كنيم.

كتاب بخوانيم تا از تجربه‌هاي ديگران استفاده كنيم و لازم نباشد خودمان آنها را تجربه كنيم. اگر مردم و مسوولان كتاب مي‌خواندند متوجه مي‌شدند كه وقتي جاي درختان برج مي‌سازند ريشه‌هاي تنفسي تهران را مسدود مي‌كنند و جلوي وزش باد را مي‌گيرند.

اگر قبل از دست زدن به هر فعاليتي در طبيعت كتاب مي‌خواندند وضعيت محيط زيست در كشورمان به اين شكل در نمي‌آمد. كتاب تاثير بسزايي در وضعيت زندگي‌مان دارد. اگر شهروندان و مسوولان كتاب مي‌خواندند آينده‌نگر مي‌شدند و مسائل را به صورت دراز مدت مي‌ديدند. و همان‌طور كه از الان براي بچه، نوه و نتيجه خود خانه مي‌سازند و به فكر رفاه آيندگان خود هستند، به فكر محيط زيست و شرايط آب و هوايي آنها نيز بودند و متوجه مي‌شدند كه در قضيه آلودگي هوا از فقير تا پولدار، از باسواد تا بي‌سواد و از كوچك تا بزرگ همه درگير هستند چرا كه همه در حال زندگي در اين هوا هستند و اين موضوع يك درد مشترك است.

اما باز هم عبرت نمي‌گيريم و حالا سال‌هاست كه در برهمان پاشنه مي‌چرخد و درست در دقيقه نود كه وضعيت هوا به بحراني‌ترين نقطه‌اش مي‌رسد يادمان مي‌افتد كه براي جلوگيري از ايجاد چنين هوايي بايد پيشگيري مي‌كرده‌ايم. به نظر مي‌رسد كه شاخك‌هاي ما هنرمندان از سياستمداران حساس‌تر است.

من يا آقاي مهرجويي از سال‌ها قبل به فكر بحران‌هاي زيست محيطي بوديم. سال‌ها قبل از اينكه «نارنجي‌پوش» ساخته شود، «آب‌پريا» را ساختم اما انگار صداي ما به جايي نمي‌رسد. چقدر فرياد بزنيم و بگوييم خودمان با دست‌هاي‌مان در حال جنايت عليه شهروندان هستيم. چقدر فرياد بزنيم كه مردم در اين هوا دچار مرگ تدريجي مي‌شوند. واقعا رنج‌آور است كه مردم در اين دود و آلودگي در حال زندگي هستند.

اما اين مساله براي امروز و ديروز نيست و از سال‌ها قبل بحران آلودگي هوا وجود داشته است اما به تدريج عادت كرده‌ايم و به نظرمان عادي مي‌آيد ولي با گفتن و تكرار اين موضوع دردي دوا نمي‌شود.

حالا سال‌هاست كه خبري از فصل پاييز و زمستان نيست و ما فقط اسم اين فصل‌ها را مي‌شنويم و با خاطرات گذشته‌مان از اين فصل‌ها زندگي مي‌كنيم.

من اين فصل‌ها را خيلي دوست داشته‌ام اما چند سالي مي‌شود كه ديگر علاقه‌اي به پاييز و زمستان ندارم. حالا اين دو فصل، فصل آلودگي هوا شده است.

فصل كوه‌هاي عـریـ*ـان از برف كه ديگر حتي خبري از باران هم نيست. اينها مرا رنج مي‌دهد. اين روزها كه هوا به‌شدت آلوده است، نه تنها جسم مردم در معرض خطر است بلكه روح و روان آنها نيز در شرايط بحراني به سر مي‌برد. و‌ اي كاش متوجه مي‌شديم كه رابـ ـطه مستقيمي بين روح و روان انسان و شرايطي كه در آن زندگي مي‌كند وجود دارد. اما ما و مسوولان جسم و روح‌مان را پالايش نكرده‌ايم كه اينطور بلاهايي مانند بحران آلودگي هوا سراغ‌مان آمده است. باور كنيم كه همه‌چيز به هم مربوط است.

• پیشنهادات
  • kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    8,672
    امتیاز واکنش
    26,158
    book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-2.jpg

رودخانه‌ای از ۱۰ هزار کتاب در شهر تورنتوی کانادا
    دوشنبه, آبان 17, 1395 - 02:25 توسط تحریریه بادبادک

«ادبیات در مبارزه با ترافیک » نام پروژه در حالاجرایی است که توسط گروه هنری لوزین تروپتس وعده ای از هنرمندان ناشناس در شهر تورنتوی کانادا در حال اجراست.

در این پروژه هنری هنرمندان یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های کانادا را تبدیل به رودخانه‌ای از ۱۰ هزار کتاب درخشان کرده‌اند.

این پروژه بخشی از یک فستیوال هنری به نام «NuitBlanche 2016» است که در آن خیابان «هگرمن»تورنتو را تیدبل ره رودخانه‌ای از کتاب‌های درخشانکرده است.

این خیابان در تورنتو به شلوغی، ترافیک، سرعت وآلودگی صوتی زیاد مشهور است و در این پروژه در شب تبدیل به قصر سکوت شده است.

این کتاب‌ها آن‌جا هستند تا علاقه‌مندان آن‌ها را بردارند و با خود ببرند پس هیچ‌گونه آلودگی در پی ندارد و تا زمانی که آخرین کتاب توسط آخرین دوست‌دار از آن‌جا برداشته شود.

book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-8.jpg

book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-25.jpg

book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-4.jpg

book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-3.jpg

book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-20.jpg
    book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-15.jpg

book-installation-literature-vs-traffic-luzinterruptus-toronto-5.jpg

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    8,672
    امتیاز واکنش
    26,158
    در یک روز پاییزی در سال 1923 یعنی یک سال پیش از مرگ فرانتس کافکا، این نویسنده ی شهیر چک در حال قدم زدن در پارک بود که چشمش به دختربچه‌ای می افتد که داشت گریه می کرد. کافکا جلو می‌رود و علت گریه ی دخترک را جویا می شود...

k_M.jpg

دخترک همانطور که گریه می کرد پاسخ می‌دهد: عروسکم گم شده!
    کافکا با حالتی کلافه پاسخ می‌دهد: امان از این حواس پرت! گم نشده ! رفته مسافرت!!!
    دخترک دست از گریه می‌کشد و بهت زده می‌پرسد: از کجا می دونی؟
    کافکا هم می گوید: من نامه رسان عروسک ها هستم. عروسک برات نامه نوشته و اون نامه پیش منه!
    دخترک ذوق زده از او می پرسد که آیا آن نامه را همراه خودش دارد یا نه که کافکا می‌گوید: نه. تو خونه‌ست. فردا همین جا باش تا برات بیارمش...
    کافکا سریع به خانه‌اش بازمی‌گردد و مشغول نوشتنِ نامه می‌شود و چنان با دقت که انگار در حال نوشتن کتابی مهم است!

k_m1.jpg

و این نامه‌ نویسی از زبان عروسک را به مدت سه هفته هر روز ادامه می‌دهد؛ و دخترک در تمام این مدت فکر می‌کرده آن نامه ها به راستی نوشته‌ عروسکش هستند...
    و در نهایت کافکا داستان نامه‌ها را با این بهانه ی‌ عروسک که «دارم عروسی می کنم» به پایان می‌رساند...

Kafka_y_la_Libreta02.jpg

این که مردی مانند فرانتس کافکا سه هفته از روزهای سخت عمرش را صرف شاد کردن دل کودکی کند و نامه‌ها را (به گفته‌ی همسرش دورا) با دقتی حتی بیشتر از کتاب ها و داستان‌هایش بنویسد؛ واقعا تأثیرگذار است...

kafka_va_Arusak_.jpg

رمان کافکا و عروسک مسافر بازنویسی این ماجرا‌ست به‌قلم نویسنده‌ای اسپانیایی، ‌جوردی سی‌ئررا‌ ای ‌فابرا‌. جوردی در کافکا و عروسک مسافر می‌نویسد که بعد از خواندن مقاله‌ا‌ی از ‌سزار آیرا‌ با عنوان عروسکِ مسافر‌ علاقه‌مند می‌شود این داستان را بنویسد؛ داستانی که ‌دورا دیمانت‌ (نامزد کافکا) بازگو کرده است. متن این داستان شاعرانه است و خیال انگیز. داستانی درباره‌ی پذیرش واقعیت‌های سخت زندگی، طعم خوب دل‌ بستگی و جست‌وجوی بهانه‌هایی کوچک برای شادی و امیدواری. این کتاب به زبان فارسی ترجمه شده است.

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    8,672
    امتیاز واکنش
    26,158
    45-228x228.jpg

خلاصه داستان:
    ماركو استنلي فاگ در كودكي مادرش رو طي يك تصادف اتومبيل از دست مي ده . از اونجايي كه مارکو حاصل يك ارتباط نامشروع بوده از هويت پدر خودش خبری نداره. بعد از مرگ مادر ، دايي ويكتور سرپرستي مارکو رو به عهده مي گيره. وقتي ماركو به سن 18 مي رسه در دانشگاه شهر ديگري پذيرفته ميشه همزمان دايي ويكتور هم راهي سفري بلند مدت ميشه و به عنوان هديه قبولي دانشگاه 1492 جلد كتاب خودشو به مارکو مي ده . ماركو نگران و دلزده وارد زندگي جديد ميشه و از همين نقطه ماجراي رمان مون پالاس هم شروع ميشه. ماركو به موجودي بي هدف تبديل ميشه و فقط مي خواد تنها باشه حركتي نكنه و بذاره زندگي جريان پیدا کنه و از گيرو دارها و دغدغه هاي زندگي فرار مي كنه . او از مقابله با مشكلات پرهیز می کنه و ديگه سرنوشتش براش اهميتی نداره ..... در اين بين با دختر و پيرمردي اشنا ميشه كه باعث دگرگوني زندگيش ميشن و مبحث قبلي كتاب تموم ميشه و وارد يك ماجراي پر رمز و راز ميشیم و نگاهي هم به زندگي آمريكايي داره ........ ماركو پرستار يك پيرمرد ميشه پيرمرد در حال تعريف كردن زندگي خودشه و در اين بين ماركو هم رازهاي خانودگي خودشو حل مي كنه .......
    این کتاب نوشته پل استر به ترجمه لیلا نصیری ها و یا خجسته کیهان در بازار وجود داره.بد نیست بخونیدش.البته کتابهای قبلیش مثل سه گانه نیویورک یا کتاب اوهام جالب تر بودن.
    جملات برگزیده این کتاب:

- کتابخانه ها توی دنیای واقعی نیستند. جایی جدا از این دنیا هستند. پناهگاه فکری ناب اند.

- ما فقط وقتی خودمان را پیدا می کنیم که به چیزی نگاه کنیم که نمی شناسیمش. نمی توانی پات را روی زمین بگذاری تا وقتی آسمان را لمس نکرده ای.

- مقصود واقعی هنر این نیست کخ محصول زیبا خلق کند. این یک جور شیوه درک مسائل بود، شیوه فهم جهان و اینکه آدم جایگاه خودش را در این جهان پیدا کند...

- از صخره پائین پریدم و بعد همین که نزدیک بود با زمین برخورد کنم اتفاق عجیبی افتاد: فهمیدم آدم هائی هستند که دوستم دارند. دوست داشته شدن آن هم به این شکل خیلی چیزها را عوض می کند. از وحشت سقوط کم نمی کند، اما دورنمای جدیدی به معنای وحشت می دهد. من از صخره پائین پریدم و بعد در آخرین لحظه چیزی از راه رسید و من را میان زمین و آسمان گرفت. این چیزی است که من به عشق تعبیرش می کنم. این همان چیزی است که جلوی سقوط آدم ها را می گیرد، چیزی آن قدر قدرتمند که می تواند قانون جاذبه را به چالش بکشد.

- این که یک باره زندگی ات را در معرض باد قرار بدهی باعث می شود چیزهائی کشف کنی که پیش از این هرگز نمی شناختی، چیزهائی که نمی توان تحت هیچ شرایط دیگری به دست بیاوری.

- یک مکالمه ی خوب مثل بازی خوب است. همبازی خوب توپ را مستقیماً توی دستکش تو جای می دهد؛ کاری می کند که به هیچ وجه توپ را از دست ندهی. وقتی موقعش می رسد که توپ را بگیرد، هرچیزی را که براش می فرستند می گیرد، حتی پرتاب های کج و کوله را؛ آن هائی که از مسیر منحرف شده اند ...

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    8,672
    امتیاز واکنش
    26,158

موسیو ابراهیم اثر اریک امانوئل اشمیت
    خلاصه داستان:

موسیو ابراهیم داستان رهایی پسری است از بند پدر. "موسی" که با پدر بداخلاق و ساکت و خسیس اش تنها زندگی می کند، روزی تصمیم می گیرد کاری را که دوست دارد انجام دهد. به محله ی "پارادی" می رود و با زنی همبستر می شود تا مرد شود. جمله ی شروع داستان در عین این که حاوی ی مفهوم اثر است، جذابیت و گیرایی ی خاصی دارد:

"یازده ساله بودم که خوکم را شکستم و رفتم سراغ بـدکـاره ها!"

"موسی" با "ابراهیم آقا"، مغازه دار مسلمان صوفی مسلکی آشنا می شود و پله های بزرگ شدن – مرد شدن – را یکی یکی می پیماید. اتفاقاتی که در زندگی ی او روی می دهد در عین تلخ بودن باعث درس های بزرگی می شوند تا او مستقلا، راه خود را پیدا کند.
    رابـ ـطه ی "موسی" با "ابراهیم آقا" رابـ ـطه ای می شود در راستای تعالی ی هر کدام. هر یک از دیگری چیزی می گیرد که ندارد و سخت به آن محتاج است.

جملات زیبا از متن داستان:
    - در مدرسه با خودم گفتم که یک دقیقه هم وقتم را نباید تلف کنم. باید عاشق شوم ... می بایست به همه ثابت کنم که می شود مرا دوست داشت آن هم پیش از آنکه بفهمند که حتی پدر و مادرم، یعنی تنها کسانی که مجبور بودنند تحملم کنند، نتوانسته بودنند دوستم بدارند و ترجیح داده بودند فرار کنند.
    - عشق تو به او مال خودته. به تو تعلق داره. حتی اگه میریام ردش کند، نمی تونه چیزی را تغییر بده. فقط خودش ضرر کرده، همین. مومو، هر چه را که می دهی، برای همیشه مال توست. و هرچه را که نگه می داری، برای همیشه از دستش می دهی.
    - کلمه " نه " را همیشه در جیبمان داریم. فقط باید کلمه " بله " را به دست بیاوریم.
    - یادت باشه مومو، قرآن که یک کتاب راهنمای مکانیک نیست! قرآن برای امور معنوی است نه برای یک مشت آهن قراضه.
    - از عبادتگاهی که بوی انسان را می ده، برای انسانها ساخته شده و درونش انسانها هستند بدت می آید؟ اما این عطر جورابها به من اطمینان خاطر نمی ده. به خودم میگم که ارزش من بیشتر از همسایه ام نیست. بوی خودم را حس می کنم، بوی ما را حس می کنم، و بنابر این احساس بهتری پیدا می کنم.
    - هر چه جسم سنگین تر می شود، روح سبکتر می شود.
    - می دانی چطور رفتار می کنی؟ طوری به دخترها زل می زنی که انگار می گویی: " می بینید که من چقدر خوشگل ام ".در نتیجه آنها به تو می خندند. اما باید طوری نگاه کنی که انگار می گویی: " هیچ وقت دختری به خوشگلی شما ندیده ام ".
    - وقتی می رقصی نوعی پیش آگهی نسبت به این حالت فرشته بودن پیدا می کنی.
    - کودکی هایی هستند که باید کنار گذاشت و کودکی هایی که باید درمان کرد.
    - انسانی که خداوند زندگی را مستقیما به او نشان نداده باشد، هیچ کتابی هم نمی تواند نشان دهد.

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    8,672
    امتیاز واکنش
    26,158
    لولیتا اثر جنجالی ولادیمیر ناباکوف

خلاصه داستان:

هامبرت هامبرت، یک محقق ادبی در اروپا، مرگ نابهنگام معشـ*ـوقه کودکی خود، آنابل لی، را توصیف می‌کند. عشق بی سرانجام او به آنابل موجب تمایل او به دختربچه‌های ۹ تا ۱۴ ساله در بزرگسالی می‌شود. او با وانمود کردن به مطالعه کتاب در یک پارک عمومی و تحـریـ*ک شدن با دخترانی که اطرافش بازی می‌کنند، در فانتزی‌های جنـ*ـسی خود افراط می‌کند. علاوه بر این به دیدار یک بـدکـاره ۱۶-۱۷ ساله می‌رود و تصور می‌کند که سه سال کوچکتر است. بعد از اینکه بخاطر روابطش از طرف پلیس دچار مشکل می‌شود، با یک زن بالغ با رفتاری کودکانه بنام والریا ازدواج می‌کند. ازدواج هامبرت با والریا فسخ می‌شود و بعد از ملاقات با یک روانپزشک، به شهر کوچک نیو انگلند می‌رود تا نویسندگی کند.

هامبرت درباره ملاقات و محبت دختر ۱۲ ساله یک خانواده فقیر رویاسازی می‌کند که توافق کرده خانه‌شان را اجاره کند. یک کیف گران‌قیمت از اسباب بازی می‌خرد تا به دیدار خانواده مک کو برود ولی می‌فهمد که خانه‌شان در آتش سوخته است. خانم هیز پیشنهاد می‌کند که هامبرت در خانه آنها اقامت کند. او هم به رسم ادب و بابی میلی به دیدن خانه‌شان می‌رود، چون "تمام دلایلش برای آمدن به این شهر از بین رفته بود." او می‌خواهد پیشنهاد شارلوت میز بیوه را رد کند تا اینکه دختر ۱۲ ساله او، دولورس را می‌بیند که با نام‌های "لو"، "لولاً یا "دالی" شناخته شده است. هامبرت سریعاً شیفته دخترک می‌شود و به شباهت غیرطبیعی او به آنابل اشاره می‌کند و توافق می‌کند که در خانه شارلوت بماند تا نزدیک دخترش باشد. او پنهانی، دخترک را "لولیتاً می‌نامد.

وقتی «لولیتا» در کمپ تابستانی است، شارلوت که عاشق هامبرت شده است در نامه‌ای به او می‌گوید که یا باید با او ازدواج کند یا از آنجا برود. هامبرت با ازدواج با شارلوت توافق می‌کند تا کنار لولیتا زندگی کند. شارلوت نسبت به بی میلی هامبرت به خودش و علاقه او به لولیتا بی توجه است. تا اینکه دفتر خاطرات هامبرت را می‌خواند و از احساسات واقعی و قصد او باخبر می‌شود. شارلوت، لولیتا را به مدرسه تهذیب اخلاقی می‌فرستد و تهدید می‌کند که به همه بگوید که هامبرت یک «متقلب جانی، نفرت انگیز و منفور» است. درهرحال، سرنوشت طرف هامبرت را می‌گیرد: شارلوت حین عبور از خیابان در تصادفی کشته می‌شود.

هامبرت، لولیتا را از کمپ می‌گیرد و تظاهر می‌کند که شارلوت در بیمارستان است. بجای برگشت به خانه، او لولیتا را به یک هتل می‌برد. او برنامه می‌ریزد که هرشب به لولیتا یک قرص خواب دهد (درکل ۴۰ قرص دارد) تا در حالت بیهوشی با او آمیـ*ـزش جنـ*ـسی داشته باشد. وقتی منتظر است اولین قرص اثر بگذارد، در هتل می‌چرخد و مردی را ملاقات می‌کند که گویا او را می‌شناسد. هامبرت به اتاقش برمی گردد و سعی می‌کند به لولیتا تجـ*ـاوز کند ولی می‌فهمد که دارو خیلی ضعیف است. درعوض، صبح روز بعد، خود لولیا برای رابـط*ـه پیش قدم می‌شود و توضیح می‌دهد که در کمپ با یک پسر خوابیده بوده است. بعداً، هامبرت فاش می‌کند که شارلوت مرده و لولیتا مجبور است پدرخوانده اش را بپذیرد تا به یتیم خانه نرود...

و از اینجا ماجراهای هامبرت و لولیتا آغاز می شود...

این کتاب توسط اکرم پدرام نیا بصورت بدون سانسور ترجمه و از آنجا که در ایران به این کتاب مجوز نشر ندادند ایشان کتاب را در کشور افغانستان به چاپ رسانده است.

جمله ای زیبا از این کتاب:

- اصول اخلاقی برای این موجود فانی یک وظیفه است. ما باید برای معنای فانی زیبایی، هزینه بپردازیم.

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]هفته نامه مثلث: عاشورا یک روز است اما روزی به گستره تمام دوران. آن روز تبدیل به فرهنگی شد که می تواند بر تمام زندگی، بر تمام آداب و رسوم اثر بگذارد. تاثیر این فرهنگ تا آنجا است که هیچ مقوله ای نیست که بتوان یافت که فرهنگ حسینی در آن اثر نگذاشته باشد. در طول این سال ها کتاب های ارزشمند فراوانی به چاپ رسیده است که می تواند به شناخت این فرهنگ، بیشتر و بهتر یاری کند. از خیل این کتاب های سترو و وزین، چند کتاب را انتخاب کرده ایم. درباره عاشورا و فرهنگ عاشورا کتاب بسیار بیشتر از این است، بیایید و بخوانید.

آفتاب در مصاف
    [/BCOLOR]
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)] [/BCOLOR]
    [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
    1024896_674.jpg

کتاب «آفتاب در مصاف» در 1040 صفحه شامل مجموعه تمام گفتارها و مطالب حضرت آیت الله خامنه ای از سال 1357 تا 1390 درباره وجود مقدس امام حسین علیه السلام و تحلیل وقایع قبل و بعد از عاشورای سال 61 هجری قمری است که به روش ترتیب تاریخی از قدیم به جدید تدوین شده است.

«آفتاب در مصاف» در مدت کوتاهی بعد از انتشار بارها تجدید چاپ شد و با استقبال خوب مخاطبان معارف عاشورایی مواجه شد. این کتاب در شش فصل «کلیات»، «امام حسین علیه السلام»، «عاشورا»، «یاران عاشورا»، «دشمنان عاشورا» و «زیارات و ادعیه» گردآوری شده است.

در ابتدای کتاب و در سخنرانی که از حضرت آیت الله خامنه ای مربوط به هشتم آبان سال 57 یعنی بیش از سه ماه قبل از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی ایراد شده آمده است: «ما چند سال به حادثه عاشورا نگاه کردیم، گفتیم: یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزا عظیما. چقدر ما از دور، حسین بن علی را تماشا کردیم؛ چقدر از دور دستی بر آتش گرفتیم؛ چقدر آرزو کردیم در خط اسلام می بودیم، همت می کردیم. کمک می کردیم و فداکاری می کردیم. آیا وقت آن نرسیده که ما همه آن آرمان ها و آرزوها را در خود تجربه کنیم، ایمان خود را بیازماییم، موضع درست خود را در این طبقه بندی و گروه بندی پیدا کنیم؟»

حماسه و عرفان
    [/BCOLOR]
    1024897_297.jpg

«حماسه و عرفان» نام یکی دیگ راز آثار ارزشمند آیت الله جوادی آملی است. همانطور که از نام این کتاب بر می آید، موضوع آن درباره عرفان، حماسه و ارتباط بین این دو مقوله است. اصل مطالب کتاب، برگرفته از سخنرانی های آیت الله جوادی آملی است که در محرم سال 1411 ق (1368 ش) انجام شده و پس از انجام تغییرات لازم و حذف و اضافات، بازبینی و تایید نهایی ایشان به چاپ رسیده است.

مطالب این کتاب که با محوریت عاشورا و نهضت حسینی (ع) است، طی یک مقدمه و سه بخش ارائه شده است: هماهنگی آیین اسلام با فطرت، فضیلت حماسه و عرفان، عرفان حماسه ساز و حماسه سازان عارف.

در بخشی از کتاب می خوانیم: «سر جاودانگی حادثه کربلا، که اصل آن در مدت کمتر از یک روز و در بخش بسیار کوچکی از سرزمین پهناور اسلامی واقع شد، نیز همین هاست. طی این سیزده قرنی که که از این حادثه کبری و داهیه عظمی می گذرد، هر ابرقدرتی که آمد با هدف کربلا جنگید. هیچ قدرت جابری نیامد مگر اینکه گاهی با نام حسین (ع)، گاهی با قبر او، گاهی با زائر او، گاهی با وقف برای او و خلاصه همگی با مرام آیین او جنگیدند و برای اضمحلال و نابودی هدف نهضت کربلا و شهدای گرانقدر آن، قیام و اقدام کردند؛ ولی هیچ کدام شان به مقصد شوم خود نرسیدند و نه تنها نتوانستند این مشعل فروزان هدایتگر نسل بشری را خاموش کنند بلکه خودشان نابود شدند.»

حماسه حسینی اثر شهید مطهری
    [/BCOLOR]
    1024898_596.jpg

«حماسه حسینی» نام مجموعه کتاب دو جلدی (و سابقا سه جلدی) است از مرتضی مطهری، مشتمل بر تمامی سخنرانی ها و یادداشت های او پیرامون واقعه کربلا و تحریفات تاریخی صورت گرفته در نقل آن. بنا بر مقدمه خود کتاب، به قلم «شورای نظارت بر نشر آثار استاد شهید مطهری» مجموعه مزبور پس از درگذشت آقای مطهری به چاپ رسید.

در مجموعه سه جلدی، جلدهای اول و دوم شامل سخنرانی های آقای مطهری و جلد سوم شامل یادداشت های او درباره واقعه کربلا بوده که به نقل از مقدمه کتاب (چاپ سی ام) آن مجموعه نقایصی جزیی از جمله حروف چینی ناهماهنگ داشت که در مجموعه جدید رفع شده و دقت های لازم از قبیل علامت گذاری دستوری و موری که مربوط به زیبایی کتاب می شود اعمال شده و همچنین مطالب کتاب تیترگذاری شد و فهرست آن مفصل شد و سخنرانی ها مجددا با دقت بیشتری از نوار استخراج و تنظیم گردیده است.

استاد شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی مانند هر احیاگر دینی، تنها به زدودن غبار خرافات و تحریفات از ساحت اندیشه دینی، سنت نبوی، سیرت علوی و نهضت حسینی بسنده نکرده است بلکه در جهت آشکار ساختن حقایق پنهان نیز بسیار تلاش کرد. جستجو برای یافتن اقوال درست و گزارش های استوار درباره حماسه حسینی و ارائه آنها به شکلی زیبا و منطقی، بخشی از میراث ماندگار شهید مطهری است.

سقای آب و ادب
    [/BCOLOR]
    1024899_722.jpg

«سقای آب و ادب»، اثری است متفاوت از سید مهدی شجاعی، رمان و روایتی از زندگی حضرت عباس (ع)، رمانی به یقین متفاوت با آثاری از همین قلم، هم از حیث فرم و هم از حیث نوع نگاه محتوایی کتاب «سقای آب و ادب» را انتشارات نیستان آن را منتشر کرده و جز، پرفروش ترین کتاب ها درباره حضرت عباس (ع) است. این اثر شامل 10 فصل «عباس علی، عباس ام البنین، عباس عباس، عباس سکینه، عباس مواسات، عباس زینب، عباس ادب، عباس حسین، عباس فرشتگان، عباس فاطمه» است.

نویسنده بر اساس مستندات تاریخی، به روایت زندگی حضرت عباس (ع) می پردازد؛ اما در فصل نهم، شیوه ای جدید را پیش می گیرد و روایتی متفاوت را با مضامینی نو از شخصیت حضرت عباس بن علی (ع) ارائه می دهد. در بخشی از این کتاب می خوانیم: «... شریعه فرات، پیش روست و چند هزار سوار دشمن پشت سر، سوار تشنه آب، لحظه به لحظه به آب نزدیک تر می شود، با مشک خالی بر دوش و شمشیری در دست و لبخندی شیرین بر لب، لبخند، لب های ترک خورده اش را به خون می نشاند.

اسب در زیر پایش، به عقابی می ماند که مماس با زمین پرواز می کند. آنقدر رعنا و رشید و بلند است که اگر پا از رکاب، بیرون کشد، سرانگشتانش، خراش بر چهره زمین می اندازد. وقتی که تو بر اسب سوار می شوی، ماه باید پیاده شود از استر آسمان.»

فتح خون
    [/BCOLOR]
    1024900_747.jpg

«فتح خون» نوشته شهید سید مرتضی آوینی کتابی است که کوشیده علاوه بر ابراز شیفتگی و بیان عظمت واقعه و مظلومیت سیدالشهدا و یارانش، نقبی به حقیقت ماجرا بزنند و در حد توان خود، پرده از راز بزرگ کربلا بردارد. متن کتاب، از دو پاره کلی تشکیل شده است، پاره اول که متن اصلی کتاب است، به شرح و بیان وقایع و توصیف ماجراهای پیش آمده از رجب سال 60 تا محرم سال 61 هجری می پردازد و پاره دوم که از زبان «راوی»، روایت می شود، تحلیل و رازگشایی همان وقایع و ماجراهاست.

راوی در «فتح خون» از موضع یک انسان عارف سخن می گوید که زمین را آینه آسمان می بیند و به ظواهر کفایت نمی کند و می کوشد در مخاطبه با انسان امروز، او را از پوسته واقعه عاشورا فراتر برد و چشم باطنش را باز کند. یکی از مفاهیم مورد توجه نویسنده فرازمانی و فرامکانی بودن عاشورا و کربلاست. آوینی از «اصحاب آخرالزمانی امام عشق» سخن می گوید و از اینکه هر انسانی کربلایی دارد و عاشورایی.

او واقعه عاشورا را نه فقط به مثابه یک اتفاق تاریخی، که به عنوان یک حقیقت کلی می بیند که می تواند برای هر انسان و در هر زمان و مکان تکرار شودم. عشق نیز از مفاهیم محوری «فتح خون» است. آوینی به تأسی از عرفای بزرگ، عشق را مدار و محور هستی می داند.
    [/BCOLOR]​

Behtina

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    22,523
    امتیاز واکنش
    65,135
    برترین ها - ایمان عبدلی:
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    تماشاخانه: نمایش «موسیو ابراهیم و گل های قران» بر اساس داستانی از اریک امانوئل اشمیت و نمایشنامه علیرضا کوشک جلالی و بابازی رضا مولایی و اشکان خطیبی در تماشاخانه کنش معاصر بیش از یک ماه است که در حال اجراست و اتفاقا با استقبال خوبی هم مواجه شده، نمایش در مورد دوستی پسر بچه ای 13 ساله ی یهودی با یک پیرمرد خردمند مسلمان است و از همین زاویه نمایش دو کاراکترش را علی رغم دوری سنی و مذهبی به هم نزدیک می کند.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    کل نمایش به دیالوگ های شاعرانه و فلسفی این دو نفر تعلق دارد، دیالوگ های که با نورپردازی و دکور موجز و به جای کار دلنشین نشان می دهد و فضایی شازده کوچولوی طور را پیش رویتان می گذارد. اگر می خواهید کلی حرف های قشنگ بشنوید و کمی هم به فکر فرو بروید و البته دو عدد بازی قابل توجه ببینید، نمایش «موسیو ابراهیم و گل های قران» انتخاب مناسبی است، ضمن این که به راحتی با فضای کار ارتباط می گیرید همین در فضای کنونی تئاتر کم موهبتی نیست.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1075599_937.jpg
    [/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    کیوسک: هفته نامه خبری تحلیلی «مثلث» که سعی دارد روایتی منصفانه از مضامین خبری در پایگاه نزدیک به اصولگرایان ارائه بدهد و سه ضلع اضلاعش به «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» اشاره دارد، در میان نشریات این تیپی کار به نسبت متفاوتی است، متفاوت نه از لحاظ فرمی بلکه از لحاظ رعایت انصاف و این که برخلاف بسیاری از نشریات اصولگرا در دام افراط گرایی نیفتاده. «مثلث» نگاهی نقادانه به عملکرد دولت روحانی دارد ودر این شماره با توجه به روی کار آمدن ترامپ با تیتر «دردسر روحانی» به ماجرای سرنوشت برجام در دوران ترامپ پرداخته و البته کلی گفت و گو مقاله ریز و درشت را هم در مورد عمالکرد احتمالی ترامپ در حوزه سیاست خارجه عرضه کرده، انتخابات سال آینده دیگر سوژه مورد توجه «مثلث» این شماره است. قالیباف و جلیلی به عنوان گزینه های احتمالی بررسی شده اند البته در پایگاه اصولگرایان، در بخش فرهنگی هم ماجرای اختلاس در مجموعه «شهرزاد» و گفت وگو با امامی تهیه کننده پر سر و صدا زینت بخش کار شده و بخش ورزشی هم به تیم ملی و بازی با سوریه پرداخته است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1075600_779.jpg
    [/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    اکران: «نیمه شب اتفاق افتاد» دومین کار تینا پاکروان پس از «خانوم» روایت یک عشق نامتعارف میان یک بیوه زن با پسری جوان است، البته با این تفاوت که زن بیوه داستان نه نیاز مالی خاصی دارد و موقعیت اجتماعی پایین دستی او عاشق پسر جوان است و از ابراز عشقش ابایی ندارد. فیلم پر از صحنه های آواز خوانی حامد بهداد است و کلی سکانس های شلوغ دارد و از آن جایی که در تالار می گذرد تضاد عزا و عروسی سکانس های جالبی ایجاد می کند. اما همه ی این جذابیت های فیلم فارسی گونه در میان خلاهای جدی فیلمنامه که نمی تواند بین داستان هایش تعادل برقرار کند و داستانش را گیرا و جذاب تعریف کند نا چیز به نظر می رسد. با تمام این حرف ها «نیمه شب اتفاق افتاد» اثری معمولی است که تماشایش در سینما تجربه خیلی آزار دهنده ای نیست.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1075601_500.jpg
    [/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    نمایش خانگی(ضد پیشنهاد): «نزدیکتر» ساخته مصطفی احمدی با بازی صابر ابر، پارسا پیروزفر،پگاه آهنگرانی و....برخلاف تیم بازیگری جذابی که دارد کشش یک داستان در اندازه های فیلم بلند داستانی را ندارد. هسته مرکزی داستان در مورد اعضای یک خانواده است که پس از مدت ها دور هم جمع شده اند و حالا دوباره زخم های گذشته سرباز زده، هسته مرکزی تا حدی تکراری است حداقل در این سال ها اثری چون «مرگ ماهی» را هم داشتیم که آن هم همین ضعف ها را داشت؛ کم کشش و کسل کننده و حوصله سر بر با موقعیت های تصنعی و غیر قابل باور. «نزدیکتر» حتی در مدیوم نمایش خانگی هم خیلی دلچسب نیست.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1075602_539.jpg
    [/BCOLOR]​
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    خورجین: در «خورجین» هر هفته یک فیلم درجه یک بی مناسبت خاص برای تماشا معرفی می کنیم، با دامنه وسیع؛ از ایرانی تا اروپایی و آمریکایی و از قدیمی و تا همین امسال. ملاک فقط ماندگاری و تماشایی بودن فیلم است. «دو روز و یک شب» اثری از برادران داردن که روایتگر آدم های تنها و درمانده است. قصه ی ساندرا که در موقعیتی تراژیک برای ماندن در محیط کار باید وارد نبردی دشوار شود و رای همکارانش را داشته باشد که میان پاداش هزار دلاری و یا ماندگاری ساندرا یک کدام را انتخاب کنند. فیلم تک تک نبرد های ساندرا تعریف می کند و در این خلال ما ذره ذره به او نزدیک تر می شویم، فیلمنامه کم عیب و نقص که نشان می دهد چقدر می شود متفاوت تر وسیع تر نوشت و ساخت.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    کتاب: «تن دال» نوشته سید مجید حسینی در حوزه فرهنگ سیـاس*ـی و سینمای ایران اثری فوق العاده خواندنی است اگر دوست دارید نقش ایدئولوژی را در ساخت فیلم های سینمایی پس از انقلاب درک و دریافت کنید حتما این اثر را بخوانید. کتابی که با موشکافی تاثیر ساخت حاکمیت در آثار سینمای ایرانی در دوره های مختلف از دهه شصت تا دهه نود بررسی کرده، موشکافی با ذکر مصادیق از اجاره نشینها بگیرید تا آدم برفی. در «تن دال» با ارجاع به سخنان امام خمینی(ره) و سیر تحولات سیـاس*ـی و کنارهم گذاشتن پازلی که نشان دهنده تاثیر تغییرات سیـاس*ـی در موضع فرهنگی نظام است، نشان می دهد که بافت سیـاس*ـی چگونه می تواند هنری مثل سینما را تحت تاثیر قرار بدهد.«تن دال»هم برای سینمایی ها و هم برای سیـاس*ـی ها اثری به غایت خواندنی است.
    [/BCOLOR]
    [/BCOLOR]
    1075603_465.jpg
    [/BCOLOR]

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    8,672
    امتیاز واکنش
    26,158
    كتاب اختلال شخصیت مرزی

ImageHandler.ashx

اختلال شخصیت مرزی (مباحث نظری و روشهای درمانی)

نويسنده: دکتر عليلو، محمدامین شریفی

ناشر: ارجمند

موضوع: روان شناسی شخصیت، روان شناسی

تعداد صفحات: 280

اختلال شخصیت مرزی از شایع ترین و مقاوم ترین اختلالات شخصیت است و یکی از جدیترین چالشهای درمانی پیش روی روانشناسان و روانپزشکان امروز به حساب می آید. مشکلات جدی در زمینۀ تنظیم هیجانی، بیثباتی های شدید در روابط بین فردی، خلق و خودانگاره، جرح خویشتن تعمدی، اقدام به خودکشی، احساسهای پوچی و بیمعنایی و مشکلات هویتی از شاخصترین ویژگیهای اختلال شخصیت مرزی است. برای درک قصۀ پر غصۀ بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، کافی است به تشبیه مارشا لینهان دقت کنیم. لینهان که مبدع رفتار درمانی دیالکتیکی است، شخصیت های مرزی را معادل روانشناختی بیماران سوختگی سطح سوم می داند؛ تشبیه لینهان به وضوح نشان می دهد که فاصلۀ بیماران مرزی با مرگ، تنها یك قدم است.
    کتاب حاضر در 9 فصل تنظیم شده است که توصیف بالینی، انواع چهارگانۀ اختلال شخصیت مرزی، تشخیص افتراقی، سیر بالینی، همایندی مرضی، تعیین عوامل پیش آگهی مثبت و منفی، بررسی مکانیسم های دفاعی، مدل های تبیینی خودزنی، ارزیابی و سبب شناسی این اختلال، از جمله مباحثی هستند که محتوای نیمی از کتاب را تشکیل می دهند. روشهای درمانی اصلی این اختلال، یعنی رفتاردرمانی دیالکتیکی، طرحوارهدرمانی و دارودرمانی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفتهاند و در پایان به سایر روشهای درمانی در اروپا و آمریکای شمالی اشاره شده است. روانشناسان، روانپزشکان، روان پرستاران، مشاوران و دانشجویان این رشتهها، از مخاطبان اصلی کتاب حاضر می باشند.

kiya dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    8,672
    امتیاز واکنش
    26,158
    كتاب هنر تا كردن كاغذ منتشر شد

94C01213-205x300.jpg

• كتاب هنر تا كردن كاغذ منتشر شد
      انتشارات رامان سخن: كتاب هنر تا کردن کاغذ “اوریگامی کودکان” ویژه معلمان و اولیاء دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و دبستانی برای آموزش و یادگی به كوشش و تاليف يعقوب ذاكري توسط انتشارات رامان سخن منتشر شده است
      اين كتاب سعي دارد خلاقيت كودكان در درست كردن كاردستي را نشان دهد

بالا