نقد و بررسی فیلم خارجی New Year’s Eve (شب سال نو)

• شروع کننده موضوع EGeNo
  • بازدیدها 220
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

EGeNo

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,377
امتیاز واکنش
12,176
5sgtssgtset5-203x300.jpg

ژانر : درام، عاشقانه

کارگردان : Garry Marshall

نویسنده :Garry Marshall

تاریخ اکران : دسامبر ۲۰۱۱

زمان فیلم : ۱۱۸دقیقه

زبان : انگلیسی

درجه سنی :pG-13

imdb-logo.jpg

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

بازیگران:

Robert De Niro

Halle Berry

Hilary Swank

Zac Efron

Alyssa Milano

Michelle Pfeiffer

Jessica Biel

Katherine Heigl

Jon Bon Jovi

Ashton Kutcher

Sarah Jessica Parker

نقد و بررسی فیلم

منتقد :راجر ایبرت (امتیاز ۱ از ۴)

wet5yth.jpg

فیلمNew Year’s Eveتماشای ریزش آهسته و غم انگیز ذرات شنی زمان است تا لحظه ای که بالأخره آخرین ذره هم از میان ساعت شنی این محصول سینمایی شلخته و بی برنامه فرو می ریزد. آخر چطور ممکن است چندین و چند هنرپیشه ی مشهور را در یک فیلم دور هم جمع کرد و هیچ نقش جذابی برای هیچکدامشان پیدا نکرد؟ Hilary Swank بیچاره مگر مرتکب چه گناهی شده است که بعد از بردن دو جایزه ی اسکار باید نقش زنی را بازی کند که مسئول برنامه ی توپ شب سال نو در میدان Times Square است؟ و اگر فکر می کنید هیچ جایی از فیلم به اینکه مسئولیت توپ به عهده ی اوست اشاره ای نشده، پس حتماً فیلم دیگری را تماشا کرده اید!

57ujetyh.jpg

من حتی قصد ندارم خلاصه ای از داستان های فرعی یکی دو خطی و بی سر و تهی که این گروه هنرپیشگان مشهور را در خود گیر انداخته برایتان بنویسم. چون شما را دوست دارم! دلم نمی آید! تا به حال چند بار شده در فیلمی ببینید دو زن باردار با هم رقابت می کنند تا اولین نوزادی که در شب سال نو به دنیا می آید فرزند آنها باشد که بتوانند جایزه ی نقدی را برنده شوند؟ در کدام فیلم دیده اید که Robert De Niro نقش مرد رو به مرگی را بازی کند که آرزوی قبل از مردنش این است که کسی صندلی چرخدارش را هل بدهد تا برود بیرون توی سرما و نمایش افتادن توپ سال نو را تماشا کند؟ اصلاً تا به حال دیده اید دو نفر وقتی توی یک آسانسور باری گیر افتاده اند عاشق هم بشوند و این عشق به زن جرأت بدهد تا وقتی Jon Bon Jovi در جشن نیمه شب میدان Times Square حاضر نمی شود، جای او را پر کند و ترانه ی Auld Lang Syne را آواز بخواند؟ Jon Bon Jovi هم مراسم را پیچانده تا برود پیش زن شیرینی پزی که یک سال پیش در همین شب احساساتش را جریحه دار کرده و از او خواستگاری کند!

hr6y456y.jpg

من هیچوقت ویژه برنامه های تلویزیونی شب سال نو را تماشا نمیکنم. اگر جایی برنامه ای پخش می شد که خبر از بازنشسته شدن Dick Clark می داد قطعاً از تمام این دست برنامه ها برایم جالب تر بود. پس شما به من کمک کنید. شما آن چند ده هزار نفری که در میدان Times Square جمع می شوند را دیده اید؟ همیشه همینطور است که بیشتر این آدم ها کلاه های اسفنجی هدیه شده توسط یک کارخانه ی خاص را سرشان می کنند؟ چون آنچه در فیلمNew Year’s Eve می بینیم، گروهی از برگزار کنندگان هیجان زده است و دریایی آبی از انسان ها. همه ی آنها کلاه هایی به سر دارند که هدیه ی شرکت لوازم بهداشتی و آرایشی Nivea است. اثری از کلاه های تبلیغاتی با نشان Knicks، Budweiser یا I Heart New York دیده نمی شود. همه ی کلاه ها دارای رنگ و نشان کرم مرطوب کننده ی Nivea هستند. من درباره ی تبلیغ محصولات تجاری در تولیدات هنری شنیده بودم، اما اتفاقی که در این فیلم افتاده بیشتر شبیه بمباران تبلیغاتی می ماند.

w5erfgd.jpg

فیلمبرداری این فیلم به عهده ی Charles Minsky بود. یعنی وقتی مدام از دریچه ی دوربین صحنه را تماشا می کرد، پیش نیامد که رو کند به کارگردان فیلم Garry Marshall و بگوید: “گری… به نظرت تراکم رنگ آبی توی این صحنه بیش از حد زیاد نیست؟”. نه، فکر نمی کنم، چون به نظر می رسد بیشتر نماهایی که جمعیت را از بالا نشان می دهند، به وسیله ی جلوه های ویژه خلق شده باشند!

gsrtthyjh.jpg

با اینحال، نماهای کلوزآپ زیادی هستند که آدم ها را با کلاه Nivea نشان می دهند. حتماً سازندگان فیلم خیلی جلوی خودشان را گرفته اند که در جایی از فیلم شخصیت ها را در حال استفاده از محصولات Nivea نشان ندهند. حتی به «رابرت دنیرو» مرد رو به مرگی که دلداری های پرستار امی ((Halle Berry ساعات پایانی زندگی اش را با آرامش همراه می کند- هم رحم نکرده اند. او می خواهد افتادن توپ را ببیند و بعد بمیرد! با وجود مراقبت های فوق العاده ی پرستارش، صورتش اصلاح نشده و نا مرتب است. یک وقت فکر نکنید فقط ته ریش اش درآمده،‌ نخیر، ریش زبر و ضمختش آنقدر تصنعی است که بیا و ببین. به این مرد بیچاره رحم کنید! صورتش را اصلاح کنید و یک خرده کرم مرطوب کننده ی Nivea به پوستش بزنید!

پانوشت:
نوشته بودم که “من هیچوقت ویژه برنامه های تلویزیونی شب سال نو را تماشا نمیکنم”. شگفت زدگی ام از تبلیغ محصولات تجاری شرکت لوازم بهداشتی و آرایشی Nivea هم مهر تأییدی بر این گفته است. خوانندگان زیادی به من اطلاع دادند که در اصل مراسم شب سال نو متعلق به شرکت Nivea است و این کلاه های آبی رنگ در مراسم اصلی هم دیده خواهند شد!

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

منتقد : راجر ایبرت (امتیاز ۱ از ۴)

مترجم : الهام بای

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
3
بازدیدها
85
پاسخ ها
1
بازدیدها