با حرف مردم چه کنیم!؟

гคђค1737

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
7,959
امتیاز واکنش
45,842
با حرف مردم چه کنیم!؟

تلاش برای جلب رضایت دیگران هیچ اشکالی ندارد تا جایی که در این فرآیند به سلامت و شادی شما لطمه ای وارد نشود.

اگر احساس می کنید که رضایت و تائید دیگران جزئی ضروری از زندگی شما شده است و مانند اکسیژن، بدون وجود آن نمی توانید به کارهای روزمره خود ادامه دهید، بدانید که با مشکلی جدی مواجه هستید.

به این داستان کوتاه توجه کنید. زمانی در زندگی، خود من هم همین حالت را داشتم. اگر نمی توانستم رضایت اطرافیان و دوستانم را با کارهایم جلب کنم، درمانده و ناامید می شدم.

این مشکل زمان کودکی برای من ایجاد شد. زمانی که به مدرسه می رفتم و دوستانم من را به دلیل درس خوان بودن و ظاهر متفاوتی که داشتم مسخره می کردند،

من ناخودآگاه دست به هر کاری برای راضی نگهداشتن آن ها می زدم. هر چند که آن سال ها خیلی زود سپری شدند و من وارد مرحله جدید از زندگی خود شدم، اما آثار منفی آن دوران همچنان در زندگی من باقی ماند.

احساس ناامنی و کمبود اعتماد به نفس همیشه همراه من بود و من نیز برای بازیابی اعتماد به نفس خود، مدام در پی جلب رضایت اطرافیان خود بودم.

اما مشکل اصلی از زمانی آغاز شد که من پس از گذشت چند سال و پایان تحصیلات، وارد بازار کار شدم.

حس نیاز به جلب رضایت دیگران همچنان همراه من بود و همین امر مانعی جدی برای خلاقیت من محسوب می شد.

تلاش برای انجام کارهایی که از نظر دیگران صحیح بودند، مانعی بر سر راه پیشرفت و ترقی من بود.

در کل نتیجه ای که می خواهم از این تجربه بگیرم این است که تلاش مداوم و افراطی برای کسب رضایت و تائید دیگران در انجام امور، مانع خود شکوفایی می شود

و نمی گذارد شما بتوانید شخصیت و توانایی های واقعی و منحصر به فرد خودتان را به نمایش بگذارید.

اگر شما جز این دسته از افراد هستید، باید به شکلی جدی در عملکرد خود تجدید نظر کنید. اما چگونه؟

در ادامه راهکارهایی برای از بین بردن ترس از تائید نشدن به شما معرفی می کنیم.

نظر دیگران را کمتر جویا شوید:
پیش از این، هر گاه قصد نوشتن مطلبی را داشتم، مدام از این می ترسیدم که مطلبم مورد پسند خوانندگان قرار نگیرد.

همیشه ملتمسانه دعا می کردم آنها از مطالب من راضی باشند و از نتیجه عکس آن به شدت می ترسیدم.

اما روزی ناگهان متوجه شدم که من بخش زیادی از انرژی خود را در طول روز صرف نگرانی و تشویش برای جلب رضایت دیگران می کنم.

به همین دلیل به تدریج یاد گرفتم برای حفظ آرامش و اعتماد به نفسم، نظر دیگران را کمتر جویا شوم.

برخی مسائل و مشکلات در زندگی حل شدنی نیستند. نظر دیگران نیز از جمله اموری است که ما نمی توانیم آن را تغییر دهیم.

ممکن است فردی از شما خوشش بیاید یا برعکس از شما متنفر شود فقط به خاطر اینکه چهره شما او را یاد شخص دیگری می اندازد.

در این صورت، حس آن فرد نسبت به شما هیچ ربطی به خودتان ندارد و توسط شما نیز قابل تغییر نیست.

پس همیشه به یاد داشته باشید و مدام با خود تکرار کنید که این زندگی مال شما و متعلق به شماست.

اشتباهات و تجربیات نیز مال خود شما هستند. پس تا جاییکه به خودتان و دیگران آسیبی نمی رسانید، حق اشتباه و تجربه کردن را دارید.

خاص بودن را یک امتیاز بدانید:
اگر شما مانند دیگران فکر می کنید، پس بهتر است بگوییم اصلا فکر نمی کنید.

و اگر شما فکر نمی کنید، می توان گفت به معنای واقعی زندگی نمی کنید. این که همه ما دوست داریم از شخصی در زندگی مان الگوبرداری کنیم جزئی از ذات ماست؛ خصوصا اگر اعتماد به نفسمان کم باشد.

اما تقلید از دیگران همیشه موجب می شود ما از درون احساس تهی و خالی بودن بکنیم. چرا؟

زیرا آنچه باعث می شود ما فردی را الگوی خود قرار دهیم و از او تقلید کنیم، همین ویژگی خاص، مستقل و مطمئن بودن اوست.

اگر ما می خواهیم واقعا از چنین افرادی تقلید کنیم، باید بتوانیم شخصیتی مستقل برای خود بسازیم و در رفتار و اعمالمان از دیگران تبعیت و تقلید نکنیم.

پس بهتر است از همین امروز برای افکار و رفتار خودمان ارزش قائل شویم و سعی کنیم خودمان باشیم.

حتی اگر رفتار ما از نظر دیگران عجیب به نظر برسد یا به هر دلیل مورد تائید آنها واقع نشود، باز هم ارزش رفتار مستقل انسان بسیار بیشتر از تقلید از رفتار دیگران است.

از خودتان بپرسید آیا اساسا نظر دیگران اهمیتی دارد یا خیر؟
دیگران هر طور که دوست داشته باشند راجع به شما فکر می کنند.

هر چه قدر هم که شما مراقب رفتار و گفتار خودتان باشید، باز هم ممکن است مورد پسند برخی افراد واقع نشوید.

همیشه احتمال سوء تفاهم و کج فهمی دیگران وجود دارد. اما فراموش نکنید که دنیای شما آن چیزی است که شما راجع به خودتان فکر می کنید نه دیگران.

نظر خودتان راجع به رفتارتان بسیار مهم تر از نظر دیگران است. پس با خودتان صادق باشید. همیشه کاری را انجام دهید که از نظر خودتان صحیح است.

هیچ گاه از تصمیمات خود خجالت نکشید و در مراحل مهم زندگی، به خاطر حرف دیگران، برخلاف نظر و میل خود عمل نکنید.

بپذیرید که نظر دیگران ربطی به شما ندارد!
تا به حال چند بار با اولین دیدار راجع به فردی قضاوت نادرستی داشته اید؟

همه ما معمولا دچار چنین اشتباهاتی می شویم. ظاهر انسان ها فریبنده است. معمولا آنطور که ما در نظر دیگران جلوه می کنیم و آنطور که واقعا هستیم خیلی متفاوتند.

حتی اگر فرد مقابل کمی با شما آشنا شود، باز هم نمی تواند به شخصیت واقعی و درونی شما پی ببرد.

آنچه دیگران راجع به شما فکر می کنند در اکثر موارد با واقعیت فاصله زیادی دارد.

به همین دلیل هم اگر شخصی، براساس ظواهر، راجع به شما قضاوت می کند، این مشکل مربوط به خود آنهاست نه شما.

هر چه کمتر نگران نظر دیگران در رابـ ـطه با خودتان باشید، پیچیدگی زندگی تان نیز کمتر می شود.

واقعیت را بدون واهمه بیان کنید:
ممکن است آنچه از نظر شما درست و حقیقت است، از نظر دیگران درست نباشد. اشکالی ندارد.

امری را که از نظر خودتان واقعیت دارد بیان کنید، حتی اگر هنگام بیان آن صدایتان می لرزد. در بیان افکار خود منطقی باشید و استدلال کنید، اما بر کلمه به کلمه سخنان خود تمرکز نکنید.

پس از بیان نظرات، نگران نظر دیگران راجع به افکارتان نباشید. بگذارید دیگران هر طور که می خواهند فکر کنند.

اما بدانید که در اکثر موارد دیگران از بیان نظرات شما آزرده و ناراحت نمی شوند. اگر احساس می کنید رفتار آنها با شما تغییر کرده است،

علت آن احساس ضعف آنها نسبت به شماست نه غلط بودن افکارتان. آنها به مرور متوجه خواهند شد که نمی توانند به راحتی بر شما مسلط شوند.

در پایان باید گفت که زندگی که بیشتر آن به راضی کردن دیگران، آن هم دیگرانی که در اکثر موارد هیچ گاه راضی نمی شوند، سپری شود، جنگی پایان ناپذیر است.

فردی که با چنین تفکری روزهای خود را سپری می کند، روزی متوجه اشتباه خود می شود، اما ممکن است این آگاهی خیلی دیر و زمانی که دیگر فرصتی برای جبران نیست به وجود آید.

بدانید که اکثر مردم آنقدر که خودتان تصور می کنید راجع به شما فکر نمی کنند:
روانشناس معروفی می گوید اگر ما آدم ها می دانستیم که اطرافیانمان آنقدر که ما تصور می کنیم راجع به ما فکر نمی کنند، خیلی راحت تر زندگی می کردیم.

این حرف کاملا صحیح است. لازم نیست تا این حد نگران این باشید که دیگران راجع به شما چه فکری می کنند.

اتفاقا به احتمال زیاد آنها اصلا راجع به شما فکر نمی کنند. بدانید که در اکثر موارد، زیرنظر بودن شما توسط دیگران فقط بخشی از تصورات خودتان است و واقعیت ندارد.

این ترس ها و احساس عدم امنیت درونی خودتان است که چنین تصوری را برای شما ایجاد می کند.

این خود شما هستید که مدام در حال قضاوت اعمال و رفتارتان هستید نه دیگران.

برخی موضوعات مشابه

بالا