جملاتی که هرگز نباید 2 بار به همسرتان بگویید

• شروع کننده موضوع *REIHANEH*
  • بازدیدها 157
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

*REIHANEH*

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,399
امتیاز واکنش
24,204
جملاتی که نباید هرگز 2 بار به همسرتان بگویید!!

برای سالیان سال مقالات عجیب‌ و غریبی می‌خواندم که مضمون آن این بود “به زن و یا شوهرتان این حرف‌ها را نزنید .” البته بدون در نظر گرفتن جنسیت ، برای هر شخصی جملاتی وجود دارد که علاقه‌ای به شنیدن آن‌ها ندارد . حال امکان دارد آن فرد زن ، مرد و یا یک کودک باشد .

در برخورد با افراد غریبه گاهی امکان دارد ما از استفاده بسیاری از عبارت‌ها چشم‌پوشی کنیم ؛ اما در مقابل کسانی که دوستشان داریم چگونه هستیم ؟ گاهی زن و مرد در روابط زناشویی رو به سرزنش یکدیگر می‌کنند ؛ اما در مقابل یک مشکل باید به خاطر صدمه ندیدن احساسات طرف مقابلمان سکوت کنیم ؟

بسیاری از افراد در روابط زناشویی به علت استفاده نادرست از کلمات ، صدمات جبران‌ ناپذیری به رابـ ـطه‌شان می‌زنند . عبارات می‌تواند شما را کیلومترها از همسرتان دور کند و جالب اینجاست که بعد از آن از خودتان می‌پرسید “چرا رابـ ـطه ما سرد شده است ؟ ” بعد از طلاق و جدایی افراد افکار مختلفی در سرشان می‌آید و مدام به اشتباهات گذشته‌شان فکر می‌کنند . مقالات و مطالب علمی نمی‌توانند به شما یاد دهند چه چیزی را به همسرتان بگویید و چه چیزی را نگویید . این شما هستید که با در نظر گرفتن رابـ ـطه‌تان و خصوصیات همسرتان باید لیستی از جملات منفی تهیه‌کرده و از به‌کارگیری آن‌ها خودداری کنید .

برخی جملات متداول افراد را در سطور زیر بررسی می‌کنیم :

همیشه / هرگز :

من بسیار متعجب می‌شوم هنگام صحبت ناگهان همسرم به من می‌گویید : ” تو هرگز به من گوش نمی‌دهی .” آیا احساس می‌کنید با شنیدن این حرف همسرتان بیشتر به شما توجه می‌کند ؟ اما شاید شما بگویید : “تو به‌اندازه کافی و با دقت به من گوش نمی‌دهی .” شاید این جمله شما درست به نظر برسد و نشان می‌دهد که شما تمایل به تغییر وضعیت کنونی دارید. در استفاده از کلمات نظیر “هرگز ” و “همیشه ” دقت کنید . اگر کسی به شما بگوید ” تو همیشه دیر می‌رسی ” چه احساسی پیدا می‌کنید . استفاده از این کلمات به‌ نوعی ناعادلانه است و حالات تدافعی در فرد ایجاد می‌شود . وقتی فردی در حالت دفاعی می‌رود نباید از او انتظار همدلی و همکاری داشت .

به چه چیزی فکر می‌کنی ؟

شما با پرسیدن این سؤال قصد دارید از نیت همسرتان آگاه شوید و بدانید در پشت اعمال و رفتارش چه چیزی نهفته است ؛ اما با پرسیدن این سؤال شما نمی‌توانید از قصد و نیت همسرتان آگاه شوید و مطمئناً بارها و بارها این راه را امتحان کرده و متوجه شده‌اید که به نتیجه‌ای نمی‌رسید . چگونه به‌وسیله جملاتی که بار سرزنشی به همراه خوددارند انتظار دارید ؟ این جملات در زندگی شما تغییری را به وجود نمی‌آوردند .

من این کار را انجام می‌دهم حتی اگر تو…

هر رابـ ـطه زناشویی مانند خیابانی دوطرفه است . واژه‌های نظیر “اعتماد متقابل ” و “درک متقابل ” می‌تواند به این معنا باشد که من برای توکاری را انجام می‌دهم و از شما نیز انتظار دارم در مقابلم این کار را انجام بدهید . با این‌حال روابط ناسالمی وجود دارند که در مقابل خواسته‌ها و تمایلات طرف مقابل حالتی بی‌تفاوت دارند . این درحالی‌که توجه به خواسته همسرتان در روابط زناشویی می‌تواند به‌راحتی انجام شود این‌گونه که در انجام امور مختلف به‌جای تأکید بر “من ” از ” من و تو ” استفاده کنید و به نظرات همسرتان احترام بگذارید .

پاسخ کوتاه دادن :

در هنگام صحبت کردن با همسرتان لطفاً از کلمات نظیر اوهوم و … استفاده نکنید . شاید احساس کنید پاسخ‌های تک سیلابی کوتاه هستند و بسیار خوب اما به یاد داشته باشید که این‌گونه همسرتان هم مدام از این کلمات استفاده می‌کند و این‌گونه ارتباطات کلماتی بین شما دو نفر کمتر و کمتر خواهد شد . برای نشان دادن علاقه به همسرتان از تلویزیون فاصله گرفته و سعی کنید باهم صحبت کنید و ارتباطتان را حفظ کنید . سکوت ، جهل و سخنان کوتاه نشانه این است شما به اینجا تعلق ندارید و در کنار همسرتان فقط حضور فیزیکی دارید . با انجام این کارها شما صدمات عمیقی به رابـ ـطه و همسرتان می‌زنید . برای بهبودی رابـ ـطه‌تان به روی رابـ ـطه و خانواده‌تان تمرکز کرده و وقتتان را با آن‌ها صرف کنید .

برخی موضوعات مشابه

بالا