مصاحبه و گفتگو رویا تیموریان: برای مخاطبانم در تلویزیون دلتنگم

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 143
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
20155261815181a.jpg
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
رویا تیموریان به واسطه سال‎ها حضور درخشان در مجموعه‎های تلویزیونی برای مخاطب سیما چهره‎ای آشناست. اهالی تئاتر، نقش آفرینی‎های او را بر صحنه به یاد می آورند. اهل کتاب و فرهنگ هم بارها و بارها او را در کتاب فروشی‎ها ملاقات کرده‎اند.
[/BCOLOR]
مجموعه این موارد از رویا تیموریان شخصیتی فرهنگی ساخته که حرفهای فراوانی برای گفتن دارد. بازپخش سریال «ریحانه» که سال ۱۳۸۴به کارگردانی سیروس مقدم روی آنتن سیما رفت و مخاطبان فراوانی را برای خود دست و پا کرد بهانه دیدار ما با رویا تیموریان از نقش آفرینان اصلی این سریال شد.
[/BCOLOR]
خانم تیموریان، سریال «ریحانه» که سال‎ها قبل از سیما پخش شد، بار دیگر از شبکه آی‎فیلم در حال پخش است و با استقبال مجدد مخاطبان هم مواجه شده، شما به عنوان یکی از بازیگران اصلی این سریال از حال و هوای آن روزها و تجربه همکاری با سیروس مقدم برای مخاطبان ما بگویید...
[/BCOLOR]
بله، سریال خاطره انگیزی بود. الان اینطور شده که هرچه به گذشته‎ها برمی‎گردیم با سریال‎ها و مجموعه‎های با کیفیت‎تری مواجه می‎شویم! فکر می‎کنم این موضوع به مسائل اقتصادی و البته تفاوت سلیقه‎ها بر می‎گردد. به نظرم رسانه ملی باید قدرتمند باشد و مشکل مالی نداشته باشد. درسال‎های اخیر با مجموعه‎هایی مواجه شدیم که به دلیل شتابزدگی و اعمال برخی سلیقه‎ها، نسبت به کارهای قبلی کمتر مورد توجه قرار می‎گیرد. اما در مورد تجربه همکاری با سیروس مقدم باید اعتراف کنم که این همکاری برای من جذاب و به‌ یادماندنی بود. او آدم منعطف و هنرمندی است که دارای دید هنری خاص خودش است.
[/BCOLOR]
سیروس مقدم نقاش است و اتفاقا نقاش قابلی هم هست. او هنرمند حساسی است که با همکارانش با دیده احترام و بسیار انسانی برخورد می‎کند، در نتیجه عوامل کار هم هر آنچه دارند در کار خرج می‎کنند، نمونه‎اش سریال «ریحانه» بود. روند تولید سریال بسیار خوب پیش رفت...
[/BCOLOR]
سریال «ریحانه» دو مقطع تاریخی را روایت می‎کند و با ظرافتی خاص، لایه‎های اجتماع را کنار زده و روابط انسانی را پیش روی مخاطب قرار می‎دهد. مخاطب در اثنای کار اجازه می‎یابد تا در مورد شخصیت‎ها بیندیشد و در مورد آنها قضاوت کند، چقدر این موضوع به شناخت بازیگران از نقش و آن مقاطع تاریخی بر می‎گردد؟
[/BCOLOR]
بازیگران به شناخت خوبی از نقش رسیده بودند، ضمن اینکه روابط خوب و جو دوستانه‎ای در حین تولید سریال «ریحانه» بر گروه حاکم بود. بازیگران خیلی به یکدیگرعلاقه‎مند بودند و همین موضوع از دلایل اصلی موفقیت کار بود و موجب شد نتیجه بهتری هم حاصل شود. عوامل و کارگردان به متن ونقش توجه ویژه‎ای داشتند، به طور خاص برای درآمدن نقش به هم کمک می‎کردند. داستان سریال که در یک مقطع خاص روایت می‎شد و ظرافت‎هایی داشت که رعایت شد. در مجموع همه تلاش کردند تا کار خوبی تولید شود.
[/BCOLOR]
از نقش خود در سریال «ریحانه» برای مخاطبان ما صحبت کنید، این نقش چه ویژگی‎هایی داشت که شما را برای حضور در این سریال مجاب کرد؟
[/BCOLOR]
در این مجموعه نقش "طوبی" را که دختر یک خانواده اصیل و سنتی بود را بازی کردم. در واقع در دو نقش جوانی و میانسالی طوبی بازی داشتم. پیش از این هم چنین نقش‏هایی را بازی کرده بودم. نقشم را در سریال «ریحانه» دوست داشتم، اگرچه در ابتدا دوست داشتم نقش دیگری را بازی کنم. طوبی زنی است که مدت زیادی با دیدی اشتباه زندگی کرده است و اما در نهایت متوجه نگاه اشتباه خود می‎شود وتصمیم می‌گیرد زندگی دوباره‌ای را آغاز کند. روابطش با خواهرش از این اشتباه بسیار آسیب می‎بیند.
[/BCOLOR]
شما بازی‎های ماندگار تلویزیونی کم ندارید، «شمس‎العماره»، «شب دهم»، «مدار صفر درجه» و یا همین سریال «ریحانه» ولی این روزها علاقه‎مندان کمتر شما را در سریال‎های تلویریونی می بینند...
[/BCOLOR]
بله و از این بابت متاسفم! تلویزیون را دوست دارم و در سیما مخاطبم بیشتر است. مردم در خیابان و جاهای مختلف از من می‎پرسند که چرا کم کار شده‎ام و من قاصرم که جوابشان را بدهم. قبول کنید که ضعف در متون مختلف مجموعه‎های تلویزیونی و همینطور تغییر پی در پی مدیران و از طرفی شرایط اقتصادی نابسامان رسانه ملی خیلی‎ها را دلسرد کرده است. قدرت و نفوذ رسانه ملی زیاد است و قابل مقایسه با شبکه‎های ماهواره‎ای نیست. اصلا آنها در حد و اندازه رسانه ملی نیستند اما به علت شرایط بد مالی سیما، آنها توانسته‎اند برای خود مخاطبانی دست‎وپا کنند. اگر اقتدار رسانه ملی حفظ شود هیچ بازیگری به علت فقر و قرض داشتن روانه شبکه‎های بیگانه نمی‎شود. هیچ هنرمندی دلش نمی‎خواهد از سرزمینش کوچ کند و در شبکه‎های نازل حضور پیدا کند. ای‎کاش مدیران و تصمیم گیران فرهنگی با هنرمندان مهربان‎تر بودند.
[/BCOLOR]
دل‎مشغولی رویا تیموریان در این روزهای کم کاری در تلویزیون و سینما چیست؟
[/BCOLOR]
خواستگاه و عشق همیشگی من تئاتر است و اگر در زمینه تصویر کارم را درست انجام داده باشم به دلیل آموخته‎هایم در تئاتر است. آرزوی همیشگی من این بوده که در سال یک تئاتر کار کنم اما در سال‎های اخیر چندین بار برای گرفتن سالن تلاش کردم ولی به دلیل جابه‎جایی مدیران این اتفاق نیفتاد. اما این روزها در تالار حافظ و در نمایش «پنج ثانیه برف» با گروه بسیار محترم و کارگردانی جوان کار می‎کنم و بابت حضور در این نقش بسیار خوشحالم.
[/BCOLOR]
بعد از پنج سال دوری از صحنه تئاتر این نمایش چه ویژگی‎هایی داشت که بازی در آن را پذیرفتید؟
[/BCOLOR]
به استعدادهای جوان و ایده‎هایشان اعتقاد دارم و به نظرم حضور ما باتجربه‎ها در کنار جوانان می‎تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند. ما نیازمند این اتفاق هستیم و برای اولین بار نیست که با جوان‎ها کار می‎کنم. متنی به من داده شد که خواندم و بسیار لـ*ـذت بردم. یکی از دغدغه‎های من مسایل اجتماعی است و این نمایش به خوبی به این موضوع پرداخته است. داستان در مورد زندگی پنج زن است که سرنوشت مشابهی دارند. و از یک معضل اجتماعی که رخ داده الهام گرفته شده است.
[/BCOLOR]
علاقه‎مندان به رویا تیموریان باز هم شما را در صحنه تئاتر می بینند؟
[/BCOLOR]
الهی آمین... اگر شانس داشته باشم دوتا پیشنهاد دارم و آرزو می‎کنم بتوانم در هر دو نمایش حضور داشته باشم.
[/BCOLOR]
*مصاحبه‌کننده: غزل نهانی برای وبسایت آی‌فیلم (۱۱/آبان/۱۳۹۵)
[/BCOLOR]

برخی موضوعات مشابه

بالا